PDA

View Full Version : اشکال 3بعدی

Ar.faroughi
جمعه 12 تیر 1388, 10:26 صبح
سلام
کسی با برنامه ی Oplen Gl که برای شکل های گرافیکی کار کرده ؟من یه شکل 3بعدی با زبان VB می خوام ،اگه کسی کمکم کنه خیلی ممنون میشم.

safacon
شنبه 13 تیر 1388, 19:11 عصر
سلام
اگه پاسخ دهنده رو دیدی سلام ما رو برسون

__H2__
یک شنبه 14 تیر 1388, 18:41 عصر
سلام
جوابی در تاپیک زیر داده ام، شما هم مطالعه کنید
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=166799

safacon
یک شنبه 14 تیر 1388, 21:05 عصر
ازت خیلی ممنونم .خودت تو این محیط xna کار کردی؟
آیا از Direct3d و OpenGl هم میشه استفاده کرد!رفرنسی تو اینترنت پیدا نکردم!
در مورد محیط VRML چیزی میدونی؟

__H2__
یک شنبه 14 تیر 1388, 23:22 عصر
سلام

خودت تو این محیط xna کار کردی؟
تقریباً...
در وقت آزادم سعی میکنم زمانی به این امر اختصاص دهم ...

آیا از Direct3d و OpenGl هم میشه استفاده کرد!
بله میتوان ولی بدون شک و تردید XNA ساده ترین راه برای ساخت برنامه های سه بعدی در زبانهای عضو دات نت است، ضمن اینکه سورس کد و سمپلهای بسیار زیادی هم برایش موجود است (که البته قالباً #C هستند ولی به راحتی میتوان با کمی دانش کدها را تبدیل کنید.
البته اشتباه نشود، سورس برای موارد دیگر به علت آنکه قدیمی تر هستند بیشتر است ولی سورس به زبانهای دات نتی در XNA بیشتر است.

در واقع استفاده از XNA همان استفاده از DirectX است.
XNA یک لایه مدیریت شده دات نتی با کمی مخلفات روی DirectX است.
(((
میدانید که مایکروسافت همه محصولاتش را مثل مهره های شطرنج حامی هم قرار میدهد...
ویندوز IE و DirectX و Framework را پشتیبانی و نصب میکند، کسی که ویندوز را بخواهد باید آنها را هم بخواهد
در مقابل انها هم فقط مختص ویندوز عرضه میشوند و کسی که آنها بخواهد باید ویندوز را نصب کند!

SQLServer فقط روی ویندوز نصب میشود و اگر نصب شود باید Framework نصب شود, تازه نسخه 2008 اش هم باید VS2008-SP1 نصب شود ...
(برخی این را ایراد SQLServer میدانند در حالی که این یک سیاست است)

کسی که DirectX را بخواهد خودکار dll های مدیریت شده برای دات نت هم نصب میشود.
کسی که XNA را بخواهد باید Framework و DirectX را هم بخواهد
به زودی وقتی IE نصب شود Silverlight هم نصب میشود...
Sliverlight هم بر اساس Framework کار میکند و XNA هم ...

مایکروسافته دیگه .... ! همه را به هم میدوزد تا هیچ یک قابل حذف نباشد!!!!
)))

رفرنسی تو اینترنت پیدا نکردم!
اگر منظورتان همین XNA است که خیلی عجیب است!

در تاپیک p30 معرفی شده لینکهای رسمی XNA بود....
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb200104.aspx
http://creators.xna.com
http://xna.com

برای غیر XNA تجربه ای ندارم.

در مورد محیط VRML چیزی میدونی؟
تا جایی که من میدانستم vrml یکسری فایلهای متنی حاوی تصاویر سه بعدی هستند که برای صفحات وب هم (با نصب پلاگین مربوطه) قابل استفاده هستند. (یک چیز شبیه html که عناصر را دو بعدی چیدمان میکند.) ولی از شواهد چنین بر می آید که چندان عمومیت نیافته...
ضمن اینکه با XNA میتوان برای سیستم های pc عادی و کنسول XBox360 برنامه ساخت و با کمک افزونه Silverlight (که بدون شک در نسخه های آتی ویندوز و IE به صورت خودکار نصب میشود) برای دنیای وب هم قابل استفاده خواهد بود.

