PDA

View Full Version : انتخاب محیط برای Win32 C++

Ceytar
شنبه 14 شهریور 1388, 14:24 عصر
با عرض سلام یه توضیح کوچیک می دم بعد می گم مشکلم چیه :
من برنامه نویسی C++‎‎‎‎‎ رو از روی how to program یاد گرفتم.
حالا می خوام یه محیط برنامه نویسی انتخاب کنم.
منظورم از محیط اینه:
تحقیق کردم دیدم برای اون چیزی رو که دقیقا من می خوام دلفی داره.(البته من نمی خوام با دلفی کار کنم)
مثلا شما تو ویژوال سی محیط طراحی فرم اصلی و ... ندارید.
فقط ویرایش منابع دارید از قبیل ایکن ها و دیالوگ ها و منو ها داره که اونارو نرم افزار های رایگان از قبیل ResEdit هم دارن.
ولی تا اونجا که من فهمیدم دلفی یه همچین محیط داره(البته اینم یقین ندارم چون خودم بلد نیستم و ندیدمش)
حالا دقیقا سوال من اینه من می خوام برنامه نویسی native روی win32 api یاد بگیرم .
MFC و CLR و VCL هم نمی خوام.
زبانمم که C++‎‎‎‎‎ هست.
یه IDE خوب که این قابلیت هارو داشته باشه چیه؟
ویژوال استدیو که طراحی فرم اصلی رو نداره.
طراحی های فرم هم وقتی نرم افزار پیچیده است طاقت فرسا می شه .
فکر نکنم تو نرم افزار های پیشرفته کسی بیاد خودش فرم رو تو کد بنویسه . .وقتی فرم اصلی خیلی پیچیده باشه نیاز به یه فرم دزاینر هست.
اینم تو سوالا بود گفتم بزارم (http://social.msdn.microsoft.com/forums/en-US/vcgeneral/thread/dc630d9f-9cf8-43c5-b1ca-d737d5978ab5/)

C++‎‎‎‎‎ Builder همچین محیطی داره؟

در کل می خوام یه محیطی رو انتخاب کنم و رو همونم کار کنم و تقریبا برای native ویندوز کاملا جواب بده هی مجبور به سوئیچ به اون و این نشم.

ممنونم

Nima_NF
شنبه 14 شهریور 1388, 23:20 عصر
اینکه می گویید " ویژوال استدیو که طراحی فرم اصلی رو نداره." صحیح نیست.

در برنامه نویسی native به آن طراحی دیالوگ می گویند نه طراحی فرم.
در برنامه نویسی win32 برخلاف MFC خودتان ابتدا یک دیالوگ می سازید و سپس با فراخوانی کد این دیالوگ را در تابع اصلی برنامه فراخوانی می کنید تا دیالوگ اصلی برنامه شما شود.
(ضمنا آن چیزی که به صورت پیش فرض در win32 ساخته می شود یک پنجره window هست نه یک dialog، و client area در آن جهت نمایش موارد شما توسط کدنویسی می باشد، پس بحث آن با بحث Dialog متفاوت هست)

یرای دیدن یک نمونه win32 ، برنامه اول من در لینک زیر را مشاهده کنید:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=122363

طرز ساخت دیالوگ:
وقتی پروژه را ساختید یک resource به برنامه اضافه می کنید و بعد از راست کلیک کردن روی آن add resource را انتخاب کنید. سپس نوع را dialog انتخاب کنید.
حال در نمای طراحی دیالوگ (dialog editor) می توانید از پنجره toolbox ابزار ها و کنترل های استاندارد ویندوز را بر روی دیالوگ قرار دهید.

ضمنا انتظار نداشته باشید همه نوع کنترل غیر استانداردی و سفارشی همانند Delphi برای ++Visual C وجود داشته باشد، اگر می خواهید همه نوع کنترل برای شما مهیا و آماده باشد آنگاه باید به سراغ نسخه های جدید C++builder بروید که همه آن امکانات Delphi را دارد و سبک برنامه نویسی مختلفی دارد (VCL) , مزایای و معایب خود را نیز دارد.