PDA

View Full Version : سوال: ارتباط با پایگاه داده

LunaLovely
چهارشنبه 24 تیر 1388, 00:58 صبح
چه جوری میشه توی Delphi با پایگاه داده SQL ارتباط برقرار کرد.اگه یه منبع معرفی کنین خیلی خوبه.اگه یه فایل آپلود کنین خیلی بهتره .:تشویق:

ehsanbn
چهارشنبه 24 تیر 1388, 01:26 صبح
اگر فقط مي خواهد ارتباط برقرار كنيد بايد مراحل زير را انجام دهيد:

1) گذاشتن يك adoconnection روي فرم .
1-1) خاصيت connection string عنصر adoconnection را كليك كنيد تا پنجره‌اي باز شود
2-1) روي build كليك كنيد و در پنجره باز شده گزينه microsoft OLE DB provider for SQL Server انتخاب كرده و گزينه next را بزنيد.
3-1) در پنجره باز شده جديد ابتدا از قسمت اول نام سرور را وارد ميكنيد وسپس در قسمت دوم گزينه user windows NT integrated security را انتخاب مي كنيد تا لازم نباشد براي هربار باز شدن برنامه نام كاربري و پسورد وارد كنيد (البته مي توانيد گزينه زيري را انتخاب كنيد كه براي هر بار باز شدن برنام لازم باشد نام كاربري و پسورد وارد شود) و نهايت در قسمت سوم بايد نام ديتابيسي را كه در sql ساختيد را انتخاب كنيد از ليست موجود (در اين قسمت اگر شما نام سروري را كه در قسمت اول وارد كرديد صحيح نباشد ليستي باز نميشود) و در آخر روي text connection كليك كه اگر مراحل قبلي را درست انجام داده باشيد پيغامي مبني بر برقراري موفقيت آميز با ديتابيس ظاهر مي شود.
روي دكمه ok كليك كنيد تا صفحه اصلي دلفي بازگرديد.
اكنون خاصيت longin prompt عنصر adoconnection را به true تغيير دهيد و سپس خاصيت connected عنصر adoconnection را به true تغيير دهيد تا ارتباط برقرار شود.

و اگر ميخواهيد علاوه بر ارتباط ركوردهاي موجود در جدول ديتابيس sql را نيز نمايش دهيد بايد مراحل زير را انجام دهيد.

1) گذاشتن يك adoconnection روي فرم و برقراري ارتباط (همانطوري كه در بالا گفتم).
2) گذاشتن يك adotable روي فرم.
1-2) خاصيت connection آنرا به adoconnection تغيير دهيد.
2-2) از خاصيت table name نام جدولي را كه در ديتابيس مربوطه ساختيد انتخاب كنيد.
3) گذاشتن يك DataSource روي فرم.
1-3) خاصيت data set آنرا به adotable تغيير دهيد.
4) گذاشتن يك DBGrid روي فرم.
1-4) خاصيت DataSource آنرا به عنصر DataSource تغيير دهيد.
5) خاصيت active عنصر adotable را به true تغيير دهيد.
{5 مرحله بالا حتماً به ترتيب انجام بده. اول عناصر adoconnection1 و adotable1 و DataSource1 و DBGrid1 را روي فرم قرار و سپس مراحل بالا را به ترتيب انجام بده تا ركوردهاي جدولي را كه ديتابيس sql ساختي روي DBGrid فرم نمايش داده شود.}

اگر سوالي داشتي در خدمت هستم.

alihadian2009
چهارشنبه 18 شهریور 1388, 17:33 عصر
با سلام و خسته نباشید مرسی از جواب خوبتون یه سوال داشتم ! نمی خوام راجع به سابقه برنامه نویسیم توضیح بدم ولی چیزی که مهمه اینه که تو برنامه نویسی تحت وب واقعا مبتدی هستم !
و اما سوالم !

چگونه در delphi 2006 یا delphi 2007 :

1) dataset را به dataconection متصل کنم ؟ ( منظور در حالت delphi for ‎‎.Net هستش در ایجاد web application ) ! با توجه به اینکه data source نداره و با دلفی 7 و 6 بلدم چیکار کنم و مثل توضیح استاد گرامی در بالا عمل می کنم !

2 ) من در خصوصیت table در شی dataset جدولی مجازی ایجاد کرده ام که با کنترلرهای DB Web به راحتی ارتباط برقرار می کنم ( با استفاده از متصل کردن dataset به DB Web Data Source ) ولی مشکل کار مجازی بودن جدول است که با بستن فرم برنامه ( بستن مرورگر وب ) تمامی اطلاعات پاک میشه ( با توجه به اینکه data connection را به یه بانک access وصل کردم و sqlcommand را هم بهش وصل کردم ولی به dataset وصل نمی شه ) با این حساب :

الف ) آیا می توان همین dataset را به طریقی به بانک access متصل نمود! لطفا کامل توضیح دهید ؟ کامل باشه ممنون میشم !

نکته : شاید data set برای این منظور نا کارآمد است ، ( من sql connection را به sql sata adapter و sql command تنها از طریق برقرار کردن اتصالات و بدون کد نویسی متصل کردم ) حدالمکان مثالی بیان کنید من کتاب دلفی نت جعفر نژاد را مطالعه کردم اما اولا سمبل کردن و در ثانی همه را با کد بیان کردن که نافهم است و چندین خطا نیز دارد !

با تشکر ممنون

alihadian2009
پنج شنبه 19 شهریور 1388, 12:25 عصر
یعنی یه نفرهم ado.net تحت دلفی نت کار نکرده که برقراری ارتباطات را بگه ؟ پس تو دلفی نت چطوری به بانک وصل میشین ؟ ! ( من ado.net را توی مباحث asp خوندم ولی زمین تا آسمون فرق می کنه اونا dataset.fill می کنن اما تو دلفی اینو نداریم برای dataset )

alihadian2009
پنج شنبه 19 شهریور 1388, 12:32 عصر
راستی من توی کامپوننت ها گشتم و یه سری کامپوننت ado اضافه کردم تو عکس پایین با مربع قرمز مشخصه اما روی هر کدوم که کلیک می کنی خطا می ده و نمی گذاره استفاده بشن !

hadisalahi2
پنج شنبه 19 شهریور 1388, 18:03 عصر
با سلام
دوست عزیز شما باید سوالتون رو در تالار مربوط به خودش مطرح کنید.
انجا که تالار دلفی دات نت نیست تا کسی جواب سوالتون رو بدونه.