=====

باید توجه داشته باشید که XNA هیچ رابط کاربری و واسط طراحی ای مثل این برنامه های مرسوم بازی سازی ندارد.
ولی شما میتوانید اشیا مورد نیازتان را در نرمافزارهای قدرتمند سه بعدی با رابطهای کاربری پیشرفته مثل maya و 3dmax و... طراحی کنید و در XNA بارگذاری کنید.

XNA اجازه نمایش اشیا در موقعیت فضایی و حرکت و دوران و کنترل سیستم ضرات و... را میدهد و بستر را فراهم میکند، بقیه کار با برنامه نویس است و از این نظر کاملاً تحت کنترل برنامه نویس است، درست طراحی سایر انواع پروژه ها در vs ...
کنترل زیادی به برنامه نویس میدهد و کوچکترین چیز تحت کنترل و فرمان شما است ولی این هم حسن و هم عیب است!!! شاید نیازباشد برای کار به ظاهر ساده ای خودتان تمام کد لازم را بنویسید.

مجدداً یادآور میشوم برای دانلود و برخی اطلاعات دیگر مخصوصاً در مورد استفاده XNA در VB.Net نگاهی به تاپیک زیر هم بیاندازید:
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=273848

جمیعاً موفق باشید.

safacon
سه شنبه 16 تیر 1388, 00:41 صبح
خیلی ممنون از توجهت و زنده باشی با این معلوماتت:تشویق:.یه چیزی رو میخوام باهات درمیون بذارم...
من دانشجوی دکتری منابع طبیعی هستم.دارم یک مدل شبیه سازی برای جنگلهای ایران برای اولین بار طراحی می کنم.برنامه های محاسباتی رو با vb.net وsql server 2000 نوشتم.حالا میخوام جنگل شبیه سازی شده رو نمایش بدم.تموم اطلاعات فضایی مورد نیاز رو هم دارم.تا حالا اصلا با محیطهای نماسازی کار نکردم.وارد شدن تو این وادی من رو اونقدر درگیر کد نویسی میکنه که اصل علمی کار رو تحت تاثیر قرار میده.من متخصص کامپیوتر نیستم ولی تو این کار نیاز داشتم خیلی کارا رو خودم انجام بدم چون کمکی نداشتم.می خوام ببینم تو نماسازی میتونم رو کمکت حساب کنم؟
:لبخندساده:

__H2__
سه شنبه 16 تیر 1388, 03:32 صبح
سلام
گمانم اول بهتر است اطلاعات دقیق تری از دیتایی که دارید و کاری که برنامه باید انجام دهد، ارائه دهید.

تا حد امکان وقت و سواد سعی میکنم به سوالاتتان پاسخ دهم.
پیشنهاد میکنم،
یا ساختار دقیق جداول و فیلدها را تشریح کنید ...
یا یک اسکریپت متنی که جداول را بسازد ارائه دهید (ولی گمانم برایتان مشکل باشد)
یا یک نمونه خالی و فاقد اطلاعات (برای آپلود و دانلود سریعتر) از دیتابیس اصلی را آپلود کنید و اینجا و یا در pm لینک دانلود بدهید

تا ساختار جداول و فیلدها و نوع اطلاعات مشخص شود.
موفق باشید.

