PDA

View Full Version : برنامه نویسی در لینوکس

einian85
سه شنبه 22 دی 1383, 01:57 صبح
اگر واقعا می خواهیم در همه ی موارد استفاده لینوکس رو گسترش بدیم مطمئناً نیاز به یادگیری برنامه نویسی تو محیط لینوکس هم خواهیم داشت اون هم از نوع غیر حرفه ایش (حرفه ایش الان موجوده) منظورم اینه که اگه می گیم قراره همه کارمون رو با لینوکس بکنیم یه دانشجوی مهندسی غیر کامپیوتر باید بتونه برنامه ی خودش رو به سادگی بنویسه ساده تر بگم یه چیزی به عنوان جایگزین محیط هایی مثل ویژوال بیسیک مایکروسافت برای ویندوز.
اصولا برنامه نویسی سریع (RAD)تو لینوکس چطوریه؟ برای لینوکس های مختلف (ردهت، مندریک و ...) باید محیط های مستقلی استفاده کرد یا نه؟ برای محیط های گرافیکی مختلف مثل KDE و GNOME چطور؟ اسم kylix رو شنیدم ولی چون دلفی کار نیستم از اون هم چیز زیادی نمی دونم. آیا تنها زبان برنامه نویسی ممکن برای لینوکس سی هست (حالا به جز کایلیکس) ؟ ساختن برنامه ی کاربردی ویژوال برای لینوکس از نظر سختی با کدام یک از محیط های ساخت برنامه برای ویندوز قابل مقایسه است؟

در ضمن لطفا نگین که نباید به لینوکس از دیدگاه ویندوزی نگاه کرد!!! من به عنوان یه کاربر عادی از یه سیستم عامل انتظاراتی دارم حالا اینی که ویندوز باشد یا لینوکس برام فرقی نمی کنه. می شه منظور کلی منو اینجوری مطرح کرد: آیا می شه لینوکس رو بدون نیاز به ویندوز داشته باشیم (لازم نیست کسی بهم بگه اتوکد نسخه لینوکسی نداره!!!)

با تشکر - و عرض پوزش از همه ی عشق لینوکس ها !!!!
مجید

hosseinzadeh
سه شنبه 22 دی 1383, 14:31 عصر
اگر واقعا می خواهیم در همه ی موارد استفاده لینوکس رو گسترش بدیم مطمئناً نیاز به یادگیری برنامه نویسی تو محیط لینوکس هم خواهیم داشت اون هم از نوع غیر حرفه ایش (حرفه ایش الان موجوده) منظورم اینه که اگه می گیم قراره همه کارمون رو با لینوکس بکنیم یه دانشجوی مهندسی غیر کامپیوتر باید بتونه برنامه ی خودش رو به سادگی بنویسه ساده تر بگم یه چیزی به عنوان جایگزین محیط هایی مثل ویژوال بیسیک مایکروسافت برای ویندوز.
اصولا برنامه نویسی سریع (RAD)تو لینوکس چطوریه؟ برای لینوکس های مختلف (ردهت، مندریک و ...) باید محیط های مستقلی استفاده کرد یا نه؟ برای محیط های گرافیکی مختلف مثل KDE و GNOME چطور؟ اسم kylix رو شنیدم ولی چون دلفی کار نیستم از اون هم چیز زیادی نمی دونم. آیا تنها زبان برنامه نویسی ممکن برای لینوکس سی هست (حالا به جز کایلیکس) ؟ ساختن برنامه ی کاربردی ویژوال برای لینوکس از نظر سختی با کدام یک از محیط های ساخت برنامه برای ویندوز قابل مقایسه است؟

سلام
مهمترین محیط توسعه سریع در لینوکس Kdevelop است.که بر اساس کتابخانه های QT بنا شده.زیان پایه اش سی است.اما از کتابخانه های متعدد استفاده می کند.و برنامه نویسی آن نیاز به آموزش دارد.
برای KDE از کتابخانه های QT وبرای GNOME از کتابخانه های GTK+ استفاده می شود.البته به این صورت نیست که هر کدام از اینها مستقل باشند بلکه هر کدام می توانند در محیط دیگر اجرا شوند.
تنها زبان ممکن سی نیست اما مهمترین زیان همانا سی می باشد.زبانهای دیگری هم هستند:جاوا ،پرل ،Python و ...
کایلیکس محیط بسیار خوبی است اما با توجه به قراردادهای بورلند و مایکروسافت امیدی به توسعه بیشتر آن نیست!و به عقیده بنده تاثیر چندانی در آینده لینوکس ندارد.

