PDA

View Full Version : تحصیلات تکمیلی لیسانس

mg_mahyar
دوشنبه 04 خرداد 1388, 22:51 عصر
سلام
من از سال 86 رفتم دانشگاه احساس میکنم اون جوری که قبلا کامپیوتر میخوندم الان نمیخونم.
قبل از ورود به دانشگاه من با کلی برنامه گرافیکی و انیمیشن کار میکردم.
از جمله : مکس و مایا . فتوشاپ و سینما فور دی و برایس و پوزر و کرل و فیری هند و افتر افکت و ولی کلی برنامه سایتساز مثل فلش و.........
الان بعد از دو سال احساس میکنم رفتنم به این رشته اشتباهه. اصلا چیزی به جز برنامه نویسی دست و پا شکسته یاد نگرفتم. البته خوب بود ولی چیز دندون گیری نبوده. میخواستم بپرسم من الان باید برم چی یاد بگیرم که بازار کار داشته باشه. و هم به درسم کمک کنه هم اینکه واقعا این احساس حقارت رو از بین ببره. خیلی بده اسمت مهندس کامپیوتره ولی به اندازه اسمت بلد نیستی. فرق من با کسی که مدرک نداره فقط توی سی پلاس پلاس و مفاهیم کامچیوتره . که به نظرم خیلی اختلاف زیادی نیست.

به نظر شما من الان باید چه کلاسی برم؟ توی تابستون؟:متفکر:

aminkk
دوشنبه 04 خرداد 1388, 23:11 عصر
منم همین حس رو دارم...احساس بیهودگی...احساس حقارت...پوچی...به درد نخوردن....اه

ما چی کار کنیم؟می خوایم پول دربیاریم ولی بلد نبستیم.میگن حرفه ای بشید اما چی جوری باید حرفه ای شد؟واقعاًچی یاد بگیریم؟کجا بریم؟

vcldeveloper
سه شنبه 05 خرداد 1388, 01:10 صبح
بخاطر این هست که درک درستی از مفهوم مهندسی نرم افزار ندارید، و با اهداف رشته تحصیلی خودتون آشنا نیستید. مهندس نرم افزار بودن به این نیست که شما کار با یک سیستم عامل خاص، یا یک نرم افزار گرافیکی را بلد باشید.
شما چون با پیش فرض های غلط و اطلاعات ناکافی درباره رشته تحصیلی تان، وارد این رشته شدید، الان همچین احساسی دارید. مهارت هایی مثل کار با نرم افزارهای مختلف ساخت گرافیک و انیمیشن نیازی به تحصیلات دانشگاهی در رشته مهندسی نرم افزار ندارند، و می توانستید این مهارت ها را با کمی علاقه + صرف کمی وقت یاد بگیرید، و در دانشگاه هر رشته دیگه ایی را دنبال کنید.

اگر علاقه ندارید، تغییر رشته بدید، و وقت خودتان را در این رشته تلف نکنید. اگر فکر می کنید که شاید بعدا علاقه پیدا کنید، درباره رشته تحصیلی خودتان، اهداف آن، و بازار کاری که هدف قرار میده، تحقیق کنید. شاید بد نباشه از بعضی اساتید دانشگاه تان بخواهید که درباره این رشته، مفاهیم مطرح در آن، بازار کار آن، و اهداف آن برای شما توضیح بدهند.

mg_mahyar
پنج شنبه 07 خرداد 1388, 16:12 عصر
:بوس:
بخاطر این هست که درک درستی از مفهوم مهندسی نرم افزار ندارید، و با اهداف رشته تحصیلی خودتون آشنا نیستید. مهندس نرم افزار بودن به این نیست که شما کار با یک سیستم عامل خاص، یا یک نرم افزار گرافیکی را بلد باشید.
شما چون با پیش فرض های غلط و اطلاعات ناکافی درباره رشته تحصیلی تان، وارد این رشته شدید، الان همچین احساسی دارید. مهارت هایی مثل کار با نرم افزارهای مختلف ساخت گرافیک و انیمیشن نیازی به تحصیلات دانشگاهی در رشته مهندسی نرم افزار ندارند، و می توانستید این مهارت ها را با کمی علاقه + صرف کمی وقت یاد بگیرید، و در دانشگاه هر رشته دیگه ایی را دنبال کنید.