Mani_rf
سه شنبه 16 تیر 1388, 10:24 صبح
سلام.
می خواستم بپرسم آیا این امکان دارد که از ترکیبی از فرم های همیشگی VB.Net و XNA استفاده کرد؟
یا به بیان ساده تر در یک پروژ بعضی از فرم ها با XNA و بعضی فرم ها به صورت معمولی فرم طراحی شوند؟

__H2__
سه شنبه 16 تیر 1388, 11:03 صبح
سلام

آیا این امکان دارد که از ترکیبی از فرم های همیشگی VB.Net و XNA استفاده کرد؟
اصلاً در نسخه 1 که اول آمده بود پروژه خالی نمونه که اول ساخته میشد یک فرم عادی داشت و سپس دستورات حلقه اصلی و رسم برای آن پیاده سازی میشد.

ولی در نسخه های بعدی کلاس جدید اضافه شد که خودش فرم اصلی را میساخت و نیازی به ساخت دستی فرم در برنامه نبود.

حتماً اینکار در نسخه 2 و 3 هم ممکن است.

==============

این نکته هم قابل توجه است که Pipeline های XNA3 تحت Framework3.5 هستند ولی برای خود پروژه Framework2 کافی است، یعنی در setup در رایانه هدف فقط کافی است Framework2 نصب شود.
(
البته اگر خودتان تمایل داشتید از امکانات Framework3.5 مثل LINQ برای پردازش و... استفاده کنید میتوانید پروژه را تحت Framework3.5 کنید و به راحتی هم کار میکند ولی گمانم دیگر در XBox360 کار نکند.
)

==============

در نهایت بد نیست یادآوری کنتم که WPF هم از DirectX برای پردازش استفاده میکند و برای برنامه های ویندوزی و silverlight مناسب است که البته باید در رایانه هدف Framework3.5 نصب شود.
(همانطور که احتمالاً خودتان بهتر میدانید)

مزیت اصلی WPF آن است که میتواند کنترلرهای ویندوزی را به فضای سه بعدی بیاورد!!!
یعنی قدرت گرافیک و کنترل XNA برای طراحی برنامه سه بعدی و بازی را ندارد ولی چیز جالب دیگری دارد که اجازه میدهد کنترل های معمول را به جای دو بعد در سه بعد چیدمان کنید.

مثلاً در WPF شما میتوانید یک textbox داشته باشید که در فضای سه بعدی قرار دارد و از جلوی مانیتور مورب به داخل عمق قرار گرفته!!!
یا میتوانید یک button داشته باشید که حول کره ای نامرئی پیچیده شده است!!!!

نتیجتاً برای ادقام با برنامه عادی شاید WPF مناسب تر باشد ولی همانطور که گفتم نمیتوان آن را با XNA مقایسه کرد، یعنی اصلاً در مقابل هم نیستند و هر کدام یک هدف خاص را نشانه روی کرده اند.

موفق باشید.

safacon
سه شنبه 16 تیر 1388, 18:37 عصر
سلام
اول بگم از تحلیلت خوشم اومد.خیلی ساده تر از این... من تو چند بخش سعی میکنم توضیح بدم .ساده ترین شکل نماسازی به این ترتیب که:
1-یک زمینی مربعی 100*100 متری داریم،با رزولوشن مثلا 5 سانتی که مختصات داره(x,y).
2-یک تعداد درخت داریم که می خواهیم روی این زمین نمایش بدیم.هر درخت از دو قسمت تشکیل میشه.الف)تنه ب)تاج
- تنه به شکل یک استوانه بامختصات معلوم(x,y)، قطر دایره معلوم(d) و ارتفاع مشخص(ht) می باشد.
-تاج درخت به شکل یک یک کره هست که معادله اون کره نقاط روی محیط تاج رو به ما میده.پس ما تاج رو با مختصاتx,y (همون مختصات تنه)و z (ارتفاع شروع تاج)،ویک معادله برای کره(طول،عرض،ارتفاع و نقاط روی تاج) مدلسازی میکنیم.
-تاج روی تنه قرار می گیره.
-این کار رو برای تمام درختها انجام میدیم(مثلا 250 اصله درخت).این داده ها ی هرتک درخت توی یک پایگاه داده ذخیره شده وجودداره.شامل:ID درخت،نوع درخت،قطر درخت،ارتفاع درخت،ارتفاع تاج،قطر تاج،معادله کره سطح تاج.مختصات x , y درخت.
-حالا یک جنگل شبیه سازی شده داریم.
-حالا باید بتونیم مثل بازیها تو جنگل حرکت کنیم تا درختها رو ببینیم و تصمیم به قطع چند درخت بگیریم.
-هر درخت که شامل تاج و تنه میشه یک ID مشخصی تو پایگاه داده داره.باید هر درختی که تو محیط نماسازی می بینیم و می خواهیم قطع کنیم رو بتونیم روی تنه اش علامت بذاریم(مثلا رو تنه اش خط بکشیم).
-در مهمترین مرحله باید اون درختی که روش علامت گذاشتیم به طور خودکار تو پایگاه داده ID اش مشخص بشه و توی یک ستونی جلوش نوشته بشه "قطع شده".
اصل کار نماسازی همینه.
از هر قسمت سوالی داری بپرس!
اگه مسئله رو گرفتی به بقیه مطالبی که عنوان کردی می رسیم.

