PDA

View Full Version : کد اسکی حروف فارسی

shima2006
یک شنبه 04 مرداد 1388, 09:58 صبح
سلام
من چند تا تکست باکس دارم که می خوام توی رویداد Key press اونها تعیین کنم که فقط کاربر حروف فارسی رو بتونه وارد کنه ولی کدهای حروف فارسی چیه نمی دونم.

مثلا اگه می خواستم اجازه ورود حروف انگلیسی رو بدم میگفتم اگه بین 65 تا 97 بود اجازه تایپ بده ولی برای حروف فارسی نمی دونم باید چه شرطی بذارم

tdkhakpur
یک شنبه 04 مرداد 1388, 10:06 صبح
سلام
خوب شما صفحه کلید را به فارسی سویچ کنید بعد یک به یک به یک کاراکترها را داخل یک بافر ذخیره و بعد از این کد ها استفاده کنید .
ولی نباید کدپیج شما تغییر کند

alireza_tavakol
یک شنبه 04 مرداد 1388, 10:06 صبح
ببین این چند خط کد من به دردت میخوره

توی این برنامه یه جعبه متن هست که شما چه زبان صفحه کلید رو تغییر بدهی چه تغییر ندهی فارسی دریافت میکنه

hozouri
یک شنبه 04 مرداد 1388, 10:10 صبح
دوست عزیز می تونی کاراکتر ها رو توی یه متغیر char بریزی و کد اسکی اونا رو بگیری

shima2006
یک شنبه 04 مرداد 1388, 10:25 صبح
اقای علیرضا برنامتونو اجرا کردم خیلی خوب بود، حتما ازش استفاده می کنم
از بقیه دوستان هم متشکرم
راستی یک سوال دیگه راجع به فارسی
من وقتی اطلاعات فارسی رو از سی شارپ به دیتابیس می فرستم ، تویه دیتابیس به جایه حروف فارسی علامت سوال میشینه ، باید چی کار کنم؟

sara62
یک شنبه 04 مرداد 1388, 12:30 عصر
این برنامه را هم امتحان کن
توی این برنامه ساده زبان صفحه کلید با اجرا فارسی میشه و با کلید های سویچی (alt & shift) هم نمیشه اونو انگلیسی کرد(غیر فعال میشه)
در ضمن برای مشکل دیتابیست فکر میکنم از نوع ()nvarchar استفاده کنی درست شه(توی sql)

alireza_tavakol
یک شنبه 04 مرداد 1388, 13:34 عصر
البته من یه چیزی بگم عنوان تاپیک از نظر فنی کاملا غلطه چون حروف فارسی کد اسکی ندارند

حروف فارسی در UTF-8 تعریف شده اند و اگه کسی بخواهد می تونه حروف فارسی را در کد اسکی بگنجونه و به این شکل یک فارسی ساز انحصاری تولید کنه

alireza_tavakol
یک شنبه 04 مرداد 1388, 13:36 عصر
اقای علیرضا برنامتونو اجرا کردم خیلی خوب بود، حتما ازش استفاده می کنم
از بقیه دوستان هم متشکرم
راستی یک سوال دیگه راجع به فارسی
من وقتی اطلاعات فارسی رو از سی شارپ به دیتابیس می فرستم ، تویه دیتابیس به جایه حروف فارسی علامت سوال میشینه ، باید چی کار کنم؟

در هر تاپیک فقط یک سوال بپرس:چشمک:

shima2006
یک شنبه 04 مرداد 1388, 14:20 عصر
آقای توکل بابت عنوان تاپیک و همچنین مطرح کردن دو سوال در یک تاپیک متاسفام
دیگه تکرار نمیشه:چشمک:
راستی خانم سارا nvarchar رو امتحان کردم ولی درست نشد

hozouri
یک شنبه 04 مرداد 1388, 15:10 عصر
دوست عزیز در موقع ساخت Query قبل از ' از کاراکتر N استفاده کن :

insert into table(field) values (N'تست')

shima2006
یک شنبه 04 مرداد 1388, 15:44 عصر
من می خوام به جای کلمه تست بنویسم text1.text که محتویات این تکست باکس فارسی تایپ شده
راه حل شما در این مورد هم درست جواب میده؟؟؟

hozouri
یک شنبه 04 مرداد 1388, 15:49 عصر
ببینید فرقی نمیکنه که شما چی رو می خواهید در بانک ذخیره کنید چون یه تکس باکس در حقیقت نوع تکست از نوع رشته است.

برای جستجو هم بهتره از N استفاده کنید یعنی قبل از ' کاراکتر N رو درج نمایید که جواب درست تری به شما بر می گردونه. و مشکلات ی , پ در اون دیده نمی شه ...

samirdev
دوشنبه 05 مرداد 1388, 00:08 صبح
فکر کنم فلسفه ی Ascii Ansi و UniCode را زیر سوال بردید

shima2006
دوشنبه 05 مرداد 1388, 08:53 صبح
آقای حضوری از راهنماییتون بسیار بسیار سپاسگذارم
به نظرم کاراکتر N معجزه میکنه:چشمک:دلیل علمیشو نفهمیدم ولی درست شد

tdkhakpur
دوشنبه 05 مرداد 1388, 23:40 عصر

توی این برنامه یه جعبه متن هست که شما چه زبان صفحه کلید رو تغییر بدهی چه تغییر ندهی فارسی دریافت میکنه
سلام
آنچه شما برای برنامه تان استفاده کردید از لحاظ اینکه به فارسی ساز نیاز نداشته باشد کامل نیست و همیشه وابسته به ویندوز خواهد بود.

alireza_tavakol
سه شنبه 06 مرداد 1388, 05:56 صبح
سلام
آنچه شما برای برنامه تان استفاده کردید از لحاظ اینکه به فارسی ساز نیاز نداشته باشد کامل نیست و همیشه وابسته به ویندوز خواهد بود.

