PDA

View Full Version : گفتگو: آیا امکانش هست ما هم بتونیم سخت افزار تولید کنیم؟

mina.net
جمعه 29 خرداد 1388, 21:02 عصر
سلام دوستان

پیش زمینه:
دوستان من رشته تحصیلیم ربطی به برنامه نویسی نداره. مدت 14-15 ماهی هست که با برنامه نویسی آشنا شدم و پیشرفتم شاید 3-4 برابر حالت متوسط بوده. همونطور که می دونید همه این رشته های الکترونیک ، برق ، مخابرات و سخت افزار به نحوی با برنامه نویسی ارتباط دارند.
از اونجای که همیشه فکر های بزرگی در سر پرورش می دم فکر کردم چرا ایران نباید تو صنعت سخت افزار کامپیوتر فعال باشه(به صورت جدی).

سوال و گفتگو :
دوستان اگه می شه با هم بحث کنیم چطور می شه به این هدف بالا رسید.؟
چه امکانات سخت افزاری و نرافزاری لازم است؟
به چه تخصصهای لازم هست؟
و خلاصه هر چیزی که به فکرتون می رسه.

یک سوال شخصی :
از اونجای که می خوام دوباره برای ادامه تحصیل به دانشگاه برم البته اینبار در یکی از رشته های نرم افزار ، سخت افزار و یا الکترونیک شما چه پیشنهادی می دید؟

mina.net
جمعه 29 خرداد 1388, 23:23 عصر
بستگی به علاقتون داره ، در هرکاری اگر خوب باشید براتون کار هست .
به نظر من یا نرم افزار یا الکترونیک ، که باز برمیگرده به علاقتون .
دوست عزیز منظورم با توجه به سوال " آیا امکانش هست ما هم بتونیم سخت افزار تولید کنیم؟"
یعنی رشته مورد نظر بتونه در ساخت احتمالی سخت افزار کمک کنه. البته برای تفریح نمی خوام سخت افزار بسازم،بلکه برای فروش. می دونم راه طولانی هست و نیاز به تخصص زیادی هست . ولی ما که همون اول نمی خواهیم بریم کل یک کامپیوتر رو پیاده کنیم. فرضا بیایم برای شروع فلش تولید کنیم با قیمت مناسب.

joker
شنبه 30 خرداد 1388, 00:28 صبح
بعضی تکنولوژیها مثل ساخت ریزتراشه ها و کلا خانواده IC ها بسیار هزینه بر هست ومعمولا صرفه اقتصادی برای تولیدش جز در موارد خاص که معمولا نظامی هستند ، نداره

MIDOSE
شنبه 30 خرداد 1388, 01:40 صبح
دوست عزیز بنده سن شما را نمی دونم ولی اگر کمی از سنتون گذشته باشه شاید تفاوت علم و تکنولوژی را فهمیده باشید(اصلن مگه به سن ربطی داره:متعجب:). اگر جواب را یافتید در اصل به جواب تمام سوالات خود خواهید رسید.
در مورد سوال شخصی جواب نمی دم چون ربطی به موضوع تایپیکت نداره(البته به صورت غیر مستقیم بله)

mina.net
شنبه 30 خرداد 1388, 12:20 عصر
دوست عزیز بنده سن شما را نمی دونم ولی اگر کمی از سنتون گذشته باشه شاید تفاوت علم و تکنولوژی را فهمیده باشید(اصلن مگه به سن ربطی داره:متعجب:). اگر جواب را یافتید در اصل به جواب تمام سوالات خود خواهید رسید.
در مورد سوال شخصی جواب نمی دم چون ربطی به موضوع تایپیکت نداره(البته به صورت غیر مستقیم بله)

سلام دوست عزیز جناب MIDOSE
دوست عزیز به اصل مطلب توجه کنید. فکر نکنم یک کلمه از پستی که دادی ربطی به موضوع داشته باشه.

ali_kolahdoozan
شنبه 30 خرداد 1388, 14:54 عصر
بله میشه سخت افزار درست کرد . اما در شرایطی خاصی

mina.net
شنبه 30 خرداد 1388, 16:35 عصر
بله میشه سخت افزار درست کرد . اما در شرایطی خاصی

دوستان اگه مطالعه ای در این زمینه داشتید بفرمایید در غیر این صورت لطفا کلی گوی نفرمایید.

آدم تخیلی هم نیستم فکر می کنم از قطعات ساده تر شروع کنیم و به مرور به فکر ساختن قطعات پیچیده تر باشیم. مثلا (پاور ، رم ، فلش ، کیس ) البته نسبت به قطعاتی مثل cpu منظورم هست. می دونم این قطعات همچین هم ساده نیست.

اگه از بچه های الکترونیک، سخت افزار کسی هست کمک کنه

Felony
شنبه 30 خرداد 1388, 17:16 عصر
ببینید اولین چیزی که نیاز دارین متخصص و بودجه است که اگر بودجه باشه متخصصی هم که کمی با این کارها درگیر باشه پیدا میشه .

نکته ی بسیار بسیار مهم بعدی اینکه تحمل خسارت رو در حد زیادی داشته باشید ، فکر نکنید که در اول کار یر به یر می کنید و یواش یواش شروع به سود دهی می کنید ، در این نوع کارها 99% مواقع در اوایل کار علاوه بر اینکه نه سود می کنید و نه یر به یر بلکه ضرر هم می دید ، چون شرکت های خارجی بسیاری هستند که سالها در این زمینه ها دارن کار میکنن و تحقیاتی رو که شما میخواین تازه شروع کنین و ... تا به حال چندین بار انجام دادن و کارهای خودشون رو جمع کردن و به قول گفتنی روی غلطک افتادن ، شرکت های چینی با محصوولاتشون هم که ماشاالله بازار رو گلبارون کردن .

مثلا همین فلش ساختن ، اول برید ببینید به طور تقریبی ساخت فلش مموری چقدر هزینه بر میداره ( قطعات ، بسته بندی و هزینه ی کارگر و گارانتی و تبلیغات و ... ) چقدر در میاد و ببینید به صرفه هست .

در کل با این وضع تحریم ها و ... فکر نکنم فعلا به صرفه باشه .

MIDOSE
شنبه 30 خرداد 1388, 20:25 عصر
سلام دوست عزیز جناب MIDOSE
دوست عزیز به اصل مطلب توجه کنید. فکر نکنم یک کلمه از پستی که دادی ربطی به موضوع داشته باشه.
دوست عزیز واقعن چقدر به مطلبی که گفتم توجه کردی.ضمنن جواب سوال دقیقن جواب سوال خودته.
تفاوت علم و تکنولوژی چیست؟

mina.net
یک شنبه 31 خرداد 1388, 15:22 عصر
دوست عزیز واقعن چقدر به مطلبی که گفتم توجه کردی.ضمنن جواب سوال دقیقن جواب سوال خودته.
تفاوت علم و تکنولوژی چیست؟
دوست عزیز من قصد دعوا با کسی رو ندارم. و در ضمن من نخواستم که در مورد مفاهیم با هم بحث کنیم. یک تاپیک ما زدیم که دوستان راهنمای کنن. همه در غالبهای کلی حرفهای می زنن که خیلی نمی شه روی اون حساب کرد، قصد توهین به کسی رو ندارم هر کس پستی در جواب قرار می ده منت می زاره ولی اگه یکم فکر کنه و مطلب مورد بحث رو بررسی کنه فکر کنم بهتر باشه.
دوستان عزیز منظور من از بعد فنی قضیه هست. این که پول دارم یا نه، سن من چقدر هست ، علاقه من چی هست فقط در مورد خودم صادق هست در صورتی که ما می خواهیم یک بحث کلی انجام بدیم برای کسانی که علاقمند هستند.

اصلا یک جور دیگه به قضیه نگاه کنید: فرض کنید یک آدم پول دار پیدا شد به من تو و چهار تا جون دیگه از تخصص های مختلف خواست اعتماد کنه و بگه برید بسازید من شما رو ساپورد مالی می کنم ولی باید برای من برنامه 5 ساله بیارید و من هم مثلا تا سقف یک میلیارد تومن حاضرم هزینه کنم ولی بعدش باید سود هی داشته باشه.
اگه ما نتونیم بهش برنامه بدیم...

ممکنه این قضیه واقعی باشه پس جدی بگیرید!

MIDOSE
دوشنبه 01 تیر 1388, 08:32 صبح
مگه حالا کسی گفت دعوا داریم ،داریم دوستانه به هم کمک می کنیم کسی هم سر کسی منت نمی ذاره!
ضمنن فرض را بر این گذاشتم که شما قصد تولید یک سخت افزار پر مصرف و حساس را دارید(مثل رم) نه یک کیت معمولی و کم هزینه.
دوست عزیز هیچ کاری نشد نداره ولی

چند سال پیش تعدادی از اساتید پیش هم جمه شدن و قصد ساخت یک موبایل ساده را داشتند تمامی اساتید از نظر علمی به قول خودمون فول بودند ولی وقتی به عمل رسیدند با هزاران مشکل برخوردند همشون از سخت افزار و زمینه های مربوط به موبایل (از نظر علمی مطلع) بودند ولی هیچ کدام توانایی به کار بردن ان ها را در عمل نداشتند به این به کار بردن علم در عمل تکنولوژی می گویند.

و اما شما دوست عزیز(بنده هیچ قصد توهینی نداشتم و ندارم، فقط قصدم راهنماییه):

اصلا یک جور دیگه به قضیه نگاه کنید: فرض کنید یک آدم پول دار پیدا شد به من تو و چهار تا جون دیگه از تخصص های مختلف خواست اعتماد کنه و بگه برید بسازید من شما رو ساپورد مالی می کنم ولی باید برای من برنامه 5 ساله بیارید و من هم مثلا تا سقف یک میلیارد تومن حاضرم هزینه کنم ولی بعدش باید سود هی داشته باشه.
اگه ما نتونیم بهش برنامه بدیم... من الان دارم طبق گفته های شما جواب میدم پس بد برداشت نشه(OK)
قضیه به همین راحتی ها هم نیست.طبق گفته های خودتون چهار تا جوون هستید درسته؟
در کشور های خارجی اشخاص متخصصی هستند که علاوه بر اگاهی از زمینه های مختلفی سخت افزاری که دارند ،در گرو های بزرگی فعالیت می کنند که هر کدوم تخصص وافری در زمینه ی خودش داره و دارند با هزینه های میلیون دلاری(در برابر یک میلیارد تومن) ازشون پشتیبانی می شه و با وجود لابراتور های بزرگ و کاملن مجهز.
و اما جواب:
حالا خودتون مقایسه کنید شما چهار نفر با یک میلیار تومن و هر کدومتون خدای سخت افزار هستید و همه فن حریف تا وقتی که هیچ کدومتون علمتون را در عمل به کار نگرفته باشید سال ها باید صرف ازمایش و خطا بکنید.
حالا قضیه را طور دیگه ای نگاه می کنیم.
200 نفر متخصص در زمینه های مختلف سخت افزاری با سرمایه ای معادل 40 میلیارد تومن و با مجهزترین لابراتور های خاور میانه بودید و تا حالا سخت افزار هم تولید کردید(مثلن RAM)، ایا شما توانایی رقابت با شرکت هایی که 20 سال به بالا رم تولید کرده اند با مرغوبترین جنس و با شهرت فراوان و نامشان جهانیست دارید.
ایا خود شما حاضرید 100 هزار تومن بدید رم یک شرکت شناخته شده را بخرید یا رمی که توسط یک شرکت داخلی است(اونم تازه کار).

شاید بگید بله ما زحمت می کشیم و مثل ماهواره ی امید ما هم سخت افزار تولید می کنیم و ...ولی باید کمی منطقی باشید چون محصولی که قبلن تولید شده و با کیفیت بالا و شهرت جهانی و اینکه بازار را اشباع کرده، اجازه ی نفس کشیدن به شما نمی د مخصوصن که شما به زمان محدود هستید.

با این که مریض بودم و اصلن حالم خوش نبود این همه تایپ کردم تا فقط یه چیز را بگم دیدتون را به مسائل عوض کنید منظورم فقط شما نیستید بلکه منظورم همه هستند.
بارها تایپیک های را با مضمون های مشابه دیده ام ولی متاسفانه جوانان به جای این که به قضیه منطقی نگاه کنند فقط دنبال انجام اون هستند غافل از این که خیلی از جنبه های کار را در نظر نمی گیرند مثل قضیه ی همین تولید سیستم عامل.

امیدوارم شما جوابتون را گرفته باشید و منم هر چه زودتر خوب بشم.

mina.net
دوشنبه 01 تیر 1388, 15:48 عصر
دوست عزیز ممنون از اظهار نظری که کردی
فکر می کنم حرفهای شما تا حدودی صحیح باشه البته نه کاملا. برای مثال شرکت های چینی با سابقه فوق العاده کمتر از شرکتهای اروپای و آمریکایی با اونا رقابت می کنن. در ضمن ما نخواستیم در ابتدا کار برسیم به مایکروسافت.
نباید مزیت های تولید در کشورهای مثل ایران رو فراموش کرد. مهمترین مزیت اینه که جونای علاقمند زایادی داریم با توقع خیلی کم. خودت بهتر می دونی بچه های هستن که گاها چند سال با کمترین درامد دور هم جمع می شن به امید روزهای روشن...
ما قرار نیست فرضا رم را از نوع اختراع کنیم.
فکر می کنم در امر تولید چین می تونه نمونه خوبی باشه یا همین مالزی خودروی پروتون به خیلی از کشورها صادر می شه.
البته دوست عزیز قصد من این نیست که فردا بریم و یک شرکت تاسیس کنیم اصلا همچین برنامه ای ندارم. برای کسب یک آگاهی عمومی این کار رو کردم البته از کجا معلوم شاید هم عملی شد.

یک نکته مهم : همین الان تو کشور مون با همه مشکلات بعضی از قطعات تولید می شه.
دوستان خیلی سخت نگیرید من شدیدا به اعتقاد دارم غیر ممکنی وجود ندارد جهان همیشه در حال تغییر هست. معلوم نیست این شرکتها همیشه اون بالا بمونن به هر حال جاها عوض می شن.
من فکر می کنم به چیزهای مختلف باید فکر کرد و منتظر یک ایده خوب بود.

Felony
دوشنبه 01 تیر 1388, 20:48 عصر
دوست عزیز ممنون از اظهار نظری که کردی
فکر می کنم حرفهای شما تا حدودی صحیح باشه البته نه کاملا. برای مثال شرکت های چینی با سابقه فوق العاده کمتر از شرکتهای اروپای و آمریکایی با اونا رقابت می کنن. در ضمن ما نخواستیم در ابتدا کار برسیم به مایکروسافت.
نباید مزیت های تولید در کشورهای مثل ایران رو فراموش کرد. مهمترین مزیت اینه که جونای علاقمند زایادی داریم با توقع خیلی کم. خودت بهتر می دونی بچه های هستن که گاها چند سال با کمترین درامد دور هم جمع می شن به امید روزهای روشن...
ما قرار نیست فرضا رم را از نوع اختراع کنیم.
فکر می کنم در امر تولید چین می تونه نمونه خوبی باشه یا همین مالزی خودروی پروتون به خیلی از کشورها صادر می شه.
البته دوست عزیز قصد من این نیست که فردا بریم و یک شرکت تاسیس کنیم اصلا همچین برنامه ای ندارم. برای کسب یک آگاهی عمومی این کار رو کردم البته از کجا معلوم شاید هم عملی شد.

یک نکته مهم : همین الان تو کشور مون با همه مشکلات بعضی از قطعات تولید می شه.
دوستان خیلی سخت نگیرید من شدیدا به اعتقاد دارم غیر ممکنی وجود ندارد جهان همیشه در حال تغییر هست. معلوم نیست این شرکتها همیشه اون بالا بمونن به هر حال جاها عوض می شن.
من فکر می کنم به چیزهای مختلف باید فکر کرد و منتظر یک ایده خوب بود.

حرف شما درست ، ولی شما نباید خودتون رو با شرکت های چینی و ... این طور مقایسه کنید اونها هزار تا امکانات دارن که ما نداریم و بلعکس ، شما باید با توجه به دارایی هاتون برنامه ریزی کنید نه چیزهایی که ممکنه داشته باشید و ...

بله خیلی ها هستن که حاضر هستن با درآمد خیلی کم با هم کار کنند به امید یک روز روشن ، ولی آیا این امر بدون داشتن تخصص و اطلاعات امکان پذیزه ؟

بهترین راه در این زمان و موقعیت این هست که تخصص و اطلاعات کسب کنید ( هرچه بیشتر بهتر ) و از الان شروع کنید روی مشکلات و ... که در این راه ( ساخت سخت افزار ) ممکنه بهش بر بخورید تحقیق کنید و کم کم با افزایش تخصص ، آمادگی راه اندازی همچین مجموعه ای رو به دست بیارید .

درست میگید که غیر ممکنی وجود نداره ، اما ره 100 ساله رو نمیشه 1 شبه طی کرد ...

MIDOSE
سه شنبه 02 تیر 1388, 00:52 صبح
اول متنم گفتم چی؟؟ گفتم هیچ کاری نشد نداره.هیچ وقت کسی را با خودتون (حداقل در این زمینه) مقایسه نکنید. شما بیایید قابلیت های خودتون را نگاه کنید تا این که بخواهید ببینید چینی ها هم تونستن کاری بکنند.چینی ها به خاطر جمعیت زیادشون با قانون قیمت کمتر + تعداد بالا = سود دهی کار می کنند شما چی؟؟

من الان حرف خودم را در پست قبلی نقض می کنم و گیرم که شما چهار جوان هستید که به قول خودتون کم توقع هستید ولی ایا حاضرید با کمترین امکانات پنج سال از بهترین سال های جوانیتون را صرف این کار کنید(اونم با این احتمال که موفق نشید).

بله درسته قرار نیست رم را از نو اختراع کنید ولی بازم شما را لینک می دم به تفاوت علم و تکنولوژی. شما می دونید رم از چیه و چطوری کار می کنه و .... ولی اگه واقعن کسی با دونستن این ها می تونست رم بسازه مطمئن باش شما نفر اخر قافله بودی و مطمئن باش تا همین الانشم به اساتید این زمینه صد ها بار پیشنهاد شده و کسی به شما نیاز نداشت و الان ایران خودش تولید کننده ی سخت افزار بود.

بنده از شما خواهش دارم به این موضوع از جنبه ی منطقی نگاه کنید چون می خواهید بهترین سال های عمرتون را صرف این کار کنید پس دقت کنید که هیچ جای اشتباهی نیست و شما نمی تونید جوان بشید پس سعی کنید از منابعی که در اختیار دارید به نحو احسن استفاده کنید.
هیچ جای اشتباهی نیست چون با کوچکترین اشتباهی یا راه جبرانی نداری یا کارت اونقدر سخت شده که...

