PDA

View Full Version : لطفاً راهنمائی کنید

samandari
شنبه 15 اسفند 1383, 14:49 عصر
با سلام خدمت همه دوستانی که به هر طریق زحمت میکشند تا این چنین سایت جامع و سرشار از اطلاعات وجود داشته باشد.
دوستان بنده سوالی دارم که شاید تکراری باشد ولی با وجود جستجوئی که کردم نتوانستم در موضوعات قبلی جواب سوالم را پیدا کنم
و اما سوال
من در دلفی برنامه ای نوشتم که از SQL Server به عنوان مدیریت بانک اطلاعاتی استفاده میکند. بر روی سرور SQL Server 2000 را نصب کرده ام و دیتابیس رو هم روش ریختم حالا برای اینکه من ار کلاینتها بتونم برنامه رو اجرا کنم به چه چیزهائی نیاز دارم آیا
1) باید SQL Server نسخه Client رو در کلاینت نصب کنم یا نه ؟

2) باید دلفی رو توی کلاینتها نصب کنم یا نه؟

3) آیا باید فایل اجرائی برنامه رو در داخل کلاینت کپی کرده و از آنجا برنامه رو اجرا کنم و یا نه فایل اجرائی رو در داخل یک دایرکتوری به اشتراک گذاشته شده در سرور بریزم و از کلاینتها برای فایل مزبور یک Shortcut ایجاد کنم؟

4)کلا بهترین راه برای انجام اینکار چیست؟؟

خیلی ممنون

M.GhanaatPisheh
یک شنبه 16 اسفند 1383, 00:38 صبح

حتما

2) باید دلفی رو توی کلاینتها نصب کنم یا نه؟
مگر برنامتون کامپایل نشده؟
خیر دلفی رو نمی خواد نصب کنید.

3) آیا باید فایل اجرائی برنامه رو در داخل کلاینت کپی کرده و از آنجا برنامه رو اجرا کنم و یا نه فایل اجرائی رو در داخل یک دایرکتوری به اشتراک گذاشته شده در سرور بریزم و از کلاینتها برای فایل مزبور یک Shortcut ایجاد کنم؟
این بستگی به مدل برنامه نویسی تون داره
ولی قاعده معمول اینه که باید برنامه client side روی clientها نصب بشه.

کلا بهترین راه برای انجام اینکار چیست؟؟
SQL SQRVER تحت یک شبکه Domain یا Workgroup
بقیش به صورت مساله بستگی داره

در ضمن قوانین انجمن رو بخونید و تاپیک مناسب انتخاب کنید.

esi022
یک شنبه 16 اسفند 1383, 10:31 صبح
GhanaatPisheh میشه توضیه بدی؟ :evil2:

samandari
یک شنبه 16 اسفند 1383, 10:55 صبح
باسلام و تشکر از شما به خاطر جوابهائی که دادید

دو تا سوال دیگه داشتم
1 ) در هنگامی که ما برای دسترسی پیدا کردن از طریق برنامه یک کانکشن تعریف میکنیم باید اسم سرور SQL Server رو مشخص کنیم حال ممکن است در جائی که میخواهیم برنامه رو نصب کنیم اسم سرور یه چیز دیگه باشه تو اینجور مواقع چکار باید کرد

2 ) آیا میتوان با استفاده از InstallShild کاری کرد که دیگر لازم نباشد نسخهء Client مربوط به SQL Server رو نصب نکرد

در ضمن در مورد تاپیک انتخابی توضیح بیشتری بدید

esi022
یک شنبه 16 اسفند 1383, 11:38 صبح
samandari سلام
به sql client نیازی نیست .
1- بستگی به روش برنامه نویسیت داره . باید پارامتر های مثلا ado connection یا هر رابط sql که داری رو بتونی عوض کنی و پیشنهاد میکنم از ip استفاده کنی نه اسم pc .

