PDA

View Full Version : اجزای یک برنامه حسابداری ساده

shahinghorbani
سه شنبه 03 شهریور 1388, 16:50 عصر
من برنامه ای که میخاهم بنویسم برنامه ایست که شامل ثبت خرید و فروش و میزان بستانکاری و بدهکاری یک مصالح فروشی است. فردی که برنامه را درخواست کرده از لحاظ سطح معلومات تقریبا صفره و میگه که برنامه ای میخاد که دیگه لازم نباشه یک حسابدار استخدام کنه. بدونم پولم چی شده. کجا رفته چقدر مونده؟ حالا سوال من اینه که این برنامه باید چه چیزهایی رو محاسبه کنه؟ شامل چه اجزایی باشه؟
در پرانتز بگم که ما خریدها و فروشها و بستانکاری و بدهکاری را در جداول مختلف ثبت میکنیم.

Open-Source
سه شنبه 03 شهریور 1388, 17:37 عصر
اول از همه یه انبار میخوای.
فرم خرید جنس و ورود اجناس به انبار.
فرم فروش جنس و حذف اجناس از انبار.

این یه دید کلی هستش.

دیگه خودت رو بزار جای مشتری و هرچی نیاز داری بهش آب و تاب بده(مثلا لیست چک های ورودی-خروجی-لیست مشتریان ثابت-لیست بدهی-لیست بستانکاری-لیست هزینه های بالاسری-و....)

shahinghorbani
سه شنبه 03 شهریور 1388, 21:18 عصر
برای انبار یعنی یک فرم جدا باز کنم؟ یعنی بعد از هر خرید یک فرم جدید باز بشه که بگه انقدر از فلان جنس به انبار میره یا خود به خود به هنگام خرید بره توش؟
یک جدول برای انبار یک جدول برای خرید یک جدول برای فروش یک جدول مشتریان ثابت یک جدول بستانکاری و یک جدول بدهکاری میخام بگذارم به نظر شما کافیه؟ یا چیز دیگه ای هم میخاد؟
یک سوال دیگه هم دارم اینه که صاحب کار میگه که من میخام این برنامه من رو از داشتن یک حسابدار خلاص کنه میخواستم ببینم چه چیزهایی باید توسط برنامه محاسبه بشه. مثلا سود به چه صورتی به دست میاید ؟ سود هر فروش رو به دست میاوریم یا اینکه کلا یک دوره رو فروش رو جمع میکنیم و خرید و هزینه رو ازش کم میکنیم/.؟

shahinghorbani
چهارشنبه 04 شهریور 1388, 02:32 صبح
جوابی نبود؟

shahab_ss
چهارشنبه 04 شهریور 1388, 11:07 صبح
سود به چه صورتی به دست میاید ؟
شما قیمت خرید هر جنس رو داری،قیمت فروش رو از خرید کم کن این میشه سود !
حالا دوست داری تک تک این کارو انجام بده و یا دسته ای،دیگه فرقی نداره

SabaSabouhi
چهارشنبه 04 شهریور 1388, 11:23 صبح
با سلام
اصولاً حسابداری یک برنامه‌ی ساده نیست و خیلی مفصل‌تر و پیچیده تر از مطالبی هست که دوستان اینجا عنوان کردن. بخصوص مبحث انبار و سود و . . .

خود حسابداری شامل سه قسمت هست:

1. تعریف حساب‌ها در سطوح مختلف
هر موسسه یا شرکت بسته به سیاست مالی خود سطوح متفاوتی را تعریف می‌کند. سطوح گروه، کل و معین در اغلب سیستم‌ها وجود دارد ولی در سیستم‌های مختلف ممکن است بیش از یک سطح معین تعریف شود.
در کنار این سطوح ثابت، سطوح شناوری با عنوان تفصیلی نیز تعریف می‌شود که باز تعداد این سطوح بسته به سیاست‌های استفاده کننده دارد.
و هم‌چنین مراکز هزینه نیز در این بخش قرار می‌گیرند.

2. اسناد
سند تنها اطلاعی است که توسط کاربر ورود اطلاعات می‌شود. کل گردش مالی به صورت اسناد حسابداری وارد سیستم می‌شود. این بخش می‌تواند با سیستم‌های دیگر مرتبط بوده و اسناد مختلف توسط سیستم‌های دیگر وارد سیستم حسابداری شود. ( مانند حقوق و دستمزد، استحلاک، فروش، انبار، خزانه و غیره )

3. گزارش‌ها
خدا به دادتون برسه اگه حساب این قسمت رو نکرده باشین و بخواین یه سیستم حسابداری تحویل بدین. چون حجم کار این قسمت از دو قسمت قبلی خیلی بیشتره.
دو سه هزار جور گزارش وجود داره که کارفرما می‌خواد و هیچ وقت هم استفاده نمی‌کنه :)

و اما مخلفات
کلیه سیستم‌های موجود می‌توانند ( الزامی وجود ندارد ) با سیستم حسابداری در ارتباط باشند و ماحصل کار خود را به صورت اسناد در سیستم حسابداری ثبت کنند.

امیدوارم مفید واقع شده باشد
صبا صبوحی

sina_teacher
چهارشنبه 04 شهریور 1388, 11:42 صبح
با تشکر از دوست عزیزمون ! sabasabouhi باید عرض کنم در تحلیل و طراحی یک سیستم ابتدا باید کلیه خواسته های مشتری رو بررسی کنید ( در قسمت هنر تحلیل و طراحی همین سایت مطالب رو عرض کردم )
دوم به دلیل اینکه در ایران بیشترین طیف مخاطبین کاربرانی هستند که با سیستم حسابداری سروکار دارند پیشنهاد می کنم تا کتابهای جلد 1و2 حسابداری دکتر نبوی رو نخوندی ( حداقل مایل به صفر اطلاعات رو نسبت به حسابداری کسب نکردید ) وارد این مرداب نشید .
اگر مایل بودید می تونم بیشتر در این مبحث مطالبی رو عرض کنم .
در نظر داشته باشید سیستم های مبتنی بر عملکرد حسابداری میتونن بصورت طراحی دراماتیک باشند یعنی یه دنیا insert , selecet , . . . و یا می توان بصورت هنر مندانه با تکنیک حسابداری دوبل همه خواسته ها اعم از نگهداری اطلاعات پایه و ثبت عملیات و اسناد و ارائه گزارشات رو با صحت کامل انجام داد .
دنیای بستن حسابهای آخر سال و ارائه گزارشات قانونی ترازنامه و سود و زیان و . . . بماند .:لبخندساده:

shahinghorbani
چهارشنبه 18 شهریور 1388, 13:36 عصر
مشکل اصلی همون خواست های مشتریست. چون فرد سواد زیادی نداره و با برنامه های کامپیوتری هم تا حالا زیاد کار نکرده دقیقا نمیدونه چه چیزهایی لازم داره. این گذشته از اینه که حتی گردش های مالی رو هم نمیشه به همین خاطر دقیقا فهمید.
بابت جواب ها هم خیلی ممنون ولی خیلی کلی است.