بازم می گم شما با تلاش و کوشش می تونید این کار را بکنید ولی خیلی از جنبه های کار را در نظر بگیرید و ازش به سادگی رد نشید.
من چیزی که باید می گفتم را گفتم باقیش با خودتنه که چی برداشت می کنید.
خواه نصیحت خواه ملامت

java_nith
سه شنبه 02 تیر 1388, 06:14 صبح
پیشنهاده من
برنامه نویسی IC
دو تا گروه معروف هستن که اونم PIC و یا Ateml
PIC رو میتونی‌ مثلا با C برنامه نویسی کنی‌
بد بهش بگی‌ که چه کار کنه

بد از اون ورش با چنتا کمپننت الکترینیکی وصل کنی‌ بد یه مادر بسازی

http://blog.makezine.com/k8055.jpg

اینو من چند ساله پیش ساختم، که البته با VB کار میکنه
و حتما باید به یک پک وصل بشه تا بتنی‌ باهاش کار کرد

با این میتونی‌ کل چراغ‌های خونتو از طریقه کامپیوتر خمشو روشن کنی‌
احتیاجی نداره چراغ باشه.. می‌تونه مثلا پنکه باشه یا تلویزیون
اون ورش یه رله می‌خوره اون هرچی‌ بهش وصل کنی‌ بهش ۲۳۰ و میده

IC این مدار هم هستش: PIC16C745

mina.net
سه شنبه 02 تیر 1388, 15:06 عصر
سلام دوستان
خوشحالم که این تاپیک افتاد تو مسیر اصلی خودش.
دوستان اشتباه نکنید من هیچ تصمیمی راجع به ساخت سخت افزار نگرفتم. اصلا اطلاعات چندانی ندارم. عیب ما این هست که به موضوعات علمی هم صرفا تجاری می بینیم.
حالا می گم چی باعث شد که من این تاپیک رو ایجاد کنم؟
من رشته تحصیلی ام کشاورزی هست "پرورش گل و گیاه" که البته مدت 3 سالی هست دیگه این کارو نمی کنم.
چند وقت پیش فهمیدم یکی از همکاران قدیم من با یک شرکت هلندی قرار داد بسته و اومدن براش یک گلخونه شیشه ای مکانیزه طراحی کردن. توضیح اینکه تمام حرارت رطوبت ، هوادهی ، کودهی و ... به صورت اتوماتیک هست.
خوب حالا باهاش چطور حساب کردن: دوستم وقتی مصالح رو بعلاوه 5 درصد سود حساب کرد و از کل قرارداد کم کرد گفت 900 میلیون تومن بابت طراحی و نظارت ازش گرفتن.
حالا نظارتش چی بود : فقط یک کارشناس هلند از هلند اعزام کردن ایران که مدت 3 ماه روی پروژه نظارت داشت.
هزینه کل پروژه 2،350،000،000 تومن
وقتی من رفتم پروژه رو بررسی کردم دیدم. همین پروژه رو می شد با حدود 100 میلیون تومن واردات از خارج و و بقیه مصالح و ادوات داخلی بعلاوه طراحی کامل داخلی انجام داد.
قابل ذکر هست که همه جوانب فنی از لحاظ کشاورزی رو دوستم می دونه و صرفا ما بایستی کار فنی پروژه رو انجام می دادیم. فکر کنم هر کدوم از ما ها حاضر بودیم با 20 میلیون تومن کل پروژه رو انجام بدیم.

شاید به صورت مستقیم به سخت افزار ربط نداشته باشه "ساخت سخت افزار" ولی یک سوالی برای من به وجود آمد که:
در حالی که ما می تونستیم ارزونتر با همون کیفیت انجام بدیم. چرا ، چرا و چرا باید 900 میلیون تومن غیر از سود مصالح به جیب خارجی بره؟
من آدمی نیستم که تعصب الکی داشته باشم ولی آیا جونای ما بیشتر از هلندی ها به این پول اهتیاج نداشتن؟
لازم به ذکر هست که وقتی به دوستم گفتم ما خودمون می تونسیم این کار رو انجام بدیم شوکه شده بود یعنی فکر می کرد به هیچ وجه تو ایران امکان انجام چنین کار نبود. شرکت هلند تونست خودش رو به این آقا عرضه کنه ولی ما نه. دوستان لطفا بهانه نیارید و البته احتیاط شرط عقله.
در ضمن این آقا بزودی قصد انجام پروژه ای جدید داره

mina.net
سه شنبه 02 تیر 1388, 15:10 عصر
دوست عزیز جناب java_nith
من در صدد برگزاری یک دوره plc تو آموزشگاه خودم هستم. اگه می شه بیشتر توضیح بدید ممنون می شم.

Felony
سه شنبه 02 تیر 1388, 15:58 عصر
سلام دوستان
خوشحالم که این تاپیک افتاد تو مسیر اصلی خودش.
دوستان اشتباه نکنید من هیچ تصمیمی راجع به ساخت سخت افزار نگرفتم. اصلا اطلاعات چندانی ندارم. عیب ما این هست که به موضوعات علمی هم صرفا تجاری می بینیم.
حالا می گم چی باعث شد که من این تاپیک رو ایجاد کنم؟
من رشته تحصیلی ام کشاورزی هست "پرورش گل و گیاه" که البته مدت 3 سالی هست دیگه این کارو نمی کنم.
چند وقت پیش فهمیدم یکی از همکاران قدیم من با یک شرکت هلندی قرار داد بسته و اومدن براش یک گلخونه شیشه ای مکانیزه طراحی کردن. توضیح اینکه تمام حرارت رطوبت ، هوادهی ، کودهی و ... به صورت اتوماتیک هست.
خوب حالا باهاش چطور حساب کردن: دوستم وقتی مصالح رو بعلاوه 5 درصد سود حساب کرد و از کل قرارداد کم کرد گفت 900 میلیون تومن بابت طراحی و نظارت ازش گرفتن.
حالا نظارتش چی بود : فقط یک کارشناس هلند از هلند اعزام کردن ایران که مدت 3 ماه روی پروژه نظارت داشت.
هزینه کل پروژه 2،350،000،000 تومن
وقتی من رفتم پروژه رو بررسی کردم دیدم. همین پروژه رو می شد با حدود 100 میلیون تومن واردات از خارج و و بقیه مصالح و ادوات داخلی بعلاوه طراحی کامل داخلی انجام داد.
قابل ذکر هست که همه جوانب فنی از لحاظ کشاورزی رو دوستم می دونه و صرفا ما بایستی کار فنی پروژه رو انجام می دادیم. فکر کنم هر کدوم از ما ها حاضر بودیم با 20 میلیون تومن کل پروژه رو انجام بدیم.

