PDA

View Full Version : سوال: سر مبنای 16 گیر کردم

sia0368
جمعه 01 خرداد 1388, 06:23 صبح
استادمون گفته برنامه ای بنویسیم که تبدیل مبنای مبناهای 2 تا 10(بین 2 تا 10 هم هست) و مبنای 16 رو انجام بده همچنین اگر مبنای اولیه به فرض 2 بود فقط 1 و 0 رو بگیره و به بقیه توجهی نکنه حالا من تبدیل مبناهای 2 تا 9 به 10 و 10 به 2 تا 9 رو نوشتم ولی سر مبنای 16 گیر کردم به خصوص سر حروف a تا f و همچنین میخوام با همین الگوریتم کلی که نوشتم اگر کاربر مبنای اولیه رو 16 یا f زد (در هر دو حالت f یا 16) اعداد بین 0 و f رو فقط بگیره و به بقیه توجهی نکنه کسی میتونه کمک کنه
لطفا در اسمبلی توضیح بدید چون الگوریتم معمولش رو بلدم و تو c کاملترش رو نوشتم ولی اسمبلی کلا فرق داره:عصبانی++::گریه:
http://docs.google.com/Doc?id=dd9765wc_72cxwqnpgz&hl=en
این هم برنامه ای که تا اینجا نوشتم
توضیحات:
printbyte تقریبا همون dec_to_n
enterbyte تقریبا همون n_to_10 هستش و فقط بعضی تیکه هاش رو عوض کردم
بقیه توابع هم نسبتا مشخصه چه کار میکنن
داشت یادم میرفت اون که گفتم اعداد بین 0 تا مبنای اولیه رو فقط دریافت کنه به وسیله شرطهای توی تابع enterbyte و n_to_10 هستش و میخام فقط با تغیر توی شرطهای این دو تابع این قابلیت رو اضافه کنم(البته اگه بشه):گیج:

sia0368
جمعه 01 خرداد 1388, 13:50 عصر
هیچ کس راهی بلد نیست؟یه نشونه بهم بدید خودم میرم

tdkhakpur
جمعه 01 خرداد 1388, 15:44 عصر
سلام:
شما شروع کنید کمکتون میکنیم برای این کار فقط راهترین را براتون بررسی کاراکترها تا 10و بررسی a تا f هست.

sia0368
جمعه 01 خرداد 1388, 22:14 عصر
سلام:
شما شروع کنید کمکتون میکنیم برای این کار فقط راهترین را براتون بررسی کاراکترها تا 10و بررسی a تا f هست.
من دارم میگم هیچی تو ذهنم نیست از کجا باید شروع کنم شما میگی شروع کن
در مورد بررسی کراکترها که گفتید یه ایده ای به ذهنم اومد مثلا برای تبدیل از مبنای 2 به 10 اگر کد اسکی عدد بیشتر از 9 شد al رو با فاصله کد اسکی 10 تا a جمع میکنیم نظر شما چیه؟
یه ایده میخوام

tdkhakpur
جمعه 01 خرداد 1388, 22:33 عصر
سلام:
خوب ببنینید شما فقط با مقایسه میتونی این کار رو انجام بدی.
شما عددتون رو به 16 تقسم کنید و با بررسی باقیمانده میتونی کاراکتر های مورد نظر یعنی از 0 تا 9 و از a تا f رو قرار بدید.

تیناسین
دوشنبه 26 مهر 1389, 16:45 عصر
با سلام کسی میتونه به این سوال من جواب بده:

ffffff

+

ffffff

حاصل جمع این دو عدد در مبنای 16 چند میشه.
و همچنیم حاصل جمع این دو عدد چند میشه:

ffffff
+
fffff5

با تشکر فراوان.

Mokhless
دوشنبه 26 مهر 1389, 17:47 عصر

ffffff
+
ffffff
حاصل جمع این دو عدد در مبنای 16 چند میشه.و همچنیم حاصل جمع این دو عدد چند میشه:

ffffff
+
fffff5
با تشکر فراوان.

ffffff+ffffff=1FFFFFE
ffffff+fffff5=1FFFFF4

و خداوند Windows Calculator را آفرید ! :گریه:

mohsensaghafi
دوشنبه 26 مهر 1389, 18:12 عصر

ffffff

+

ffffff

حاصل جمع این دو عدد در مبنای 16 چند میشه.
و همچنیم حاصل جمع این دو عدد چند میشه:

ffffff
+
fffff5

با تشکر فراوان.

سلام دوست عزیز.
اینکه حاصلجمع این دو عدد چند می شه رو می تونی با ماشین حساب ویندوز رو مد Science یا Programmer بدست بیاری.
اگر به دنبال این هستی که چرا جوابش این طوری می شه که باید با دست حساب کنی و اگر به دنبال الگوریتمش هستی که به این صورت نباید می پرسیدی. به هر حال، سوالت رو واضح بپرس تا بتونیم راحت تر راهنمایی کنیم.
موفق و پیروز

تیناسین
پنج شنبه 29 مهر 1389, 20:48 عصر
ffffff+ffffff=1FFFFFE
ffffff+fffff5=1FFFFF4

و خداوند Windows Calculator را آفرید ! :گریه:
کلی خندیدم واسه این جمله آخریت.:قهقهه:
راست میگی ها!!!
مرسی.جواب و میدونستم ولی شک داشتم.

تیناسین
پنج شنبه 29 مهر 1389, 20:51 عصر
سلام دوست عزیز.
اینکه حاصلجمع این دو عدد چند می شه رو می تونی با ماشین حساب ویندوز رو مد Science یا Programmer بدست بیاری.
اگر به دنبال این هستی که چرا جوابش این طوری می شه که باید با دست حساب کنی و اگر به دنبال الگوریتمش هستی که به این صورت نباید می پرسیدی. به هر حال، سوالت رو واضح بپرس تا بتونیم راحت تر راهنمایی کنیم.
موفق و پیروز
از شمام تشکر میکنم.نه منظورم همین بود فقط جواب و میخواستم.