اگر علاقه ندارید، تغییر رشته بدید، و وقت خودتان را در این رشته تلف نکنید. اگر فکر می کنید که شاید بعدا علاقه پیدا کنید، درباره رشته تحصیلی خودتان، اهداف آن، و بازار کاری که هدف قرار میده، تحقیق کنید. شاید بد نباشه از بعضی اساتید دانشگاه تان بخواهید که درباره این رشته، مفاهیم مطرح در آن، بازار کار آن، و اهداف آن برای شما توضیح بدهند.

بله شناخت نداشتم.
حالا چی کار کنم از این موقعیت استافاده کنم؟ چی یاد بگیرم تا یه مهندس کامچیوتر خوب باشم؟
دانشگاهو نمیگم . کلا منطورم یه آدمه که کامپیوتر بلده. مدرک میکروسافت؟ شبکه؟ باید برم دنبال چی؟ تا هم بازار کار داشته باشه هم اینکه اطلاعاتش کاربردی باشه. و از درسام هم دور نشم؟
اگر آموزشگاه خوب هم توی شمال تهران معرفی کنید ممنون میشم

Mahdi1001
جمعه 08 خرداد 1388, 20:14 عصر
اما من از وقتی رفتم کامپیوتر احساس عالی موفقیت تجربه کردم و به امید خدا تا هر جا بتونم ادامه میدم.

mg_mahyar
شنبه 09 خرداد 1388, 23:48 عصر
اما من از وقتی رفتم کامپیوتر احساس عالی موفقیت تجربه کردم و به امید خدا تا هر جا بتونم ادامه میدم.

اگر به درس اسمبلی برسی وقتی ببینی چقدر زحمت داره ولی فایده نداره درآمد نداره. تو هم پشیمان میشی

vcldeveloper
یک شنبه 10 خرداد 1388, 02:49 صبح
اگر به درس اسمبلی برسی وقتی ببینی چقدر زحمت داره ولی فایده نداره درآمد نداره. تو هم پشیمان میشی
شما یا باید این رشته تحصیلی را کنار بگذارید، یا نوع دیدگاهتان را تغییر بدید؛ شما چون از کاربردهای رشته خودتان با خبر نیستید، و نمی دانید که دقیقا در چه حوزه هایی بازار کار دارد، و فقط بازار کار حوزه IT را در رایت سی دی، رفع مشکلات ویندوز، اسمبل سیستم و فروش قطعات، خدمات شبکه، و امثالهم می بینید، و چون تحصیلات خودتان را در راستای این موضوعات نمی بینید، فکر می کنید که یادگیری یک زبان برنامه نویسی خاص مثل اسمبلی کار بیخود و بیهوده ایی هست!

حالا چی کار کنم از این موقعیت استافاده کنم؟
در پست قبلی جواب دادم؛ درباره رشته تحصیلی خودتان و اهداف و بازارکار آن تحقیق کنید. یکی از بهترین منابع در این زمینه هم اساتید خودتان در دانشگاه هستند.

Mahdi1001
یک شنبه 10 خرداد 1388, 19:33 عصر

سلام
عزیزم من الان ترم 6 هستم اسمبلیم 2سال پیش با اجازه شما پاسیدیم با بالا ترین نمره :خجالت:.
ان شا الله ترم آینده هم درسم تموم.
مهم اینه که شما چطور فکر کنی ؟
اگه همینطور ادامه بده و از رشته کامپیوتر فقط تلخی و سختیاشو ببینی و اونارو واسه خودت بزگ کنی و از طرف دیگه چیزای جذاب این رشته رو واسه خودت کمرنگ نشون بدی دو راه بیشتر نداری :
1- واقعا تصمیم بگیری و رشتتو عوض کنی و رشته مورد علاقتو بخونی
2- همین رشته رو ادامه بدی و باتمام سختیاش لیسانستو بگیری که در این صورت حداقل 4 سال عمرتو تلف کردی و اخرش هیچی بلد نیستی و پشیمونی .
البته من این طوری فکر می کنم . راستی اگه تو زندگیت یه کاری که واست سخت بود یا واسه اجامش زیاد اذیت شدی لازم نیست فقط سختیشو ببینی میتونی از نکات مثبت اون کار استفاده کنی !!!:متفکر:

