PDA

View Full Version : کمک در نوشتن یک Select

atenaa
جمعه 20 شهریور 1388, 20:04 عصر
سلام
من تو نوشتن یک کوئری select مشکل دارم
من یک لیست از مدارس دارم میخوام بر اساس اونها لیست دبیران شاغل در مدرسه انتخاب شده با کومبو رو را گزارش بدهم
مشکل من اینه که من تو table دبیرهام ممکنه چند تا مدرسه داشته باشم
چه طور می تونم جستجو کنم؟
مثلا فیلدهام شماره پرسنلی و نام ، نام خانوادگی ،موظفی1 ،درس یک موظفی1 ، درس دوی موظفی1 ،
موظفی دو، درس یک موظفی دو، درس دوی موظفی دو و... است.
که مثلا یک دبیر تو 2تا مدرسه(موظفی) ممکنه 2 تا کلاس داشته باشه
دستور select که من نوشتم اگه از کومبو یک مدرسه رو انتخاب کنم تمام فیلدها رو نمایش میده حتی فیلدهای دروس مدرسه دوم اون دبیر
رو هم انتخاب می کنه من می خوام فقط دروس مربوط به اون مدرسه انتخاب شده رو نمایش بدم(می دونم که اشتباه نوشتمش)
کسی می تونه تو نوشتن این select کمک کنه؟
این Select رو می خواهم به عنوان record source گزارشم استفاده کنم.
فایلم رو براتون میگذارم
ممنون

dadsara
شنبه 21 شهریور 1388, 08:34 صبح
سلام
ببین این نمونه درسته ؟

atenaa
شنبه 21 شهریور 1388, 09:03 صبح
نه درست نیست هنوزم اگه درسی مربوط به اون مدرسه نباشه هم نمایش میده همه درسهای یک دبر رو نشون میده نه فقط درسهایی که با اون مدرسه توی کومبو داره
شاید تو پست قبلیم پیچیده تو ضیح دادم
منظورم اینه که من چندتا فیلد دارم می خوام اگه فیلد موظفی 1= کومبو است، فیلد درس1 و ساعت1 نمایش داده شه وگرنه نمایش داده نشه و
اگه فیلد موظفی 2= کومبو است، فیلد درس2 و ساعت2 نمایش داده شه و الی آخر این بررسی رو می تونم تو قسمت Criteria از فیلدهای درس1و ساعت1ودرس2وساعت2و...
قرار بدم؟چه طوری؟با چه کدی میشه؟

dadsara
شنبه 21 شهریور 1388, 09:36 صبح
اگر جسارت نباشه ، هرچند به این نوع طراحی اعتقادی ندارم
ولی ببین اینجوری بدرت می خوره

atenaa
شنبه 21 شهریور 1388, 11:20 صبح
سلام واقعا ممنون همونیه که می خوام دستتون درد نکنه
فقط یک مشکل اونم اینه که تو گزارشگیری قبلی مشخص بود که درس اون دبیر موظفی یا غیر موظفی اما تو این گزارشگیری مشخص نیست
نمیشه یک فیلد داشت که مشخص کنه این درس ها موظفی ان یا غیر موظفی؟
در مورد گزارش خودم من فکر می کردم اگه بشه تو criteria فیلد درس ها و ساعتهاشون این عبارت و گذاشت حل شه

(" ",[درس1.Forms]![listgiri]![Combo0],[sheet11]=موظفي1 .IIf( sheet11.

اما access خطا میده
ولی selectای که شما با union نوشتید همونیه که من می خوام و تنها اشکالش اینه که موظفی غیر موظفی بودن درس مشخص نیست
واقعا مرسی که کمک می کنید

dadsara
شنبه 21 شهریور 1388, 11:45 صبح
سلام
دوست عزیز پیشنهاد می کنم نام فیلدها را انگلیسی کنید و در صورت نیاز نام برچسب آنها را فارسی قرار دهید
برای اینکه بتوانید متوجه شوید موظفی است یا غیر موظفی می توانید در Union (هر یک از سلکتها )درس 1 موظفی را با درس 1 غیر موظفی بیاورید و بین آنها یک شرط OR قرار دهید

atenaa
شنبه 21 شهریور 1388, 15:01 عصر
سلامخسته نباشیدممنون که جواب میدید و معذرت می خوام که باز وقت شمارو میگیرم اما معنای جمله تون رو نفهمیدم :( ("در Union (هر یک از سلکتها )درس 1 موظفی را با درس 1 غیر موظفی بیاورید و بین آنها یک شرط OR قرار دهید ")یعنی میگید من درس غ موظفی 1رو تو همه سلکتام بیارم؟یک دبیر می تونه 5 تا درس موظفی داشته باشه(می تونه تو یک مدرسه یکسان باشه می تونه تو مدارس مختلف باشه)و می تونه 4تا درس غیر موظفی داشته باشه(میتونه تو مدارس موظفیش باشه می تونه تو مدارس دیگه باشه).من فقط الان میخوام بدونم این درس نمایش داده شده جزء موظفی هاست یا غیر موظفی ها.لطف می کنید یک نمونه از Union select ای که میگید بذارید ممنون

dadsara
یک شنبه 22 شهریور 1388, 09:32 صبح
سلام
منظورم اینجوری بود

atenaa
یک شنبه 22 شهریور 1388, 10:44 صبح
ممنون از کمکتون

atenaa
پنج شنبه 26 شهریور 1388, 20:04 عصر
سلام
جناب dadsara مجبور شدم باز مزاحم شما بشم چون هرچی تلاش کردم نتونستم مشکلم و خودم حل کنم
امیدوارم از سوالام کلافه نشید
کدی که تو سلکت واسم نوشتید یک اشکال داره
اگه دبیری هیچ درس موظفی تو اون مدرسه انتخاب شده نداشته باشه و فقط دروس غیر موظفی از مدرسه انتخاب شده داشته باشه،
تو گزارش یک درس موظفی از یک مدرسه دیگرو به همراه درس غیر موظفی اون دبیر نشون میده
(برای مثال فایلی رو که براتون میگذارو دانلود کنید و تو فرم مدرسه 14معصوم رو انتخاب کنید علی احمدی
فقط تو این مدرسه یک غیر موظفی به نام درس ادبیات داره ،ادبیات و نمایش میده اما درس هنر رو هم که جزء دروس موظفی
یک مدرسه دیگه است رو هم جزء دروس موظفی این مدرسه برای این دبیر نمایش میده)
یک اشکالم خودم داشتم
اونم اینکه من اول بر اساس درس موظفی و بعد بر اساس غیر موظفی sort می کنم گزارشم رو تا وقتی درست میکنه
که من هیچ دبیری نداشته باشم که فقط دروس غیر موظفی داشته باشه (برای مثال همون 14 معصوم رو گزارش بگیرید
می بینید که درس علوم رو خارج از ترتیب در اولین ردیف قرار میده)
ممنون میشم یه زحمت بکشید یه نگاه بندازید

dadsara
شنبه 28 شهریور 1388, 08:54 صبح
اگه دبیری هیچ درس موظفی تو اون مدرسه انتخاب شده نداشته باشه و فقط دروس غیر موظفی از مدرسه انتخاب شده داشته باشه،
تو گزارش یک درس موظفی از یک مدرسه دیگرو به همراه درس غیر موظفی اون دبیر نشون میده
سلام
دوست عزیز ساختار سلکت به اینگونه می باشد که بین دروس موظفی 1 و غیر موظفی 1 از عبارت OR استفاده شده است در صوریتکه درنظر دارید دروس مورد نظر بیایند باید مطابق اولین سلکت موجود در این تاپیک عمل کنید
در پست شماره 4 همین تاپیک خدمت شما عرض نموده بودم که اینگونه طراحی اشکالاتی را در پی دارد

بر اساس درس موظفی و بعد بر اساس غیر موظفی sort می کنم
در خصوص مطلب فوق عرض می کنم ریپورت کار خود را درست انجام می دهد به دلیل اینکه درس موظفی اول خالی است پس از همه کوچکتر است بعد به سراغ غیر موظفی می رود که در این حالت علوم است ، سپس به سراغ رکوردهای بعدی می رود دو رکورد بعدی در درس هنر مساوی هستند اما در درس غیر موظفی ادبیات چون کوچکتر است ابتدا آمده و بعد از آن هنر می آید