PDA

View Full Version : مقایسه DBIsam با بانکهای دیگه

جواد ملاولی
دوشنبه 05 مرداد 1388, 07:42 صبح
سلام به همه دوستان عزیز.
در مورد این مطلب تو سایت جستجو کردم؛ یه چیزهای هم پیدا کردم ولی اونی که می خواستم نبود.
اساتید لطف کنن راهنمایی کنن: DBIsam چه مزیتهایی نسبت به سایر بانکها مخصوصاً بانک ACCESS داره؟

skflower
دوشنبه 05 مرداد 1388, 15:07 عصر
DBISAM چيست؟

DBISAM يك موتور Database مانند BDE ، SQL Server و Interbase است، با امكانات خارق‌العاده.

عدم نياز به هيچگونه Driver يا DLL براي اجراي برنامه

يعني برنامه شما براي اجرا به هيچگونه درايور يا DLL اي نياز ندارد، چرا كه تمام موتور
Database و ملحقات آن مستقيما به درون فايل Exe شما كامپايل ميشود. حجمي هم كه به فايل شما اضافه ميشود مقداري جزئي و قابل چشم پوشي است.

اين در حالي است كه BDE براي باز كردن يك فايل ساده Paradox به مجموعه‌اي از درايورها نياز دارد و
برنامه
شما در صورت عدم حضور آنها با نمايش يك Exception با يك دردسر اساسي روبرو خواهد شد.

استفاده از DBISAM بعنوان يك جايگزين براي BDE

اكثر برنامه نويساني كه با BDE كار كرده اند با مشكلات آن به خوبي آشنا هستند: خراب شدن ايندكس‌ها ،
خراب شدن فايلهاي داده در صورت قطع برق ، مشكل User Lock و ...

اينها همه مشكلاتي است كه در DBISAM حل شده است .

تبديل برنامه Desktop به Client/Server

هنگامي كه از يك برنامه‌نويس خواسته مي‌شود تا برنامه‌اي كه با BDE نوشته است را تبديل به نسخه
Client/Server كند كابوس او شروع مي‌شود، زيرا بايد اكثر بخشهاي برنامه‌اش را باز نويسي كند .

اما با استفاده ازDBISAM اين كار به آساني مقدار‌دهي يك مشخصه در كامپونت Session است:

Session Type := StRemote;

بله به همين سادگي است‌! يعني با صرف زماني كمتر از چند دقيقه مي‌توانيد هم سرور DBISAMرا نصب
و
راه اندازي كنيد و هم برنامه‌تان را تبديل به نسخه Client /Server كنيد. هيجان انگيز است! نه ؟

نصب Database Server در كمتر از چند دقيقه!

اگر تا كنون Database Engine هاي ديگر مانند SQL Server و امثال آن را نصب كرده باشيد حتما ميدانيد كه
عمليات نصب و پيكربندي آنها نزديك به يكساعت وقت ميگيرد، البته بشرطي كه تجربه لازم در نصب و
پيكربندي آنها را داشته باشيد، در غير اينصورت بايد ساعتها وقت را نيز براي يادگيري موارد فوق كنيد، اين
درحالي است كه مي‌توانستيد چنين وقتي را صرف رسيدن به امور مهمتري مانند رسيدگي به برنامه خود
كنيد.

اما نصب Database Server اين سيستم در 1 دقيقه نيز ممكن است!!! چگونه؟ با طي مراحل فوق:

انتخاب كامپيوتري كه قرار است نقش Database Server را بعهده بگيرد.
انجام تغييرات لازم در فايل .INI مربوطه (از جمله مشخص كردن IP Address سرور، ... ).
اجراي Database Server (كه يك فايل Exe بيش نيست!).

قابليت اجراي برنامه ها در حالت Read-Only فرض كنيد ميخواهيد برنامه‌اي بنويسيد كه حاوي يكسري داده باشد (مانند ديكشنري، برنامه هاي
مالتي‌مديا، دايرة‌المعارف ، و ...) ونيز برنامه شما قرار است در يك محيط Read-Only (مثلا از روي CD يا DVD) اجرا شود . دراين حالتDBISAM بشما اجازه مي‌دهد بدون هيچگونه تغييري در كد برنامه، آنرا به محيط مقصد (CD ، DVD) منتقل كنيد و بدون نياز به انجام هيچ تغيير خاصي آنرا اجرا كنيد.