آیا می شه لینوکس رو بدون نیاز به ویندوز داشته باشیم
بستگی به کارتون داره.برای برنامه نویسی پیشرفته(به ویژوال بیسیک!!) بله.برای کارهای عمومی و کارهای شبکه هم مناسب است.
این امر کاملا به کاربرد کامپیوتر از نظر شما دارد!

Inprise
سه شنبه 22 دی 1383, 18:00 عصر
من به عنوان یه کاربر عادی از یه سیستم عامل انتظاراتی دارم حالا اینی که ویندوز باشد یا لینوکس برام فرقی نمی کنه

اگر واقعا می خواهیم در همه ی موارد استفاده لینوکس رو گسترش بدیم

الف- اگر تو یک کاربر عادی هستی که برات فرقی نمیکنه از لینوکس استفاده کنی یا ویندوز یا Apple Panther ، چرا این سوالات رو مطرح میکنی ؟ " اگر واقعا" میخواهی " از لینوکس - مثل بقیهء چیزهای دنیا ، وقتی قرار باشه منطقی باشیم - استفاده کنی ، قبل از اون باید بدونی "چرا" .

آیا می شه لینوکس رو بدون نیاز به ویندوز داشته باشیم ؟

ب- پات رو از وطن شریفمون بیرون بذاری ، آدمهای زیادی رو میبینی که در تمام عمرشون بصورت مداوم حتی دو ساعت هم از ویندوز استفاده نکرده اند . این آدمها لزوما" حرفه ای یا بقول تو مهندس یا دانشجوی مهندسی نیستند چون اونا بر خلاف خیلی از دوستان ما ، از وقتی با کامپیوتر آشنا شدن ، همیشه انتخابهای متعددی در کنار ویندوز جلوشون بوده ، در کنار مسائل مالی مربوط به کپی رایت و غیره . فکر میکنم جواب سوالت و دادم .

houshmand
سه شنبه 22 دی 1383, 21:21 عصر
من سوال ایشون رو به این صورت می پرسم
که ایا می تواند برای یک کاربر عادی جای ویندوز را بگیرد؟
(بدون توجه به کپی رایت )

ب- پات رو از وطن شریفمون بیرون بذاری ، آدمهای زیادی رو میبینی که در تمام عمرشون بصورت مداوم حتی دو ساعت هم از ویندوز استفاده نکرده اند . این آدمها لزوما" حرفه ای یا بقول تو مهندس یا دانشجوی مهندسی نیستند چون اونا بر خلاف خیلی از دوستان ما ، از وقتی با کامپیوتر آشنا شدن ، همیشه انتخابهای متعددی در کنار ویندوز جلوشون بوده ، در کنار مسائل مالی مربوط به کپی رایت و غیره . فکر میکنم جواب سوالت و دادم .
همین سر کار خودم دستگاههایی داریم که با کامپیوتر هایی که سیستم آنها os/2 یا یونیکس و dos 5 :wink: و ... است کار می کنند ولی این دلیل نیست که خارج از محیط کار هم از این سیستمها استفاده کنم یا ریزه کاریهایشان را بدانم یا روی کامپیوتر خودم نصب کنم

