PDA

View Full Version : سوال در مورد شروع کار با MVC

S.Malekzadeh
شنبه 31 مرداد 1388, 14:53 عصر
با سلام.

دوستان من در نتیجه پرسیدن یک سری سوالات به این نتیجه رسیدم که باید از ساختار MVC استفاده کنم. در حقیقت میخوام از معماری چند لایه ای استفاده کنم برای برنامه هایی که مینویسم.

می خواستم اگر ممکن هستش من رو راهنمایی کنید که دقیقا از کجا و چجوری باید شروع کنم کار با MVC رو.

پیشاپیش ممنونم.

امیـرحسین
شنبه 31 مرداد 1388, 17:17 عصر
MVC برای شروع هیچ مرحله خاصی نداره. کافیه شعور MVC رو پیدا کنید (یعنی بفهمیدش) اون وقت هر طرحی که با اون تصور مطابقت کنه. صحیحه.
باید مرحله نمایش و پردازش و کنترل از هم جدا بشن. اپلیکیشن رو بررسی کنید. بخش پردازش رو پیدا کنید، جدا و ایزوله اش کنید. خروجی رو فقط توسط بخش View انجام بدید یعنی فقط تو جاهای مشخص خروجی بدید.
و بخشهایی که مربوط به گرفتن ورودی و انتخاب پردازش هست رو هم تعیین و جدا کنید. همین!

مثلا یه فرم تماس بصورت MVC به این شکل می تونه باشه:
اول کنترولر، فایل مربوط به قالب رو که فرم خالی هست رو پیدا می کنه و اجرا می کنه واین فایل، فرم رو چاپ می کنه.
بعد وقتی فرم ارسال شد. کنترولر اطلاعاتش رو میگیره و به بخشی که باید اطلاعات رو ذخیره کنه(Model) میفرسته و Model هم پاسخ عملیات رو به کنترولر برمیگردونه و اون هم توسط ارتباط با View، نتیجه رو چاپ می کنه. درکش چیز پیچیده ای نیست. پیچیدگیش توی برنامه گسترده بیشتر میتونه احساس بشه.

S.Malekzadeh
شنبه 31 مرداد 1388, 19:08 عصر
اقا خیلی ممنون.
توضیحاتتون خیلی کمک کرد.

فقط آیا منبع مشخصی وجود داره برای دیدن چند تا مثال؟

ممنون.

S.Malekzadeh
شنبه 31 مرداد 1388, 21:28 عصر
ممنون دوست عزیز.