PDA

View Full Version : سوال: سوالی در مورد دسته بندی ثبات ها

shotrebix
سه شنبه 03 شهریور 1388, 14:41 عصر
میخواستم بدونم دسته بندی ثباتها بر چه مبنایی هست و ثباتها به چه دسته هایی تقسیم بندی می شوند.

tdkhakpur
سه شنبه 03 شهریور 1388, 18:09 عصر
سلام
ثباتها هیچ دسته بندی خاصی ندارند فقط برای تشخیص cpu برای انجام یک کار خاص به کار میروند.
مثلا CSو Ip هر دوی این ثباتها موقعیت کد بعدی را که cpu باید آنها را اجرا کند را مشخص میسازد. یا اینکه DS در دستوراتی مثل mov باعث میشود که داده های تعریف شده از این مبدا شروع باید مورد استفاده قرار گیرند و موارد بسیار زیاد دیگر که با بررسی کدها و دستورات اسمبلی بهتر میتوانید متوجه بشوید.

shotrebix
سه شنبه 03 شهریور 1388, 19:08 عصر
من دیدم در بعضی نوشته ها (متون فارسی)، ثبات Destination Index رو جزء رجیسترهای اشاره گر و در بعضی دیگر (متون انگلیسی) جزء رجیسترهای شاخص گرفتن. بالأخره کدومش درسته؟ (من که گیج شدم:گیج:)
چند مورد مشابه فوق هم دیدم که فعلأ نمیگم.

tdkhakpur
سه شنبه 03 شهریور 1388, 23:37 عصر
من دیدم در بعضی نوشته ها (متون فارسی)، ثبات Destination Index رو جزء رجیسترهای اشاره گر و در بعضی دیگر (متون انگلیسی) جزء رجیسترهای شاخص گرفتن. بالأخره کدومش درسته؟ (من که گیج شدم:گیج:)

چند مورد مشابه فوق هم دیدم که فعلأ نمیگم.

ببینید اگر خودتان در چندین مورد از این رجیستر استفاده کنید متوجه خواهید شد که اینها همه اصطلاحات لغتی هستند که مفهوم را بهتر برسانند.
اشاره گر و ایندکس از نظر کار یکسانند ولی اشاره گر مستقیما آدرس محل از حافظه هست ولی ایندکس شماره خانه ای از حافظه که در نهایت همان آدرس را توجیه میکند.
اگر ادرس داخلش قرار بدید میشود اشاره گر ولی اگر عددی داخلش قرار بدید که فاصله از مبدا یک آدرس از حافظه باشد میتوانید ایندکس صدا بزنید.