PDA

View Full Version : پردازش تصویر در وی بی

hp2008
پنج شنبه 18 تیر 1388, 19:26 عصر
با سلام خدمت همه اساتید برنامه نویسی ،
من برای انجام قسمتی از پروژه ام نیاز به نمونه کدهایی در رابطه با بحث پردازش تصویر دارم . البته بحث من بیشتر روی شمارش اجزا در یک تصویر و یا شمارش پیکسل های به هم مرتبط می باشد (Component labeling)
از کسانیکه در این رابطه سورس کد و یا اکتیویکسی دارند خواهش میکنم آن را دریغ نفرمایند.
با تشکر - حامد

baidin
شنبه 20 تیر 1388, 23:51 عصر
كافيه در همين سايت يه سرچ ناقابل كني و اگه سطح كارت مافوق حرفه اي است ميتوني از
مقالات اين بخش استفاده كني كه مناسب مي باشد

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=150190

hp2008
یک شنبه 21 تیر 1388, 19:37 عصر
دوست عزیز ممنون از اینکه این لینکو معرفی کردید ، ولی من دنبال سورس کد آماده وی بی در این مورد هستم
میدونم که تو اینترنت وجود داره چون نمونشو دیدم ، چیزای خوبی هم پیدا کردم ولی این یه مورد ( شمارش اجزا یا به عبارتی شمارش پیکسل های به هم مرتبط) رو هرچی سرچ میکنم چیز جالبی گیرم نمیاد.
دوستان دیگه کسی در این زمینه کمکی نمیتونه بکنه ؟

baidin
دوشنبه 22 تیر 1388, 01:00 صبح
منظور شما از پیکسل های به هم مرتبط چيست؟ اگه منظورتان پيكسل هايي است كه رنگهاي آنها نزديك به هم است راه حل زير را پيشنهاد ميكنم
ابتدا در محدوده اي كه ميخواهي رنگهاي به هم مرتبط را پيدا كني رنگ پيكسل ها را بگير و با استفاده از RGB و رنج رنگها ي Red , Green , Blue تشخيص بده كه رنگ كدام پيكسل ها به هم مربوط است

hp2008
سه شنبه 23 تیر 1388, 17:12 عصر
منظور از پیکسل های به هم مرتبط پیکسل هایی هست که از طریق سایر پیکسل ها به هم راه داشته باشند .
یعنی همه این پیکسل ها مربوط به یه شکل هستند چون من میخوام تعداد یکسری نقاط را در یک زمینه با رنگ متفاوت بشمارم و ممکنه این نقاط دایره کامل نباشند بنابراین نمیتوان از تعریف مکان هندسی دایره برای فهمیدن این موضوع که همه این پیکسل ها متعلق به این دایره هستند یا نه استفاده کرد تنها راه ممکن این است که بیاییم بررسی کنیم ببینیم که آیا این پیکسل ها به هم راه دارند یا نه اونوقت میشه فهمید که همه این پیکسل ها مربوط به یک نقطه است و ما به این ترتیب یک نقطه را شمارش کرده ایم .
اینایی که گفتم از خودم در نیاوردم بلکه اینا الگوریتم های مهم در پردازش تصویر هستند که به اونا component labeling و label injection میگند.
چون من نه سوادشو دارم که این الگوریتم ها را به زبان وی بی پیاده سازی کنم و نه وقتشو به خاطر همین دنبال سورس های آماده در این زمینه هستم و چون نمونشو دیدم که با وی بی نوشتن به خاطر همین دنبالش هستم چون بعضیا میگن با وی بی نمیشه ! ولی من میگم سخته ولی ممکنه و من دیدم.

ƒxmahdi
سه شنبه 23 تیر 1388, 23:02 عصر
اگر درست فهمیده باشم !
اینم یه نمونه !

hp2008
شنبه 03 مرداد 1388, 16:46 عصر
با سلام و تشکر از شما به خاطر این سورس
از این بحث ها که بگذریم یه سئوال اساسی داشتم که ادامه پروژم منوط به اونه و اونم این است که آیا به نظر شما در تصویر زیر میتوان تعداد پرزهای پارچه را شمارش کرد منظور از پرز همان نقاط گلوله شده سفید رنگ است البته این تصویر با دوربین خوبی گرفته نشده ولی اگه با یه دوربین 8-9 مگا پیکسلی گرفته بشه چی آیا میتوان این پرزهای ریز رو شمارش کرد ؟

تصویر پارچه پرزدار:

http://www.mediafire.com/upload_complete.php?id=joxggjtmytf

hp2008
شنبه 03 مرداد 1388, 16:48 عصر
http://www.mediafire.com/imageview.php?quickkey=mdj9fxnghjl&thumb=5