شاید به صورت مستقیم به سخت افزار ربط نداشته باشه "ساخت سخت افزار" ولی یک سوالی برای من به وجود آمد که:
در حالی که ما می تونستیم ارزونتر با همون کیفیت انجام بدیم. چرا ، چرا و چرا باید 900 میلیون تومن غیر از سود مصالح به جیب خارجی بره؟
من آدمی نیستم که تعصب الکی داشته باشم ولی آیا جونای ما بیشتر از هلندی ها به این پول اهتیاج نداشتن؟
لازم به ذکر هست که وقتی به دوستم گفتم ما خودمون می تونسیم این کار رو انجام بدیم شوکه شده بود یعنی فکر می کرد به هیچ وجه تو ایران امکان انجام چنین کار نبود. شرکت هلند تونست خودش رو به این آقا عرضه کنه ولی ما نه. دوستان لطفا بهانه نیارید و البته احتیاط شرط عقله.
در ضمن این آقا بزودی قصد انجام پروژه ای جدید داره

همه ی اینها درست ، ولی آیا شما مثل اون شرکت هلندی کار می کردین ؟ آیا واقعا کاری بی عیب و نقص تحویل می دادین ؟ آیا فکر 10 یا ... سال بعد این پروژه رو می کردین که چه اتفاقاتی ممکنه براش پیش بیاد و تدابیر لازم رو برای اون ها می دیدین ؟ آیا مصل اونها در مورد همه ی جنبه های کار تحقیق می کردین و بعد شروع به کار می کردین ؟

دوست عزیز شما فقط دارین میگین با 100 میلیون کار شدنی بود ، بله درسته ولی در کارهای فنی و شغلهای پر فزار و نشیب ( همین ساخت گلخانه ، برنامه نویسی ، الکترونیک و ... ) قرار نیست طرف پول کار رو بگیره و باید تجربیات و تخصص طرف رو هم مد نظر قرار داد ، اگر قرار باشه اون شخصی که میاد یه کار انجام میده و 2 سال بعد مشکلاتی تو اون کار پیش میاد و اون شخصی که یک پروژه رو انجام میده و بعد از 10 سال هم هیچ مشکلی براش به وجود میاد ، یکسان مزد دریافت کنن که نمیشه .

اون شرکت هلندی تنها پول کارش رو نگرفته بلکه پول تخصص و مهارت و تجربش رو هم گرفته .

دقیقا 2 سال پیش یه همچین اتفاقی تو یکی از شرکت های بزرگ بافندگی ایران اتفاق افتاد ، یه مشکلی برای دستگاه اصلی پیش اومد و هر متخصصی رو آوردن نتونست مشکل رو حل کنه تا اینکه یک نفر رو آوردن و اون شخص نگاهی به دستگاه کرد و گفت در ازای درست کردن دستگاه 2 میلیون تومن پول میگیرم و صاحب شرکت هم قبول کرد ، اون شخص هم با تنظیم و صفت کردن چند تا پیچ که 10 دقیقه هم طول نکشید 2 میلیون دریافت کرد ، وقتی هم که صاخب کارخانه بهش گفت خیلی زیاد مزد دریافت کردی بهش گفت : این پول فقط پول تعمیر دستگاه نبود و پول تشخیص مشکل و تخصص هم بود .

mina.net
سه شنبه 02 تیر 1388, 22:00 عصر
بله دوست عزیز جناب SilverSoft حق با شماست ، من هم نگفتم زیاد گرفته اتفاقا خیلی هم بجا بود شما فکر کنید یک شرکت این کارشناس رو هدایت می کرده (هرچند صرفا برای این کار نبوده) و هزینه های زیادی که لازمه تا یک کارشناس از یک کشور خارجی به ایران بیاد و یک کار پروژه رو مدیریت کنه چقدر می شه؟ که البته این هزینه ها برای ما به مراتب کمتر بود.
در ضمن من نگفتم با 100 میلیون انجام می شد. این شرکت هلندی خیلی از ادوات و مصالحی رو که تو ایران وجود داشت رو هم به دوستم تحمیل کرد. منظورم این بود که با 100 میلیون واردات ادوات و بقیه ساخت داخل و با مدیریت داخلی می شد انجام داد.
در ضمن چرا فکر می کنی شرکت هلندی کاملا بدون عیب و نقص انجام داده. هرچند کار خوبی انجام داده ولی بدون عیب نیست. ما هم می تونستیم در همون اندازه انجام بدیم. این که ما از اونا عقب هستیم کاملا واضح هست ولی این دلیل نمی شه تا آخر هم عقب باشیم.
دوستان من در حال تحقیق هستم و می خوام روی طراحی سیستم های مکانیزه گلخانه ها و مرغداریها تحقیق کنم ببینم اونا چی اهتیاج دارن و چطور می تونم اعتماد اونا رو برای همچین کارهای جلب کنم. با توجه به اینکه در زمینه کشاورزی هم تخصص دارم فکر کنم شروع خوبی باشه. دوستان زیادی در این دو زمینه کاری دارم که می تونم از اونا استفاده کنم. البته فعلا در حد تحقیق هست.
دوستان به شما هم توصیه می کنم برید و در رشته های مختلف بررسی کنید ببینید اونا چی می خوان فرقی نداره سخت افزار یا نرم افزار باید از این حصار در بیایم و بریم ببینیم تو بازار چی می خوان . صرفا تجاری فکر نکنید اول ببینید طرف چی احتیاج داره و بعد باید متقاعدش کنید و توجیه بشه اونوقت می بینید که اونا هم برای پیشرفت تک تک جونای ایرانی حاضرا ریسک کنن. فقط خوب بررسی کنید.

MIDOSE
چهارشنبه 03 تیر 1388, 01:53 صبح
دوست عزیز ، خداییش من در شگفتم که شما چرا با خودتون همچین می کنید.
شما در اینجا (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=148625&page=4) با خود من برای احداث یک شرکت نرم افزاری بحث کردید.

من رشته تحصیلی ام کشاورزی هستدر این جا گفتید که رشتتون کشاورزی هست.

و در همون تایپیک گفتید

از تقریبا 14 ماه پیش کلا مسیر زندگیم رو تغییر دادم و رشته ام کارم و بینشم رو عوض کردم. و بازم

فکر کردم اگه یک آموزشگاه بزنم می تونم درآمدی کسب کنم و در کنارش به کار برنامه نویسی برسم:
اوایل خیلی سخت بود تنهای با یک سرمایه خیلی کم با اجاره سنگین و هزار مشکل دیگه خوشبختانه خانواده کمک کردن و در ضمینه آموزشگاه تقریبا جا افتدادم . یعنی الان دیگه نه سود دارم و نه ضرر (هنوز جوجه هستم ولی جوجه آخر پاییز). در همین حال هم برنامه حسابداری که از 8 ماه پیش شروع کردم رو تقریبا تمامش کردم (یک ماه کار داره). اتفاقا دو مورد هم قرار داد بستم برای فروش(هفته قبل و قبلش).و الانم که برای سخت افزار.

قبلش به اینجا (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=164303) سر بزنید جمله ای که گفتم را حتمن دیدید.
ولی این همه حرف برای چی؟؟
من نه قصدم مسخره کردنه(چون خودم از همه مسخره ترم) و نه ملامت(چون خودم بدترم).
دوست عزیز شما ظاهرن خیلی از یک شاخه به اون شاخه می پرید. اگر شما رشتتون کشاورزی بوده پس چرا اینجا(خود برنامه نویسی مشکلی نداره ولی اموزشگاه چرا. دلیلش هم اینجا (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=164303)) اگر از رشتتون خوشتون نیومده مشکلی نیست این را حساب نمی کنیم ولی چرا بازم هم دوباره...

