PDA

View Full Version : N Tier Programing

Future
سه شنبه 23 تیر 1388, 08:54 صبح
سلام دوستان.
آیا کسی مقاله ای درباره N Tier programing داره؟ اصلا چی هست و کاربردش چی هست؟ از کجا باید شروع به نوشتم این نوع برنامه ها در محیط Netbeans کرد.

cups_of_java
سه شنبه 23 تیر 1388, 10:58 صبح
این موضوع یک رویکرد و یک الگو برای نحوه نوشتن کل برنامه هست. اصولن تحت عنوان برنامه نویسی لایه ای و یا N-tier می تونید در گوگل مطلب پیدا کنید ازش. این یک روش برنامه نویسی نیست.
بلکه مفهومش این هست که ما اجزای مختلف برنامه رو (مثل قسمت هایی که مربوط به واسط های گرافیکی می شن یا قسمت هایی که با دیتا بیس در ارتباطن و یا کد هایی که منطق خالص برنامه رو اجرا می کنند) از هم جدا کنیم و به صورت لایه لایه در بیاریم برنامه رو و این ها با هم در ارتباط باشند نه اینکه این کد ها مخلوط باشند.

اکثرن شما وقتی با جاوا برنامه می نویسی (مخصوصن یک برنامه تحت وب) نا خداگاه برنامه شما چند لایه خواهد بود چون مدل برنامه نویسی جاوا این طوری هست. شما کار خاصی در Netbeans نباید بکنی. یه برنامه جاوای معمولی هم که می خوای بنویسی این شما هستی که یه طوری این لایه ها رو با packageها و یا Classها و یا استفاده از فریم ورک ها به وجود می آری.

سعی کردم یه جورایی عامیانه توضیح بدم براتون.
روشنه؟

Future
سه شنبه 23 تیر 1388, 18:02 عصر
دوست عزیز خیلی خیلی ممنون از راهنمایی تون

amirshiva
پنج شنبه 25 تیر 1388, 23:22 عصر
این موضوع یک رویکرد و یک الگو برای نحوه نوشتن کل برنامه هست. اصولن تحت عنوان برنامه نویسی لایه ای و یا N-tier می تونید در گوگل مطلب پیدا کنید ازش. این یک روش برنامه نویسی نیست.
بلکه مفهومش این هست که ما اجزای مختلف برنامه رو (مثل قسمت هایی که مربوط به واسط های گرافیکی می شن یا قسمت هایی که با دیتا بیس در ارتباطن و یا کد هایی که منطق خالص برنامه رو اجرا می کنند) از هم جدا کنیم و به صورت لایه لایه در بیاریم برنامه رو و این ها با هم در ارتباط باشند نه اینکه این کد ها مخلوط باشند.

اکثرن شما وقتی با جاوا برنامه می نویسی (مخصوصن یک برنامه تحت وب) نا خداگاه برنامه شما چند لایه خواهد بود چون مدل برنامه نویسی جاوا این طوری هست. شما کار خاصی در Netbeans نباید بکنی. یه برنامه جاوای معمولی هم که می خوای بنویسی این شما هستی که یه طوری این لایه ها رو با packageها و یا Classها و یا استفاده از فریم ورک ها به وجود می آری.

سعی کردم یه جورایی عامیانه توضیح بدم براتون.
روشنه؟
با سلام خدمت دوستان
با توجه به اینکه دوست عزیزمون توضیحاتی داده بودن بنده لازم دونستم که توضیحات دیگه ای اضافه کنم و انهم اینه که مفهوم three layer با مفهوم three tier ویا همون n-tier فرق میکنه و دوستان نباید اونها رو اشتباه بگیرن این دو مفهوم توضیحات مفصلی میطلبه که خارج از حوصله من هست ولی دوستان میتونن در اینترنت مقالات زیادی رو در این ضمینه سرچ کنن.
موفق باشید

cups_of_java
جمعه 26 تیر 1388, 23:12 عصر
با سلام خدمت دوستان
با توجه به اینکه دوست عزیزمون توضیحاتی داده بودن بنده لازم دونستم که توضیحات دیگه ای اضافه کنم و انهم اینه که مفهوم three layer با مفهوم three tier ویا همون n-tier فرق میکنه و دوستان نباید اونها رو اشتباه بگیرن این دو مفهوم توضیحات مفصلی میطلبه که خارج از حوصله من هست ولی دوستان میتونن در اینترنت مقالات زیادی رو در این ضمینه سرچ کنن.
موفق باشید

درسته اما
1. خوب بود این رو هم اضافه می کردید که Layer اصولن مفهوم منطقی داره و به طراحی و معماری اجزای برنامه از دیدگاه کدنویسی گفته می شه یعنی لایه بندی در کد! اما tier بیشتر مفهوم فیزیکی داره و به معماری در سطح اجرایی اشاره داره. لایه های در بخش ها و ماژول های اجرایی نرم افزار!
البته در خیلی از متون درنت این دو رو با هم به کار می برند یا حتی جای هم استفاده می کنند!!!

2. به طور کلی این دو مفهوم از یک ایده نشات گرفته اند. و اون هم ایده لایه لایه کردن مسله هست برای حلش! لایه ساختن همیشه مشکلاتی رو حل می کنه اما مشکلاتی رو هم اضافه می کنه. افزودن لایه باید باعث بشه شما یک لایه رو جداگانه بشناسی و روش تمرکز کنی بدون اینکه با لایه های دیگه کاری داشته باشی!