__H2__
چهارشنبه 17 تیر 1388, 11:37 صبح
سلام

... یک زمینی مربعی 100*100 متری داریم، با رزولوشن مثلا 5 سانتی که مختصات داره ...
آیا خود بافت و ارتفاع هر یک از این سطوح 5 سانتی مشخص و با هم فرق دارد یا همه یکی است؟
(بحرحال خوب است چون کل زمین نزدیک 800 فیس میشود)

... درخت به شکل یک یک کره هست که معادله اون کره نقاط روی محیط تاج رو به ما میده ...
درست متوجه نشدم ...
این را میتوانم به سادگی تصور کنم که یک کره ای بر بالای استوانه داریم و شعاع/قطر این کره متناسب است با تابع ریاضی مشخصی از ارتفاع و ضخامت تنه (r=F(ht, d ...
طبق این تفکر و برداشت من کره بالای تنه نیاز به هیچ عدد ذخیره شده ای در دیتابیس ندارد! چون شعاع/قطر آن با تابع از قبل معلوم، محاسبه میشود و مرکز ان هم یک شعاع بالای انتهای تنه درخت است.(مرکز+شعاع=رسم کره!)
تصور درستی است؟ یعنی هیچ عددی برای مشخصات کره در دیتابیس ندارید؟

حالا منظور دقیقتان از "تاج" چیست؟
آیا تاج همین کره است؟ که کمی خوشگل شده و به جای شکل توپ بیروح فوتبال شکل شاخه و درخت گرفته؟!

... مثلا 250 اصله درخت ...
جدای از بحث برنامه نویسی، این اطلاعات که نمیتواند واقعی باشد!!!
یعنی گمانم دیتایی خیالی است و به نوعی امکان ندارد بیکاری رفته باشد و تک تک درخت ها را اندازه گرفته باشد!؟

... مثلا رو تنه اش خط بکشیم ...
به عنوان پیشنهاد و برای مشخص شدن بهتر میتوانید به جای جلوه علامت زدن روی درخت رنگ عمومی درخت را تیره تر یا روشن تر یا آبی و زرد و ... نشان داد تا از بالا هم به سادگی مشخص باشد.
(مثل Select اشیا در ویندوز)

==============

در نهایت می ماند بحث نمایش درخت!
میتوان با کد runtime اقدام به ساخت یک استوانه برای تنه کرد ولی زیاد طبیعی در نخواهد آمد!
راه مناسب تر آن است که شما دوستی آشنا به 3dmax یا maya پیدا کنید و از او بخواهید 4 یا 5 مدل درخت (یا به صورت تنه و تاج جدا و یا به صورت یکپارچه) برایتان طراحی کند (طوری که هر درخت 1000 یا حداکثر 2000 فیس داشته باشد) و مثلاً جایی در پایین تنه درخت هم کمی بوته و علف و ... طراحی کند...