اخرین جوابم اینه که اون شرکت هلندی که یک میلیارد گرفته حقشه و نوش جونش می دونید چرا؟؟
چون سال های زیادی را صرف کسب علم کرده و کارش را طبق اصول انجام می ده نه این که بگه خوب حالا برای قشنگی این جا یک نور افکن بزنید شما کار اون شرکت هلندی را دست کم گرفتید در ظاهر بله ساده است.

براتون مثالم می زنم: وقتی یک نقاش(همون رنگ زن) میاد یک جا را رنگ می زنه با خودمون می گیم ، کاری نکرد فقط یکم قلمو را بالا و پایین کرده همین ولی هیچ وقت فن و تکنولوژی طرف را در نظر نمی گیریم.

حناق گرفتم از بس این کلمه ی تکنولوژی را تکرار کردم و شما یکبار هم توجه نکردین چون اگه توجه کرده بودید همون موقع بحث تموم شده بود.

خواهشن دفعه ی بعد که تایپیک می زنید همون اول منظورتون را بگید(برید سر اصل مطلب) نه این که بیست نفر پست بزنند تا شما قانع بشید که تایپیک روی دور افتاده بعد اصل ماجرا را بازگو کنید.

وقتی ازتون در مورد سن پرسیدم گفتید چرا؟ جوابش مال الان بود.

من دیگه تو این تایپیک حرفی برای گفتن ندارم و امیدوارم حداقل منو دشمن خودتون ندونید(چون قصدم دوستانه بود و لازم بود این کار را در جمع انجام بدم تا شما به فکر فرو برید و بیشتر از این راه را کج نرید)

پس کمی زندگی را جدی بگیرید چون با هیچکس شوخی نداره.

java_nith
چهارشنبه 03 تیر 1388, 04:35 صبح
دوست عزیز جناب java_nith
من در صدد برگزاری یک دوره plc تو آموزشگاه خودم هستم. اگه می شه بیشتر توضیح بدید ممنون می شم.

حتما
اول اینو بگم که اگه از لحاظه املای غلط زیاد مینویسم اینه که از بهنویس استفاده می‌کنم

من در هنرستن که الکترونیک خوندم چون علاقه ماندی به برنامه نویسی داشتم
این کارتو به من پیشنهاد کردن، من خودم اینو درست نکردم ولی‌ منتاجش کردم
کل مدرسه هم بلدم چون از روی این امتهنه آخر دیپلم بود که اونم با نمرهٔ ۲۰ قبول شدم

این کارت کلا یه کنترللر استش
شما بهش میگید که اگه این کارو شد این کارو انجام بعده
۵ تا کانال ورودی دیجیتال داره و ۲ تا هم آنالوگ که انلگش زیاد به کار نمیاد
بیشتر با دیجیتال کار می‌شه کرد....

وردیش رو هم می‌شه بهم ۵ولت وصل کرد
یا اینکه کلیدد داره که بهش ۵ولت میده که بده به مادر
پس تا اینجا هم میتونید منوال بهش ولت بدید هم با کلیدد

این ۱ و ۰‌ها توی IC میره
و اونجاست که با برنامهای که شما بهش میدید خروجی‌ رو براش تصمیم میگیره

خرجیش هم می‌تونه به چیزی وصل بشه، مثل رله
و هم چراغ داره که نشون بده که به خروجی‌ الان داره ۵ولت میرسه

پس تا الان براتون هم خروجی‌ و هم ورودی رو گفتم
ولی‌ توی الکترونیک چون بعضی‌ موقع‌ها ولت کم میرسه می‌تونه ایک رو به اینکه ۱ هستش و یا ۰ مشکوک کنه
برای همین بین هر کدوم از اینها از بوفر استفاده می‌شه، و مثلا اگه ولت ۳،۸ استش بکنتش ۵
و غیر از اون اگه ولت زیادی هم بره، اون موقع بوفر رو میسزنه و نه ایک رو
برای همین اینجوری یه فیوز هم استش

کلله الکترونیک این کارت این بود
این کار اصلش برای دانشمز‌های الکترونیک هستش که میخوان اینو یاد بگیرن
اگه خودتون میخوایین همین کارو انجام بدین میتید این مادر رو فقط از ۱/۴ امش استفاده کنید و بسازید
اون موقع دیگه اهتج به این همه کار نیست

من پایان نامم تو ۵۰ صافه اینهارو توضیح دادم ولی‌ به زبون نروژی است، بازم اگه خواستید بگید
نقشه کارت رو هم میزارم اینجا، بازم اگه سوال داشتید بگید :=)

http://www.connectable.org.uk/PICUSB/VellemanP8055Mod/Velleman_P8055_Mod.jpg

mina.net
چهارشنبه 03 تیر 1388, 09:03 صبح
من پایان نامم تو ۵۰ صافه اینهارو توضیح دادم ولی‌ به زبون نروژی است، بازم اگه خواستید بگید
نقشه کارت رو هم میزارم اینجا، بازم اگه سوال داشتید بگید :=)

دوست عزیز ممنون از توضیحاتی که قرار دادی ولی چون من اطلاعی از الکترونیک منظورت رو نگرفتم. من نمی خوام در مورد یک پروژه توضیح بدید لطفا بفرمایید چطور می تونم الکترونیک یاد بگیرم از کجا شروع کنم و چطوری ؟
بازم ممنون از کمکی که انجام می دید. با این توضیحاتی که دادی فکر کنم الان تو نروژ باشی از بنظرت ما چقدر از کشورهای اروپای عقبیم(منظورم از نظر علمی هست نه اقتصادی )؟

mina.net
چهارشنبه 03 تیر 1388, 09:19 صبح
دوست عزیز ، خداییش من در شگفتم که شما چرا با خودتون همچین می کنید.
شما در اینجا (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=148625&page=4) با خود من برای احداث یک شرکت نرم افزاری بحث کردید.

در این جا گفتید که رشتتون کشاورزی هست.

و در همون تایپیک گفتید
و بازم
و الانم که برای سخت افزار

من دیگه تو این تایپیک حرفی برای گفتن ندارم و امیدوارم حداقل منو دشمن خودتون ندونید(چون قصدم دوستانه بود و لازم بود این کار را در جمع انجام بدم تا شما به فکر فرو برید و بیشتر از این راه را کج نرید) .

دوست عزیز من فکر می کنم باید از شما بپرسم شما چند سال تون هست. چون خیلی زود نتیجه گیری می کنید. دوست عزیز من این شاخه به ون شاخه نکردم از اول زندگیم عاشق تحقیق بودم. نمی خوام در مورد مسائل شخصی توضیح بدم چون می دونم با دو خط براداشت های متفوتی می شه. من کشاورزی رو کاملا رها نکردم الان هم از این راه درآمد دارم ولی دیدم کشاورزی دیگه برای من چیزی نداره(از نظر علمی). رفتم نرم افزار ، الان هم کی گفته می خوام برنامه نویسی رو ول کنم. شما برید ببینید آیا شرکت برنامه نویسی مثل همکاران صرفا کار نرم افزاری می کنن. آیا برای اتوماسیون یک کارخانه...
خوب بگذریم فکر کنم سن من از خیلی از شما ها بیشتر باشه تو زندگیم هم نسبتا موفق بودم همیشه من به صرف علم علاقه دارم و رشته خیلی برام مهم نیست. اتفاقا اگه بحث علاقه باشه من با کشاورزی بیشتر حال می کردم. که البته الان هم کم و بیش انجام می دم.
باز هم می گه با یک تاپیک تو نمی تونی متوجه مسیر زندگی کسی بشی. من هنوز تصمیمی قطعی در مورد سخت افزار ندارم فقط یک تحقیق هست.خیلی سخت نگیر.

پس کمی زندگی را جدی بگیرید چون با هیچکس شوخی نداره

اتفاقا من فکر می کنم زندگی همش شوخی هست. سخت نگیر. امیدوارم در ادامه بازم از رهنمود های شما بهرمند بشیم.

java_nith
چهارشنبه 03 تیر 1388, 10:05 صبح
دوست عزیز ممنون از توضیحاتی که قرار دادی ولی چون من اطلاعی از الکترونیک منظورت رو نگرفتم. من نمی خوام در مورد یک پروژه توضیح بدید لطفا بفرمایید چطور می تونم الکترونیک یاد بگیرم از کجا شروع کنم و چطوری ؟
بازم ممنون از کمکی که انجام می دید. با این توضیحاتی که دادی فکر کنم الان تو نروژ باشی از بنظرت ما چقدر از کشورهای اروپای عقبیم(منظورم از نظر علمی هست نه اقتصادی )؟

خوب شما دقیقا بگو که چی‌ می‌خوای بدونی که من برات توضیح بدم
بعدیشم اینه که من فارسی‌ که مینویسم خیلی‌ غلط مینویسم

اگه میشد برات بهتر به فینگلیش (فارسی‌ لاتین) مینوشتم

از اون لحاظ نه اتفاقا توی این سایت که میبینم، میبینم که چقر از لحاظه علمی‌ بالایم
ولی‌ خوب من قبل از اینکه دانشگاه شروع کنم توی هنرستن الکترونیک خوندم
برای همین یه چیز‌های هم از اونجا بلدم
و دلیل برنامه نویسی خندنم برای الان برای انتخاب رشتهٔ رباتیک استش
که یه چیزی بین الکترونیک و برنامه نوسی

حالا شما دقیق بگو چی‌ می‌خوای که من براتون توضیح بدم :=)

mina.net
چهارشنبه 03 تیر 1388, 12:47 عصر
حالا شما دقیق بگو چی‌ می‌خوای که من براتون توضیح بدم :=)
دوست عزیز من نمی خوام در مورد مساءل فنی توضیح بدید. تواینترنت گشتم سایت قابل فارسی پیدا نکردم البته چندتای دیدم عضو هم شدم ولی خیلی فعال نبودن هر سه یا چهار روز یک پست داده می شه.
خوب اینکه چی می خوام :
1- می خوام اطلاعات عمومی راجع به سخت افزار پیدا کنم
1- ارتباط سخت افزار و نرم افزار
3- بعنوان یک پروژه عملی بتونم یک خط تولید ساده رو با استفاده از سخت افزار و نرم افزار کنترل کنم.

برای شروع باید چی بخونم یعنی چه اطلاعاتی کسب کنم. البته هنوز تصمیم مشخصی ندارم پس بیشتر باید روی الکترونیک به صورت عمومی کار کنم. اگه می شه بفرمایید چه چیزهای رو باید یاد بگیرم.

java_nith
چهارشنبه 03 تیر 1388, 17:22 عصر
دوست عزیز من نمی خوام در مورد مساءل فنی توضیح بدید. تواینترنت گشتم سایت قابل فارسی پیدا نکردم البته چندتای دیدم عضو هم شدم ولی خیلی فعال نبودن هر سه یا چهار روز یک پست داده می شه.
خوب اینکه چی می خوام :
1- می خوام اطلاعات عمومی راجع به سخت افزار پیدا کنم
1- ارتباط سخت افزار و نرم افزار
3- بعنوان یک پروژه عملی بتونم یک خط تولید ساده رو با استفاده از سخت افزار و نرم افزار کنترل کنم.

برای شروع باید چی بخونم یعنی چه اطلاعاتی کسب کنم. البته هنوز تصمیم مشخصی ندارم پس بیشتر باید روی الکترونیک به صورت عمومی کار کنم. اگه می شه بفرمایید چه چیزهای رو باید یاد بگیرم.

حتما من توضیح میدم
ولی‌ قبل از جواب ۲ تا سوال داشتم
۱- در مورد سواله اول شما، منظورتون مثلا قطعات الکترونیکی‌ است؟
۲- این مداری که در فکر درست کردنش استید، میخواهین که از طریقه کامپیوتر مستقیم کنترل کنه،
یعنی‌ اینکه شما از طریقه برنامه اونلاین بهش بگید این کارو انجام بده و اونم انجام بعده
(مثل همین کارتی که بهتون نشون دادم).

یا می‌خواهید که برنامه رو درست کنید، و بریزید توی کارت و اون کارهارو براتون انجام بده..

