PDA

View Full Version : سوال: نوشتن برنامه تشخیص رنگ به وسیله سنسور نوری؟

rozita23
سه شنبه 08 اردیبهشت 1388, 12:41 عصر
با سلام و خسته نباشید : من برای پروژه رباتیکم از سنسورهای نوری و لمسی استفاده می کنم . در مورد این سنسورها تونستم اطلاعاتی از طریق اینترنت بدست بیارم ولی متاسفانه در زمینه برنامه این سنسورها کمی مشکل دارم در واقعه نمی دانم باید از کجا شروع بکنم . و سوال من این است که چه طور می توانم برای این سنسورها یک برنامه بنویسم ؟( راستی به کمک سنسور نوری ما می خواهیم تشخیص رنگ دهیم مثل: مشکی ، خاکستری، و یا قرمز.)

امیـرحسین
جمعه 11 اردیبهشت 1388, 15:08 عصر
طبیعتا سنسور برای هر رنگ یه مشخصه منحصر به فرد در نظر میگیره مثلا 123 برای قرمز. اینجوری کافیه توی برنامه 123 رو قرمز معرفی کنید و پردازشهای متناسب رو انجام بدید.
مسئله اصلی نحوه تشخیص رنگ توسط سنسور و تبدیل اون به 0 و 1 هست....

omid_safari
یک شنبه 31 خرداد 1388, 03:13 صبح
سلام
من نميدونم اطلاعاتت در زمينه الكترونيك و كامپيوتر چقدره - پس يه روش راحت و ارزون رو خلاصه ميكنم
سه عدد فتوسل بخر (مقاومت نوري)
سه قطعه طلق قرمز-سبز-آبي - و روي هركدوم يكي بگذار
اين مقاوت نوري رو با يك مدار خيلي خيلي ساده به مدار تغيير ولتاژ تبديل كن و به ورودي يه مبدل آنالوگ به ديجيتال وصل كن.
خروجي ديجيتال رو پردازش كن.

tdkhakpur
یک شنبه 31 خرداد 1388, 15:12 عصر
سلام
من نميدونم اطلاعاتت در زمينه الكترونيك و كامپيوتر چقدره - پس يه روش راحت و ارزون رو خلاصه ميكنم
سه عدد فتوسل بخر (مقاومت نوري)
سه قطعه طلق قرمز-سبز-آبي - و روي هركدوم يكي بگذار
اين مقاوت نوري رو با يك مدار خيلي خيلي ساده به مدار تغيير ولتاژ تبديل كن و به ورودي يه مبدل آنالوگ به ديجيتال وصل كن.
خروجي ديجيتال رو پردازش كن.
سلام
ببینید به همین راحتی نیست برای تجزیه و تحلیل نور به سنسورهای خیلی حساس احتیاج هست نه یک فتوسل ساده. به هر حال از نظر الگوریتم کار همین هست که شما ذکرش را کردید ولی در پیاده سازی عملیاتی کارهای بزرگی داخل این الگوریتم ساده وجود دارد.
موفق باشید.

omid_safari
دوشنبه 29 تیر 1388, 11:35 صبح
سلام
ببینید به همین راحتی نیست برای تجزیه و تحلیل نور به سنسورهای خیلی حساس احتیاج هست نه یک فتوسل ساده. به هر حال از نظر الگوریتم کار همین هست که شما ذکرش را کردید ولی در پیاده سازی عملیاتی کارهای بزرگی داخل این الگوریتم ساده وجود دارد.
موفق باشید.

:لبخندساده:
هر قسمت كه فكر ميكنيد كار بزرگي نياز داره عنوان كنيد !

farzadsw
دوشنبه 29 تیر 1388, 17:49 عصر
سلام
موفق باشید.

تا اونجایی که من میدونم اگه سنسور درست کار کنه ( چه ic و چه فوتوسل) دیگه کار زیادی لازم نیست انجام بدیم ، شاید منظور شما پردازش تصویر رنگی هست؟

راستی آقا امید ، جدی این روش جواب میده ؟ من تا حالا امتحان نکردم .
دقتش چقدره ؟ مثلا قرمز سیر و روشن رو تشخیص میده یا در حد تشخیص قرمز و نارنجی؟

omid_safari
چهارشنبه 31 تیر 1388, 13:24 عصر
راستی آقا امید ، جدی این روش جواب میده ؟ من تا حالا امتحان نکردم .
دقتش چقدره ؟ مثلا قرمز سیر و روشن رو تشخیص میده یا در حد تشخیص قرمز و نارنجی؟

