PDA

View Full Version : سوال: کتاب های مناسب برای کسب تفکر واقعی برنامه نویسی

MIDOSE
جمعه 08 خرداد 1388, 05:07 صبح
از تمامی اساتید خواهشمند است راهنمایی بفرمایند که چگونه و با خوندن چه کتاب های می شه یک تفکر واقعی در برنامه نویسی جاوا بدست اورد.

نکته: با خوندن دو تا کتاب فقط می شه برنامه ساز شد ولی قطعا راهی برای کسب تفکر شی گرا و به کار بردن عملی اون در جاوا وجود داره.

برای مثال گفته ی دوست عزیزمون cups_of_java

اگه برنامه نویس خوبی باشید (با مفاهیم پایه برنامه نویسی آشنا باشید و برنامه زیاد نوشته باشید) یادگیری اصول شی گرایی در برنامه نویسی چند ماهی بیشتر وقتی ازتون نمی گیره. کتاب های اقای Bruce Eckel در این زمنینه معرکه هستند. توصیه می کنم حتمن یکی از کتاب هاشو (بسته به زبانی که بلدید) رو بخونید.
Thinking In Java
Thinking in C++
Thinking in Python

کتاب Implementation Patterns اقای Beck
...
بعد باید اصول شی گرایی رو بیشتر مطالعه کنید. بحث های اقای Robert Martin در مقاله هاش توی اینترنت یا در کتابی مثل Applying UML and Patterns از آقای Craig Larman دید خوبی بهتون می ده.

بعد به طور موازی شروع کنید به یاد گیری الگو های شی گرایی در طراحی برنامه که کتاب فوق العاده (یکی از شاهکارهای خلق شده در دانش مهندسی نرم افزار) Design Patterns: Elements of reusable software از GangOfFour رو بخونید. کتاب های اقای Buschman معروف به POSA هم خوب هستند. نهایتن و کمکم با دید سطح بالای شی گرایی وکاربردش در تحلیل و طراحی نرم افزار (سطح بالا تر از برنامه نویسی) آشنا شید و کاربردش در مهندسی نرم افزار شی گرا! برای این منظور باید کتاب هایی در زمینه متدولوژی های نرم افزاری مثل این لیست رو بخونید!
کتاب تحلیل و طراحی اقای Booch (ده ها کتاب خوب در این زمینه هستند)
کتاب های آقای Martin Fowler (برای آشنایی با Refactoring و ...)
کتاب های اقای Scott Ambler و
...

خلاصه برای رسیدن به دید باز و مسلط شدن باید یکی دو سالی مطالعه کنید و کار کنید تا در عمل کاربرد این مطالب رو حس کنید. در مورد هر کتاب یا زمینه اگه اطلاعات خواستید بپرسید تا در اختیارتون قرار بدم) وقت نداشتم همه کتاب ها رو با اطلاعات دقیقشون جمع کنم و اینجا بنویسم.

دوستان اگه ممکنه به این شکل معرفی کنند یعنی به صورت یک سری و دوره و اگه راهنمایی خاصی دارید ممنون می شم بفرمایید.
موفق باشید

jeus
پنج شنبه 29 بهمن 1388, 00:10 صبح
این که چه کتابهایی بخوانی برای اینکه تفکر جاوایی داشته باشی بیشتر به این بر می گرده که تا چه حد سطح برنامه نویسی ات را بالا برده باشی منظور سطح توانایی خودت نیست بلکه برنامه و یا پروژه هایی است که قصد انجام اونها را داری .
در اصل فریم وورکها ساخته شده اند که کار را برای من و شما ساده کنند و الگوهای پیچیده ای را که برای ساخت برنامه ای reusable و با قابلیت ارتقاء نیاز داری را در دل خودشون پنهان کنند . یکی از مثالهای روشنش hibernate است که حتما از کاری که انجام میده کامل مطلع هستید . این فریم وورکها تفکرات جاوایی را در دل خودشون دارند و با استفاده از اینها شما دقیقا با طرز فکر جاوایی پیش رفته اید که این به فریم وورکهای دیگه ای مثل Spring و Grail و ... نیز برمیگردد .
اما اگه شما بخواهید سطحی بالاتر از فریم وورکها داشته باشید مثال نوشتن یک فریم وورک جدید . یکی از مهمترین چیزهایی را که باید ازشون اطلاع داشته باشیداصول شی گرایی و استفاده از pattern های مختلف است .

hands on cod
یک شنبه 24 مرداد 1389, 02:40 صبح
headfirst design patterns.
این کتاب فرشته نجات می باشد:بامزه:

franchesco
چهارشنبه 29 دی 1389, 18:33 عصر
من این دوتا کتاب رو پیشنهاد میدم

Diako.Smart
چهارشنبه 04 اسفند 1389, 11:08 صبح
سلام
به نظر من واسه پیشرفت تو این زمینه باید مهندسی نرم افزار_دکتر سعید پارسا_که چند فصل اولش در مورد شیء گرایی قشنگ توضیح داده خوند چون خیلی کتاب خوبیه