PDA

View Full Version : گفتگو: چگونه برنامه نویسی کنم

MOSTAFANAVVAB
پنج شنبه 04 تیر 1388, 10:14 صبح
با سلام خدمت دوستان عزیز گل خودم

امید وارم که حالتون خوب ، دماقتون چاق ، کیف تون کوک و جیبتون خالی باشه از جای خالی

حقیقتش اینه که من وقتی میام توی این وب حال میکنم که دوستان چجوری اطلاعاتشون را در اختیار هم قرار میدن ولی خوب از اونجایی که خودم عاشق برنامه نویسی هستم ولی رشتم کامپیوتر نیست دلم می خواد روزی رو ببینم که دیگه نیازی به کتاب نداشته باشم بهتر بگم وقتی میبینم هرکی سوال می کننه سه صوته جوابش تو سایت فکم می افتد ، برام جای سوال که ایا بچه ها یی که اینجان و به برنامه نویسی واردن همیشه همچی رو میدونند یعنی از مسائل ریز دیتابسی تا کار با فایل و عکس و فیلم و صدا حتی ویرایش کردن آنها اگاه هستند و بلدن یا نه مثل من با دربدری فراوان و پرسان پرسان به اینجا رسیدن یا میدونند جوایشون را از کجا بگیرن اگر اینجوره و جوابتون مثبت میشه بگید چجوری به این سطح رسیدید که همچی رو بلدید . من خودم را خفه کردم از بسکه کتاب خوندم ، فکر نمی کنم دانشجو های لیسانس کامپیوتر انقدر که من کتاب خوندم در این باره کتاب خونده باشن

و سوال اصلی اینجاس که چیکار کنم که زود تر به آرزوم برسم که هر وقت هر برنامه ای که میخوام نیاز نباشه دنبال کدش بگردم مثل بچه ای که مادر زادی بلد حرف بزنه و هرچی میخواد میگه من با زبان ماشین اینجوری حرف بزنم

با سپاس از تمام کسانی که جوابم را می دهند:تشویق:

Ali_Mor
پنج شنبه 04 تیر 1388, 14:53 عصر
فقط برنامه نوشتن باعث برنامه نویس شدن میشه
خیلی از مسائل در عمل باعث ایجاد تجربه میشه و در کتاب ها اشاره ای بهش نشده

NewFoxStudent
پنج شنبه 04 تیر 1388, 15:18 عصر
برای اینکه بتونید برنامه نویس بشید تنها کاری که نیاز نیست انجام بدید خوندن کتاب
به خاطر اینکه کتابهایی که تو ایران هست همشون در حد معرفی کنترلهای ویژوال مثل Combo و ListBox
برای رسیدن به آرزوتون پیشنهاد میکنم که بعد از مطالعه یک یا دو تا کتاب اونم نه هر کتابی (برای آشنا شدن با پایه قضیه) شروع کنید به مطالعه سورس هایی که حرفه ای ها نوشتن و همینطور حل کردن مسائل از طریق برنامه نویسی

vandermond
پنج شنبه 04 تیر 1388, 15:22 عصر
من هنوز زياد بلد نيستم ولي فكر نميكنم برنامه نويسي اينجوري كه شما ميگيد ممكن باشه و شما وقتي چيزهاي اصلي رو ياد گرفتيد. كه زياد هم مشكل نيست، مسائل مشكل تر رو بايد بصورت ref تعريف كني:لبخند:
يعني لازم نيست خودتو درگير اين كني كه حفظ كني هر كلاس يا هر متد يا ... دقيقا چه كار ميكنه. شما بايد سعي كني يك چيزي رو كه ميخوني آدرسش رو تو ذهنت حفظ كني ( بهينه سازي). البته به قول علي آقا، «فقط برنامه نوشتن باعث برنامه نويس شدن ميشه» و كار تئوري (فقط كتاب خوندن) زياد خوب نيست.

مهدی رحیم زاده
پنج شنبه 04 تیر 1388, 15:44 عصر
دوست عزیز سلام
قبل از هرچیزی باید این فکر که یک روزی میرسه که شما همه چیز رو یاد بگیری ، فراموش کنی چون همیشه یه چیزی برای یاد گیری هست ، ولی برای رسیدن به آروزت باید ترس رو از خودت دور کنی و بری جلو با امید شروع کن و من هم با تایید حرفای دوستان مجددا همونا رو برات تکرار می کنم . شما فقط فقط فقط با برنامه نوشتن برنامه نویس میشی و بس.
یه مثال ساده : کجای دنیا دیدی که کسی فقط با کتاب خوندن رانندگی یاد بگیره؟
هیج جا چون اصلا نه منطقیه و نه با عقل جور در میاد . اینجوریم فکر نکن که همه همهچیز رو بلدن و تو نه ! اینجا رو نگا کن مکانیه برای اشتراک آموخته ها و ایده ها. اینه که اینجا رو اینقدر جالب و جذاب کرده وگرنه هرکدوم این اساتید سایت به تنهایی وجود دارن ولی وقتی که با همن این قدرت عظیم برنامه نویسی رو ایجاد می کنن.
پس با توکل به خدا و امید شروع کن .
موفق و پیروز باشید

MOSTAFANAVVAB
دوشنبه 08 تیر 1388, 21:14 عصر
دوستان عزیز ممنون از اینک من را راهنمایی کردید بسیار سپاس گذارم قبلا هم همه این حرف ها رو که زدید در تایپیک دیگری که با موضوع مشابه بیان کرده بودم دوستان به من زدند ولی میدونید موضوع چیه من عاشق کار کردن با کامپیوترم عاشق برنامه نویسی ولی هیچ وقت هیچ انگیزه ای وجود نداره که من اولا تا پروژه نباشه شروع به تمرین کنم دوما از اول کار برنامه نویسی رو تقریبا یاد گرفتم شاید حدود ده یا دوازده برنامه برای سازمانها نوشتم ولی اکثرا کار تکرای همش دیتابیس هرچند اون را هم صددرصد بلد نیستم ولی دلم تنوع میخواهد و وقتی شروع به نوشتن پروژ میکنم می بینم که نمیدونم از کجا شروع کنم از کجا طرح فورم جذاب پیدا کنم که کار بر خوشش ببیاد و همین طور بگیر تا آخر وقتی به اینها فکر میکنم تو دلم میگم خوش بحال بچه های اینجا که در کار خودشون یک پا استان

مهدی رحیم زاده
دوشنبه 08 تیر 1388, 22:48 عصر
خوب دوست من مادر زاد که استاد نبودن!
شما هم باید دنبال یک ایده جدید باشی.
همش فکر خودته کا باور داشته باشی تو نیاز به چیزای جدید داری و هیچ وقت نباید خلاقیت رو توی خودش بکشی!
هرچی به ذهنت میرسه شروع کن .
همین کافیه تا یه روز به اونی که می خوای برسی . تلاش ، امید و تلاش
موفق و پیروز باشید

MOSTAFANAVVAB
سه شنبه 09 تیر 1388, 11:06 صبح
دوست عزیز شما فکر کن یک پتانسیل قوی برای به وقوع پیوستن تمام تلاش رو انجام میده ولی یک محرک بسیار قوی و نیز یک استاد راهنما که انسان را در بین پوروژه ها بگردونه نیازه تا اونم یاد بگیره مثلا عرض میکنم یک کسی ، یک استادی باشه تا به آدم بگه این کار رو بکن یا اونکار رو بکن تا به نتیجه برسی یا برنامت جزاب بشه یا کد هات بهتر بشه اثلا چیز دیگری را براتون بگم یکی از دوستام به من یک برنامه داده من از کجا بتونم کد های اونو تجزیه یحلیل کنم در صورتی که من فقط میتونم بفهمم خدم چی نوشتم