whitehat
چهارشنبه 23 دی 1383, 00:23 صبح
که ایا می تواند برای یک کاربر عادی جای ویندوز را بگیرد؟
این بستگی به این دارد که شما کاربر عادی را چی تعریف کنید .
اگر دوسال قبل این سوال را می پرسیدید جواب این سوال بوضوح خیر بود .ولی الان حقیقت چیز دیگری است .
در حال حاضر برای اکثر کسانی که تا به حال محیط (گرافیکی) لینوکس را ندیده اند این تصور وجود دارد که لینوکس یک محیط شبیه به داس است و تمامی اعمال از خط فرمان اجرا می شود و ...!
ولی واقعا ایا این طور است ؟ به نظر من توزیع هایی مانند مندریک, زوزه , فدورا و حتی رد هت محیط بسیار User Friendly ای را برای مخاطبان خود درست کرده اند .به دلیل خاصیتی که ذاتا لینوکس دارد بسیاری از ابزارهای مورد نیاز در هنگام نصب , با خود نصب لینوکس نصب می شود مثلا شما با نصب لینوکس دارای بسیاری از ابزار هایی می شوید که باید در ویندوز آنرا جدا گانه نصب کنید .
در حال حاضر توزیع های مختلفی برای کاربرد ها خاص وجود دارد توزیع هایی برای کسانی که فقط دوست دارند بازی کنند , توزیع هایی مه فقط به عنوان یک میز کار استفاده می شود, توزیعهایی برای کسانی که باید با شبکه کار کنند و حتی توزیع هایی برای کسانی که فقط می خواهند فیلم نگاه کنند و آهنگ گوش دهند (من اکثر این توزیع ها را امتحان کردم مثلا همین توزیع آخری فقط 5MB بود که بوسیله CD در کمتر از 30 ثانیه و بدون سیستم عامل دیگری یک Player بسیار قوی را برای فیلم و MP3 داشته باشید) ...
با این تنوع در محصولات لینوکسی باز هم می توانید بگویید که لینوکس فقط در سر کار مفید است ؟

موفق باشید

einian85
چهارشنبه 23 دی 1383, 18:11 عصر
برای برنامه نویسی پیشرفته(به ویژوال بیسیک!!)
من ادعا نکردم که برنامه نویسی پیشرفته می کنم.

اگر تو یک کاربر عادی هستی که برات فرقی نمیکنه از لینوکس استفاده کنی یا ویندوز
چرا! فرق می کنه وقتی از ویندوز استفاده می کنم از یه سیستم عامل دزدی استفاده می کنم!

ببینید اگر بخواهیم به تجارت جهانی بپیوندیم و ملزم به رعایت کپی رایت باشیم تقریباً تنها گزینه ی ممکن برای سیستم عامل لینوکس هست!

منظورم رو واضح تر بگم. من دانشجوی صنایعی‌ام و ما تو رشته مون مجبوریم (بهتر نیست - مجبوریم!!) برنامه بنویسیم حالا مطرح ترین زبان برای اینکار فعلا ویژوال بیسیک هست که اونم برای ویندوزه!! ولی در واقع سوال من اینه که میشه همین کارها رو بدون اینکه نیازی به ویندوز باشه و توی دنیای منبع باز کرد یا نه؟
البته من بیشتر سوالم کلی بود تا برای خودم. چون شخصا با وی بی برنامه نمی نویسم ولی همونطور که گفتم وی بی مطرح ترین محیط برنامه نویسی برای ماست.

از جناب حسین زاده ممنونم که جوابم رو گرفتم.
از جناب Inprise هم دوباره طلب پوزش می کنم!!!

عرض پوزش از همه ی عشق لینوکس ها !

houshmand
چهارشنبه 23 دی 1383, 22:12 عصر
چرا! فرق می کنه وقتی از ویندوز استفاده می کنم از یه سیستم عامل دزدی استفاده می کنم!
در حقیقت ما (ایرانیها ) چه از ویندوز استفاده کنیم چه نکنیم پول آن را پرداخت کرده ام چون آمریکا پول ان را از بدهیهایی بلوکه شده ایران در امریکا کم میکند (به صورت تقریبی )
پس دزدی نیست و ویندوز مال خودمونه :mrgreen:

hosseinzadeh
پنج شنبه 24 دی 1383, 16:51 عصر

ببینید اگر بخواهیم به تجارت جهانی بپیوندیم و ملزم به رعایت کپی رایت باشیم تقریباً تنها گزینه ی ممکن برای سیستم عامل لینوکس هست!
نگاه کنید« بسیاری» از کارهای ویندوز را می توان با لینوکس انجام داد.قویا توصیه می کنم توزیعی از لینوکس را امتحان کنید(یا از یک Live CD مثل Knoppix یا SuSE Live Eval استفاده کنید که نیاز به نصب ندارند و می توانند از سی دی رام اجرا شوند!)

منظورم رو واضح تر بگم. من دانشجوی صنایعی‌ام و ما تو رشته مون مجبوریم (بهتر نیست - مجبوریم!!) برنامه بنویسیم حالا مطرح ترین زبان برای اینکار فعلا ویژوال بیسیک هست که اونم برای ویندوزه!! ولی در واقع سوال من اینه که میشه همین کارها رو بدون اینکه نیازی به ویندوز باشه و توی دنیای منبع باز کرد یا نه؟
البته من بیشتر سوالم کلی بود تا برای خودم. چون شخصا با وی بی برنامه نمی نویسم ولی همونطور که گفتم وی بی مطرح ترین محیط برنامه نویسی برای ماست.
اگر برنامه نویسی غیر گرافیکی بخواید،لینوکس مشکلی نداره(ایضا شما هم مشکلی ندارید!)
اما اگر برنامه نویسی گرافیکی می خواید،باید مکانیزم برنامه نویسی لینوکس و یکی از زیان/کتابخانه های آن را فرابگیرید.

ولی در واقع سوال من اینه که میشه همین کارها رو بدون اینکه نیازی به ویندوز باشه و توی دنیای منبع باز کرد یا نه؟
دنیای متن باز جای خاصی نیست!!هر کاری که در ویندوز می کنید در این جا هم می توانید انجام دهید(لکن نه 100% شبیه ویندوز)

در حقیقت ما (ایرانیها ) چه از ویندوز استفاده کنیم چه نکنیم پول آن را پرداخت کرده ام چون آمریکا پول ان را از بدهیهایی بلوکه شده ایران در امریکا کم میکند (به صورت تقریبی )
پس دزدی نیست و ویندوز مال خودمونه
:موفق: :D :D Say this to billy!

پنج شنبه 24 دی 1383, 18:11 عصر
اگر بخواهیم به تجارت جهانی بپیوندیم

حالا کی گفته که ما می خواهیم عضو WTO بشیم؟ من فکر میکنم که این در خواست ها بیشتر حالت تشریفاتی داشته باشه چون بدیهیه که آمریکا وتو می کنن
چون ما اصلا شرایط حضور در تجارت جهانی رو نداریم
ولی بحث در مورد کپی رایت خیلی مفصله و در ضمن درباره ی اپن سورس و ملحقات که به نظر می رسه با قیمت کم محصول پیوند خورده ( حالا چه درست چه غلط) میشه گفت هیچ خوبی ای هم نداشته این خوبی رو داره که باعث افت قیمت دیگر محصولات میشه ( در آینده ی نه چندان دور مثلا 1 سال آینده)
با این که بحث از موضوع اصلی خارج شده منم یه چیزی بگم؟!!! حالا اگه خیلی بی ربط بود پاکش کنین
حالا یه موضوع با ربط هم بگم
من به عنوان یک برنامه نویس آماتور وارد لینوکس شدم اما حالا می تونم یه چند تا نکته رو بهت بگم
1- من جدا در مورد انجام کارهای روزمره با لینوکس مشکل داشتم و دارم ( حالا انشاالله که حل شه!!) ولی این موضوع در مورد برنامه نویسی و مشتفاتش برای من خیلی متفاوت بود یعنی میتونم بهت بگم که حتی برای من تا حدودی راحت تر بود و راستی بگم که در مورد Networking , .... هم تخصصی نداشتم که بخوام اظهار نظر کنم اما واقعا محیط خوبی بود
2- یک موضوع که من در مورد لینوکس به مرور زمان فهمیدم و هر چه هم بیشتر وارد می شوم بیشتر درکش می کنم این موضوعه که نمی دونم چه جوریه که انگار لینوکسیهای اصیل جدا نسبت به سیستم عاملشون و کاربراش احساس مسئولیت میکنن یعنی که اگه مشکلی داشته باشی واقعا سنگ تموم می زارن و بهت کمک میکنن این رو میتونی از Paper ها و کتاب های متعددی که به رایگان روی شبکه موجوده بفهمی اما برعکس بیلی و دوستانش که یه مدت کوتاه تو یه بخشی از سایت مایروسافت یه سری pdf به درد بخور میذاشتن که اونم پولی کردن پس در کل امکانات و منابع برای یادگیری لینوکس بیشتره البته اگه اهل دل باشی
3-یه موضوع دیگه هم اینه بالاخره تو برو یاد بگیر ضرر نمکنی مخصوصا اگه اصولی یاد بگیری چون که اصولش به یونیکس خیلی شبیه هست و من فکر نمیکنم یونیکس به این زودی ها هم نابود بشه
امیدوارم که به دردت خورده باشه والبته به موضوع هم ربط داشته باشه
موفق باشی

