PDA

View Full Version : سوال: حفظ حقوق برنامه

rash44
پنج شنبه 14 خرداد 1388, 21:17 عصر
سلام
من 1 برنامه اتوماسیون آماده کردم که الان می خوام به چند تا شرکت بفروشمش
آیا راهی وجود داره که کاربران سورس برنامه رو نبینند و نتونن ازش استفاده کنند ؟
چه راهی پیشنهاد میکنید که کسی نتونه از کدی که من رو سیستم های مشتریان کپی ونصب می کنم نتونند ازش روی سیستم های دیگه استفاده کنند
لطفا راه حلی پیشنهاد بدین کسی که برنامه رو از من میخره نتونه خودش مجددا به کسای دیگه بفروشه

shahriyar3
پنج شنبه 14 خرداد 1388, 21:24 عصر
سلام

چه راهی پیشنهاد میکنید که کسی نتونه از کدی که من رو سیستم های مشتریان کپی ونصب می کنم نتونند ازش روی سیستم های دیگه استفاده کنند

لطفا راه حلی پیشنهاد بدین کسی که برنامه رو از من میخره نتونه خودش مجددا به کسای دیگه بفروشه

چند تا راه داري
اوليش اينه كه برنامه رو لايسنس دار بكني مثلا با زند يا .. كه سرعت برنامه مياد پائين احتمال decode شدنش هم زياده
دوميش اينه كه خودت برنامه رو اينقدر بد خط بنويسي كه به جز خودت كسي نتونه بخونتش كه اينم وقتي برنامه به مشكل بخوره برات دردسر درست ميكنه
ولي اين كارا براي ايران كه قانون كپي رايت نداره هيچ فايده اي نداره
به نظر من با جائي ميخواي برنامه رو بهش بفروشي يه قرارداد كتبي خيلي محكم ببند كه حق معنوي كار برات محفوظ باشه يا اينكه سورسو كامل با يه قيمت گزاف بفروش ديگه خلاص شي
اين نظر من بود شايد بقيه راه حل هاي بهتري داشته باشن:چشمک:

maysamscript
پنج شنبه 14 خرداد 1388, 22:33 عصر
برای نرم افزار های بزرگ و گران قیمت (بالای یک تومان) بهترین کار اینه که نرم افزار در یک سرور با سیستم عامل لینوکس نصب شود با یک پسورد مطمئن. بعد شما باید سرور و نرم افزار رو باهم به مشتری بدی. مشکل این کار اینه که سرور 24 ساعته باید روشن باشد و اگر برق بره یا به دلایلی سرور خاموش بشه باید بلند شی بری اونجا و راش بندازی. حساب کن تابستونا روزی حداقل 2 بار باید اونجا باشی!
ولی مشکل برق تقریباً قابل حله. اگر برای مشتری برنامه ارزش زیادی داشته باشه می تونه از موتور برق و یا سیستم های ذخیره برق استفاده کنه و قطع سرور رو به حد اقل برسونه.
در مورد برنامه های زیر یک تومان همون بد خط کردن برنامه و نوشتن قرارداد محکم راه حل مناسبی است.
یک راه حل دیگه اینه که برنامه ماهانه یک کد بده و یک کد فعال ساز بپرسه و کاربر رو مجبور کنه به یه شماره زنگ بزنه و اونو بپرسه و شما هم این کد فعال ساز رو فقط به کسانی میدی که میشناسیشون.

shahriyar3
پنج شنبه 14 خرداد 1388, 22:52 عصر
برای نرم افزار های بزرگ و گران قیمت (بالای یک تومان) بهترین کار اینه که نرم افزار در یک سرور با سیستم عامل لینوکس نصب شود با یک پسورد مطمئن. بعد شما باید سرور و نرم افزار رو باهم به مشتری بدی. مشکل این کار اینه که سرور 24 ساعته باید روشن باشد و اگر برق بره یا به دلایلی سرور خاموش بشه باید بلند شی بری اونجا و راش بندازی. حساب کن تابستونا روزی حداقل 2 بار باید اونجا باشی!
ولی مشکل برق تقریباً قابل حله. اگر برای مشتری برنامه ارزش زیادی داشته باشه می تونه از موتور برق و یا سیستم های ذخیره برق استفاده کنه و قطع سرور رو به حد اقل برسونه.
در مورد برنامه های زیر یک تومان همون بد خط کردن برنامه و نوشتن قرارداد محکم راه حل مناسبی است.
یک راه حل دیگه اینه که برنامه ماهانه یک کد بده و یک کد فعال ساز بپرسه و کاربر رو مجبور کنه به یه شماره زنگ بزنه و اونو بپرسه و شما هم این کد فعال ساز رو فقط به کسانی میدی که میشناسیشون.
داري شوخي ميكني ؟!!!!!:متعجب:
براي برنامه يه ميليون تومني بره يه سرور بخره 4 5 ميليون +دومين + يه خط ويژه اينترنت + كلي پول بده يه ادمين شبكه براش راه بندازه سرورو+ups + ...... 1000 تا هزينه ديگه!!!!!!!:متعجب:
نه بابا جاي اينا برو از host gator يه هاست بگير 15 دلار ماهي بذار اونجا به هركي فروختي يه يوزر پسورد بده
ولي بديش اينه كه هركي بخواد از برنامت استفاده كنه بايد حتما به اينترنت وصل باشه
كه اينم ديگه براي شركت هاي خصوصي اصلا نميصرفه

