PDA

View Full Version : گفتگو: ملاک های قیمت گذاری پروژه های PHP

ahmadbadpey
سه شنبه 19 خرداد 1388, 21:51 عصر
با سلام خدمت دوستان
عنوان تاپیک خود ، گویای موضوع مورد بحث است .
شاید این موضوع دغدغه ی بسیاری از دوستان تازه کار (مثل خودم) باشه . چیزی که می خوام از این تاپیک به دست بیارم ملاک و چگونگی قیمت گذاری روی پروژه هایی است که با PHP انجام می دیم .
از اون دسته از دوستانی که دستی در این کار دارند تقاضا دارم اطلاعات خود شون رو در این زمینه در اختیارمون قرار بدن .

__ziXet__
سه شنبه 19 خرداد 1388, 23:50 عصر
با سلام خدمت دوستان
عنوان تاپیک خود ، گویای موضوع مورد بحث است .
شاید این موضوع دغدغه ی بسیاری از دوستان تازه کار (مثل خودم) باشه . چیزی که می خوام از این تاپیک به دست بیارم ملاک و چگونگی قیمت گذاری روی پروژه هایی است که با PHP انجام می دیم .
از اون دسته از دوستانی که دستی در این کار دارند تقاضا دارم اطلاعات خود شون رو در این زمینه در اختیارمون قرار بدن .
دو حالت داره!
یکی اینه که شما یه پروژه رو انجام دادی و میخوای بفروشیش و حالت دوم اینه که مشتری میاد پروژه رو درخواست میده و شما میخوای بهش قیمت بدی(یا اینکه انجام دادی و میخوای بهش قیمت نهایی رو بگی)
حالت اول پیچیدگی زیاد داره! مثلا شما میخوای اینو به یک نفر بفروشی یا اینکه میخوای با لایسنس به چندی نفر بفروشی معلومه که در حالت دوم قیمت باید پایین تر بیاد و البته باید کرک شدن رو هم در نظر گرفت.

اما حالت دوم: اینم پارامترهای زیادی توش دخیل هست! که چندتاشو میگم
1 - خود مشتری: باید بفهمی که سطح علمی مشتری در چه سطجی هست! مثلا به مشتری میگی یه کار عالی با ای جکس و... برات انجام میدم n تومن میگیرم! ولی اگه مشتری سواد اینو نداشته باشه که چه فرقی بین این دوتا هست میگه همینو یه نفر دیگه با x تومن برام انجام میده چقدر گرون! در این حالت باید ببینی که واست میصرفه که سر و ته کار رو با یچیز ساده هم بیاری و قیمت پایین تر بدی یا نه؟! (من شخصا نمیتونم کاری رو سمبل کنم و پول کمی ازش بگیرم).
2 - ارزشی که برای کار خودت قائلی : کلا قیمت دادن یه چیز سلیقه ای هست و ممکنه دوتا برنامه نویس یه پروژه رو با هم انجام بدی ولی یکدومش خیلی بیشتر پول میگیره! نمیشه هم به طرف ایراد گرفت که چرا اینو اینقدر گرون در آوردی!(چون هرکی برای وقت و کارش یه ارزشی قائل هست)
3 - نحوه کد نویسی : این عامل شاید به چشم مشتری نیاد ولی اگر برنامه نویس تو کارش حرفه ای نباشه ممکنه آسیب های جدی به بار بیار(مثل هک شدن یا ارورهایی که با تغییر سرور ایجاد میشه و...)
4 - ساپورت : به نظرم این سخت ترین بخش برای یه برنامه نویس هست. ابلته خیلی از مشتری ها ساپورت رو با یچیز دیگه اشتباه میگیرن! مثلا میگن این پروژه این امکانات رو داشته باشه ولی وقتی بهش تجویل میگه این امکان رو هم بهش اضافه کن!! نمیدونه که این چیزو باید اول میگفتی نه بعد از تحویل پروژه - مشتری اینو به عنوان پشتیبانی در نظر میگیره!
پس یادتون باشه درباره امکانات هر پروژه حتما قبلا با مشتری طی کنید و بهش بگید برای ایجاد امکان جدید باید هزینشو پرداخت کنه و جز ساپورت نیست.

فعلا همینا یادم بود اگه چیز دیگه یادم اومد میام میگم.

موفق باشید

imankho
چهارشنبه 20 خرداد 1388, 00:42 صبح
یکی از راهای دیگه محاسبه مدت زمان جهت تکمیل پروژه است و بسته به ارزش زمانتون میتونید نرخ بدید
مثلا اگه یه پروژه در کل 72 ساعت(ممکنه این 72 ساعت طی 2 هفته باشد) وقت می گیره شما می تونی به ازای هر ساعت 2000 حساب کنی

البته در نظر داشته باش که ممکنه پروژه ای رو که قبول می کنی در سفارشات قبلی بخشی از کد ها ش نوشته شده باشه که می تونی با توجه به زمان کمی که می بره از مشتریت کمتر هزینه دریافت کنی

در کل همونظور که __ziXet__ (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=90229) گفت نرخ دادن سلیقه ای است
اون چیزی که برنامه نویس با پارامتر های خاص خودش محاسبه می کنه درسته و دیگران نمی تونند برای کار شما ارزش تایین کنند