PDA

View Full Version : تفاوت Windows XP Embedded و Windows XP Professional

kernel
دوشنبه 12 مرداد 1388, 18:22 عصر
embedded کارهای عزیز :
حتما میدونین که سری ARM 9 قابلیت اجرای ویندوز embedded رو هم داره !
رو همین حساب بد نیست یه سری به دنیای ویندوزی بزنین و سخت افزارهایی که طراحی می کنین با سیستم عامل ویندوز کار کنند .

http://www.ctse.citec.ct.utfpr.edu.br/images/winxpe_logo.gif

اگه اهل میکروسافت و این جور چیزا باشین حتما میدونین که میکروسافت برای سخت افزار های کوچیک و محدود مثل موبایل ها و ....... دو نسخه سیستم عامل یکی Windows CE و دیگری هم Windows Embedded رو به بازار داده
خوب برای اینکه بتونین از این سیستم عامل محبوب استفاده کنین باید تفاوت هاشو با نسخه Professional بدونین
رو همین حساب یه PDF در مورد تفاوت Windows XP Embedded و Windows XP Professional براتون قرار دادم به اضافه یه وب سایت عالی در مورد طراحی سخت افزار برای سیستم عامل ویندوز .
البته یادتون نره که از ویندوز هیچ وقت تو کارهای صنعتی و حساس مخصوصا پزشکی استفاده نکنین ، چون از نظر من ویندوز به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و هر لحظه امکان Crash در اون وجود داره
اما اگر احیانا NET. کار هستین و یا تازه کار هستین و یا اصلا با لینوکس آشنایی ندارین ولی دوست دارین تجربه سخت افزاری با ویندوز داشته باشین این وب سایت و PDF شروع خوبی برای شماست.

WindowsXP_Embedded (http://www.4shared.com/file/122365267/e3943370/WindowsXP_Embedded.html)

http://www.windowsfordevices.com

aynehband
چهارشنبه 14 مرداد 1388, 23:49 عصر
برنامه نوشتنش با همون دات نت ، هستش؟

kernel
پنج شنبه 15 مرداد 1388, 05:05 صبح
اگه دات نت کار باشین میدونین که با دات نت خیلی راحت میشه برای CE و Embedded برنامه نوشت

محمدامین شریفی
پنج شنبه 22 مرداد 1388, 17:54 عصر
embedded کارهای عزیز :

حتما میدونین که سری ARM 9 قابلیت اجرای ویندوز embedded رو هم داره !

البته یادتون نره که از ویندوز هیچ وقت تو کارهای صنعتی و حساس مخصوصا پزشکی استفاده نکنین ، چون از نظر من ویندوز به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و هر لحظه امکان Crash در اون وجود داره

اما اگر احیانا NET. کار هستین و یا تازه کار هستین و یا اصلا با لینوکس آشنایی ندارین ولی دوست دارین تجربه سخت افزاری با ویندوز داشته باشین این وب سایت و PDF شروع خوبی برای شماست.

میشه دلیلش رو بگی؟
در ضمن یک تغییراتی در نام گذاری
Windows Embedded Standard 2009 بجایWindows XP Embedded
و در آینده Windows Embedded Quebec جایگزین Windows XP Embedded

فلسفه این ویندوز های تعبیه شده اینست که بجای اینکه تمام ویندوز را نصب کنی،آن قسمتی را که مناسب پروژه است را نصب میکنی.مثلا از IE خوشت نمیاد،uninstall می کنی.از explorer ویندوز خوشت میاد،install می کنی.
در حقیقت ویندوز تکه تکه شده و شما آنرا مطابق نیازت customize میکنی.
کاربردش هم توی صنایع هوایی،دریای،کیوسک ها،خود پرداز ها و از این نوع وسایل تعبیه شده که نیاز به پردازش های قوی دارند

farzadsw
پنج شنبه 22 مرداد 1388, 18:54 عصر
ویندوز هم قابل اطمینانه ولی به شرطی که مثل آدم حسابی( و پولدار) بری لایسنسش رو بخری ! روی نسخه کرک شده به هیچ وقت نمیشه اطمینان کرد.
مثلا ppc ها که روی خودشون ویندوز موبایل اورجینال دارن خیلی به ندرت ممکنه crash کنن ولی مثلا شما همین رو با ویندوز xp pro که کرک شده مقایسه کنید.
روی این حساب برای کارهای نه خیلی بزرگ لینوکس بهتر از ویندوزه.

kernel
جمعه 23 مرداد 1388, 19:11 عصر
ویندوز هم قابل اطمینانه ولی به شرطی که مثل آدم حسابی( و پولدار) بری لایسنسش رو بخری ! روی نسخه کرک شده به هیچ وقت نمیشه اطمینان کرد

بیشتر رو همین حساب بوده که گفتم از لینوکس استفاده بشه بهتره ! چون برای "تجربه" کردن یک سیستم عامل قطعا نمی خواهیم براش پول بدیم ! و در ضمن دوست داریم تجربمون برامن همیشه کار کنه !
اما اگه به طور کلی هم بخواهیم بررسی کنیم باز هم لینوکس برای ما بهتره
درسته که شما میتونین در windows Embedded گزینه هایی رو برای نصب انتخاب کنین ، اما اکثر این گزینه ها مربوط به لایه بالایی سیستم عامل میشه و شما به هسته سیستم عامل دسترسی ندارین .
اما در مورد لینوکس اینطور نیست و شما میتونین هسته دلخواه خودتون رو بر روی دستگاهی که طراحی کردین راه اندازی کنین .
علاوه بر اون لینوکس در Embedded پیشرفت خیلی بهتری داشته و نسخه های Embedded زیادی از اون برای مصارف گوناگون وجود داره !

در ضمن اگه میشه لطفا بگین چرا لینوکس برای کارهای نه خیلی بزرگ بهتره ؟
تجربه ثابت کرده که لینوکس تو کارهای بزرگ و مخصوصا در دراز مدت امتحان خودشو پس داده ، همین که اکثر Server های معروف دنیا دارن با لینوکس کار میکنن خودش دلیل محکمیه برای این قضیه ، تازه تو یکی از سایت ها خبری خونده بودم که خود مایکروسافت هم تو Server هاش از لینوکس استفاده می کنه که اگه واقعا اینطور باشه دیگه جای بحثی برای برتری لینوکس از ویندوز باقی نمیمونه !

farzadsw
جمعه 23 مرداد 1388, 20:09 عصر
در ضمن اگه میشه لطفا بگین چرا لینوکس برای کارهای نه خیلی بزرگ بهتره ؟
اون جمله من به این معنی هست که (مسلما) تو کار های نه خیلی بزرگ لینوکس از ویندوز بهتره. من درمورد کارهای خیلی بزرگ حرفی زدم؟
کار های بزرگ هم به دو دسته میشه تقسیمشون کرد :
1. اونایی که EndUser رشون یه سری متخصص (یا حداقل تکنسین) هستن ، مثل مثالی که شما زدید.
2. کارهایی که EU شون مردم عادی هستن . مثل سیستم عامل موبایل
من خودم یدونه دستگاه Nokia N810 دارم که یه تبلت (cpu ی omap2 یعنی arm11 ) با سیستم عامل maemo (بر اساس دبیان) هست. سیستم عاملش خیلی خوب و پایداره ، ولی خاصیت OpenSource بودنش هم یه مزیت حساب میشه و هم یه عیب ! به طور مثال چون این سیستم عامل متن بازه ، از منتهای امکاناتش استفاده شده(با برنامه هایی که خود user ها نوشتن) و اگه به لینوکس وارد باشی میتونی برای خودت برنامه بنویسی یا از معماری های دیگه port کنی.مثلا برنامه keyboard فارسی نداشت ، من با یکم دستکاری براش درست کردم (حالا اگه opensource نبود باید صبر میکردم تا شاید یه شرکتی بیاد برنامشو بسازه) . خلاصه خیلی انعطاف پذیره.
اما از اون طرف کار کردن باهاش برای افرادی که از کامپیوتر چیزی سردرنمیارن سخته و برای همین تمایلی به خریدش ندارن و حتی خود نوکیا هم برای همین دستگاه زیاد تبلیغ نکرد( خیلی ها اسمشم نشنیدن).
البته اون عیب درصورت ساخت نرم افزار توسط شرکت های مختلف (نه خود اعضای استفاده کننده!) به کلی برطرف میشه . ولی فعلا که پول طرف ماکروسافته ! درصورتی که windowsmobile کاملا برعکسه یعنی انعطاف زیادی نداره ولی تا دلت بخواد نرم افزار داره (مناسب افراد عادی).
درضمن با توجه به اینکه تو لینوکس میشه کرنل رو تغییر داد ، پرفورمنس لینوکس به طور بالقوه از ویندوز بیشتره.
* من خودم طرفدار لینوکس هستم (الان از mint7 استفاده میکنم) ولی با توجه به نوع محصول باید تصمیم گرفته بشه.

محمدامین شریفی
جمعه 23 مرداد 1388, 23:16 عصر
درسته که شما میتونین در windows Embedded گزینه هایی رو برای نصب انتخاب کنین ، اما اکثر این گزینه ها مربوط به لایه بالایی سیستم عامل میشه و شما به هسته سیستم عامل دسترسی ندارین .
همه گفته هایتون درست بود،این حرفتون هم از همش قشنگ تر بود.
ماکروسافت همایش هایی برای شریکاش داره که توی اونجا برخی حرف ها رو که نمیشه تو جمع زد رو اونجا میگه!
در ضمن ماکروسافت هم porting kit خودش رو هم رایگان (http://www.microsoft.com/DOWNLOADS/details.aspx?FamilyID=42ce8508-ff00-4ab8-8495-df587d77a8f2&displaylang=en) کرده و هم تا اندازه ای متن باز!،یادمه چند ماه پیش قیمتی حدود 700 دلار داشت،ولی ماکروسافت هم که مشتری های وسایل تعبیه شده رو از دست نمیده.میاد قسمت هایی رو از wince و netmf رو متن باز مکنه و یا حداقل به شریک هاش اطلاعات بیشتری میده.
اما احتمالا ماکروسافت معنی "متن باز" رو هوز خوب درک نکرده و برای استفاده از محصولات به اصطلاح متن بازش هم باید لایسنسش رو تهیه کنیم!(البته فارغ از اینکه اصلا متن باز نیستند)

همین که اکثر Server های معروف دنیا دارن با لینوکس کار میکنن خودش دلیل محکمیه برای این قضیه ،

اینکه اکثر سرور های سایت های معروف دنیا لینوکس هست به 2 دلیل
1) اکثر شرکت های بزرگ رقیب ماکروسافت هستند.
2)سیاست اصلی ماکروسافت،در هر خانه یک رایانه می باشد(همیشه بدنبال بازاری بوده است که بیشتر مشتری را داشته باشد،بازار بازی های رایانه ای و سیستم عامل مردم پسند هم بیشتر از بقیه بازار ها سود ده بوده است)

تازه تو یکی از سایت ها خبری خونده بودم که خود مایکروسافت هم تو Server هاش از لینوکس استفاده می کنه که اگه واقعا اینطور باشه دیگه جای بحثی برای برتری لینوکس از ویندوز باقی نمیمونه !
منبع؟ با عقل جور در میاد دات نت و MSSQL روی لینوکس اجرا بشه؟
بنظرت اگر محصول یک شرکت،توی خود شرکت استفاده نشه،میشه شرکت دیگه از آن استفاده کنه؟
به هر حال تمام حرف های شما صحیح است.kernel جان درباره این crash بیشتر توضیح میدی؟تجربه ای تو این ضمیمنه داشتی؟

farzadsw
جمعه 23 مرداد 1388, 23:38 عصر
ببحشید پابرهنه میپرم وسط ! ولی بحث درمورد اینکه مایکروسافت بهتره یا جامعه متن باز ، هیچ نتیجه ای نداره . مخصوصا که تو ایران شما میتونید با 1000 تومن(1 DVD ) اندازه 10,000,000 تومن نرم افزار نصب و استفاده کنی.