10david
جمعه 15 خرداد 1388, 00:34 صبح
همون اول با طرف طی کن که اگه برنامه رو با سورس می خواد باید سه برابر قیمت واقعی برنامه رو بپردازه اگر هم نمیخواد یه هاست بگیر بریز رو اون و یوزر پسورده هاست رو بهش نده که به سورس کد هات دسترسی نداشته باشه.

maysamscript
جمعه 15 خرداد 1388, 01:08 صبح
داري شوخي ميكني ؟!!!!!:متعجب:
براي برنامه يه ميليون تومني بره يه سرور بخره 4 5 ميليون +دومين + يه خط ويژه اينترنت + كلي پول بده يه ادمين شبكه براش راه بندازه سرورو+ups + ...... 1000 تا هزينه ديگه!!!!!!!:متعجب:
نه بابا جاي اينا برو از host gator يه هاست بگير 15 دلار ماهي بذار اونجا به هركي فروختي يه يوزر پسورد بده
ولي بديش اينه كه هركي بخواد از برنامت استفاده كنه بايد حتما به اينترنت وصل باشه
كه اينم ديگه براي شركت هاي خصوصي اصلا نميصرفه
شما ظاهراً صورت مسئله را متوجه نشدی.
اصلاً صحبت از اینترنت نشد. برنامه میخواد در یک شبکه داخلی استفاده بشه

rash44
جمعه 15 خرداد 1388, 11:12 صبح
سلام
دوستان جایی که ما زندگی می کنیم سرعت اینترنت افتضاحه پس برنامه رو نمیشه از طریق اینترنت اجرا کرد و بعضی از شرکت ها هم ممکنه به اینترنت بصورت دائم دسترسی نداشته باشن
فکر کنم تنها راه حلش استفاده از قرار داد باشه

اگرکسی راه حل بهتری سراغ داره لطفا راهنمائی کنه

ممنون

rash44
جمعه 15 خرداد 1388, 11:28 صبح
سلام
الان توی 1 پست خوندم که با gtk.php میشه کاری کرد که سوسر برنامه دیده نشه

کسی در این مورد چیزی میدونه ؟

http://gtk.php.net/download.php

10david
جمعه 15 خرداد 1388, 11:38 صبح
سلام

ببین این نرم افزار کارتو راه میندازه؟
http://turck-mmcache.sourceforge.net/index_old.html#encoder

amirhosein
جمعه 15 خرداد 1388, 12:44 عصر
چند تا راه بنظرم ميرسه:
- برنامه طوري نوشته بشه كه با هر بار اجرا شدن يه كدي رو (مثلا مشخصات سيستم طرف يا يه پارامتر منحصربفرد) براي يه جاي توي اينترنت بفرسته تا از اين راه مطلع بشين كجاها برنامه نصب شده و داره كار ميكنه و برين سروقتشون! البته بايد يه جوري اين قسمت رو كدنويسي كنيد كه راحت نشه پيداش كرد و خنثي بشه. در ضمن درسته كه نياز به اينترنته اما خب الان خيلي جاها دارن از اينترنت استفاده ميكنن
- اطلاعات مخصوصاً اطلاعات ذخيره شده توي ديتابيس يا فايلها رو بصورت كد دربياريد تا دسترسي بهشون مشكل بشه و اين يه راه براي مشكل كردن دستكاري توي سيستم شماست
- اطلاعات سيستمهاي مهم مثل حسابداري طرف شما رو مجبور ميكنه كه ريسك نكنه و اون رو به كسي بده چون بحث پشتيباني براي مشكلات احتمالي يا توسعه هاي بعدي خيلي مهمه و طرف نمياد روي اطلاعات مثلاً يكسال سيستمش ريسك كنه و بدون پشتيباني بذارتش. معني حرفم اينه كه اگه سيستم شما از جنس اينجور برنامه ها باشه بدون نگراني اون رو بفروشين چون طرف شما اگه حرفه اي باشه مياد و قرارداد ميبنده اگرم حرفه اي نباشه كه يه دله دزده و ارزش فكر كردن رو نداره و تازه با كپي كردن برنامه شما باعث ميشه شهرت و ميزان استفاده از برنامه تون بره بالا و اونوقت با نسخه هاي جديدي كه براي برنامه تون مينويسيد مي تونيد مشتري هاي بيشتري داشته باشيد.