Yasersadegh
سه شنبه 09 تیر 1388, 11:22 صبح
سلام به همه دوستان عزيز
مطالب جالبي در اين تاپيك خوندم!!
خوب حالا منم يه چيزي بگم!!:چشمک:

یکی از دوستام به من یک برنامه داده من از کجا بتونم کد های اونو تجزیه یحلیل کنم در صورتی که من فقط میتونم بفهمم خدم چی نوشتم
دوست عزيز علاوه بر تمام صحبتهاي دوستان، به نظر من شما وقتي كه تونستيد يه برنامه كه خودتون ننوشتيد رو، بفهميد و تجزيه و تحليل كنيد ، اونوقت بدونيد كه يه قدم به طرف هدفتون پيش رفتيد!!:لبخندساده:
ضمنا به نظر من اگر شما شماره اول مجله برنامه نويس (كه بهترين مجله اي بوده كه من خوندم) مقاله ي " برنامه نويسي در 10 سال" رو بخونيد مي تونه خيلي بهتون انگيزه بده و كمكتون كنه!!!:چشمک:
موفق باشي

MOSTAFANAVVAB
سه شنبه 09 تیر 1388, 12:09 عصر
آقا یاسر می خواستم بپرسم آیا از این مجله نسخه ای که بشه در اینترنت دید هست
؟

Yasersadegh
سه شنبه 09 تیر 1388, 12:47 عصر
دوست عزيز من آنلاين مجله رو نديدم!
نمي دونم دوستان دست اندر كار مجله براي حالت آنلاين فكري كردند يا نه!! ولي شما مي تونيد از لينك زير مجله رو دانلود كنيد!!!
http://barnamenevis.org/forum/downloads.php?do=file&id=9
موفق باشيد

مهدی رحیم زاده
سه شنبه 09 تیر 1388, 14:55 عصر
آقا یاسر می خواستم بپرسم آیا از این مجله نسخه ای که بشه در اینترنت دید هست
؟
فقط کافیه توی همین سایت مجله برنامه نویس رو جست و جو گنی!
شماره دومش هم اومده . عالیه.
موفق باشید

smail_talashe
چهارشنبه 10 تیر 1388, 14:10 عصر
منم تازه شروع كردم ولي فكر ميكنم بهتره يادگيري خودتو با يك مثال ساده شروع كني بعد تو همون پيش بري تا تو ذهن بمونه

MOSTAFANAVVAB
شنبه 13 تیر 1388, 07:59 صبح
از همه مچکرم که من را ارهنمایی کردند ولی یک نکته رو بگ و اون اینکه آدم وقتی یک برنامه را بلد بنویسه خیلی احساس قرور می کنه ولی وقتی که نمی تونه و چایی گیر میکنه دیگه انگار مصیبت آسمان بر سرش عارض شده

Yasersadegh
شنبه 13 تیر 1388, 09:11 صبح
از همه مچکرم که من را ارهنمایی کردند ولی یک نکته رو بگ و اون اینکه آدم وقتی یک برنامه را بلد بنویسه خیلی احساس قرور می کنه ولی وقتی که نمی تونه و چایی گیر میکنه دیگه انگار مصیبت آسمان بر سرش عارض شده
دوست عزيز جا داره كه بنده هم يه نكته رو بگم و اون اينكه وقتي آدم برنامه مي نويسه و برنامش به مشكل مي خوره و كلي وقت ميذاره تا مشكل رو حل كنه وقتي كه موفق ميشه خيلي بيشتر حال ميكنه و احساس غرور ميكنه تا اينكه بخواد بدون هيچ مشكلي برنامه رو بنويسه!! بعد به نظر من برنامه نويسي بدون مشكل نميشه و اگر هم بشه بدرد نمي خوره چون برنامه نويسي رو مشكالاتشه كه شيرين ميكنه!!:لبخندساده:
مي توني امتحان كني!!:چشمک:

