PDA

View Full Version : یک سوال در مورد مرتب سازی فارسی در دلفی

عماد
چهارشنبه 12 اسفند 1383, 15:34 عصر
سلام
من در دلفی یک برنامه بانک اطلاعاتی نوشته ام
1.بانک مورد استفاده من از نوع پارادوکس با موتور جستجوی بی دی ای است
2.مشکل من در زمینه مرتب سازی رخ میدهد یعنی بر اساس ترتیب الفبای فارسی نیست علی الخصوص گ پ چ ژ که به نحو بدی در ابتدای لیست مرتب شده قرار میگیرند
3.من زبان بانک را ansi,borland ansi arabic هم انتخاب کردم اما فرقی در انجام مرتب سازی نکرد.
4.من از ویندوز 98 عربی سکند ادیشن و ویندوز 98 فارسی و اکس پی هم استفاده کردم اما ترتیب درست نشد
5.موقعی که از ویندوز 95 فارسی سینا استفاده کردم ترتیب کاملا درست شد و مرتب سازی صورت گرفت
با اوصاف بالا آیا فکر می کنید مشکل از پارادوکس است یا ویندوز؟
اگر از ویندوز است چطور مشکل را حل کنم؟
:wink:

hps
چهارشنبه 12 اسفند 1383, 18:51 عصر
مشکل از Windowsه و متاسفانه هنوز راه حل کاملى براى اون ارائه نشده. علت اصلى این مشکل هم اینه که در تهیه CodePageهاى مختلف مثل Unicode و Windows-1256 زبان فارسى به عنوان یکى از زیرشاخه‌هاى زبان عربى در نظر گرفته شده و بنابراین حروف خاص زبان فارس "گ چ پ ژ" و همین طور "ک" و "ى" فارسى که شکل اونها در زبان فارسى با عربى متفاوته (در عربى "ک" و "ی" نوشته مى‌شوند. متاسفانه اکثریت غریب به اتفاق فارسى‌زبانان در محیط Web از حرف "ی" به جاى "ى" استفاده مى‌کنند. این کار در طولانى مدت به خط فارسى آسیب مى‌رسونه) خارج از ترتیب الفبا در CodePageها قرار داده شده‌اند که این مساله باعث شده تا براى مرتب کردن فارسى با مشکل مواجه بشیم. براى اینکه مساله رو بهتر متوجه بشى با CharMap خود Windows به Character Setهاى مختلف نگاه کن، مى‌بینى که جاى الفباى فارسى نامرتبه.

عماد
پنج شنبه 13 اسفند 1383, 12:58 عصر
یعنی هیچ راه حلی نداره؟
مثلا استفاده از فرمت دیگری از بانک های اطلاعاتی یا فارسی ساز خاصی... اینطور که نمی شود. بالاخره باید برای این مشکل راهی وجود داشته باشد...

:wink:

دنیای دلفی
پنج شنبه 13 اسفند 1383, 15:01 عصر
از اکس پی استفاده کنید مشکل مرتب سازی حل می شود .
:موفق:

hps
پنج شنبه 13 اسفند 1383, 17:49 عصر
از اکس پی استفاده کنید مشکل مرتب سازی حل می شود .

مطمئن نیستم، شاید با یه دونه از Service Packهاش حل بشه.

ولى به عنوان یه راه‌حل شاید بتونى با فیلتر کردن کاراکترها و نگهدارى کاراکترهاى فیلتر شده در بانک اطلاعاتى‌ات مشکلت حل بشه.

عماد
دوشنبه 17 اسفند 1383, 15:03 عصر
سلام

1- اما من از اکس پی هم استفاده کردم و نشد
2- منظورت از فیلتر کردن چیه؟

دنیای دلفی
دوشنبه 17 اسفند 1383, 15:45 عصر
من مدتهاست برنامه نویسی را تحت XP انجام می دهم اما اکس پی که سیستم فارسی آن درست شده یعنی UniCode درست کار می کند تمامی فونتهای پارسا را هم در آن دارم و هیچ مشکلی هم ندارد نه در تایپ نه در مریب سازی مربوط به برنامه .

موفق باشید .
:موفق: