PDA

View Full Version : نحوه تنظيم دو div در كنا هم

arta.nasiri
شنبه 13 تیر 1388, 12:25 عصر
سلام دوستان

من ميخوام با div يه طرحي رو بسازم ولي متاسفانه نميدونم كه چطور بايد دو تا div رو كنار هم بزارم
http://p30netpro.persiangig.com/image/untitled.JPG

منظورم اينكه وقتي متني رو داخل اين div ها ميزارم و با ie يا ff اجرا ميكنم وقتي اندازه صفحه رو كوچيك ميكنم div شماره 1 مياد ميفته روي div شماره 2
اين در حالي است كه پايين صفحه بر خلاف سايت هاي ديگه اسكرول وجود نداره يعني غير فعال هست

لطفا راهنمايي كنيد
با تشكر

shamsoft
شنبه 13 تیر 1388, 13:29 عصر
<div style="width: 200px;">
<div style="float: right; width: 80px; border: 1px solid blue;">right</div>
<div style="width: 110px; border: 1px solid red;">left</div>
</div>

http://www.piic.ir/beta/upload/float881.gif

arta.nasiri
شنبه 13 تیر 1388, 17:33 عصر
<div style="width: 200px;">
<div style="float: right; width: 80px; border: 1px solid blue;">right</div>
<div style="width: 110px; border: 1px solid red;">left</div>
</div>

http://www.piic.ir/beta/upload/float881.gif

ممنون دوست
مشکلم حل شد
همه این کارها رو کرده بودم به جز اینکه دو تا div راست و چپ رو داخل یه div مادر بزارم

راستی یه سوال دیگه هم داشتم . برای اینکه این صفحاتی که میسازم توی مرورگر های مختلف درست نشون داده بشه باید فقط مقدار width دیو مادر رو به % بدم یا نه باید همه div ها width شون به درصد داده بشه

با تشکر

shamsoft
شنبه 13 تیر 1388, 19:43 عصر
یا همه رو % وارد کن یا هر چیز دیگه. به کار خودت بستگی داره که بخوای سایز کلی صفحه چقدر باشه. نسبت به Resolution کاربر متفاوت باشه یا یه سایز ثابت داشته باشه

arta.nasiri
شنبه 13 تیر 1388, 19:52 عصر
یا همه رو % وارد کن یا هر چیز دیگه. به کار خودت بستگی داره که بخوای سایز کلی صفحه چقدر باشه. نسبت به Resolution کاربر متفاوت باشه یا یه سایز ثابت داشته باشه

خوب دوست عزیز
برای اینکه بخوام سایز صفحه به نسبت Resolution متغییر باشه با حتما از % استفاده کنم و برای اینکه یه سایز ثابت داشته باشه باید از px استفاده کنم. درسته؟

و آیا این کار در مرورگر های مختلف تاثیر گذار هست یا نه؟ ( منظورم به هم ریختگی صفحه است که در هر مرورگر یه جور نشون داده میشه )

در کل اگه بخوام یه صفحه داشته باشم که به نسبت Resolution کاربر متغییر باشه و در تمامی مرورگر ها درست نشون داده بشه باید از div استفاده کنم؟

shamsoft
شنبه 13 تیر 1388, 22:37 عصر
برای اینکه بخوام سایز صفحه به نسبت Resolution متغییر باشه با حتما از % استفاده کنم و برای اینکه یه سایز ثابت داشته باشه باید از px استفاده کنم. درسته؟
نه! در واقع ما یه سری واحدهای اندازه گیری در CSS داریم که خودشون به دو دسته Absolute (مطلق) و Relative (نسبی) تقسیم می شوند:
Absolute: pt, pc, cm, mm, in
Relative: px, em, %, ex
حالا شما باید نحوه حساب این واحدها رو بلد باشی که بدونی نسبت به کاری که می خوای انجام بدی باید از کدوم یکی استفاده کنی.
مثلا px به Resolution کاربر بستگی داره. تعداد پیکسل در یک اینچ برای Reselution 800x600 کمتر از 1024x768 هست. و در نتیجه سایز هر پیکسل در 800x600 بزرگتر خواهد بود. پس اگر شما سایتی با Width: 800px بسازید در 800x600 تمام صفحه نمایش داده میشه اما در 1024x768 تمام صفحه نیست.
اما % به نسبت سایز صفحه نمایش اندازش فرق می کنه و به resolution بستگی نداره. یعنی یه سایت با Width: 100% برای یک 800x600 تمام صفحه است و برای 1024x768 هم تمام صفحه خواهد بود.

و آیا این کار در مرورگر های مختلف تاثیر گذار هست یا نه؟ ( منظورم به هم ریختگی صفحه است که در هر مرورگر یه جور نشون داده میشه )
تمام مرورگرها از این واحدها به صورت استاندارد پشتیبانی می کنند

amirepsilon
یک شنبه 14 تیر 1388, 14:30 عصر
برای کار با div باید این رو خوب بلد باشی :
float: ...