PDA

View Full Version : در زمینه Vb.Net و کل Net.

WarDog
یک شنبه 18 بهمن 1383, 21:23 عصر
من یک Vb6 کار هستم و برای ارتقاع محیط مورد استفاده ام دوچاره 2 گانگی بین انتخاب جاوا و VB.Net شده ام هدف من برنامه نویسی تحت شبکه و امنیت آن هست و حال برایم سوال پیش آمده که آیا Vb7توانایی جاوا در زمینه اینترنت را دارد
و سوال بعدی آیا می شود در Net, برنامه ای ساخت که در Unix,Linux قابل اجرا باشه
با سپاس
(اگر سوالم رو هم به جای خودش مطرح نکردم یا به صورت اشتباه به علت تازه واردی پوزش می طلبم)

mehrdotnet
دوشنبه 19 بهمن 1383, 13:26 عصر
سلام دوست عزیز wardog جان : :sunglass:
البته من کمتر از اونی هستم که بخوام پا جای پای بقیه برو بچ و استادای برنامه نویس بگذارم و به سوالات جواب بدم فقط خواستم ادبی نشون بدم و بگم که پیام و سوال تون برام محترم و مهمه. :oops:
من اطلاعات زیادی از دات نت ندارم و لی فکر می کنم بتونم یک چهارم سوالتون در مورد linux را جواب بدم. :embr:
به حضورتون عرض کنم که یه بحثی توی دات نت وجود داره که تو vb6 نبود و اون بحث Multi Platform و Multi Language است. :kaf:
همون طور که می دونین اساس کار دات نت چیزیه به نام Dotnet Framework که میشه گفت از دو قسمت Base class library و CLR تشکیل شده. بخش base class library کار برنامه نویسی رو خیلی راحت کرده کلیه کلاسها و توابع مورد نیاز برای هر نوع App مورد تصور توی این قسمت گنجونده شده خلاصه خیلی با حاله.:kaf:
بخش دیگش CLR که توی این CLR یک کامپایلر به نام JIT Compiler وجود داره وقتی ما یک برنامه رو می نویسیم و اونو کامپایلش می کنیم EXE اون تولید می شه ولی این EXE هنوز برای سیستم عامل قابل فهم نیست در واقع این EXE واقعی نیست بلکه زبون اون MSIL(Microsoft Intermediate Language است یعنی یک زبان میانیه تمام کدهایی که ما می نویسیم به هر زبونی که باشه به این زبون میانی تبدیل می شه و یک پروژه رو تشکیل می ده به همین دلیل ما می تونیم پروژمون را قسمت بندی کنیم و هر قسمت رو به دلخواه با یکی از زبون های دات نتی بنویسیم. یعنی با این امکان پروژه ما چند زبانه می شه هر قسمت رو به هر زبون که دلمون بخواد و راحت تر باشیم می نویسیم و اونها را کنار هم توی یک سلوشن می گذاریم. زمانی که ما بخوایم برنامه EXE رو اجرا کنیم JIT Compiler فعال میشه و Platform سیستم عامل رو تشخیص می ده و برنامه رو به زبونی در میاره که سیستم عامل اونو بفهمه. (البته باید JIT Compiler مخصوص اون سیستم عامل موجود باشه)
با این امکان برنامه ما خاصیت MultiPlstform می گیره و می تونه روی سیستم عامل های مختلف اجرا بشه از جمله سیستم عامل های غیر ویندوزی که دات نت می تونه روش اجرا بشه Linux است.
ببخشید اگه پر چونگی کردم و چرت و پرت گفتم خواستم با این کار هم جواب نیمچه کاملی داده باشم و هم اونچه رو بلدم ارائه بدم تا اگه جایی اش اشتباه کردم بقیه دوستان و استادان ببینند و اشتباهم رو گوشزد و تصحیح کنن. :embr:
فکر نمی کنم جاوا و وی بی دات نت قابل مقایسه باشه اما این موضوع رو توی بخش برنامه نویسی وب مطرح کن تا جواب بدن ما هم بفهمیم :wink:
:wink: :wink: :wink:

ساران سافت
دوشنبه 19 بهمن 1383, 22:54 عصر
یک سوال
شما فرمودین که میتوانیم چند پروژه ویبی در یک سلوشن داشته باشیم قبول
فرض کنید چند پروژه وی بی در یک سلوشن داریم چرا نمی توانیم مثلا از پروژه 1 فرمی از پروژه 2 را صدا زنیم و نمایش دهیم و یک چیز دیگر هر پروژه در سلوشن یک فایل exe می سازد غیر از این است؟ :گیج: :wink:

M.GhanaatPisheh
سه شنبه 20 بهمن 1383, 18:27 عصر
فرض کنید چند پروژه وی بی در یک سلوشن داریم چرا نمی توانیم مثلا از پروژه 1 فرمی از پروژه 2 را صدا زنیم و نمایش دهیم و یک چیز دیگر هر پروژه در سلوشن یک فایل exe می سازد غیر از این است؟

اگر چند تا solution دارید غیر از یکی از solutionها بقیه روبصورت dll کامپایل کنید و dll ها رو به refrenceهاتونadd کنید
حالا به هر formو class ی که بخواید بر اساس Access Modifier ی که براشون تعریف کردین میتونین دسترسی داشته باشین.