PDA

View Full Version : پاسخ به سوال چگونه شروع به کار کنیم؟

Alireza Orumand
سه شنبه 15 اردیبهشت 1388, 11:00 صبح
سلام
طی این چند وقتی که توی این سایت فعالیت میکنم دیدم که دائما سوال هایی در باره اینکه از کجا باید شروع کرد و چه کتابی باید خوند و ... مطرح میشه. به همین دلیل و به خاطر نزدیک بودن به گشایش نمایشگاه کتاب این تاپیک رو ایجاد کردم ان شاء الله که به درد دوستان بخوره.
برای شروع ASP.net باید چی بلد باشیم؟:افسرده:
باید بگم هیچی:لبخندساده:. خیلی از دوستان موقع راهنمایی دراین موارد میگن اول باید html یاد بگیرید و بعد برید سراغ CSS و بعد جاوا اسکریپت و حالا تازه نوبت asp.net میشه در صورتی که اصلا این طور نیست. شما برای شروع asp.ent فقط باید asp.net شروع کنید. درسته که داشتن دانش در زمینه های بالا میتونه به طور شایانی طی کردن مسیر رو برای شما راحت کنه ولی این موارد اصلا ضروری نیست.
مهم اینه که اگر تازه کار هستید از یه کتاب begining شروع کنید. این تیپ کتابها به خاطر اینکه برای مبتدی ها نوشته شده تمامی مراحل رو با فرد به صورت پله به پله طی میکنن. یعنی اینکه اول میان یه تاریخچه میگن

و توضیح میدن که از کجا قراره شروع کنیم و به کجا قراره برسیم. بعد میان تو هر مرحله نیاز های شما رو هم به شما آموزش میدن. مثلا اکثرا تو فصل دوم و سوم این کتابها مطالب مورد نیاز htmlآموزش میدن. بعد در فصل های چهارم و پینجم CSS و معمولا تا فصل های 6 یا 7 نکات اولیه یک زبان برنامه نویسی مثل C# یا VB توضیح داده میشه. بعد در این مرحله فرد تازه کار مقدمات رو یاد گرفته و معمولا طی 6 یا 7 فصل مطالب پیشرفته تری از asp.net توضیح داده میشه. در پایان هر فصل هم تمرین هایی ارائه میشه و خواننده میتونه توانایی خودش رو محک بزنه.:چشمک:
در این مرحله دیگه فرد تازه کار نیست و میتونه خودش تشخیص بده که الان چه نیازی داره و باید در چه موردی مطالعه کنه.:قلب:
حالا بیایم سراغ بحث کتاب:
کتاب ها به دو دسته کلی تقسیم میشن:
1- فارسی
2- زبان اصلی

1- کتاب های فارسی متاسفانه اکثرا ترجمه هستن و تقریبا هیچ کتابی تالیفی نیست. کتابهایی هم که به اسم تالیف روانه بازار میشن اگر کمی بررسی بشن معلوم میشه که اونها هم ترجمه چندین کتاب مختلف هستن.
متاسفانه دوم اینکه با اینکه کتاب ها ترجمه هستن ولی هیچ کدوم ترجمه کاملی نیست و شما اگر بعد از مدتی به کتاب اصلی مراجعه کنید میبینید که کلا 5 یا 6 فصل از کتاب در قالب 12- 13 فصل خورد شده و به دانشجو تحویل داده میشه.
متاسفانه سوم ترجمه بد این کتاب ها هست و بعضا غلط های فاحشی که این کتاب ها دارن و این به خاطر اینه که اکثرا مترجمان متخصص در این زمینه نیستن و اولین ترجمه ای که به ذهنشون میرسه وارد میکنن و کاری به صحت اطلاعات ندارن.:عصبانی++:
و در نهایت متاسفانه چهارم عقب بودن از علم روزه. یعنی الان با اینکه نزدیک به 2 سال از ارائه نسخه 2008 میگذره ولی هنوز کتاب های وطنی نهایتا در حد کتاب های 2005 چاپ میشن.:ناراحت:
گذشته از این متاسفانه ها و تو این وانفسای نبود کتاب فارسی میشه به 2 تا کتاب اشاره کرد که اولی asp.net 2005 ماله انتشارات ناقوسه. همون که عکس 5 نفر آدم روشه. این کتاب ترجمه کتاب begining asp.net 2005 انتشارات wrox و با زبان VB.net مطالب رو اموزش میده.
کتاب دوم ماله انتشارات ساحر هست. کتاب آقای مهراد توانا و نفر دوم رو نمیدونم. البته این دو مترجم چند تا کتاب برای asp.net دارن ولی آخرین کتابی که ارائه کردن دقیقا ترجمه همون کتاب بالا هست با این تفاوت که زبان C# رو به عنوان زبان برنامه نویسی آموزش میده و به جرات میشه گفت این کتاب تنها مرجع اموزش asp.net با زبان C# هست.

2- کتاب های زبان اصلی اما خیلی به روز تر از کتابهای فارسی هستن. معمولا به محض ورود تکنولوژی جدید کتاب های اون هم به بازار میان. سطح عملی این کتاب ها هم خوبه.
کتاب های زبان اصلی از انتشارات مختلفی هستن ولی به تجربه برای من ثابت شده که کتاب های خود microsoft تا حد قابل قبولی پیشرفته هستن و از زبان انگلیسی روانی بهره میبرن
کتاب های انتشارات worx معمولا در رده های مختلفی هستن و از شروع به کار تا پیشرفته میتونین روی این کتاب ها حساب کنین. البته در مقطع پیشرفته بعضا ادبیات کتاب ها هم خیلی پیشرفته میشه و فهمش مشکل.
انتشارات sams هم کتاب های خوبی داره ولی من زیاد علاقه ای به کتاب هاش ندارم. روند کار توی کتاب های این انتشارات اصلا جذابیتی برای من ایجاد نمیکنه.
و آخرین انتشارات قابل ذکر Apress هست. میشه گفت سریع ترین انتشاراته مثل بنز کتاب میده بیرون:بامزه:. بعضا در مرحله بتا هم کتاب رو روانه بازار میکنه:متعجب:. اما در کنار این سرعت عمل باید با زبان بد کتاب های این انتشارات کنار بیاید. آدم وقتی کتاب های این انتشارات رو میخونه فکر میکنه که زبان رو ریختن تو قوطی دارن هم میزنن.:گیج:
اما کتاب های خوب برای شروع به کار با ASP.net به زبان انگلیسی
اولیش به نظر من کتاب wrox begining asp.net 2008 هست. نوشته جناب imar spaanjaars واقعا کتاب بی نقص و کامل یه.در ضمن در سایت ایشون هم مطالب مفیدی میشه پیدا کرد.
کتاب دوم هم Beginning ASP.NET 3.5 in VB 2008: From Novice to Professional‎از انتشارات apress هست که میتونه مفید باشه.
فعلا همین کتاب ها به ذهنم رسید که برای شروع کار میتونن راه گشا باشن. در صورت دیدن کتاب جدید سعی میکنم با توضیحات همینجا بگذارم و سعی میکنم در پست های آتی چگونگی ادامه کار بعد از خوندن این کتاب ها و نیاز های آتی رو هم شرح بدم.از اساتید دیگه هم خواهش میکنم مطالب خودشون رو اینجا قرار بدن.:لبخندساده:

به امید روزی که دیگه هیج کس برای شروع کار مشکلی نداشته باشه و نیاز به ایجاد پست های تکراری و بدون جواب درست و کامل نباشه.
موفق باشید

ehssannet
سه شنبه 15 اردیبهشت 1388, 13:51 عصر
دوست عزیز
با تشکر از توضیح کامل و جامع شما :
در جاهایی از سایت خواندم که برای شروع asp.net حتما بایستی vb.net رو یاد بگیرم ولی با توضیحی که شما دادید اینجور به نظر نمی رسد . همانطور که می دانید برای آموزش یک زبان برنامه نویسی باید وقت زیادی را گذاشت پس گر اینطور است که شما گفتید همین زمان را که قرار است صرف آموزش vb کنم ،روی یادگیری asp.et می گذارم.
بهتر نیست؟!!!