این ۲ترو اگه بگید من بیشتر میفهمم که چجوری براتون توضیح بدم که زیاد هم نشه
پس می‌خواهید که کارت اونلاین با شما کار کنه، یا از قبل بهش برنامه داده بشه و خودش انجام بده؟

mina.net
چهارشنبه 03 تیر 1388, 19:26 عصر
سلام دوستان
من می خوام یک خط تولید یا اصلا یک مکان رو از طریق نرم افزار و سخت افزار مدیریت کنم. فرضا می خواهیم برای کنترل رطوبت یک سالن: در صورت پایین بودن رطوبت به دستگاه رطوبت ساز دستور بدیم که شروع کار کنه و در صورت بالا بودن تهویه ها افزایش پیدا کنن. این یک مثال بود در حقیقت می خواهیم همه کارها بدون دخالت انسان و به صورت خیلی دقیق کار کنه. این کار باید توسط کار بر قابل مدیریت باشه یعنی ممکنه کاربر تصمیم بگیره درصد رطوبت رو عوض کنه یا نکنه. همچنین سایر فاکتور ها. یا تو یک سالن بسته بندی کالا روند بسته بندی و تعداد و امثال این رو بشه مدیریت کرد.
نمی دونم منظورت از انلاین چی هست.اگه منظورت اینه که کار بر بتونه خودش روی نرم افزار مدیریت کنه بله اهتیاج هست.
در ضمن در مورد احتمال تولید قطعه به صورت عمده هم می خوام چیزهای بدونم که البته هنوز زود هست برام که به اینها فکر کنم.

kernel
یک شنبه 07 تیر 1388, 03:26 صبح
شاید پاسخم به بحث های این تاپیک یکم تجاری به نظر بیاد ولی شما بزارین به حساب بحث علمی ;)

جناب mina.net و دیگر دوستان هر پروژه سخت افزاری که خواستین براتون انجام میدیم .

طراحی / تولید ( انبوه - جزئی ) انواع سخت افزارهای کنترلی و پردازشی ( قابل اتصال به کامپیوتر و Standalone )

طراحی و تولید نرم افزار و سخت افزار مربوط به طور کاملا سفارشی

اتوماسیون صنعتی و اداری

در ضمن اخیرا خیلی به barnamenevis نمیام . میتونین با ایمیلم باهام در ارتباط باشین : vistakernel@gmail.com

این هم وبلاگمه که اگه علاقه ای به برنامه نویسی سخت افزار دارین حتما به دردتون می خوره .

اجماعا خسته نباشین

mina.net
یک شنبه 07 تیر 1388, 17:17 عصر
سلام دوست عزیز جناب cernel
از وبلاگ شما بازدید کردم. اگه می شه بفرمایید برای این کار باید از کجا شروع کرد. ظاهرا شما کارهای زیادی انجام دادی. شاید هم بتونیم با هم کار کنیم.
اگه می شه بفرمایید من از کجا شروع کنم؟

kernel
دوشنبه 08 تیر 1388, 15:56 عصر
سلام دوست عزیز جناب cernel
از وبلاگ شما بازدید کردم. اگه می شه بفرمایید برای این کار باید از کجا شروع کرد. ظاهرا شما کارهای زیادی انجام دادی. شاید هم بتونیم با هم کار کنیم.
اگه می شه بفرمایید من از کجا شروع کنم؟

علیک سلام

اولا cernel نه و kernel (;

بعدشم برای شروع بهترین و ارزون ترین چیزی که میتونه کمکت کنه همون کار کردن با میکرو کنترلر هست.

در ضمن اطلاعات نرم افزاری شما به اصطلاح زیر خط فقر هست . یعنی حالا حالا ها باید رو نرم افزار بیشتر کار کنی تا بعد کلی مدت تازه بشی(کدنویس) !
البته قصد جسارت ندارما ! ولی برنامه نویسی که شما در موردش صحبت می کنین به این سادگی ها نیست . بزارین براتون واژه برنامه نویس رو معنی کنم .

برنامه نویس یعنی آدمی که حداقل چند زبان سطح پائین ( بخصوص اسمبلی ها ) - چند زبان سطح میانی ( بخصوص خانواده C ) - چند زبان سطح بالا و در نهایت چند زبان و تکنولوژی های مختلف وب رو بدونه !
(البته تو این مرحله طرف تازه می شه یه کد نویس ماهر و نه یه برنامه نویس )

در ادامه برنامه نویس باید بتونه با محیط های مختلف نرم افزاری و بسترهای مختلف سخت افزاری کار کنه . در مورد محیط های مختلف یعنی نباید براش فرق کنه که مثلا تو Windowse داره کد می نویسه یا تو Linux و یا تو MacOS . و در مورد بستر سخت افزاری هم نباید براش فرق کنه که داره برای یک IBM PC کد مینویسه یا Apple Mac یا َARM و AVR های Atmel و یا FPGA های Philips و ST . در هر صورت باید اطلاعات جامعی از اینها داشته باشه تا بتونه در مورد محیط اجراییش تصمیم بگیره .
( تو این مرحله اصطلاحا میشه جوجه برنامه نویس ! )

مهمترین چیزی که باقی می مونه اینه که برنامه نویس قدرت تجزیه و تحلیل نرم افزار رو داشته باشه وبتونه نرم افزاری طراحی کنه که برای مدت طولانی نیازهای محیط عملیاتی رو براورده کنه و مخصوصا در آینده با کمترین هزینه زمانی و مالی قابل ارتقا باشه !
( حالا میشه یه برنامه نویس خوب ! )

متاسفانه خیلی از ما ها تا با یه محیط کد نویسی و ساختار کدنویسی یه زبان آشنا میشیم فکر میکنیم برنامه نویس شدیم و میریم دنبال کسب و کار و در آمد . اگه آدم زرنگی باشی تو یه مدت کوتاه متوجه میشی که هیچی از برنامه نویسی نمی دونی . ولی اگه دورو ورتو نبینی و متوجه نشی کجای کار هستی کلی هم با خودت حال میکنی که مثلا برنامه نویس شدی و داری از این راه نون میخوری ! :)

خلاصه این که این قصه سر دراز دارد !

تو مجله برنامه نویس یه چیزی دیدم با عنوان ( خود آموز برنامه نویسی در 10سال ) که تعریف درستی از روند برنامه نویس شدن رو ارائه داده .

حالا شما با میکرو شروع کن یه سری هم به زبانهای تحت وب بزن . خدا کریمه

موفق و موید باشی

mina.net
چهارشنبه 10 تیر 1388, 19:19 عصر
جناب kernel سلام
ح90 درصد حرفهای شما رو قبول دارم. برای برنامه نویس حرفه ای شدن نیاز به کار و زمان زیادی هست ولی این به این معنی نیست که تا 10 سال نشده پس هیچ کاری نکنیم فکر کنم تو کار هست که برنامه نویس ساخته می شه. پس باید شروع کرد حتی اگر اطلاعات ما کم هست و در کار پخته شد. این طوری که شما می گید دوستان دلسرد می شن. البته فکر نمی کنم منظور شما این باشه ولی اینطوری برداشت می شه.

kernel
جمعه 12 تیر 1388, 15:18 عصر
البته که منظور من بیکار نشستن نیست .
منظورم این بود که اگه خواستی یه کاری تو سطح همون خارجی ها انجام بدی به چیزایی که گفتم نیاز داری .
برای این پروژه ای که مطرح کردی دونستن میکرو کنترلر و کمی VB هم کفایت میکنه