PDA

View Full Version : سوال: درخواست راهنمایی جهت طراحی جداول دیتا بیس

kavoshgar63
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 15:11 عصر
سلام
من یک آموزشگاه مجازی دارم می نویسم که در اون مدرس و دانش آموز با هم باید در مکاتبه باشند یعنی هر وقت دانش آموز از مدرس سئوالی داشت بتونه با مدرس ارتباط برقرار کنه و پیغامی رو برای مدرس بفرسته و مدرس در اولین فرصت جواب دانش اموز رو بده و این سئوال و جواب احتمال داره که همین طور ادامه داشته باشه یعنی یه چیزی مثل فرومها با این تفاوت که فقط مدرس و دانش آموز می تونن این سلسله گفتار رو ببینن نه کس دیگه.
این چیزی که من می گم یه چیزی شبیه همین پست هایی هست که توی فروم می زاریم مثلا یکی میاد یه پست ایجاد می کنه و دیگران میان جواب میدن جواب هایی که به این پست داده میشه در ادامه این پست درج میشه.
من چه فیلد هایی رو در جدول مربوطه قرار بدم؟
کار با چند تا جدول حل میشه؟

امیـرحسین
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 17:31 عصر
من پارسال داشتم یه سیستم برای مدارس تهیه می کردم. این قابلیت رو هم داشتم برنامه ریزی میکردم که یکی از دوستام گفت عملا بی استفاده است چون دانش آموز سوالش رو مثلا روز بعد توی آموزشگاه میپرسه :لبخند: این رو همینجوری گفتم.

سیستم جمع و جور و مناسب برای همچین کاری، سیستم PM هست. سیستم PM به غیر از فیلدهای معمول مثل موضوع و تاریخ و غیره، فیلدی برای شناسه پیام دهنده، شناسه پیام گیرنده و شاید سلسله پیامها(مثلا به هر پیام جدید یک شناسه بدید، و پرسش پاسخهایی که پشت سرهم هستند همه همین شناسه رو دارند و وقتی سطرهای جدول با شناسه یکسان برطبق تاریخ مرتب شن، میشه سلسله پرسش و پاسخهای خاص رو هم به زیبایی نمایش داد.... )
امیدوارم منظورم رو متوجه شده باشید شاید این منظورم رو بهتر برسونه:

SELECT * FROM pmtable WHERE pmid=10 AND conversaion='5r5f5g5y5e8s2f' ORDER BY
createdon
SELECT * FROM pmtable WHERE sender=5 AND reciever=7 AND conversaion='5r5f5g5y5e8s2f' ORDER BY
createdon

kavoshgar63
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 17:47 عصر
من چه فیلدهایی رو باید بزارم.
چون اصلا از این جداول pm سر در نمیارم.
منظور شما رو فهمیدم ولی شما قسمتهای بعدی کار رو جواب دادین که چطور این سلسله سئوالات درج بشه.
من یک جدول کاربری دارم و یه جدول اساتید که آی دی کاربر از جدول کاربر و آی دی استاد هم از جدول استاد باید بیرون کشیده بشه حالا بفرمایید من چطور جدول رو ایجاد کنم چه فیلدهایی لازمه؟

narsic
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 21:59 عصر
با سلام
دوست عزیز در بخش بانک هاب اطلاعاتی مطرح کنید .
اینجا بخش PHP .
موفق باشید

__ziXet__
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 22:27 عصر
من چه فیلدهایی رو باید بزارم.
چون اصلا از این جداول pm سر در نمیارم.
منظور شما رو فهمیدم ولی شما قسمتهای بعدی کار رو جواب دادین که چطور این سلسله سئوالات درج بشه.
من یک جدول کاربری دارم و یه جدول اساتید که آی دی کاربر از جدول کاربر و آی دی استاد هم از جدول استاد باید بیرون کشیده بشه حالا بفرمایید من چطور جدول رو ایجاد کنم چه فیلدهایی لازمه؟
شما کلا به دوتا تیبل احتیاج داری!
1 - تیبل user که دانش آموز و معلم اطلاعاتشون توش قرار میگیره
2 - تیبل pm که pm ها توش ثبت میشه.
تو تیبل اول هر user یه ID منحصر به فرد داره و در تیبل دوم هم شما 4 تا فیلد تعریف میکنی : یه id که auto increment قرار میدی یدونه sender_id که آی دی sender توش ذخیره میشه و یه recipent_id که id گیرنده توش ذخیره میشه. و یه فیلد دیگه هم که توش متن پیام ذخیره میشه(این ساده ترین شکل بود شما میتونی فیلدهای اضافه هم تو اینها تعریف کنی)
برای خوندن pm ها هم اینطور عمل میکنی:
مثلا معلم بخواد pm ش رو چک کنه!
شما میری تو تیبل pm هرچی رکورد که recipent_idش برابر آی دی معلم هست رو در میاری میشه لیست pm ها! که معلم میتونه به این رکوردها دسترسی داشته باشه و اونهارو ببینه.

موفق باشید