دقتش بستگي به مبدل آنالوگ به ديجيتالت داره. براي اينكه مقاومت رو به ولتا‍ژ تبديل نكني و مبدل آنالوگ به ديجيتال هم نخواي فقط كافيه سنسورها رو به پايه هاي ورودي جوي استيك كامپيوتر وصل كني! چون ورودي جوي استيك مقاومت هست!:تشویق:

farzadsw
پنج شنبه 01 مرداد 1388, 02:35 صبح
مسلما دقت این روش به دقت adc داره ولی منظورم این بود که با ic های مخصوص این کار چقدر فرق داره ، حالا امتحان میکنم چند روز دیگه جوابشو میگذارم.
مگه کامپیوتر ورودی جوی استیک(gamepad) داره ؟! الانم که همه جوی استیک ها usb هستن . بعد اگه وصلم کنیم چطوری اطلاعات رو بخونیم!؟؟!

omid_safari
پنج شنبه 01 مرداد 1388, 10:57 صبح
دوست عزيز اينجا كه نميشه به اين سئوالهاي كلي جواب داد. ولي مستندات جوي استيك تو نت زياده. راحت ميتوني پيدا كني.

farzadsw
پنج شنبه 01 مرداد 1388, 11:42 صبح
دوست عزيز اينجا كه نميشه به اين سئوالهاي كلي جواب داد. ولي مستندات جوي استيك تو نت زياده. راحت ميتوني پيدا كني.

من که نگفتم نقشه مدار با توضیحات کاملش رو بگو .
منظور من این بود که، کامپیوتر که پورت جداگانه برای joystick نداره و درضمن همه جوی استیکهای مخصوص کامپیوتر usb هستن . سنسور رو هم که به جوی استیک نمیشه و نباید وصل کرد(!) ، به کامپیوترم (همونطور که گفتم) نمیشه وصل کرد (اگرم از طریق پورت سریال یا موازی وصل بشه ، کامپیوتر که adc نداره !). پس منظور شما چی بود ؟!:متفکر:

omid_safari
پنج شنبه 01 مرداد 1388, 19:22 عصر
من که نگفتم نقشه مدار با توضیحات کاملش رو بگو .
منظور من این بود که، کامپیوتر که پورت جداگانه برای joystick نداره و درضمن همه جوی استیکهای مخصوص کامپیوتر usb هستن . سنسور رو هم که به جوی استیک نمیشه و نباید وصل کرد(!) ، به کامپیوترم (همونطور که گفتم) نمیشه وصل کرد (اگرم از طریق پورت سریال یا موازی وصل بشه ، کامپیوتر که adc نداره !). پس منظور شما چی بود ؟!:متفکر:

مطوئن باش كه كامپيوتر ورودي adc داره كه حتي باهاش اسيلوسكوپ ساده هم درست كردند فقط بايد بگردي پيداش كني.
اگه نتونستي بهت ميگم. جستجو كن! همون پشت كيس هم هست. :چشمک:

farzadsw
جمعه 02 مرداد 1388, 14:39 عصر
ببخشید دوست عزیز که من اینو میگم ، ولی فکر کنم یه سوء تفاهم پیش اومده ، که میخوام برطرفش کنم(قصد جسارت ندارم)
رشته من برق-کنترلر هست ، به همین دلیل اطلاعات نسبتا خوبی در این زمینه ها دارم ، اون adc که شما میگید با هاش اسکپ ساختن ، چیزی نیست جز کارت صدا که خودم 6 ماهه ازش استفاده میکنم . درضمن من 4 دفعه فقط کیس خودم رو اسمبل کردم و میدونم که پشتش چی هست و چی نیست .
اگه شما یکم جستجو میکردید (هر چند اینقدر واضحه که نیازی به جستجو هم نداره !)میدید که اغلب وسایل جانبی کامپیوتر از جمله gamepad دیجیتال هستن و نیازی به adc ندارن .
در واقع من در دو پست قبلی داشتم به طور غیر مستقیم میگفتم که شما اشتباه میکنید ولی شما چیز دیگه ای برداشت کردید.

omid_safari
جمعه 02 مرداد 1388, 14:53 عصر
درسته منم منظورم ورودي صدا بود.
خوبه كه هم رشته هستيم.البته من الكترونيك بودم.