aminkk
یک شنبه 10 خرداد 1388, 19:37 عصر
در پست قبلی جواب دادم؛ درباره رشته تحصیلی خودتان و اهداف و بازارکار آن تحقیق کنید. یکی از بهترین منابع در این زمینه هم اساتید خودتان در دانشگاه هستند.
میشه شما یه دید کلی به ما بدین.مممنون

MIDOSE
یک شنبه 10 خرداد 1388, 22:29 عصر
سخن من با همه ی دوستان عزیز است نه شخص خاصی:
ببین من قبلنم یه جای دیگه اینو گفتم تو دانشگاه فقط به شما تئوری یاد می دن فکر نکنم شما درسی به نام شناخت بازار یا قابلیت های خود را بشناسید داشته باشید به هر حال به شما را دارند تو یه استخر کوچیک اروم و تمیز شنا یاد می دن بعد از چند سال و اندی می گن بپرید تو دریای که موج هاش به طول چندین متر است و برای زنده موندن باید مداوم در حرکت باشی خوب منم بودم کم می اوردم
باید یاد بگیریم به جای ترس از اسمبلی(این که ایا کاربرد داره یا نه که صد در صد کاربرد داره جلا دهنده ی روح برنامه نویس همین اسمبلی است) و امثالهم و این که خودمون را پشت دلایل شخصی خودمون پنهان نکنیم و یاد بگیریم به مبارزه بپردازیم برای بدست اوردن هر چیزی.
تو دانشگاه مبارزه یاد نمی دن ، یاد نمی دن راه چیست و خطرات راه کدامند به شما نمی گند تو بازاری که همیشه متلاطم است باید چگونه شنا کنید و ... به عقیده ی من باید دو ترم هم واسه هر دانشجویی از این طور درسها بگذارند تا دانشجو ار نظر روان هم اماده باشه نه این که هولش بدن تو دریا تا یا خفه بشه یا بره کنار ساحل از ترس غرق شدن.
شما دوست عزیزی که پرسیده بودید که باید چه کنید این که چه کلاسی برید و دیگران راه چاره ی شما چیست حالا باید چه کنید گذشته را بی خیال. من نظر شخصیم را می گم شاید شما راه دیگه ای به نظرتون رسید.
اول از همه بشینید و ببینید که برای چه وارد این رشته شدید فقط خواهشن بدون هیچ رودربایستی با خودتون:
1- علاقه ی وافر به یادگیری نرم افزار هایی چون فتوشاپ و کورل و ... خوب معلومه بی خیال این رشته بشید و دو تا کلاس اموزشی برید و بیشتر از این ضرر ندید
2- اومدم مدرک بگیرم قاب خونه کنم تا یا خانواده برای ازدواجم اقدام کنند(چه خانم و چه اقا) یا تو فامیل پز بدم که منم اره یا برای این که بتونم بیشتر وقتم را با دوست ... بگذرونم !صد در صد ادامه بدید شما حتمن می تونید موفق بشید(حالا به هر شکل ممکنه به صورت سینه خیز یا کلاغ پر ادامه بدید فقط مهمه مدرکه را بگیرید)
3- من واقعا برای این کار برنامه ریزی کرده بودم و واقعا استعداد و علاقه داشتم که اومدم و می دونم از خودم چی می خوام و الکی این همه پول و وقت هزینه نکردم فقط کمی دچار سر درگمی شدم.خوب اگه در این مورد هستید راه چاره همنشینی و گوش دادن به سخنان بزرگان و کسانی است که سال ها تو این خط کاری بودند و تونستند به موفقیتی دست پیدا کنند. کم نیستند تو این سایت ادمایی که وقی پا حرف هاشون می شینی مغز ادم را باز کرده یا از این رو به اون روت می کنند دیگه این مثال نمی خواد.