2 - مباحث مربوط به دلفی
:موفق:

M.GhanaatPisheh
یک شنبه 16 اسفند 1383, 14:32 عصر
1- بستگی به روش برنامه نویسیت داره . باید پارامتر های مثلا ado connection یا هر رابط sql که داری رو بتونی عوض کنی و پیشنهاد میکنم از ip استفاده کنی نه اسم pc .
:strange:

ای بابا
باید حتما نصب بشه.
چند بار بدون SQL SERVER روی کلاینتها این کار رو کردید؟
شاید با ODBC بشه یه جورایی کنار اومد

پس نسخه Clientی برای مزاح ساخته شده دوست عزیز؟

) در هنگامی که ما برای دسترسی پیدا کردن از طریق برنامه یک کانکشن تعریف میکنیم باید اسم سرور SQL Server رو مشخص کنیم حال ممکن است در جائی که میخواهیم برنامه رو نصب کنیم اسم سرور یه چیز دیگه باشه تو اینجور مواقع چکار باید کرد
شاید بهتر باشه از فایلهای XML استفاده کنید
یه فایل Configuration که ConnectionString رو نگه می داره و به راحتی قابل تغییر بدون نیاز به Compile مجددهست.
بهتره این سوال رو توی بخش Delphi مطرح کنید.

آیا میتوان با استفاده از InstallShild کاری کرد که دیگر لازم نباشد نسخهء Client مربوط به SQL Server رو نصب نکرد
بعید می دونم بشه این کار رو کرد
یعنی من تا حالا این کار رو نکردم.

در ضمن در مورد تاپیک انتخابی توضیح بیشتری بدید
دوست عزیزم قوانین سایت رو حتما مطالعه بفرمایید.

titbasoft
یک شنبه 16 اسفند 1383, 15:04 عصر
باید SQL Server نسخه Client رو در کلاینت نصب کنم یا نه ؟ حتما
آقای قناعت پیشه از شما بعیده. شایدم من درست متوجه نشدم.
فقط کافیه درایور SQL server روی OS وجود داشته باشه تا هر نرم افزاری با استفاده از آدرس SQL ، نام کاربری و کلمه عبور connection string مربوطه رو ساخته ، به آن متصل شود و از آن استفاده کند.
پس یعنی اگر کسی SQL client رو نصب نکرده باشه نمی تونه به یک SQL مثلا روی اینترت وصل بشه؟

2 علتی که من به ذهنم می رسه:
1) کسانی که فقط نیاز به استفاده از client tools رو دارند مثل کسانی که روی میندوز های غیر سروری کار می کنند
2) کسانی که می خواهند مستقیما با استفاده از اینترفیس خود SQL server به آن متصل شوند نه از طریق یک application ثالث :flower:

esi022
یک شنبه 16 اسفند 1383, 15:08 عصر
ای بابا
باید حتما نصب بشه.
چند بار بدون SQL SERVER روی کلاینتها این کار رو کردید؟
شاید با ODBC بشه یه جورایی کنار اومد

==>>همیشه استفاده میکنم.

پس mdac دیگه واسه چی به windows اضافه شد؟
فکر نمیکنم کاری که دوستمون میخواد انجام بده sql client نیاز داشته باشه؟
من اهل کل کل نیستم ولی اگه اشتباه میکنم بگید. :reading:

M.GhanaatPisheh
یک شنبه 16 اسفند 1383, 17:54 عصر
دوستان توضیح کامل بدید
احتمالا من اشتباه می کنم.

M.GhanaatPisheh
یک شنبه 16 اسفند 1383, 17:56 عصر
احتمالا باید یه کتاب Administration بخونم.
:)

AminSobati
دوشنبه 24 اسفند 1383, 12:59 عصر
برای ارتباط با SQL Server از کلاینت، کافیه که ADO یا در حقیقت همون MDAC نصب بشه.
در نصب SQL Server، اگر شما Connectivity Only رو انتخاب کنین، این کار انجام خواهد شد. احتمالا منظور آقای قناعت پیشه همین بوده که اشتباها Client Tools Only نام بردند..