برنامه ای که من نوشته بودم هیچ ربطی به سیستم عامل نداشت:اشتباه:چون در برنامه من هر کاراکتری رو که فشار بدی بجاش کد UTF-8 مربوطه درج میشه:چشمک:این به این معنیه که اگه حتی روی ویندوز شما زبان فارسی نصب نشده باشه باز هم این برنامه کارایی داره و باز این به این معنی که حتی اگه سیستم عامل در حالت تایپ EN باشه باز هم کارایی خودش رو داره

عیب برنامه
1- سیستم عامل باید از code page یونیکد پشتیبانی بکنه
2- حداقل یک فونت تورو تایپ یونیکد ( مثلا tahoma ) باید داشته باشید

که هر دو گزینه در سیستم عامل های مثل XP , vista ,2000 وجود داره:تشویق:

shima2006
سه شنبه 06 مرداد 1388, 08:09 صبح
البته من از کد خانم سارا استفاده کردم چون کد آقای توکل طولانی بود و علاوه بر اون باید برای هر تکست باکس این کد جداگانه نوشته می شد در حالی که کد خانم سارا کوتاه بود و با یک بار نوشتن اون در رویداد Form_KeyDown دیگه امکان تایپ انگلیسی در هیچ تکست باکسی وجود ندارد.
ولی من هنوز نمی دونم باید چیکار کنم که کاربر فقط و فقط حروف فارسی رو وارد کنه یعنی حتی اعداد رو هم نتونه در تکست باکس وارد کنه:متفکر:

sara62
سه شنبه 06 مرداد 1388, 12:06 عصر
سلام دوست عزیز
برای این که اعداد در تکست باکس نوشته نشه در خاصیت KeyPress تکست باکس کد زیر رو تایپ کنید

if (char.IsNumber(e.KeyChar))
{
e.Handled = true;
}
موفق باشید

monazzah
یک شنبه 25 مرداد 1388, 11:40 صبح

سلام آقا دمت گرم حسابی حال دادی:تشویق::تشویق:

Yasersadegh
یک شنبه 25 مرداد 1388, 12:19 عصر
سلام به همه دوستان

دوست عزيز من تويه اين تكست باكس نتونستم حرف 'پ' تايپ كنم!!
مشكل از كجاست!!؟:متفکر:

Yasersadegh
یک شنبه 25 مرداد 1388, 12:24 عصر
برنامه ای که من نوشته بودم هیچ ربطی به سیستم عامل نداشت:اشتباه:چون در برنامه من هر کاراکتری رو که فشار بدی بجاش کد UTF-8 مربوطه درج میشه:چشمک:این به این معنیه که اگه حتی روی ویندوز شما زبان فارسی نصب نشده باشه باز هم این برنامه کارایی داره و باز این به این معنی که حتی اگه سیستم عامل در حالت تایپ EN باشه باز هم کارایی خودش رو داره

عیب برنامه
1- سیستم عامل باید از code page یونیکد پشتیبانی بکنه
2- حداقل یک فونت تورو تایپ یونیکد ( مثلا tahoma ) باید داشته باشید

که هر دو گزینه در سیستم عامل های مثل XP , vista ,2000 وجود داره:تشویق:

دوست عزيز برنامتون تويه سيستم عامل xp من در حالت انگليسي حرف پ رو تايپ نميكنه حرف ژ رو هم با شيف ز تاپي مي كنه!! ولي در حالت فارسي حرف پ در جايه خودش يعني با كاراكتر ~ تايپ ميشه و حرف ژ با كليد \ تايپ ميشه!!
يعني فكر مي كنم كه برنامتون به سيستم عامل ربط داشته باشه!!!:متفکر:

MOSTAFANAVVAB
یک شنبه 25 مرداد 1388, 12:26 عصر
چون دوستان کمک کردن فقط خواستم بگم یک سرچ کوچولو میتونه آدو را به جواب برسونه

fatemeh.1620
دوشنبه 17 مرداد 1390, 09:12 صبح
سلام دوستان، اگر ممکنه یکی به من بگه utf-8 چیه؟ کجاست؟ به چه درد می خوره؟ چطور از طریق اون unicode ها رو بدست بیارم؟ چطور با یونیکد برنامه نویسی کنم؟ ممنون میشم همین جا برام مطلبی بذارین! یا راهنمایی بفرمایید! برنامه نویسی با c# در محیط vs.net 2008 پایگاه داده sql server 2005 .:گریه:

reza69
شنبه 21 بهمن 1391, 13:20 عصر

چجوری از کد شما به صورت تابع استفاده کنم؟

mostafa-66
شنبه 21 شهریور 1394, 00:44 صبح
باسلام به همه اساتید دوستان در رویداد key press این قطعه کد بنویسید حله ;

if (Convert.ToInt32(e.KeyChar) < 1569 || Convert.ToInt32(e.KeyChar) > 1740)
e.Handled = true;