اول از همه رسته ی خودتون را مشخص کنید کدومش مال شماست سپس خودتون را از نظر جنبه ی روانی اماده کنید با همون روشی که در مورد 3 گفتم (مهم ترین اصل همینه جنبه ی روانی کار) وقتی واقعا هدف مشخص شد و معلوم شد واقعا چی می خواهید سپس به سمت تقویت چیز هایی که در اون ها احساس ضعف می کنید برید مثل برنامه نویسی یا تجزیه تحلیل.البته بسته به علاقه و استعداد شخصیتون سعی کنید تو ی یک زمینه واقعا قهار بشید مثل تجزیه و تحلیل و در زمینه های دیگه اشنا باشید.
دیگه ادامه نمی دم چون تو سایت خیلی خیلی در این مورد بحث شده و الکی کشش نمی دم مگه این که واقعن نیاز به توضیح بیشتر داشته باشید(اگه خواستید تخصصی تر ادامه بدم خبرم کنید:لبخند: چون می ترسم پر حرفی بشه و همه رو خسته کنم:خجالت:)

mg_mahyar
سه شنبه 12 خرداد 1388, 17:40 عصر
بحث به کجا کشید.
آقا من اشتباه کردم قبول. ولی الان دارم با همه زحمتش میخونم. ولی میخوام به روز باشم نه اسمبلی 8086 بخونم. برنامه نویسی میخوام ولی ویندوز نه هنوز تحت داس و...
خلاصه اگر میتونید مباحث مرتبط با کامپیوتر رو بگید که در دوره لیسانس نیست. ولی در امد زا هست و یادگیریشون به علم آدم اضافه میکنه.
مثلا من اگ ربرم sql یاد بگیرم چند وقت دیکه توی یونی میخونم. من سوالم اینه چیا هست که مهمه ولی توی دانشگاه یاد نمیدن؟ مرتبط با درسمم باشه

vcldeveloper
سه شنبه 12 خرداد 1388, 18:59 عصر
ولی الان دارم با همه زحمتش میخونم. ولی میخوام به روز باشم نه اسمبلی 8086 بخونم. برنامه نویسی میخوام ولی ویندوز نه هنوز تحت داس و...
اگر بجای این همه بحث، کاری که به شما در پست های قبلی گفته شد را انجام می دادید، الان احتمالا به نتیجه رسیده بودید!

این همه روضه خواندیم که شما دیدت اشتباه هست، باز شما میگی میخوای برنامه نویسی ویندوز یاد بگیری، نه برنامه نویسی داس؟!! کی به شما گفته که اسمبلی یک زبان برنامه نویسی مربوط به داس هست؟!! شما تصور کردید که اگر فرضا #C یاد بگیرید و با چندتا Drag&Drop یک برنامه خوشگل درست کنید، این اسمش برنامه نویسی هست، و مثلا با اسمبلی یا C یا پاسکال فقط در دانشگاه برای پاس کردن دروس مربوط به چند دهه گذشته نیاز دارید؟! مثلا فکر می کنید اگر نتونید برنامه نوشته شده خودتان را دیباگ کنید، یا در همون سیستم عامل ویندوز نتونید APIهای آن را که با Syntax زبان C منتشر میشند، بخوانید، کسی شما را به عنوان برنامه نویس به حساب میاره؟!
تا وقتی که دید درستی نداشته باشید، و همچنان بر دیدگاه خودتان اصرار داشته باشید، نتیجه ایی بهتر از شرایط فعلی بدست نمیارید.

MIDOSE
سه شنبه 12 خرداد 1388, 19:14 عصر
بحث به کجا کشید.
آقا من اشتباه کردم قبول. ولی الان دارم با همه زحمتش میخونم. ولی میخوام به روز باشم نه اسمبلی 8086 بخونم. برنامه نویسی میخوام ولی ویندوز نه هنوز تحت داس و...
خلاصه اگر میتونید مباحث مرتبط با کامپیوتر رو بگید که در دوره لیسانس نیست. ولی در امد زا هست و یادگیریشون به علم آدم اضافه میکنه.
مثلا من اگ ربرم sql یاد بگیرم چند وقت دیکه توی یونی میخونم. من سوالم اینه چیا هست که مهمه ولی توی دانشگاه یاد نمیدن؟ مرتبط با درسمم باشه
می گم خوبه کلی مقدمه چینی کردم و مثال شنا کردن را اوردم تا دیدت عوض شه تازه بدتر شد:لبخند: نه عزیز این اگه از سی و اسمبلی و ... هنوز بدت میاد بدون یه جای کارت میلنگه نه به این علت که ازشون بدت میاد نه بلکه به این خاطر که داری از یه دید ناشیانه بهش نگاه می کنی(بد برداشت نشه قصد توهین ندارم ولی دیگه نمی دونم چه جوری منظورم را برسونم).

Mahdi1001
سه شنبه 12 خرداد 1388, 19:35 عصر
ببین یه چیزی بت بگم تو برنامه نویسی مهم نیست که چه زبانی بلد باشی مهم اینه که چقدر برنامه نویسی بلدی منظورم اینه که تو درسات چه سی چه اسمبلی و... نحوه برنامه نویسی و عیده بگیر اگه واقعا برنامه نویسی یاد بگیری دیگه زبانش یا کامپایلیر اون واست مهم نیست چون نهایتا یه هفته یا 1 ماه فقط می خوایی سینتکس اون زبان یاد بگیری .

Saeed_m_Farid
سه شنبه 12 خرداد 1388, 19:47 عصر
دوست عزیز، آقای کشاورز و مخصوصا MIDOSE اینهمه وقت گذاشتن، و شما آخرش میگی لیلی مرد بود یا ...
تو دوره لیسانس همه چی هست ولی فقط واسه کشف علاقه!
شما مطمئن باش با دروس لیسانس فقط داری از شکافهای متفاوت به دنیاهای وسیعی نگاه میکنی، یکی از اونا رو باید انتخاب کنی و بری دنبالش. (فقط هم یکی)

مثلاً {به نظر من} واسه زمینه ای که شما داری، بیشترین تلاشتو به ترتیب باید بذاری رو دروس زیر :

معادلات ديفرانسيل -> رياضيات مهندسي -> ساختمان داده هاوالگوريتمها -> محاسبات عددي -> آمار و احتمال -> شبيه سازي كامپيوتري -> هوش مصنوعي -> دروس اختیاری موازی با علاقه ات :: و در نهایت سعی میکنی یه متخصص Image Processing (http://en.wikipedia.org/wiki/Image_processing)( مفاهیم (http://www.cs.dartmouth.edu/farid/tutorials/fip.pdf) ) یا VRML (http://en.wikipedia.org/wiki/VRML) (نمونه (http://www.civilica.com/Paper-ACCSI09-ACCSI09_122.html)) یا طراح بازی (http://en.wikipedia.org/wiki/Game_development) (نمونه (http://www.gdmag.com/homepage.htm)) و ... بشی و هر تکنولوژی جدیدی که اومد سعی کنی خودت یه طراح نرم افزار واسه کاربران این تکنولوژی باشی نه یه استفاده کننده (مطمئن باش زیاد دور از دسترس نیست)