mola
شنبه 10 بهمن 1383, 20:42 عصر
در اینجا چند مسله باقی میمونه ؟‌
هیچ وقت نمیشه ویندوز و با لینوکس مقایسه کرد چون لینوکس سرتره ؟

والا ما از سال ۱۳۷۷ با لینوکس و محیط گرافیکیش داریم کار میکنیم و تا الان نکته‌ای پیدا نکردیم که ویندوز قویتر باشه .

تمامی نرم افزارهایی مثل Autocad و غیره هم برای لینوکس موجود می‌باشد .

و کارایی که لینوکس میتونه انجام بده حالا حالا ها فکر نکنم ویندوز بتونه انجام بده .

و به نظر من هیچی از ویندوز کم نداره و الانم کاره منو لینوکس انجام میده نه ویندوز .

اگرم به سینما اینا علاقه دارین لازم به ذکره که فیلم Spider man 2 و ارباب حلقه‌ها با لینوکس طراحی شده .

aramas
یک شنبه 31 اردیبهشت 1391, 20:33 عصر
در اینجا چند مسله باقی میمونه ؟‌
هیچ وقت نمیشه ویندوز و با لینوکس مقایسه کرد چون لینوکس سرتره ؟

والا ما از سال ۱۳۷۷ با لینوکس و محیط گرافیکیش داریم کار میکنیم و تا الان نکته‌ای پیدا نکردیم که ویندوز قویتر باشه .

تمامی نرم افزارهایی مثل Autocad و غیره هم برای لینوکس موجود می‌باشد .

و کارایی که لینوکس میتونه انجام بده حالا حالا ها فکر نکنم ویندوز بتونه انجام بده .

و به نظر من هیچی از ویندوز کم نداره و الانم کاره منو لینوکس انجام میده نه ویندوز .

اگرم به سینما اینا علاقه دارین لازم به ذکره که فیلم Spider man 2 و ارباب حلقه‌ها با لینوکس طراحی شده .
دوست عزیز شما منو عاضق لینوکس کردید، لطفا یه منبع خوب برای یادگیری و کار با لینوکس بهم معرفی کنید. ضمن اینکه کدوم سیستم عامل لینوکس پر طرفدار تره؟
من تازه برنامه نویسی سی پلاس رو یاد گرفتم. با ویژوال 2010 یاد گرفتم. ولی می خوام از الان برم و توی لینوکس برنامه نویسی رو ادامه بدم. ممکنه؟!
من رشته ام کامپیوتر نیست ولی مجبورم یاد بگیرم. قراره برم خارج و اونجا هم با لینوکس یه کم کار با برنامه نویسی دارم.
لطفا هرچیز مفیدی که میدونی بهم کمک می کنه رو برام بنویس(اگه بصورت پیغام شخصی بفرسید خیلی بهتره)
ممنون

prpe26
یک شنبه 31 اردیبهشت 1391, 23:12 عصر
در لینوکس ابزارهای برنامه نویسی خوبی داریم که برای توسعه دهنده برنامه های چند سکویی و مولتی پلتفرم بسیار مناسبه.

مثلا برنامه ای مثل Blender یا زبانی مثل پایتون یا کامپایلری مثل GCC همه اینا در لینوکس بوجود اومدند :)