محمدامین شریفی
شنبه 24 مرداد 1388, 10:11 صبح
ولی بحث درمورد اینکه مایکروسافت بهتره یا جامعه متن باز ، هیچ نتیجه ای نداره . مخصوصا که تو ایران شما میتونید با 1000 تومن(1 DVD ) اندازه 10,000,000 تومن نرم افزار نصب و استفاده کنی.
منم امیدوارم این بحث مثل یک loop به بن بست نرسه که تنها راهش terminate کردن فرایند باشه! (:
هم اینک تجارت نرم افزار به سمت درآمد زایی از راه پشتیبانی سوق پیدا کرده است.
تجارت سنتی "نرم افزار های رومیزی"،رقابتی مانند 10 سال پیش را ندارد،گرچه هیچ وقت هم از بین نمی رود و هر چیز هم در جای خویش نیکوست.

As described in the Porting Kit license agreement, you are free to use this Porting Kit to build as many firmware images as you would like for testing purposes. The Porting Kit generates “evaluation firmware” images that are limited to 30 days of use. As soon as you decide to go to production, or even before that, please contact us at netmfbiz@microsoft.com to begin the process for licensing the unrestricted version of the firmware libraries. These are identical to the libraries already in the kit, but are not limited to 30 days of use

به نظر شخصی من،جهان امروز بیشتر در حال فروش لایسنس است تا نرم افزار[همان چیزی که در ARM شاهد آن هستیم]،تجربه انحصار گرایی هم چیزی نیست جز عاقبت IBM که پس از شکست تصمیم گرفت با شرکت های دیگر تعامل کند،ولی الان در جایگاه شرکت اول تصمیم نمی گیرد.
به بحث اصلی برگردیم، کسی با Windows XP Embedded کار کرده،یا این سیستم عامل را جایی دیده؟مراحل port کردنش چجوریه؟

kernel
شنبه 24 مرداد 1388, 10:35 صبح
اول این مطلب رو در مورد Windows و ARM‌بخونین بعد برین دنبال این قضیه :

http://www.itworld.com/mobile-amp-wireless/64276/3-reasons-microsoft-shouldnt-port-windows-arm-processor

اگه Account IEEE دارین این به دردتون می خوره :

http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/login.jsp?url=http%3A%2F%2Fieeexplore.ieee.org%2Fi el5%2F4350396%2F4350397%2F04350687.pdf%3Farnumber% 3D4350687&authDecision=-203

اگه میکروکنترلر کار هستین این یکی :

http://joule.ni.com/nidu/cds/view/p/id/1049/lang/en

اگه هم خیلی حرفه ای تشریف دارین و با پروسسور ARM‌ کار می کنین MSDN مایکروسافت ( آنلاین "مخصوصا وبلاگاش" ) مطلب در مورد Port کردن ARM کم نداره

mehrzad007
شنبه 07 شهریور 1388, 09:58 صبح
تازه تو یکی از سایت ها خبری خونده بودم که خود مایکروسافت هم تو Server هاش از لینوکس استفاده می کنه که اگه واقعا اینطور باشه دیگه جای بحثی برای برتری لینوکس از ویندوز باقی نمیمونه !

اگر اشتباه نكنم مايكروسافت دز زمان انتشار ويروس بلاستر و اينكه سرورهاش به شدت مورد حمله قرار گرفت تا رفع مشكل از سرورهاي لينوكس (بعنوان گيت وي فاير وال ؟ ...) استفاده كرد . اگر جسجتو كنيد فكر كنم به اخبار مربوطه اش دست پيدا كنيد . حتي توي همين سايت هم بود فكر كنم .