ولی اگه فقط پول واست مهمه و تو شمال تهران هم که هستی! خوب یه بحث دیگه اس و سرزنشی هم نداره، الان (حداقل واسه خود ما!) نیاز وسیعی به رویکرد شالوده شبکه داخلی کشور به یک Backbone قوی و قابل اطمینان هست و خیلی ها دنبال کسانی هستند که حداقل ها رو در این زمینه داشته باشن (مطمئنا مسلط بودن ارجحه؛ ولی اینقدر متخصص مطمئن کمه که خیلی از مدیرا به همینش هم راضین!) منظورم تخصص در زمینه شبکه و حرکت با سرعتی است که داره پیش میره، بذارید یه پیش بینی (نوستراداموسی!) واستون بکنم : میدونین که تو دنیای امروز قدرت دست تکنولوژیهای اطلاعاتی و ارتباطات هست و هرکسی این سلاح رو داشته باشه ناخودآگاه بقیه چیزا هم داره! و خوشبختانه یا بدبختانه تو ایران این امر رو مخابراتمون قبضه کرده ولی خیلی طول نمی کشه که سمت حرکت مخابرات میاد طرف شماها تا متخصصین صِرف سیگنال سیستم و مخابرات؛ چون نیاز شدید تکنولوژیهای جدید به دانش شبکه و اینترنت و روتینگ و بطور خلاصه Packet Switching (http://en.wikipedia.org/wiki/Packet_switching)، با این کمبود متخصص داره واقعا مخابرت رو زمین گیر میکنه، پس اگه میخواین با سیل فناوریهای درآمدزا و آینده دار جلو برین و زیاد به ماهیت علم کامپیوتر و برنامه نویسی و ... علاقه ندارین (برعکس بنده!) اولاً بیخیال این سایت بشین (حداقل فلسفه اش! والا اینجا هم پر مباحث شبکه (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=41242) و اساتید مجرب تو این زمینه اس) و از شبکه و روترها و ... عقب نمونین. (با اجازه اساتید فن در این زمینه) نظر من در این زمینه تمرکز روی دروس زیر هست :
مدار منطقي -> زبان تخصصی -> معماري كامپيوتر -> الكترونيك ديجيتال -> سيستم عامل -> شبكه هاي كامپيوتري -> مهندسی اینترنت و ...
و درنهایت گذروندن دوره هایی مثل Network+، CCNA، CCNP و مباحث مرتبط با VoIP و NGN و ... هست که اگه تو اینجا هم نتونی امتحاناتش رو بدی یه جوری مدرکش رو با داشتن تخصص تو اونور آب بگیری و برگردی ایران پول پارو کنی (دست مارو هم میگیری دیگه :لبخندساده:)

امیدوارم وراجی نکرده باشم ...
با تشکر.

Mahdi1001
سه شنبه 12 خرداد 1388, 19:52 عصر
شما مطمئن باش با دروس لیسانس فقط داری از شکافهای متفاوت به دنیاهای وسیعی نگاه میکنی، یکی از اونا رو باید انتخاب کنی و بری دنبالش.

دقیقا حرفتون درسته .
دروس لیسانس بیشتر جنبه دید دادن و گسترش دید ما هستند.

omidhdl
پنج شنبه 14 خرداد 1388, 10:23 صبح
این نوشته را با دقت بخوانید:

پندهایی به دانشجویان کامپیوتر: چشمان خود را باز کنید
http://bos.opatan.com/160/advice-for-computer-students/

نوشته هایی را که از داخل این نوشته به آن ها لینک داده شده را نیز بخوانید.

mg_mahyar
پنج شنبه 14 خرداد 1388, 15:10 عصر
دوست عزیز، آقای کشاورز و مخصوصا MIDOSE اینهمه وقت گذاشتن، و شما آخرش میگی لیلی مرد بود یا ...
شما مطمئن باش با دروس لیسانس فقط داری از شکافهای متفاوت به دنیاهای وسیعی نگاه میکنی، یکی از اونا رو باید انتخاب کنی و بری دنبالش. (فقط هم یکی)

مثلاً {به نظر من} واسه زمینه ای که شما داری، بیشترین تلاشتو به ترتیب باید بذاری رو دروس زیر :

معادلات ديفرانسيل -> رياضيات مهندسي -> ساختمان داده هاوالگوريتمها -> محاسبات عددي -> آمار و احتمال -> شبيه سازي كامپيوتري -> هوش مصنوعي -> دروس اختیاری موازی با علاقه ات :: و در نهایت سعی میکنی یه متخصص Image Processing (http://en.wikipedia.org/wiki/Image_processing)( مفاهیم (http://www.cs.dartmouth.edu/farid/tutorials/fip.pdf) ) یا VRML (http://en.wikipedia.org/wiki/VRML) (نمونه (http://www.civilica.com/Paper-ACCSI09-ACCSI09_122.html)) یا طراح بازی (http://en.wikipedia.org/wiki/Game_development) (نمونه (http://www.gdmag.com/homepage.htm)) و ... بشی و هر تکنولوژی جدیدی که اومد سعی کنی خودت یه طراح نرم افزار واسه کاربران این تکنولوژی باشی نه یه استفاده کننده (مطمئن باش زیاد دور از دسترس نیست)

ولی اگه فقط پول واست مهمه و تو شمال تهران هم که هستی! خوب یه بحث دیگه اس و سرزنشی هم نداره، الان (حداقل واسه خود ما!) نیاز وسیعی به رویکرد شالوده شبکه داخلی کشور به یک Backbone قوی و قابل اطمینان هست و خیلی ها دنبال کسانی هستند که حداقل ها رو در این زمینه داشته باشن (مطمئنا مسلط بودن ارجحه؛ ولی اینقدر متخصص مطمئن کمه که خیلی از مدیرا به همینش هم راضین!) منظورم تخصص در زمینه شبکه و حرکت با سرعتی است که داره پیش میره، بذارید یه پیش بینی (نوستراداموسی!) واستون بکنم : میدونین که تو دنیای امروز قدرت دست تکنولوژیهای اطلاعاتی و ارتباطات هست و هرکسی این سلاح رو داشته باشه ناخودآگاه بقیه چیزا هم داره! و خوشبختانه یا بدبختانه تو ایران این امر رو مخابراتمون قبضه کرده ولی خیلی طول نمی کشه که سمت حرکت مخابرات میاد طرف شماها تا متخصصین صِرف سیگنال سیستم و مخابرات؛ چون نیاز شدید تکنولوژیهای جدید به دانش شبکه و اینترنت و روتینگ و بطور خلاصه Packet Switching (http://en.wikipedia.org/wiki/Packet_switching)، با این کمبود متخصص داره واقعا مخابرت رو زمین گیر میکنه، پس اگه میخواین با سیل فناوریهای درآمدزا و آینده دار جلو برین و زیاد به ماهیت علم کامپیوتر و برنامه نویسی و ... علاقه ندارین (برعکس بنده!) اولاً بیخیال این سایت بشین (حداقل فلسفه اش! والا اینجا هم پر مباحث شبکه (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=41242) و اساتید مجرب تو این زمینه اس) و از شبکه و روترها و ... عقب نمونین. (با اجازه اساتید فن در این زمینه) نظر من در این زمینه تمرکز روی دروس زیر هست :
مدار منطقي -> زبان تخصصی -> معماري كامپيوتر -> الكترونيك ديجيتال -> سيستم عامل -> شبكه هاي كامپيوتري -> مهندسی اینترنت و ...
و درنهایت گذروندن دوره هایی مثل Network+، CCNA، CCNP و مباحث مرتبط با VoIP و NGN و ... هست که اگه تو اینجا هم نتونی امتحاناتش رو بدی یه جوری مدرکش رو با داشتن تخصص تو اونور آب بگیری و برگردی ایران پول پارو کنی (دست مارو هم میگیری دیگه :لبخندساده:)

امیدوارم وراجی نکرده باشم ...
با تشکر.

ممنون از شما.
خوب دست کم الان میدونم چیا مناسب هست.
ارشد هم میرم یهرشته ریاضی میخونم شاید ریاضی محض.
تنها درس به درد بخور لیسانش طراحی الگوریتمه بقیه رو میشه آموزشگاه هم یاد گرفت. بازم ممنون از راهنماییت. این همه بحث کردیم فقط جواب شما جواب سوال من بود بدون نصیحت

Morteza-Moosavi
جمعه 29 خرداد 1388, 02:56 صبح
سلام
اگه قرار باشه كه شما به چيزي برسي كه واسش زحمت زيادي نكشيده باشي، اگه قرار باشه سر رفع خطاي يه برنامه كوچولو كلافه نشي، بخواهي به قله برسي اما بدون تحمل سختي فراز و نشيب!،،،در اينصورت حتي اگر معجزه اي هم بشه و شما يك شبه به اوج برسي بازهم لذتي احساس نمي‌كني ادامه نميدم ديگه چون فكر كنم انتهاي صحبتم معلوم هستش...

Armin060
چهارشنبه 03 تیر 1388, 14:36 عصر
من هنوز به دانشگاه نرفتم، قصد داشتم برم رشته نرم افزار، ولی اين وسط يه مشكلی وجود داره.
همه اين حرف هایی كه شما ها گفتيد كاملا صحيح هست، اما همه چيز كامپيوتر رو در زمينه نرم افزار، شبكه و ... ( به جز سخت افزار ) خود آدم ميتونه به راحتی ياد بگيره. بهتر از دانشگاه. وقت خودش رو هم رو چيز های قديمی‌ صرف نمی كنه. گفتم كه من هنوز دانشگاه نرفتم ولی يكی از دوستام به من گفته كه اونجا VB6 هم ياد میدن. خوب چرا!!؟؟ به دانشجو ها VB6 ياد ميدن كه چی بشه. يا مثلا به جای فلش CS4 ميان فلش CS ياد میدن!!
خوب هر آدمی ميتونه يه كتاب فلش CS4 بگيره دستش و اون رو ياد بگيره و ديگه نيازی هم به فلش CS نداره.

در كل اين رشته دو مشكل داره : اول اينكه هر كسی ميتونه به راحتی اون رو بدون رفتن به دانشگاه ياد بگيره و دوم اينكه برنامه های قديمی ياد میدن.

xxxxx_xxxxx
چهارشنبه 03 تیر 1388, 16:12 عصر
در كل اين رشته دو مشكل داره : اول اينكه هر كسی ميتونه به راحتی اون رو بدون رفتن به دانشگاه ياد بگيره و دوم اينكه برنامه های قديمی ياد میدن.
در مورد دومين مشكل با شما موافقم، گرچه نميشه اين رو گذاشت به حساب مشكلات خود رشته تحصيلي. اما در مورد اولين مشكلي كه مطرح كرديد:
درسته كه هر كسي مي تونه با خوندن يك كتاب فلش يا VB همه چيزو ياد بگيره، اما آيا كل رشته كامپيوتر خلاصه ميشه تو همين ها؟ پس نظريه زبان ها و ماشينها چطور؟ يا طراحي كامپايلرها؟ يا هوش مصنوعي و طراحي الگوريتمها؟ و خيلي درسهاي ديگه كه اگر اين دروس بدون بحث هاي گروهي گذرونده بشن هيچ فايده اي ندارند و چيزي نميشه ازشون ياد گرفت.
خيلي چيزها رو نميشه از تو كتابها ياد گرفت.

تقصير دانشجوي بيچاره چيه كه ميره سر كلاس بانكهاي اطلاعاتي ميشينه و خبر نداره كه استادش آخرين بار كه يه بانك اطلاعاتي رو از نزديك ديده تو دهه 60 بوده، كار با بانكهاي فاكس پرو :لبخند:. به نظر شما اون وقت ميشه سر اون كلاس با استاد بحث امنيت داده ها رو مطرح كرد؟ يا ميشه در رابطه با انعطاف پذيري پايگاه هاي داده صحبت كرد؟

Armin060
چهارشنبه 03 تیر 1388, 20:35 عصر
پس نظريه زبان ها و ماشينها چطور؟ يا طراحي كامپايلرها؟ يا هوش مصنوعي و طراحي الگوريتمها؟ و خيلي درسهاي ديگه كه اگر اين دروس بدون بحث هاي گروهي گذرونده بشن هيچ فايده اي ندارند و چيزي نميشه ازشون ياد گرفت.

من اول هر كتابی كه در مورد برنامه نويسی خوندم توش در مورد كامپايلرها بسيار بحث شده بود، به خصوص كتابی كه واسه ++C خوندم.

هوش مصنوعی هم كتابش رو گرفتم ولی هنوز نخوندم، قصد دارم شروع به خوندنش كنم.

اين كتاب ++C اي كه گرفتم دو جلد بود، در جلد اول به طور مفصل در مورد نظريه زبان ها و ماشينها بحث شده بود.

الگوريتم ها هم كه بيشتر به خود آدم بستگی داره. اگر هم نتونست يه الگوريتم كه نيازش داره رو طراحی كنه خيلی‌ راحت می تونه تو اينترنت يه چرخی بزنه تا پيدا كنه.