PDA

View Full Version : مشکل با کلید خارجی

hmm
سه شنبه 04 اسفند 1383, 16:31 عصر
با سلام
یه جدول با کلید اصلی با نزدیک 50 جدول دیگه رابطه یک به چند داره
یعنی 50 تا کلید خارجی تعریف شده
حالا جدول اصلی و جداول فرعی ما مقدار دهی شده اند ولی متاسفانه مقادیر کلید اصلی اشتباه هستند حالا میخواهم همه constraint ها رو غیر فعال کنم (یکباره) و جدول اصلی رو پاک کنم بدون اینکه جداول فرعی ما بهم بریزه یا حداقل اینکه مقادیر کلید خارجی همگی null بشن و بعد مقدارشان را دستی پر کنم
من نمیتونم (وقت ندارم) که 50 تا constraint رو پاک و دوباره ایجاد کنم
حالا راه حل چیست؟

titbasoft
سه شنبه 04 اسفند 1383, 18:29 عصر
شاید این کد کمکتون کنه. البته به جای 'myParentTable' باید نام جدول parent رو بنویسید. :wink:

البته فکر نمی کنم برای این قصدی که شما دارید پاک کردن constraint ها تنها راه حل و یا شاید بهترین راه حل باشه . در هر صورت این کد تمام ارجاعاتی که مثلا به جدول myParentTable شده رو حذف می کنه

DECLARE @ParentTable varchar(20)
set @ParentTable = 'myParentTable'

DECLARE @fkname varchar(60) , @ct varchar(60)

DECLARE fk_cursor CURSOR FOR
select fk.name fkName,ct.name childTable from sysforeignkeys sf
join sysobjects fk on fk.id=sf.constid
join sysobjects pt on pt.id=sf.rkeyid
join sysobjects ct on ct.id=sf.fkeyid
where pt.name=@ParentTable

OPEN fk_cursor

FETCH NEXT FROM fk_cursor INTO @fkname,@ct

WHILE @@FETCH_STATUS = 0
BEGIN
exec ('alter table ' + @ct + ' drop constraint ' + @fkname)
FETCH NEXT FROM fk_cursor INTO @fkname,@ct
END

CLOSE fk_cursor
DEALLOCATE fk_cursor
GO

فکر نمی کنم کد پیچیده ای باشه ولی در هر صورت اگه با جائیش مشکل داشتید من در خدمتم. :oops:

اما برای ایجاد مجدد fk ها آیا fk دوباره به همان صورت قبلی ایجاد می شوند؟ :گیج:

hmm
چهارشنبه 05 اسفند 1383, 07:33 صبح
ممنون

اما برای ایجاد مجدد fk ها آیا fk دوباره به همان صورت قبلی ایجاد می شوند؟
دقیقا به همون شکل

AminSobati
چهارشنبه 05 اسفند 1383, 08:03 صبح
دوست عزیزم،
شما میتونین موقتا FK Constraintها رو غیر فعال و بعد مجددا فعال کنین، ولی اگر حذف کنین، ساختن دوباره اونها دردسره!

ALTER TABLE ChildTable
NOCHECK CONSTRAINT FK__Const
لذا اسکریپتی که titbasoft عزیز زحمت کشیدن نوشتن رو با دستور بالا تلفیق کنین برای غیر فعال کردن.
بعد از انجام ویرایشات لازم در جداول، با این ساختار مجددا FK Constraintها رو فعال کنین:

ALTER TABLE ChildTable
CHECK CONSTRAINT FK__Const

titbasoft
چهارشنبه 05 اسفند 1383, 08:35 صبح
ته دلم می دونستم راه بهتری هم هست
اما یک چیز رو در نظر داشته باشید که وقتی که دارید relation هاتون رو غیر فعال می کنید نام جداول child رو یه جایی مثلا توی یک temp table ذخیره کنید تا بدونید دوباره روی کدام جدول ها باید relation ایجاد کنید :wink:
(امیدوارم این مساله رو دیر نگفته باشم)

hmm
چهارشنبه 05 اسفند 1383, 14:00 عصر
من میخوام کلید خارجی در تمام جداول دیگه مقدار null بگیره
نمیتونم دستی 50 جدول رو update کنم

AminSobati
چهارشنبه 05 اسفند 1383, 16:39 عصر
وقتی که دارید relation هاتون رو غیر فعال می کنید نام جداول child رو یه جایی مثلا توی یک temp table ذخیره کنید تا بدونید دوباره روی کدام جدول ها باید relation ایجاد کنید
وقتی Relationها سر جایشون هستند و فقط غیر فعال میشن، چه نیازی به ذخیره نام اونها وجود داره؟ بعدا میشه دوباره فعالشون کرد

من میخوام کلید خارجی در تمام جداول دیگه مقدار null بگیره
نمیتونم دستی 50 جدول رو update کنم
با استفاده از این دستور:

EXEC sp_fkeys @pktable_name = N'MyTable'
میتونین بدست بیارین که جدول اصلی، با چه جداولی و دقیقا با چه فیلدی در ارتباطه. بعد دستور Update رو به صورت Dynamic تولید و اجرا کنین. البته باید خروجی این SP رو در یک جدول بریزید تا بتونین Cursor رو باهاش ایجاد کنین.

hmm
چهارشنبه 05 اسفند 1383, 17:15 عصر
من با استفاده از query

select 'alter table ACC.DL NOCHECK CONSTRAINT ' + fk.name fkName into tmp from sysforeignkeys sf
where pt.name='dl'

و جدول tmp رو به یه فایل متنی export کردم و اونرو بعنوان یه فایل batch میخوام اجرا کنم ولی در همه خطها
پیغام

Constraint 'FK_AccCloseRelation_DLFive' does not belong to table 'DL'.

رو میده
چرا؟

آقای ثباتی میشه بیشتر در مورد جوابتون توضیح بدین( update منظورمه)

AminSobati
چهارشنبه 05 اسفند 1383, 21:49 عصر
دلیل خطا اینه که همیشه دارین جدول اصلی رو ALTER میکنین در حالیکه FK Constraint به جدول Child تعلق داره. به این صورت عمل کنین:

select 'alter table ' + ct.name + ' NOCHECK CONSTRAINT ' + fk.name fkName from sysforeignkeys sf
where pt.name='dl'
در مورد Update، میبایست همونطور که برای ALTER یک Command رو تولید کردین و بعضی قسمتهای اون رو با کمک دستور Select ساختین، قسمتهای مختلف دستور Update رو هم بسازین. مثلا برای Null کردن به یک دستور با این ساختار کلی نیاز دارین:

UPDATE ChildTable SET RefColumn=NULL
در اینجا قسمتهای متغیر، یکی ChildTable هستش و یکی RefColumn
پس به کمک اون SP که در پست قبلیم اشاره شد، میتونین اسم جداول و فیلدهایی که باید Null بشن رو بدست بیارین و براشون دستور Update تولید کنین

titbasoft
پنج شنبه 06 اسفند 1383, 15:32 عصر
وقتی Relationها سر جایشون هستند و فقط غیر فعال میشن، چه نیازی به ذخیره نام اونها وجود داره؟ بعدا میشه دوباره فعالشون کرد
کاملا یک اشتباه لپی به علت در نظر گرفتن حذف relation ها :cry:

AminSobati
جمعه 07 اسفند 1383, 20:17 عصر
:wink: :)

hmm
شنبه 08 اسفند 1383, 15:37 عصر
آقای ثباتی ممنون از راهنمایی
سوال من اینه مگه یه constraint که تعریف میشه جزء اون table نیست یا اینکه وقتی کلید خارجی تعریف میکنیم چرا جدول مقصد باید alter بشه (تا حالا فکر میکردم constraint های یه جدول مربوط به اون جدوله ولی ظاهر برای کلید های خارجی این طور نیست)

در ضمن من به owner ها هم احتیاج دارم مثلا acc.t1 و...

titbasoft
شنبه 08 اسفند 1383, 17:34 عصر
وقتی کلید خارجی تعریف میکنیم چرا جدول مقصد باید alter بشه
با اجازه بزرگترها باید عرض کنم که ببینید دوست عزیز foreign key یا کلید خارجی هیچ چیزی جز یک محدودیت برای اعمال referencial entegrity بیشتر نیست به عبارت دیگر foreign key یک محدودیت است که روی یک فیلد (یا چند فیلد) اعمال می شود تا از ورود بعضی از دیتا هایی که مورد نظر ما نیستتند جلوگیری شود (ببخشید خیلی لری حرف میزنم ها) پس می توان این نتیجه را گرفت که foreign key روی جدول child یا جدولی که دیتاهایش را از جای دیگری می آورد اعمال می شود ، چون ما احتیاج به گذاشتن هیچ محدودیتی بر روی دیتاهایی که در جدول parent وارد می شوند نخواهیم داشت. (اندازه سواد خودم نوشتم) :wink:

در ضمن من به owner ها هم احتیاج دارم مثلا acc.t1 و...
به خدا sp_fkeys هم pktable_owner داره هم fktable_owner
:cry:

hmm
دوشنبه 10 اسفند 1383, 12:16 عصر
من با همون query میخوام مستقیما owner رو هم پیدا کنم اگه میشه راهنمایی کنید

hmm
دوشنبه 17 اسفند 1383, 16:15 عصر
:گیج:

titbasoft
سه شنبه 18 اسفند 1383, 00:18 صبح
select 'alter table ' + convert(sysname,USER_NAME(ct.uid)) + '.' + ct.name + ' NOCHECK CONSTRAINT ' + fk.name fkName from sysforeignkeys sf
where pt.name='dl'
حله؟
:wink: