PDA

View Full Version : نصب پرینتر در سیستم‌ شبکه

Snappy_Wing
یک شنبه 13 اردیبهشت 1388, 18:59 عصر
سلام
من در درس سیستم عامل با یک پروِِژه برخوردم که نمیدونم برای انجامش چه مبحثی رو باید یاد بگیرم؟

فرض کنید یک سیستم شبکه client/server داریم و مثلا 6 client وجود دارند؛ دو پرینتر به نام های hp1,hp2 هم داریم . میخاییم یک برنامه بنویسیم که server دو گزینه hp1,hp2 را داشته باشد و زمانی که میخواد پرینت بگیره روی هر کدام که کلیک کنه پرینتری که کلیک شده روی هر client که باشد پرینت بگیرد.و معلوم نیست که پرینتر ها روی کدام client ها نصب شده اند؟

من برنامه نویسی با #C رو بلدم اما تاحالا در شبکه برنامه ننوشتم اگه میشه بهم بگید برای این کار چه مطلبی رو باید یاد بگیم و چه ایده‌ای برای این کار دارید. در پایان ترم نتیجه کارم رو در اختیار دوستان قرار میدم ممنونم.

MOSTAFANAVVAB
پنج شنبه 05 شهریور 1388, 10:57 صبح
اقا اگر کسی جواب رو می دونه خوب بنویسه دیگه بعد از اون من مشکلم اینه که چجوری میشه پرینتر ها رو تو شبکه پیدا کرد

majid325
پنج شنبه 05 شهریور 1388, 11:09 صبح
سلام
من در درس سیستم عامل با یک پروِِژه برخوردم که نمیدونم برای انجامش چه مبحثی رو باید یاد بگیرم؟

فرض کنید یک سیستم شبکه client/server داریم و مثلا 6 client وجود دارند؛ دو پرینتر به نام های hp1,hp2 هم داریم . میخاییم یک برنامه بنویسیم که server دو گزینه hp1,hp2 را داشته باشد و زمانی که میخواد پرینت بگیره روی هر کدام که کلیک کنه پرینتری که کلیک شده روی هر client که باشد پرینت بگیرد.و معلوم نیست که پرینتر ها روی کدام client ها نصب شده اند؟

من برنامه نویسی با C#‎‎‎ رو بلدم اما تاحالا در شبکه برنامه ننوشتم اگه میشه بهم بگید برای این کار چه مطلبی رو باید یاد بگیم و چه ایده‌ای برای این کار دارید. در پایان ترم نتیجه کارم رو در اختیار دوستان قرار میدم ممنونم.

من که متوجه نشدم ربطش با درس سیستم عامل چیه؟
برای کار درشبکه باید بری سراغ Sockets .
ولی به نظر من اگه تو پروژت از Print Server استفاده کنی هم منطقی تره وهم راحت تر.
البته این کار شما زیاد ربطی به Sockets هم میتونه نداشته باشه ، یعنی بسته به اینکه دستور print‌رو چه سیستمی اجرا میشه میشه بررسی کرد که آیا Print Server و یا آدرس Printer در سیستم نصب است یا نه ، کلا فکر کنم اگه یه کمی را جع به shar کردن Printer درشبکه جستجو کنید هم بد نیست.

alireza_tavakol
پنج شنبه 05 شهریور 1388, 12:29 عصر
روش های استفاده از چاپگر در شبکه به سه دسته تقسیم میشه

1- یک کامپیوتر Client مجهز به چاپگر باشد و برای استفاده دیگران از این چاپگر به صورت Unmanage آن را به اشتراک میگذارد / از این پس در کلیه سیستم هایی که به شبکه متصل هستند اسم این چاپگر در پنجره Print dialog می آید و قادر به استفاده آن میشوند

2-یک کامپیوتر ثابت در شبکه وجود دارد به اسم Print Server و همه چاپگر ها موجود در شبکه به این سرور متصل هستند .پس هر کاربری که قصد استفاده از چاپگر ها رو داشته باشه باید توسط سرور احراز هویت* بشه و بعد از چاپگر ها استفاده کنه

3-چاپگر های وجود دارند که مجهز به کارت شبکه می باشند و همانند یک کامپیوتر مستقل در شبکه شناسایی می شوند و حتی آدرس IP به آن ها اختصاص پیدا میکند .

ممکنه روش های دیگه ای هم وجود داشته باشه ولی من بلد نیستم. اگه شما بفرمایید قرار از کدام روش کنید ، شاید بشه بیشتر کمکتون کرد