سپس در برنامه نویسی این اشکال بسیار طبیعی و زیبا تر را بارگذاری و نمایش دهید ولی در سه محور X و Y و Z با توجه به فرمول و الگوریتم به میزان مورد نیاز به شکل scale بدهید و شکل را بکشید.
حتی میتوانید برای طبیعی تر شدن به صورت شانسی برای هر مکان یک نسخه از آن 4 یا 5 تا نمایش دهید (کمی متفاوت از هم) تا همه درخت هایتان آینه وار کپی هم نباشند و جلوه گرافیکی و طبیعی بهتری داشته باشد.

با قدرت 3dmax و با صبر حوصله و دقت، یک گرافیست سه بعدی میتوان درختی بسیار بسیار زیبا و طبیعی تر از کدهای runtime تولید کرد.

==============

موفق باشید.

safacon
چهارشنبه 17 تیر 1388, 12:45 عصر
سلام

آیا خود بافت و ارتفاع هر یک از این سطوح 5 سانتی مشخص و با هم فرق دارد یا همه یکی است؟
(بحرحال خوب است چون کل زمین نزدیک 800 فیس میشود)

****************درساده ترین شکل و برای شروع یکی است.

درست متوجه نشدم ...
این را میتوانم به سادگی تصور کنم که یک کره ای بر بالای استوانه داریم و شعاع/قطر این کره متناسب است با تابع ریاضی مشخصی از ارتفاع و ضخامت تنه (r=F(ht, d ...
طبق این تفکر و برداشت من کره بالای تنه نیاز به هیچ عدد ذخیره شده ای در دیتابیس ندارد! چون شعاع/قطر آن با تابع از قبل معلوم، محاسبه میشود و مرکز ان هم یک شعاع بالای انتهای تنه درخت است.(مرکز+شعاع=رسم کره!)
تصور درستی است؟ یعنی هیچ عددی برای مشخصات کره در دیتابیس ندارید؟

************************بله نیازی به هیچ عدد ذخیره شده ای در دیتابیس نیست.
**********************تصورتان درست است.

حالا منظور دقیقتان از "تاج" چیست؟
آیا تاج همین کره است؟ که کمی خوشگل شده و به جای شکل توپ بیروح فوتبال شکل شاخه و درخت گرفته؟!

****************************بله

جدای از بحث برنامه نویسی، این اطلاعات که نمیتواند واقعی باشد!!!
یعنی گمانم دیتایی خیالی است و به نوعی امکان ندارد بیکاری رفته باشد و تک تک درخت ها را اندازه گرفته باشد!؟

***********************راستش از این جمله ناراحت نمیشم"امکان ندارد بیکاری رفته باشد و تک تک درخت ها را اندازه گرفته باشد!؟" چون به علوم جنگل اشراف ندارید ولی دو راه برای این داده ها وجود دارد.1) همان که بیکاری رفته و تک تک درخت ها را اندازه گرفته .
2) تولید مصنوعی داده ها که کاملا علمی است.

به عنوان پیشنهاد و برای مشخص شدن بهتر میتوانید به جای جلوه علامت زدن روی درخت رنگ عمومی درخت را تیره تر یا روشن تر یا آبی و زرد و ... نشان داد تا از بالا هم به سادگی مشخص باشد.
(مثل Select اشیا در ویندوز)

************************موافقم.

==============

در نهایت می ماند بحث نمایش درخت!
میتوان با کد runtime اقدام به ساخت یک استوانه برای تنه کرد ولی زیاد طبیعی در نخواهد آمد!
راه مناسب تر آن است که شما دوستی آشنا به 3dmax یا maya پیدا کنید و از او بخواهید 4 یا 5 مدل درخت (یا به صورت تنه و تاج جدا و یا به صورت یکپارچه) برایتان طراحی کند (طوری که هر درخت 1000 یا حداکثر 2000 فیس داشته باشد) و مثلاً جایی در پایین تنه درخت هم کمی بوته و علف و ... طراحی کند...