iman_22a
سه شنبه 15 اردیبهشت 1388, 14:05 عصر
معمولا برنامه نویسایی که یک زبان برنامه نویسی رو ارتقا یافته یاد می گیرن یا قبل از یادگیری یک زبان یه زبان سطح پایین تر رو یاد می گیرن ، نسبت به کسایی که صرفا همون زبان خاص رو یاد می گیرن خیلی قوی تر و با اشتیاق تر برنامه نویسی رو دنبال می کنن .
اگر کسی VB بلد باشه ، ASP رو راحت تر یاد میگیره . اگر قبل از یادگیری ASP از جاوا سر در بیاره که خیلی موفق تره . اما کسی که میاد و مستقیما ASP رو شروع می کنه ، چون میبینه که خیلی چیزهای دیگه رو هم باید یاد بگیره ممکنه دلسرد بشه و اصلا از برنامه نویسی زده بشه .
البته به علاقه و جدییت فرد خیلی بستگی داره . خیلی

Alireza Orumand
سه شنبه 15 اردیبهشت 1388, 15:28 عصر
سلام

دوست عزیز
با تشکر از توضیح کامل و جامع شما :
در جاهایی از سایت خواندم که برای شروع asp.net حتما بایستی vb.net رو یاد بگیرم ولی با توضیحی که شما دادید اینجور به نظر نمی رسد . همانطور که می دانید برای آموزش یک زبان برنامه نویسی باید وقت زیادی را گذاشت پس گر اینطور است که شما گفتید همین زمان را که قرار است صرف آموزش vb کنم ،روی یادگیری asp.et می گذارم.
بهتر نیست؟!!!
برای کار با asp.net باید یکی از زبان های .net رو بلد باشید. حالا فرقی نمیکنه vb, c# یا حتی دلفی.:لبخندساده:
برای شروع نیاز به بلد بودن برنامه نویسی ندارید ولی برای انجام کار حرفه ای باید یک زبان برنامه نویسی نیز به صورت حرفه ای بلد باشید.

معمولا برنامه نویسایی که یک زبان برنامه نویسی رو ارتقا یافته یاد می گیرن یا قبل از یادگیری یک زبان یه زبان سطح پایین تر رو یاد می گیرن ، نسبت به کسایی که صرفا همون زبان خاص رو یاد می گیرن خیلی قوی .
:متعجب: اولا که فکر نمیکنید توی جمله شما تناقض وجود داره و دوما که این مطلبی که گفتید پایه و اساس علمی نداره و صرفا بیان یک نظریه شخصیه. همونطور که از تیتر این مطلب بر میاد میخایم 2 تا کار انجام بدیم اول اینکه به دوستان تازه کار کتاب و دیگر منابع رو معرفی کنیم و دوما اینکه کتاب های جدیدی که در زمینه کاری خودمون میخونیم رو به دوستان معرفی کنیم ولی بیانیه شما به هیچ کدوم از این موارد مرتبط نبود.
اگر لطف کنید و کمک کنید تا تاپیک از مسیر اصلی خارج نشه ممنون میشم.
موفق باشید.

iman_22a
سه شنبه 15 اردیبهشت 1388, 16:44 عصر
اولا که فکر نمیکنید توی جمله شما تناقض وجود داره و دوما که این مطلبی که گفتید پایه و اساس علمی نداره و صرفا بیان یک نظریه شخصیه. همونطور که از تیتر این مطلب بر میاد میخایم 2 تا کار انجام بدیم اول اینکه به دوستان تازه کار کتاب و دیگر منابع رو معرفی کنیم و دوما اینکه کتاب های جدیدی که در زمینه کاری خودمون میخونیم رو به دوستان معرفی کنیم ولی بیانیه شما به هیچ کدوم از این موارد مرتبط نبود.

خیر تناقضی وجود نداره . بیانیه کجا بود ؟! :متعجب: من خودم توی 2 سالی که کار رو شروع کردم به این نتیجه رسیدم . یک جا هم خونده ام که برای این که واقعا بخوای یک حرفه ( مثل برنامه نویسی ) رو یاد بگیری باید 10 سال مداوم کار کنی ( پیداش می کنم و لینکشو میذارم توی همین پست تا تاپیک انحراف پیدا نکنه :لبخند: ) می خوام بگم اگر کسی واقعا علاقه و پشتکار داره دنبال کنه ، اما اگه میخواد بعد از مدتی رهاش کنه ، همین الان رهاش کنه بهتره .

