PDA

View Full Version : سوال: طراحی فرم و ظاهر برنامه

shahinghorbani
شنبه 02 خرداد 1388, 01:13 صبح
من سوالم اینه که فرض کنید ده تا جدول داریم که می خواهیم توی اونها درج و حذف و جستجو و بروز رسانی بکنیم. طراحی فرم متداول باید به چه صورت باشه؟ می دونم سلیقه ایه و براساس برنامه است ولی یک نوع استاندارد به چه صورتی؟ باید چند تا تب باشه؟ کدوم قسمت ها توی یک پنجره جدید باز بشه؟ ممنون میشم بگید شما توی برنامه تون به چه صورتی طراحی می کنید. مثلا صفحه اولی که هنگام اجرای برنامه میاد شامل چه چیزهاییه؟

shahinghorbani
شنبه 02 خرداد 1388, 21:30 عصر
هیچکس نیست جواب بده؟؟؟

SYSMAN
یک شنبه 03 خرداد 1388, 14:55 عصر
من سوالم اینه که فرض کنید ده تا جدول داریم که می خواهیم توی اونها درج و حذف و جستجو و بروز رسانی بکنیم. طراحی فرم متداول باید به چه صورت باشه؟ می دونم سلیقه ایه و براساس برنامه است ولی یک نوع استاندارد به چه صورتی؟ باید چند تا تب باشه؟ کدوم قسمت ها توی یک پنجره جدید باز بشه؟ ممنون میشم بگید شما توی برنامه تون به چه صورتی طراحی می کنید. مثلا صفحه اولی که هنگام اجرای برنامه میاد شامل چه چیزهاییه؟

چيزي به اسم سليقه اي وجود نداره. يك نوع استاندارد هست كه بهش ميگن GUI كه بر اساس آن طراحي فرمها و رابطهاي گرافيكي انجام مي شه. براي آشنايي با اين استاندارد مي توني به كتابهايي كه در اين زمينه وجود داره مراجع كنيد. مثل:

Seeing Data: Designing User Interfaces for Database Systems Using .NET
Developing User Interfaces for Microsoft Windows
User Interfaces in C#: Windows Forms and Custom Controls
The Essential Guide to User Interface Design: An Introduction to Gui Design Principles and Techniques
User Interface Design for Programmers

يا از همين سيستم عامل ويندوز ياد بگيري خيلي از همين فرمهايي كه روزانه در ويندوز استفاده مي كنيم مي تونه منبعي مهم براي يادگيري GUI باشه

esmaeily-hosein
یک شنبه 03 خرداد 1388, 15:08 عصر
من Microsoft Accounting بهت توصیه میکنم از نظر Gui فوق العادست .
البته GUI بر اساس منطقه و موقعیت و ... میتونه متفاوت باشه مثلا کاربران ایرانی دوست دارند نوشته ها بزرگ باشه یا توی همه گزارش ها تاریخ بخوره یا عکس خودشو بندازه رو main form و ...
به نظر من بیشتر کاربران target برای طراحی در نظر بگیری بهتره .

taghvajou
یک شنبه 03 خرداد 1388, 16:23 عصر
سلام به همه و احترام به نظر همه دوستان
کاش یه مقدار در مورد نوع داده هات و حتی کاربرات برامون بیشتر توضیح میدادی که مطمئننا باعث می شد بهتر بتونیم راهنمایی کنیم. تا اونجا که تونستم با تصویر نشون دادم:
1- فرض اول بر اینه که این چند سری داده و جداولی که می گی مربوط میشه یه برنامه عمومی مثال می زنم تا بهتر جا بیفته مثلا نرم افزار فروش، یعنی شما سری اطلاعات مثل اطلاعات کالاها، مشتریان، کارمندان، بانک ها، انبارها، مراکز خرید و ... داریم که هر کدومش خودش کلی اطلاعات دارند: (البته تصاویر مربوط به برنامه بازرسان ساپکو میشه که الان دم دستم بود)
فرم اصلی تو به صورت MDI انتخاب کن و براش Menu بذار و منوی تعاریف و زیرمنوی کالا، مشتری و ... درش ایجاد کن (تصویر شماره 1) و با زدن هر منو یک فرم مجزا به صورت Child این فرم مادر در داخل فرم مادر نمایش بده. مثلا با زدن زیر منوی کالا یک فرم Child فراخوانی کنین که تو این فرم یک لیست داشته باشیم ( تصویر شماره 2) که لیست پر باشه از اطلاعات کالا و کنار این لیست یا دکمه های جدید، ویرایش ، حذف، مشاهده و گزارش مورد نظرت رو بذار یا بالای فرم بچه (بالای لیست) یه tool bar شامل دکمه های فوق بذار. تصویر شماره 3
با زدن دکمه جدید یه فرمی جدید باز کن و دیکه نه به صورت Childبلکه به صورت مودال که اطلاعات کالای جدید رو بگیره و دکمه ذخیره داشته باشه و به دنبال ذخیره فرم جدید بسته شده و کالای جدید در لیست نمایش داده بشه. تصویر شماره 3 و 4
دقت داشته باش که دکمه های ویرایش،حذف و مشاهده باید حساس به انتخاب آیتمی از لیست باشند و در صورت عدم انتخاب باید یا اخطار بدی یا غیرفعال بمونن. تصویر شماره 5
در حالت ویرایش هم اطلاعات آیتم انتخاب شده رو تو فرم پر کن و نمایش بده! و خودتون هم خوب میدونین که بعد از انتخاب آیتم و زدن دکمه حذف هم باید این عمل confirm بشه! تصویر شماره 6 و 7

2- فرض دوم اینه که اطلاعات مربوط به یک ماهیت میشه که بهترین کار استفاده از tab control است که دو حالت داره یا به صورت ویزارد باید با زدن دکمه ای به صفحه بعدی و اطلاعات بعدی بریم تصویر شماره 8 یا اینه همه شون با زدن یه دکمه ذخیره بشن. تصویر شماره 9

حالا اگه کافیه که الحمدالله و اگه نه شما یه کم از برنامه ات و کاربرات بگو تا بیشتر روشن بشیم

taghvajou
یک شنبه 03 خرداد 1388, 16:25 عصر
و بقیه تصاویر

packet
یک شنبه 28 آذر 1389, 09:10 صبح
سلام
آقای تقواجو من برنامه ام رو نوشتم و میخوام با کمترین زمان یه همچین GUI رو بذارم چیکار کنم ؟؟؟؟

csharpprogramer88
یک شنبه 28 آذر 1389, 11:22 صبح
be in topic boro
http://barnamenevis.org/showthread.php?200129-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D9%8A-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B4%D9%83%D9%84-%D8%B8%D8%A7%D9%87%D8%B1%D9%8A-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1&highlight=