PDA

View Full Version : مقاله: برنامه نويس تجاري و چند لايه در NET.

anooshiran
پنج شنبه 14 خرداد 1388, 18:27 عصر
سلام دوستان عزيز

مقاله ضميمه در دوقسمت در مورد برنامه نويس چند لايه و تجاري در NET. به زبان فارسي ميباشد.

هدف از گذاشتن اين مقاله در اينجا عبارت است از :

1- آشنايي بيشتر دوستان با مفهوم برنامه نويسي چند لايه
2- شروع بحث و گفتگو در اين مورد.

اميدوارم دوستان در اين زمينه كوشا باشند

mina.net
شنبه 16 خرداد 1388, 16:17 عصر
سلام دوست عزیز
مقاله شما رو بصورت کامل خوندم ، جالب بود. البته نباید انتظار استقبال عمومی ازآن را داشته باشید چون علاقه مندان کمی دارد آما کسانی که دنبالش میان دوست دارن برنامه نویس کاملا حرفه ای باشند.

برای من سوالاتی پیش اومد: من از قبل ایده ای در ذهنم داشتم که آیا زیر ساختهای کشورمون انقدر پیشرفت کرد که بیایم از وب سرویس ها به صورت گسترده برای ارائه برنامه های با هجم بالای پردازش و تعداد کاربران زیاد استفاده کنیم.
مثلا فکر کردم بجای فروش 10-15 میایون تومانی برنامه های حسابداری (البته نمی شه صرفا بهشون اسم حسابداری داد چون کارهای زیادی در کنار حسابداری انجام میدن) به کاربر، همین برنامه ها رو به صورت گسترده در اختیار کاربر قرار بدیم. و هزینه های آبونمان دریافت کنیم.
و در ضمن موسسات تجاری از این طریق امکان تجارت مستقیم بین هم رو هم داشته باشند.
فکر می کنم انتقال داده ها به صورت XML بین سرور و کلاینت سریع ترین روش باشد. کلاینت اطلاعات جدید را به صورت XML به سرور می فرسته در سمت سرور محاسبات انجام می شه و در صورت درست بودن اطلاعات ثبت انجام می شه و اگر خطای رخ داد باز هم از طریق XML به اطلاع کاربر ( کلاینت ) می رسد. و همچنین برعکس .
فقط باید یک استانداردی بین کاربر و سرور تعریف شود تا مقادیر XML بصورت قابل درک بین برنامه سرور و کلاینت باشد.
من در حال کسب تجربه و جمع اوری اطلاعات برای ساختن چنین سیستمی هستم . فکر می کنم بتونم تا 2 سال دیگه به درجه ای از آگاهی برای پیاده سازی همچین سیستمی ( البته با ایجاد یک گروه) برسم.
به نظر شما این ایده با شرایط حال حاضر کشور مون یا حداقل تا 4 سال آینده مناسب باشد. آیا توجیه اقتصادی خواهد داشت.

می دونم که بعضی شرکتهای که دارای شعب مختلفی هستن از این روش استفاده می کنن یعنی درون سازمانی هستن. ولی نمی دونم تا الان کسی از همین روش به صورت بیرون سازمانی در ایران یا کشورهای دیگر استفاده می کنن یا نه(منظورم در سطح گسترده هست).

ممنون از زحمتی که کشیدید امیدوارم این تاپیک توسط شما و بقیه دوستان با تجربه تر ادامه پیدا کنه. حیفه اگه نمیه کاره رها بشه. لطفا به موارد کاربردی تر این بحث بپردازید.

anooshiran
دوشنبه 18 خرداد 1388, 20:49 عصر
سلام دوست عزيز

هم اكنون در بسياري از كشورهاي دنيا از وب سرويس ها براي ايجاد خدمات آبونمان استفاده از نرم افزار استفاده ميشود.
مثلا دوستاي كه دذ زمينه الكترونيك داراي تخصص مي باشند حتما از وجود ASIC DESIGN مطلع هستند. نر م افزار طراحي asic بسيار گرانبها است و در اختيار يك يا دو شركت بيشتر نيست كه استفاده از آن با پرداخت آبونمان امكان پذير است. به ياد دارم در سال 1371 كه سميناري در زمينه شناخت اين نرم افزار براي مركز تحقيقات مخابرات ترتيب داديم ، يكي از علت هاي عدم استفاده از اين نرم افزار توسط مركز تحقيقات مخابرات هزينه آبونمان 20000 دلاري اين نرم افزار بود

mina.net
سه شنبه 19 خرداد 1388, 00:01 صبح
سلام دوست عزیز
نمی دونم من این بحثی رو که اینجا تو تاپیک شما مطرح کردم مناسب هست یا نه. اگه فکر می کنید که دارم تاپیک رو به بیراه می برم بگید.

چند سوال دارم
1- آیا با شرایط حال حاضر ایران یا حداقل تا 3-4 سال دیگه سرمایه گزاری روی این چنین پروژه های خوبه ؟
2- برای انجام این پروژه به چه تخصص های لازم هست.
3- فکر می کنید چقدر زمان ببره (حدودی)
4- فکر می کنید چقدر هزینه بر خواهد بود.

adinochestva
سه شنبه 19 خرداد 1388, 02:51 صبح
فقط باید یک استانداردی بین کاربر و سرور تعریف شود تا مقادیر XML بصورت قابل درک بین برنامه سرور و کلاینت باشد.
.
Serialize کردن تمام این موارد رو در خودش داره و object شما رو به xml تبدیل و یا از آن بر می گرداند احتیاج به تعریف استاندارد خاصی نسیت

می دونم که بعضی شرکتهای که دارای شعب مختلفی هستن از این روش استفاده می کنن یعنی درون سازمانی هستن. ولی نمی دونم تا الان کسی از همین روش به صورت بیرون سازمانی در ایران یا کشورهای دیگر استفاده می کنن یا نه(منظورم در سطح گسترده هست).
.
در سطح گسترده بلی SaS یا همان Software as Service به همین مقوله می پردازد

mina.net
سه شنبه 19 خرداد 1388, 10:25 صبح
Serialize کردن تمام این موارد رو در خودش داره و object شما رو به xml تبدیل و یا از آن بر می گرداند احتیاج به تعریف استاندارد خاصی نسیت

در سطح گسترده بلی SaS یا همان Software as Service به همین مقوله می پردازد

سلام دوستان
جناب adinochestva اگه می شه بیشتر در مورد Software as Service و Serialize توضیح بفرمایید. که اصلا چی هست و چه کاری می کنه. و اگر هم منبعی می شناسید که بتونه به من کمک کنه ممنون می شم کمک کنید.

mina.net
پنج شنبه 28 خرداد 1388, 22:02 عصر
سلام دوست عزیز جناب anooshiran و adinochestva
چی شد پس چرا نیمه کاره گذاشتین ؟