سپس در برنامه نویسی این اشکال بسیار طبیعی و زیبا تر را بارگذاری و نمایش دهید ولی در سه محور X و Y و Z با توجه به فرمول و الگوریتم به میزان مورد نیاز به شکل scale بدهید و شکل را بکشید.
حتی میتوانید برای طبیعی تر شدن به صورت شانسی برای هر مکان یک نسخه از آن 4 یا 5 تا نمایش دهید (کمی متفاوت از هم) تا همه درخت هایتان آینه وار کپی هم نباشند و جلوه گرافیکی و طبیعی بهتری داشته باشد.

با قدرت 3dmax و با صبر حوصله و دقت، یک گرافیست سه بعدی میتوان درختی بسیار بسیار زیبا و طبیعی تر از کدهای runtime تولید کرد.

*************************این روش جالب تر جواب میده ولی نخواستم برات پیچیده توضیح بدم.

==============

موفق باشید.

*********************** جواب سوالات رو با شروع ستاره(**************) جواب دادم.
بقیه مسائل رو چطور ارزیابی می کنی؟

-حالا باید بتونیم مثل بازیها تو جنگل حرکت کنیم تا درختها رو ببینیم و تصمیم به قطع چند درخت بگیریم.
-هر درخت که شامل تاج و تنه میشه یک ID مشخصی تو پایگاه داده داره.باید هر درختی که تو محیط نماسازی می بینیم و می خواهیم قطع کنیم رو بتونیم روی تنه اش علامت بذاریم(مثلا رو تنه اش خط بکشیم).
-در مهمترین مرحله باید اون درختی که روش علامت گذاشتیم به طور خودکار تو پایگاه داده ID اش مشخص بشه و توی یک ستونی جلوش نوشته بشه "قطع شده".
خدا نگهدار

safacon
پنج شنبه 18 تیر 1388, 21:00 عصر
سلام
تا یکشنبه شاید نتونم پاسختو بخونم.
می بینمت:لبخندساده:

__H2__
پنج شنبه 18 تیر 1388, 23:49 عصر
سلام

... از این جمله ناراحت نمیشم ...
قصد بدی نداشتم ولی خوب یکم عجیب بود! حداقل برای زندگی روزمره ... !

==============

من احساس نمی کنم چندان مشکلی داشته باشید ...
حرکت دوربین و تشخیص شی کلیک شده با ماوس جزء کارهای ساده سه بعدی است و اولی را با ضرب ماتریسها و دومی با محاسبه فاصله و برخورد خط با شی میتوانید انجام دهید.

ذخیره مقادیر در دیتابیس هم که ساده است و با کمک شی Connection و Command دستورات INSERT و UPDATE قابل انجام است.
البته طبیعی است که منطقی آن است که دیتابیس یک boolean به جای "قطع شده" قرار دهید و بعد در هرکجا خواستید محتویات را نمایش دهید به سادگی عبارت مناسب را جایگزین کنید.

برای دادن جلوه خاص متمایز شدن درخت select شده هم میتوانید از تغییر DiffuseColor در زمان ترسیم استفاده کنید.

IF (... selected ...) Then
effect.DiffuseColor = New Microsoft.Xna.Framework.Vector3(0.4F, 0.4F, 1.0F)
End If

در آخر برای سیستم کنترل دوربین هم من به شما دوربین سوم شخص را پیشنهاد میکنم، دوربین بازی های استراتژیک ...

این روش مزیت های خوبی دارد و ضمن اجازه حرکت روی زمین سریع ترین روشهای دیدن هر نقطه را در اختیار قرار میدهد ...

همانطور که شاید بدانید هر دوربین حداقل سه بردار دارد
1- بردار جهت
2- بردار نرمال
3- بردار مکان

برای این سیستم دوربین شما باید ...
- همواره به در صفحه ای به موازات زمین حرکت کند.
(y بردار مکان ثابت است)

- جلو و عقب رفتن روی صفحه فقط باید در زمان نزدیک شدن ماووس به لبه ها انجام شود و در غیر این صورت دوربین نوعی حالت استحکام و قفل خواهد داشت.

- مکان هدف دوربین همواره به سطح زمین نزدیک است
(y بردار مکان هدف هم ثابت است)

- بردار نرمال همواره جهت بالا است
(0,1,0)

- با گرفتن ctrl یا alt دوربین باید روی کره ای فرضی بتواند ارتفاع خود را تغییر دهد

safacon
یک شنبه 21 تیر 1388, 22:20 عصر
kشما خیلی خوب به محیطهای گرافیکی مسلط هستید و این تو پاسخهاتون مشهوده.تحلیلهاتون کاملا درسته.بذارید ازتون بپرسم برای انجام این بخش از پروژه توسط شما تو ابعادی که توضیح دادم چقدر باید دستمزر پرداخت کرد،حدودا؟

__H2__
دوشنبه 22 تیر 1388, 01:14 صبح
سلام
اگر بخواهید خودتان کدنویسی کنید و سوالات و مشکلاتتان را بپرسید در حد سواد و وقتم در تالار کمکتان خواهم کرد و مطمئناً دوستان دیگر هم برای کمک حضور دارند ...

ولی اگر بخواهید من پروژه را بنویسم مشکلی وجود ندارد چون خوشبختانه سه شنبه جاری پروژه ای را تحویل میدهم و کمی وقت آزاد خواهم داشت.

safacon
سه شنبه 23 تیر 1388, 21:43 عصر
سلام
[quote] چقدر باید دستمزر پرداخت کرد،حدودا؟
سلام
همانطور که گفتم، باز هم یادآوری میکنم، همچنان اگر بخواهید خودتان کدنویسی کنید و سوالات و مشکلاتتان را بپرسید در حد سواد و وقتم در تالار کمکتان خواهم کرد و مطمئناً دوستان دیگر هم برای کمک حضور دارند ...

ولی اگر کد من را میخواهید ...
- بحرحال بگمانم بهتر است در سطح خصوصی pm صحبت کنیم، چون این مطالب دیگر جنبه علمی و سوال VB.Net و C#.Net ندارد و تاپیک محل مناسبی نیست.

متاسفانه چون کاربر جدیدم نمیتونم در سطح خصوصی پیام بذارم.
نماسازی تنها بخش کوچکی از پایان نامه منه که در مورد شبیه سازی در جنگله.من متخصص کامپیوتر نیستم ولی یادگیری VB.net و SQl واقعا وقت زیادی از من گرفت. وارد شدن تو مباحث نماسازی وقت من رو از کار روی اصل پایان نامه دور می کنه هرچند مجبورم تو این زمینه هم یه چیزهایی ازتون یاد بگیرم.

- خوشبختانه من سه شنبه جاری باید پروژه ای را تحویل دهم و وقت آزادی برای پروژه جدید خواهم داشت

- برنامه مورد نیاز شما دقیقاً چه امکاناتی باید داشته باشد؟
(
آیا فقط وظیفه نمایش و یا ثبت درختان منتخب در دیتابیس بر عهده این برنامه است؟

دقیقا

پس خود اطلاعات اولیه چگونه باید وارد دیتابیس شود؟ یک ورودی ثبت درخت جدید، معمولی با یک جدول گرایدی عاوی ویندوزی کافی است؟

این بخش از برنامه نویسی و اطلاعات با منه.

برنامه باید چیزی را چاپ هم کند؟

بله.چاپ روی یک فایل تصویری از هر نمایی در جنگل.

پروژه را برای سازمان و شرکتی میخواهید یا نوعی پروزه شخصی است؟
یعنی ساپورت و پشتیبانی و امکانات آپدیت اینترنتی و... سازمانی میخواهید یا نه؟

سربسته بگم این یک پایان نامه دکتری شخصی یک دانشجوی دانشگاه آزاده!

در کل شما باید امکاناتی را که لازم دارید و میخواهید در برنامه ارائه شود الآن تبیین و لیست کنید ...
این لیست که تهیه شود برای پروژه ها و برای هر دو طرف بسیار خوب است و تضمین عدم ناراحتی دو طرف در آینده است

هم من برنامه نویس میتوانم تک تک موارد را ساخته و تیک بزنم و بدانم کی کارم تمام میشود.

هم شما میتوانید مواردی که خواستید را با برنامه چک کنید و مطمئن شوید تمام موارد درخواستی اولیه شما پیاده سازی شده و چیزی از قرار اولیه کم ندارد
)

- در طی سالها پروژه های زیادی نوشته ام از دانشجویی 20 - 30 تومنی گرفته تا پروژه های شرکتی که امکانات بیشتر و پشتیبانی و... می خواهند و البته بودجه کافی هم دارند ولی خیلی وقت است که پروزه های فردی-اینترنتی نگرفتم و نیز پروژه عملی و حقیقی گرافیک سه بعدی نداشتم (هرچند همانطور که گفتم خیلی روی XNA وقت گذاشتم و کارهای متعدد تحقیقی برای خودم انجام دادم) ...

نتیجتاً پیشنهاد میکنم شما عددی که میتوانید را پیشنهاد کنید، مشکلی ندارد، سعی میکنیم به میمنت اولین پروژه عملی گرافیک سه بعدی با هم کنار بیاییم!

- برای دیتابیس هم گمانم جدولی مثل این برای واحد نمایش مناسب است.

Tree
=====
ID_Tree int PrimaryKey-AutoNumber
ID_Type tinyint (...میتوان نوع درخت را ثبت کرد تا از آبجکت نمایشی ویژه آن درخت استفاده کرد، کاج و سرو و)
RectangleX int (میتوان از سانتی متر استفاده کرد و ابعادی معادل 21 هزار کیلومتر در 21 هزار کیلومتر را پوشش داد)
RectangleY int
RectangleWidth int
RectangleHeight int
RegisterDate smalldatetime (تاریخ و زمان ثبت در دیتابیس)
AmputateDate smalldatetime (تاریخ و زمان قطع درخت-وجود این مقدار میتواند همان نشان قطع درخت باشد)

- البته شاید برای ثبت اطلاع قطع درختان جدول و یا جداولی نیاز باشد که یا باید ساختار جداول را پیشنهاد کنید و یا اطلاعاتی که برای قطع باید ثبت شود را بگویید تا من جدول و فیلدها را پیشنهاد کنم.

راجع به این جزئیات فنی و مالی حتما باید حضوری باهاتون صحبت کنم.

- مطلب آخر مسئله شی درخت است ...
من میتوانم یک استوانه و کره و کمی شاخ و برگ در مکس طراحی کنم ولی ظاهرش خیلی مسخره میشود !!!
در عوض در نت برای اشیای سه بعدی مجانی سرچ کردم و اینها را یافتم ...
شما سه راه دارید !
1- قبول استوانه و کره من (اصلاً پیشنهاد نمیکنم!)
2- قبول یکی از این طرح های آماده که من یافتم (پیشنهاد من)
3- سفارش یک یا چند درخت سه بعدی به یک 3dmax کار

البته بعداً هم میتوانید فایل شی درخت را عوض کنید ...

تصاویر درختهایی که یافتم ... حتماً دانلود کنید و نظر بدهید ...
http://h02.ir/Files/3d-obj-tree.zip

=====

ممنون از وقتی که برای پیدا کردن و ارسال تصاویر کشیدید.تصویر 4 خیلی به کار ما نزدیکتره. حتما باید خروجی تصاویر سایر مدلهای موجود جهان رو بهتون نشون بدم تا بیشتر قضیه براتون روشن بشه.

میبینمتون.

safacon
چهارشنبه 24 تیر 1388, 16:51 عصر
من سه شنبه تهران هستم.