dr_ghezavat
شنبه 13 تیر 1388, 09:37 صبح
باید انگیزه ی کافی برای اینکار رو داشته باشی .البته من هنوز متبحر نیستم ولی چیزی که باعث میشه روزی بیشتر از 13 14 ساعت روی این صندلی بشینم و مدام با برنامه ها ور برم کنجکاوی هست . و اینکه میگن احتیاج مادر اختراع است . اگه لازم نباشه کاری رو یاد بگیری هیچ وقت یاد نمیگیری . یه جای دیگه شاعر گفته شنا کردن رو در عمیق ترین نقطه ی اقیانوس یاد بگیر. یعنی باید اینجور کارا که اولش سخت به نظر میرسه باید خیلی مهم و حیاتی باشه که بخوای یاد بگیری و از این حرفا. مثلا تنها راه امرار معاشت باید برنامه نویسی باشه که دل رو به دریا بزنی و یه دوره ی فشرده واسه خودت بذاری و حسابی خودتو اذیت کنی گرفتی؟

Yasersadegh
شنبه 13 تیر 1388, 09:49 صبح
ولي بايد بگم كه من نظر ديگه اي دارم!! چيزي كه انسان رويه اين صندلي مي نشونه تا برنامه نويسي كنه علاقه است!! شما اگه به برنامه نويس علاقه نداشته باشي هيچ موقع در موردش كنجكاوي نمي كني!!! من خودم اگه از طريق برنامه نويس نتونم امرار معاشم كنم از برنامه نويسي دست بر نمي دارم چون برام كاري شيرين تر از برنامه نويسي و كلنجار رفتن با مشكلات برنامه نويسي نيست!!:لبخندساده:
***تازه يه چيز ديگه : به نظر من برنامه نويسي با مشكلاتش به انسان درس زندگي ميده!!!:چشمک:

MOSTAFANAVVAB
چهارشنبه 31 تیر 1388, 07:53 صبح
با سلام
از اینکه یک چند روزی نبوردم شرمنده گیر ،گیردار زندگی بودم .ولی دوستان از صحبت های حکیمانتون که واقعا امید میده سپاس گزارم ، من از همون اول که پدرم برام کامپیوتر خرید ((کلاس اول دبیرستان بود.)) به پدرم می گفتم من میخواهم روزی برسه که کامپیوتر به من محتاج باشه تا من به اون . خوب فکر میکنم در برنامه نویسی که با محارت صورت گرفته یا بگیره همینه، و من با علاقه کار رو شروع کردم ولی خدا میدونه که این خطا هایی که سیستم میده چه بلایی سر آدم میاره

Open-Source
چهارشنبه 31 تیر 1388, 11:14 صبح
تنها راه برنامه نویس شدن اینه که یه سره(تو خواب - تو بیداری - ....) توی ذهنت برای یه برنامه الگوریتم طراحی و اون رو مدام تجزیه و تحلیل کنی.

بعد اون رو بیای پیاده سازی کنی.

برنامه نویس خوب کسی نیست که به تموم فوت و فن یه زبان اگاه باشه(مثلا هرچی کلاس هست رو بخوره) برنامه نویس خوب کسی که هر پروژه ای بهش دادن بتونه براش یه الگوریتم و یه راه حل پیدا کنه.

اگه شما برای برنامهتون یه راه حا پیدا کنی حتی میتونی با زبون اسمبلی اونو پیاده کنی.

ولی اگه میخوای برنامه کاربردی برای بازار کار بنویسی و پول در بیاری بایئ تا میتونی نمونه برنامه و کد بنویسی.

:لبخند:

reza.bn2005
چهارشنبه 31 تیر 1388, 14:57 عصر
سلام
سايتي وجود دارد كه بتوان كدهاي حرفه اي رو خوند؟
يعني بتونيم الگوريتم هاي خوب رو ببينه؟
اگه هست لطف كنيد.