PDA

View Full Version : مشکل در رسم دیاگرام گردش داده

f
سه شنبه 02 تیر 1388, 11:37 صبح
با سلام به کاربران گرامی
برای تحلیل یک نرم افزار مالی و اداری یک شرکت و رسم دیاگرام گردش داده های اون دچار سردرگمی شدم.
آیا برای رسم دیاگرامها اعضای شرکت(کارمندان) را هم باید به عنوان یک موجودیت خارجی در نظر بگیرم؟
به نظر خودم برای قسمت مالی چون نیاز هست که حقوق و دستمزد افراد هم تعیین بشه و براشون خدمات صورت بگیره باید به عنوان موجودیت خارجی باشن ولی این در حالتی است که من سیستم شرکت رو به صورت کلی دارم طراحی میکنم و نمیتونم کارکنان داخل را موجودیت خارجی در نظر بگیرم.
از دوستان خواهشمندم اگه کسی میتونه به من راهنمایی بده که چطور میتونم این کار را انجام بدم که هم سیستم به صورت کلی نگاه بشه(هم مالی و هم اداری) و هم بتونم کارکنان را براشون در حسابداری عملی را تعریف کنم.
با تشکر

tdkhakpur
سه شنبه 02 تیر 1388, 12:18 عصر
سلام
ببینید شما نباید داده ها را که در نهایت در نرم افزار بعنوان داده در برنامه قید میشوند رو درنظر بگیرید .
شما باید اولین کارتان گردشهای کار را در نظر بگیرید مثل فرمهایی که از یک اتاق به اتاق دیگر برای امضا میروند.
شما برای شروع از کوچکترین موارد که در حین کار یک شرکت دارای گردش هستند از یک میز به میز دیگر یا یک فرد به فردی دیگر عودت داده میشود را به عنوان یک چارت سازمانی یا دیاگرام در نظر بگیرید.
مثلا در حقوق و دستمزد
1- بخش ثبت نام هست
2 - تایید ثبت نام هاست که اکر تایید شده به مرحله بعدی راه پیدا میکند وگرنه باز به مرحله دو تخت عنوان ثبت مجدد بر میگردد.
3 - ارسال به بیمه.
4 - ثبت موارد بیمه.
و سایر موارد دیگر که به شرکت و نوع کار بستگی دارد.

f
سه شنبه 02 تیر 1388, 13:27 عصر
از راهنماییتون ممنون.
ولی برای کشیدن دیاگرام گردش داده مثلا سطح صفر. باید موجودیتهای خارجی رو مشخص کنم که در این صورت اگه سیستم مالی را جدا در نظر بگیرم یک سری موجودیت خارجی داره که شامل مدیر و کارکنان شرکت هم میشه و اگه مالی و اداری را با هم درنظر بگیرم مجبور میشم کارکنان و مدیر را به عنوان بخش اداری در داخل سیستم تعریف کنم نه یک موجودیت خارجی!!
در این صورت باید چه کاری انجام داد؟؟

tdkhakpur
سه شنبه 02 تیر 1388, 23:39 عصر
سلام
خوب شما عنوان کاریتان را فقط در نظر بگیرید لزومی نداره که به جزئیات فراتر از تحلیل کاری شما پرداخته شود فقط یک مقدار جزئی که اشاره ای به ارتباط با سایر موارد که به تحلیل مربوط میشود بپردازید.
مثلا بانکها به نوعی با سیستم تحلیل مالی شما ارتباط دارند فقط میتوانید یک دیتا گرام که اصولا حلقه ای هست اشاره ای به بانکها پرداخت و نقطه اتصالی را با را به دیتاگرام پروژه خودتان مرتبط سازید.

f
چهارشنبه 03 تیر 1388, 01:10 صبح
سلام
خوب شما عنوان کاریتان را فقط در نظر بگیرید لزومی نداره که به جزئیات فراتر از تحلیل کاری شما پرداخته شود فقط یک مقدار جزئی که اشاره ای به ارتباط با سایر موارد که به تحلیل مربوط میشود بپردازید.
مثلا بانکها به نوعی با سیستم تحلیل مالی شما ارتباط دارند فقط میتوانید یک دیتا گرام که اصولا حلقه ای هست اشاره ای به بانکها پرداخت و نقطه اتصالی را با را به دیتاگرام پروژه خودتان مرتبط سازید.

سلام
عنوان کاری من اداری و مالی با هم هست. دقیقا منظور من همینه که مثلا بانک میتونه به عنوان یک موجودیت خارجی در این سیستم تعریف بشه چون خارج ازسیستم با سیستم در ارتباط هست. ولی کارکنان که باید در سیستم مالی ازشون به عنوان موجودیت خارجی استفاده کرد در سیستم کلی به صورت بخشی از زیرسیستمهای خود شرکت تعریف شده اند و این در سطوح بعدی دیاگرام گردش داده ها مشکل ایجاد میکنه!
در تحلیلهام میتونم اداری و مالی را از هم جدا کنم و به صورت دو سیستم مجزا در نظربگیرمشون؟؟؟"برام مهمه که از لحاظ اصول تحلیل مهندسی نرمافزار این کار درست باشه."