راستی یه کتاب هم من معرفی می کنم : MSDN همراه دات نت

یکی دیگه :
Visual Basic 2008 Recipes : A Problem-Solution Approach

تاپیک خوبیه ، ادامه بدین .
موفق باشید

Alireza Orumand
چهارشنبه 16 اردیبهشت 1388, 11:43 صبح
سلام

معمولا برنامه نویسایی که یک زبان برنامه نویسی رو ارتقا یافته یاد می گیرن
با

قبل از یادگیری یک زبان یه زبان سطح پایین تر رو یاد می گیرن
تناقض داره عزیزم.:بامزه:

بیانیه کجا بود ؟!
هر حرفی که زده میشه در حقیقت بیان میشه و برای اشاره به اون از واژه بیانیه استفاده میشه(ادبیات فارسی اول دبیرستان) حالا فرقی نمیکنه چی باشه و در چه موردی باشه و چقدر طولانی باشه. اسمش بیانیه است.:لبخند:

یک جا هم خونده ام که برای این که واقعا بخوای یک حرفه ( مثل برنامه نویسی ) رو یاد بگیری باید 10 سال مداوم کار کنی ( پیداش می کنم و لینکشو میذارم توی همین پست تا تاپیک انحراف پیدا نکنه :لبخند: )
نمیخاد بگردی. تو مجله برنامه نویس صفحه 4 میتونی همین مطلب رو پیدا کنی.:چشمک:

راستی یه کتاب هم من معرفی می کنم : MSDN همراه دات نت
مطمئنا MSDN منبع مناسبیه ولی حتما شما هم قبول دارید MSDN از نظر آموزشی در طبقه Reference ها قرار میگیره که برای مراجعه موردی مناسبه نه برای آموزش step by step برای یه تازه کار.:قلب:
کتابی هم که معرفی میکنید اگه میشه در موردش یه توضیحات مختصری بدید و اگه امکانش هست تصویر روی جلد رو هم بگذارید خیلی خوبه.
از ادامه off topic هم اگه ممکنه خود داری کنید. اگه نکته خاصی بود به جز معرفی کتاب لطفا با پیام خصوصی به من بگید.
موفق باشید
موفق باشید.

احمد سامعی
پنج شنبه 17 اردیبهشت 1388, 15:53 عصر
اما برعكس شما من كاملاً مخالفم كه بايد اول ASP ياد گرفت بعد سراغ HTML چون كسي كه از HTML سر در نيارد به كلي كار با كدهاي داخل صفحه بيگانه و نصف مواقع لازم شما حين كد نويسي تگهاي HTML بكار ببريد وكسي كه از اين تگ ها سردرنياورد به كلي گيج مي شه بعد هم اصلاً بدون ياد داشتن يك زبان برنامه نويسي مثل VB و يا #C ودلفي چطوري مي خواهيد از امكانات ASP استفاده كنيد و مثلاً با پايگاه داده كار كنيد و غيره... (همونطور كه مي دونيد وب ديناميك بدون پايگاه داده بي معني و مي شه استاتيك كه فقط باز هم دونستن HTML كافيه)
پس باز هم بايد اول HTML و VB و غيره ... ياد بگيريد بعد بريد سراغ ASP

raziee
پنج شنبه 17 اردیبهشت 1388, 19:54 عصر
نظر بنده اینه: (با توجه به تجربه شخصی)
کار کردن با یک زبان (هر زبانی که میخواد باشه) به روند یادگیری زبان های دیگه کمک میکنه.
وقتی که من با بعضی اصول در برنامه نویسی آشنا هستم و میدونم که چه چیزی رو میخوام بهتر میتونم به دنبال اون در زبان دیگر بگردم.
(البته این رو هم بگم که من شخصا خیلی کم کتاب میخرم. الان فقط یک کتاب Csharp دارم چون چیز هایی رو که نیاز دارم با تمرین و پرسش بدست میارم.) البته منظور بنده این نیست که کتاب به درد نمی خوره امیدوارم سوءتفاهم پیش نیاد.
اما من فکر میکنم که HTML نیاز و پایه طراحی وب هست. مثال من این است که در جمع دوستان دانشگاه همه ی ما که درس مبتنی بر وب رو برداشتیم بچه هایی که با HTML کار کرده بودند راهت تر کار میکردند. همین کتبی که شما ذکر کردید به گفته ی خودتون چند فصل ابتدایی از HTML میگن.