امکانات :

پشتيباني كامل 100 زبان بين المللي ( از جمله فارسي و انگليسي )
پشتيباني تاريخ هجري شمسي
ايندكس و سورت صحيح فارسي
تنظيمات خاصي براي استفاده بصورت Client/Server نياز نيست .
بازده استثنايي وبهينه سازي Filtering وSQL .
امكانات بازسازي و تعمير درون ساخت .
امكان تبديل فرمت تمام انواع Database به فرمت DBISAM .
داراي برنامه كمكي ويژه جهت Browse ،Restructure ، Update وجستجوي Database
پشتيباني كامل Blob ،شامل block size قابل تنظيم بصورت دلخواه
Buffered Transaction جهت حفاظت داده‌ها هنگام قطع برق و امثال آن
ايندكس هاي Primary و Secondary
پشتيباني كامل Filter
فايلهاي داده in-memory با پشتيباني Streaming
جستجوي در ايندكس با استفاده از علامتهاي (* ، ؟)
تعيين محدوده (بازه) با تعداد دقيق ركورد‌ها
پشتيباني فيلد Auto-Increment
اعداد منطقي ترتيبي
پشتيباني كامل NULL
Min/Max وبررسي Validity
?قادير پيش فرض
فشرده سازي كليدها وايندكس‌ها
فشرده سازي اتوماتيك ايندكس‌ها
پشتيباني Database هاي read-only برروي CD-ROM
پشتيباني كامل BCD
ايندكس‌هاي Case-Insensitive
حفاظت از داده ها با Password-Encryption
ايندكس‌هاي ثانويه Unique
امكان تعريف Version Numbering فايلهاي داده توسط كاربر

به نقل از آقاي مهدي کرامتي در تاپیک به آدرس زیر:
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=30231

vcldeveloper
دوشنبه 05 مرداد 1388, 16:43 عصر
دوست عزیز،
وقتی مطلب مربوط به همین سایت هست، قرار دادن لینک تاپیک یا پست مورد نظر کفایت میکنه، لزومی نداره مطلب نوشته شده در یک تاپیک را در تاپیک دیگه ایی Copy\Paste کنید.

جواد ملاولی
سه شنبه 06 مرداد 1388, 00:38 صبح
ضمن تشکر از جناب skflower (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=77846)، قصد من از ایجاد این تاپیک مقایسه بین DBISAM و دیگر بانکها بود؛ بنابراین از دوستان خواهش می کنم در این مورد کمک کنند؛ آیا همه ی این قابلیت ها رو که DBISAM داره، دیگر بانکها ندارن؟

skflower
سه شنبه 06 مرداد 1388, 07:38 صبح
ضمن تشکر از جناب skflower (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=77846)، قصد من از ایجاد این تاپیک مقایسه بین DBISAM و دیگر بانکها بود؛ بنابراین از دوستان خواهش می کنم در این مورد کمک کنند؛ آیا همه ی این قابلیت ها رو که DBISAM داره، دیگر بانکها ندارن؟

سلام دوست عزیز. اگه توجه کرده باشید اولاً نوشته ها مال من نیست. ثانیاً بیشتر روی مستقل بودن dbisam و کمپایل شدن اون همراه خود برنامه تاکید شده که بانکهای دیگه ندارن.
با تشکر.

جواد ملاولی
پنج شنبه 08 مرداد 1388, 12:29 عصر
رفقای اهل فن کمک نمی کنند؟ کدوم یک از ویژگیهای مهم DBISAM رو ACCESS نداره؟

hassan p.b
جمعه 25 دی 1388, 19:24 عصر
با سلام
راستی querydbisam با post اطلاعات ظاهرا در جدول ثبت می شود و بعد باز نمودن دوباره برنامه
می بینید اطلاعات ثبت نشده است
چه باید کرد