PDA

View Full Version : سوال: share variable در NET. چی هست و تفاوتش با Session چی هست؟

Jason.Bourne
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388, 11:27 صبح
share variable در NET. چی هست؟ فقط به درد نگهداری و حفظ اطلاعات میخوره؟

Alireza Orumand
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388, 14:30 عصر
سلام
دوست من، تاجایی که میدونم چیزی به عنوان share variable وجود نداره. بلکه share variable یکی از منطق های برنامه نویسی هست. بذار بیشتر توضیح بدم تا منظورم رو متوجه بشید.
فرض کنید شما یه مقداری دارید که میخاهید وقتی از یک صفحه به صفحه دیگه میرید، مقدارش حفظ بشه و بتونید از اون استفاده کنید در این شرایط یکی از راه هاش استفاده از session هست و شما این متغیر رو در session قرار میدید و در صفحه بعدی به اون دسترسی دارید.
اما یک جای دیگه هست داخل کلاس تعدادی متد دارید که هر کدوم از اونها از مقدار یک متغیر خاص میخان استفاده کنن. در این شرایط شما داخل کلاستون یک فیلد تعریف میکنید که همه متدها به اون دسترسی داشته باشن. به این تا جایی که من میدونم میگن share variable.
تفاوتش اینه که مفهوم share variable در همه جا و همه کلاس ها و در همه زبان ها به قوت خودش باقیه ولی در مورد session اینطوری نیست. و بیشتر در وب معنا پیدا میکنه.
در اصل Session یکی از راه ها نگه داری state در برنامه های تحت وب است اما share variable یکی از مفاهیم برنامه نویسی.
موفق باشید.

Jason.Bourne
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388, 20:30 عصر
من نتونستم هیچ منبع فارسی در این مورد پیدا کنم. share variable چیز رایجی هست در برنامه نویسی؟

salehbagheri
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388, 20:48 عصر
Shared Variables يعني متغيرهاي به اشتراك گذاشته شده! (متغيرهاي عمومي)

شما وقتي داخل يه كلاس، يه متغير Share ايجاد ميكنيد، بسته به نوع پيشوند، ميتونيد در خارج از كلاس به اون متغير دسترسي داشته باشيد!
مثلاً

Public Shared Var As Integer

شما ميتونيد از متغير Var در جاهاي ديگر نيز استفاده كنيد!

اما وقتي متغير از نوع Share نباشه (متغير محلي)، ديگه نميتونيد از اون متغير در خارج از اون كلاس استفاده كنيد!

Private Var As Integer
Dim Var As Integer

Jason.Bourne
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388, 20:59 عصر
در کتبی که شی گرایی را توضیح میدن میتونم مطلب بیشتری بدست بیارم؟

salehbagheri
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388, 21:06 عصر
در کتبی که شی گرایی را توضیح میدن میتونم مطلب بیشتری بدست بیارم؟

اينكه ديگه پرسيدن نداره! بله، ميتونيد بدست بياريد!
ولي آسان ترين راه، جستجو در سايت MSDN و CodeProject و ... هست!

Jason.Bourne
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388, 21:43 عصر
من نتونستم هیچ منبع فارسی در این مورد پیدا کنم. share variable چیز رایجی هست در برنامه نویسی؟

دوست عزیز منظورم کتابهای فارسی بودن.