PDA

View Full Version : ویروس کش ها در لینوکس

hosseinzadeh
پنج شنبه 15 بهمن 1383, 15:36 عصر
سلام
1)اصولا ویروس کشی در لینوکس چه معنایی دارد؟!
2)ویروس کشهای معروف کدامند؟طرز کار آنها چگونه است؟
3)طریقه اسکن کردن فایلهای ویندوزی و داس چگونه است؟
:D

oxygenws
پنج شنبه 15 بهمن 1383, 16:11 عصر
سلام،
شرمنده که پیش اساتید اولین نفری که جواب می ده منم!!

1- به دلیل ساختار فایل سیستم لینوکس (یا کلا خود سیستم عامل) و مدیریت قوی ای که روی کاربر ها داره. تقریبا می شه گفت ویروسی توانایی فعالیت، مگر در فایل های همون کاربر رو نداره.
البته یه سری ویروس!! وجود دارند (که بهش روت کیت می گن) که کل هنرشون اینه که از نقاط ضعف سیستم استفاده می کنند و دسترسی روت برای ویروس ایجاد می کنند (البته روت کیت ها حالت های دیگه هم دارند که کارشون تو همین مایه هاست)

2- من فعلا اینا تو ذهنم اومد...
الف- clamAV که فقط ویروس یاب است.
ب- Bitdeffender که نسخه ای رایگان برای لینوکس داره
پ- kaspersky
ت- (یه سری برنامه برای حذف روت کیت ها، تعدادشون زیاده!!!)

3- منظور این سوال رو نفهمیدم.... ولی اگر منظورتون طرز کار ایناست... همشون دنبال یه فینگر پرینت یا اثر انگشت یا ردپای اون ویروس می گردند مثلا clamAV رو به راحتی نوشتن یه ردپا براش می تونید به روز کنید و این ردپا رو می تونید منتشر کنید و ....
در مورد روت کیت ها هم که نوعشون می تونه متفاوت باشه... مثلا اجرا شدن و می شه تو حافظه پیداشون کرد یا ... (دقیقا روش یافتنشون توسط برنامه ها رو نمی دونم)

موفق باشید :D

hosseinzadeh
چهارشنبه 21 بهمن 1383, 12:56 عصر
سلام
با تشکر از پاسخ شما.

1)همانطور که فرمودید،به دلیل ساختار پیچیده ی لینوکس مخصوصا فایل سیستم آن،نوشتن ویروس برای این سیستم عامل کاری است مشکل(نه غیر ممکن).و حد اقل در 5 سال اخیر هیچ ویروس قوی(مانند Blaster و...) برای لینوکس به وجود نیامده.
و البته اصولا هیچ تضمینی نیست که در آینده ویروسی برای لینوکس ظهور نکند.بنابراین آشنا شدن با چند ویروس کش ضرری ندارد!
2)
(سعی می کنم چند تا ویروس کش معروف رو معرفی کنم.Cooperation Appreciated!)

ادامه دارد...

saeedIRHA
پنج شنبه 22 بهمن 1383, 05:10 صبح
:reading:

houtanal
یک شنبه 02 اسفند 1383, 19:35 عصر
3)طریقه اسکن کردن فایلهای ویندوزی و داس چگونه است؟
معمولا آنتی ویروس های تحت شبکه امکان نصب موتور مرکزی آنتی ویروس را روی لینوکس دارند . یعنی هسته و دیتابیس آنتی ویروس بر روی لینوکس نصب می شود و سایر سیستم های از آن استفاده می کنند.
دلیل این کار ایمن بودن خود لینوکس نسبت به ویروس هاست

krnl
جمعه 07 اسفند 1383, 03:08 صبح
سلام دوستان خسته نباشید .
من می خواستم یه موضوع جدید معرفی کنم . اما این اجازه به من داده نشد این شد که مجبور شدم بیام اینجا . من می خواهم طریقه رایت کردن سی دی طوی لینوکس با یر نامه های مختلف یاد بگیرم . اگه ممکنه من را از طریق فرستادن ایمیل راهنمایی کنید . پیشاپیش از شما دوستان تشکر می کنم . krnl65@yahoo.com

oxygenws
جمعه 07 اسفند 1383, 04:17 صبح
جناب krnl لطفا سوالات خودتون رو در بخش "خانواده لینوکس" در لینک زیر مطرح کنید.
http://www.barnamenevis.org/forum/viewforum.php?f=32