PDA

View Full Version : سوال: سوالاتی در زمینه تشخیص اشکال خاص در تصاویر

CYCLOPS
سه شنبه 30 تیر 1388, 09:39 صبح
سلام خدمت تمامی دوستان برنامه نویس و اساتید محترم

من به این احتیاج دارم که تو یه تصویر سیاه و سفید بتونم اشکال خاصی رو تشخیص بدم با این توضیحات که اشکال مورد بحث کاملا مشخصند مثلا دنبال مربع های 1*1 در تصویر میگردم با توجه به اینکه مربع ها روی هم نمی افتند
مربع های مورد بحث سه حالت هستند یا داخلشون بی رنگه (سفید) یا نصفه رنگ شده (سیاه) یا کاملا رنگ شده (کاملا سیاه) منظورم از نصفه رنگ شده و غیره اینه که مثلا تعداد نصفه پیکسل های داخل مربع رنگ شده باشه حالا سوالاتم :
1 ) در مورد رنگ شده بودن یا نبودن پیکسل ها با رنگ های تیره در حالت سیاه و سفید باید چه رنج رنگی RGB رو چک کنم در واقع چه بازه ای از رنگ در سیاه و سفید رو میشه جزو رنگهای تیره حساب کرد (میدونم یه چیزه نسبی ولی معمولا حالت نرمال چیه؟)
2 ) سوال بعدیم اینکه چه جوری باید این اشکال رو در شکل شناسایی کنم برای مربع یه مطالبی تو سایت ذکر شده هر چند نتونستم با استفاده از اونا به نتیجه ای برسم ولی اگر شکل مربع نبود و مثلا دایره بود چطور ؟؟
حتی اگر کار شناسایی رو راحت میکنه میشه به کاربر بگیم که روی شکل ها کلیک کنه اینطوری مختصات حدودی اشکال هم هست ولی مختصات دقیق رو چطور میشه با توجه به اون در آورد ؟؟
3 ) سوال بعدی اینکه برای چک کردن سفید بودن داخل اشکال باید چه بازه رنگی رو چک کنم چون شاید ما یه شکل رو ببینیم و به نظرمون سفید باشه ولی واقعا سفید خالص RGB نباشه و چند واحد مختصر تفاوت داشته باشه
(منظورم از تشخیص رنگهای سفید و مشکی به صورت نسبی است در واقع بازه ای از رنگ که خود ما اون رو سفید یا مشکی به حساب میاریم)
4 ) و سوال آخرم اینکه آیا ابزارهای OCR در این زمینه کمکی میکنند و مثلا کامپوننت یا ابزاری است که به جای اینکه داخل عکس مثلا دنبال حرف A بگرده بتونه دنبال مربع های خاص بگرده

اگر توضیحات بیشتری مورد نیاز هست بفرمائید

(در این زمینه در حد سوادم خیلی تو همین سایت و کل نت جستجو کردم و به نتیجه ای نرسیدم سعی کردم سوالات مرتبط رو هم جمع کنم و یه جا بنویسم تا هم سایت شلوغ نشه و هم بعدا مفید باشه امیدوارم به تاپیک مفیدی در زمینه پردازش عکس تبدیل بشه)

پیشاپیش از توجهتون متشکرم:چشمک:

Open-Source
سه شنبه 30 تیر 1388, 10:10 صبح
دوست عزیز سوال شما به هوش مصنوعی ربط داره نه به سی شارپ از همون انجمن سوال کنید به نتیجه بهتری میرسید.:تشویق:

CYCLOPS
جمعه 02 مرداد 1388, 18:12 عصر
بقیه دوستان هم نظرشون همینه ؟؟
یعنی کل سوالام مربوط به هوش مصنوعی است ؟؟:متفکر: