PDA

View Full Version : سوال: کدام بهتره؟ validator داخل فرم یا validation summary؟

595959
سه شنبه 30 تیر 1388, 23:35 عصر
سلام

من می خوام بدونم که در فرم های بزرگ که تعداد زیادی از کنترل ها نیاز به اعتبار سنجی دارند بهتره که از validator ها داخل فرم و در کنار هر کنترل استفاده کرد یا از validation summary ؟

در حالت اول کاربر پیغام هر فیلد را در کنار اون می بینه و می تونه از اول فرم شروع کنه و یکی یکی فیلد ها یی که باید پر می شدند را پر کنه .(اگه با tab حرکت کنه که سرعتش هم بیش تر میشه) و به نظر میاد که وضوح فرم برای کاربر بیشتر باشه. اما در این حالت فرم خیلی شلوغ میشه .هم ظاهری که کاربر پس از فعال شدن validator ها از فرم می بینه خیلی شلوغه و هم مرتب کردن فرم و تراز کردن کنترل ها برای طراح فرم سخت میشه.چون با وجود validator ها تعداد componentهای هر سطر زیاد میشه و اگه طراح نتونه سطر ها را با هم تراز کنه شاید مجبور بشه در هر سطر فقط یک کنترل را قرار بده و این اندازه فرم را بزرگ ترمی کنه.

حالت دوم معایب حالت اول را نداره.اما اگر مثلا در متن validatorداخل فرم یک جیزی مثل * قرار بدیم که کاربر مجبور نشه دائم به پایین scroll کنه و ببینه که کدام فیلد ها هنوز ایراد دارند و بعد بره سراغ اون فیلد باز هم ممکنه که نوع Message ها یکی نباشه مثلا یه فیلد نوع داده ی مناسبی و فیلد دیگه range داده ی مناسبی نداره بازبه خاطر این مجبور بشه جند بار به بالا و پایین فرم حرکت کنه.

آیا این دو روش مزایا و معایب دیگری هم دارند؟

ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.

L_eskandary
چهارشنبه 31 تیر 1388, 23:50 عصر
سلام دوست عزیز
خوب ما معمولا زمانی از Required field validator استفاده می کنیم که تعدادشون کم باشه . بر فرم های بزرگ بهتره از summery استفاده کنیم . در ضمن وقتی شما برا هر فیلدی یک required... تعریف کردین و از summery برا نشون دادن اونها استفاده می کنین خوب معلومه با توجه به عبارتی که تو بخش message نوشتین دیگه مشکلی پیش نمی آد و کاربر می تونه به راحتی موارد رو بخونه و تشخیص بده .
موفق باشین.

maryam_272
دوشنبه 30 شهریور 1388, 13:42 عصر
با سلام
من توی سایتهام از validation استفاده کردم اما در فایر فاکس درست عمل نمی کنه میشه راهنماییم بکنید