برای یادگیری vb.net یا Csharp خوب باید دید که چه کاری قرار است انجام داده شود. بله اگر قرار باشه که فقط یک سایت ساخته بشه که یک سری اطلاعات به کاربر نمایش داده بشه و تنها همین خوب چه نیازی به یادگیری ASP.Net هست؟
ما خواهان ساخت وبسایت هایی با توانایی بالا هستیم از این رو نیاز به داشتن دانشی از Csharp و یا vb.net و همینطور بانک های اطلاعاتی هستیم. نیاز نیست که در هر کدام از این موارد جایگاهیی ابر داشته باشیم میزان دانش در حد رفع نیاز کفایت میکنه. در آینده و با تمرین بیشتر نیاز ها گسترده تر شده و پرسش ها نیز بیشتر میشهو خوب البته یادگیری هم به مراتب بالاتر میره.

به هر حال یادگیری بنده به اینصورت بوده:
تمرین و پیدایش سوال.
گفتگو با دوستان در مورد سوال پیش آمده.
دیدن نمونه سورس های دوستان.
خواندن کتب الکترونیکی.

البته این رو در آخر بگم که این گفته ها تجربه ی شخصی بوده و اساس علمی نداره>>> در نتیجه عاری از ایراد نیست.

این سایت کمک زیادی میکنه به بچه های برنامه نویس(بنده که بسیار یاد گرفتم)
در ادامه هم نمونه سورس هایی رو که دوستان محبت کردند و برای آموزش گذاشته اند رو میگذارم.

سورس کامل وب سایت آماده بر اساس معماری چند لایه (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=77671)
سورس کامل یک سایت (vb.net) (یک داروخانه) (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=93033)
سورس کامل یک وبلاگ (vb.net) (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=60796)
سورس کامل پروژه فروشگاه آنلاین موبایل به همراه مستند سازی کامل (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=124082)
سورس کامل وب سایت با امکانات انجمن گفتگو و بخش خبر (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=120344)
سورس کامل وب سایت به صورت رایگان با امکانات فروم، مدیریت کامل مقالات،مدیریت کامل اخبار و نظر سنجی (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=124503)
سورس کامل وب سایت با دات نت 2 همراه با داکیومنت (آموزش مجازی) (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=98208)

سورس کامل یک Web App (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=72331)کاملا سه لایه + توضیحات + آموزش (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=72331)

Alireza Orumand
جمعه 18 اردیبهشت 1388, 05:09 صبح
اما برعكس شما من كاملاً مخالفم كه بايد اول ASP ياد گرفت بعد سراغ HTML چون كسي كه از HTML سر در نيارد به كلي كار با كدهاي داخل صفحه بيگانه و نصف مواقع لازم شما حين كد نويسي تگهاي HTML بكار ببريد وكسي كه از اين تگ ها سردرنياورد به كلي گيج مي شه بعد هم اصلاً بدون ياد داشتن يك زبان برنامه نويسي مثل VB و يا #C ودلفي چطوري مي خواهيد از امكانات ASP استفاده كنيد و مثلاً با پايگاه داده كار كنيد و غيره... (همونطور كه مي دونيد وب ديناميك بدون پايگاه داده بي معني و مي شه استاتيك كه فقط باز هم دونستن HTML كافيه)
پس باز هم بايد اول HTML و VB و غيره ... ياد بگيريد بعد بريد سراغ ASP
عزیزم تا حالا کتاب های begining خوندی؟ اگه یه بار یه کتاب خونده باشی میبینی که معمولا بعد از فصل اول که معرفی کلیات هست فصل دوم رو به html اختصاص میدن.
در حدود فصل 5 یا 6 هم یه زبان برنامه نویسی در حد شروع به کار توی همون کتاب آموزش داده میشه.
البته حرفای بالا رو تو پست اول گفته بودم ولی مثل اینکه نخوندید. همه حرف خودتون رو میزنید فقط.:عصبانی++:
میدونم حرف خودم هم offtopic محسوب میشه ولی بابااااااااااا فقط کتاب معرفی کنید. از ارائه نظرات شخصی خود داری کنید.:عصبانی++::عصبانی:
چند تا کتاب خوب تو نمایشگاه دیدم فردا صبح اینجا معرفی میکنم.
موفق باشید.

ehssannet
شنبه 19 اردیبهشت 1388, 10:22 صبح
سلام :
با تشکر از کلیه دوستان به خصوص آقای حسین رضیئی به خاطر این تاپیک مفید ":"
دوستان من تازه به یادگیری وی بی دات نت پرداخته ام ، به این امید که بتوانم روزی asp.net را شروع کنم . ولی با توجه به نوشته های متناقض و کمی سلیقه ای دوستان ، نمی دانم آیا با توجه به اینکه با html مقدماتی هم آشنایی دارم راهی که میروم درست است یا به ترکستان است؟
در ضمن دوستان تهرانی که به نمایشگاه کتاب می روند اگه کتاب آموزنده و روان و مفیدی در این زمینه ها دیدند به ما هم معرفی کنند ممنون می شیم.
اگه کسی کتاب الکترونیکی هم سراغ داره لینک بده که عالیه.چون من آخرش هم نتونستم یه کتاب خوب برای آموزش وی بی دات نت پیدا کنم.

iman_22a
شنبه 19 اردیبهشت 1388, 14:28 عصر
تناقض داره عزیزم.:بامزه:

منظور از ارتقاء یافته یادگیری قدم به قدم زبانهای برنامه نویسی است (نقطه) . نه اینکه یک دفعه بپرن Asp.net 4 رو یادبگیرن.

هر حرفی که زده میشه در حقیقت بیان میشه و برای اشاره به اون از واژه بیانیه استفاده میشه(ادبیات فارسی اول دبیرستان) حالا فرقی نمیکنه چی باشه و در چه موردی باشه و چقدر طولانی باشه. اسمش بیانیه است.:لبخند:

لطفا از ادامه آف تاپیک خودداری کن . نمکدون !

مطمئنا MSDN منبع مناسبیه ولی حتما شما هم قبول دارید MSDN از نظر آموزشی در طبقه Reference ها قرار میگیره که برای مراجعه موردی مناسبه نه برای آموزش step by step برای یه تازه کار.:قلب:

درسته که MSDN یک رفرنسه ولی بخشهای Walkthrough زیادی داره (برای تمام موارد برنامه نویسی و تمامی زبانها) که خیلی برای مبتدی ها مفید واقع میشه .

عکس روی جلد اون کتاب رو هم ضمیمه کردم (شاید فکر کردی از خودم در آوردم :عصبانی:) کتاب خیلی خوبیه البته برای کسایی که به مشکلات خاصی بر می خورن . برای Vb 2008 هستش . سایت persiadevelopers.com از این قبیل کتاب ها زیاد برای دانلود گذاشته . (البته سایتش چند روزه Down شده :افسرده:)

iman_22a
شنبه 19 اردیبهشت 1388, 14:39 عصر
دوستان من تازه به یادگیری وی بی دات نت پرداخته ام ، به این امید که بتوانم روزی asp.net را شروع کنم . ولی با توجه به نوشته های متناقض و کمی سلیقه ای دوستان ، نمی دانم آیا با توجه به اینکه با html مقدماتی هم آشنایی دارم راهی که میروم درست است یا به ترکستان است؟
در ضمن دوستان تهرانی که به نمایشگاه کتاب می روند اگه کتاب آموزنده و روان و مفیدی در این زمینه ها دیدند به ما هم معرفی کنند ممنون می شیم.
اگه کسی کتاب الکترونیکی هم سراغ داره لینک بده که عالیه.چون من آخرش هم نتونستم یه کتاب خوب برای آموزش وی بی دات نت پیدا کنم.

دوست عزیز ، شما شروع کنین . مسیرتون رو درست انتخاب کنین تا به ترکستان نرسین . کتاب خوب و روان رو نمیتونین پیدا کنین . البته اگر زبان انگلیسی تون خوب باشه . کتابهای زبان اصلی نسبتا خوب هستن . انتظارتون از یه کتاب چیه ؟؟؟ برین دوره آموزشی ببینین ، کنار دست کسایی که حرفه ای هستن بنشینید . نمیشه یک کتاب پیدا کرد که کامل به شما برنامه نویسی یاد بده . شاید لازم باشه چند کتاب رو کنار هم داشته باشی و اون کتاب ها مکمل هم دیگه باشن . توی پست قبلی آدرس انجمن برنامه نویسی PersiaDevelopers رو واسه دانلود گذاشتم .

بحثهایی که میبینی ، سلیقه ای نیستن . حاصل تجربیات شخصی افراد هستن .

nilo_nazanin
سه شنبه 16 تیر 1388, 15:05 عصر
آقا سلام

منم یه نمه گیج شدم منم دارم vb.net یاد میگیرم که بیام سراغ asp اما الان اندکی گیج شد م
میخواستم بدونم بعد از یاد گیری vb برم سراغ sql و بعد asp ایا بهتر نسیت ؟
و آیا asp فقط در طراحی وب سایت کار میکنه؟
مرسی از دوستان

Hossis
جمعه 26 تیر 1388, 05:00 صبح
سلام :
با تشکر از کلیه دوستان به خصوص آقای حسین رضیئی به خاطر این تاپیک مفید ":"
فکر مي کنم اچ تي ام ال اونقدر سخت نيست و زمان نميبرد که بخواهي دو دل باشي
حداکثر تو يه هفته مي توني کل اونو زير و رو کني من فکر مي‌کنم يادگيري اچ تي‌ ام ال ضروريه حتي اگر کتابهاي ASP هم اونو در مقدمشون آورده باشن باز هم کفايت نمي‌کنه

niterider
جمعه 26 تیر 1388, 18:25 عصر
به قول این دوستانمون خوندن html که واقعا مدت زمان زیادی طول نمی کشه. البته به عقیده من css مبحث بسیار مهمیه که مسلط شدن روش هم زمانبره. همینه که خیلی از سایت هایی از نظر برنامه نویسی خیلی حرفه ای هستن ظاهر زیبایی ندارن و استاندارد نیستن.
خوندن asp.net و css رو میشه بصورت موازی پیش برد. در اثنای خوندن کتاب های asp.net انقدر با مسائل دیتابیس و طراحی مواجه می شیم که خود به خود به مراجع این مباحث هم رجوع می کنیم.

کتاب برای asp.net در مرحله مقدماتی یه کتاب فوق العاده معرفی می کنم :
Build Your Own ASP.NET 2.0 Web Site Using C# & VB این کتاب مربوط به انتشارات sitepoint هستش که برای شروع فوق العاده است. فکر کنم بعد از خوندن این کتاب به نتیجه خوبی برای انتخاب زبان برنامه نویسی مورد علاقه تون هم می رسید.

ALEXIN
شنبه 27 تیر 1388, 16:33 عصر
به نظر بنده هیچ فرقی نداره با C# شروع کنید یا VB.net فقط این رو بدونید اگر تو یک زبان گیر کردید جا نزنید برای هر چی یه راحل وجود دارد.تمام کدهای VB.NET به #C تبدیل مشن و بلعکس . برای ASP.NEt هم مرجع های زیادی در گوگل پیدا میشه

mahdi.violin
شنبه 25 تیر 1390, 19:53 عصر
سلام / اقا ما این کتاب ها رو می خونیم ، حالا می خواهیم مشغول به کار توی یه شرکت بشیم ، همه اونا حرفه ای می خوان ، توی این کتاب ها هیچ کدوم حرفه ای کار نکردن ؟ چطور باید شروع کرد

raziee
شنبه 25 تیر 1390, 20:08 عصر
سلام / اقا ما این کتاب ها رو می خونیم ، حالا می خواهیم مشغول به کار توی یه شرکت بشیم ، همه اونا حرفه ای می خوان ، توی این کتاب ها هیچ کدوم حرفه ای کار نکردن ؟ چطور باید شروع کرد
هیچ کس از ابتدا حرفه ای نبوده.
خوندن کتاب هم برای یادگیری بسیار خوب هست اما کافی نیست.
شخصا بررسی و تحلیل پروژه های نوشته شده و سورس باز رو خیلی دوست دارم.
یکی از اون پروژه ها که هم وقت زیادی از من گرفت و هم خیلی کمکم کرد پروژه دات نت نیوک بود.
داخل سایت codeplex (http://www.codeplex.com/)پروژه های بسیار خوبی رو میشه پیدا کرد. بررسی اون ها خالی از لطف نیست.