PDA

View Full Version : طریقه استفاده از دستور md5

farzane_fn
سه شنبه 31 شهریور 1388, 07:49 صبح
یه دنیا سلام به دوستای گلم. من طریقه استفاده از دستور md5 رو بلد نیستم.لطفا کمکم کنید.سرچ هم کردم چیزی که به دردم بخوره پیدا نکردم.

hadisalahi2
دوشنبه 06 مهر 1388, 16:15 عصر
اصلا این دستور MD5 چی هست؟
مربوط به کدوم قسمت دلفی میشه؟

vcldeveloper
دوشنبه 06 مهر 1388, 16:43 عصر
توی دلفی دستور MD5 نداریم. اگر منظور استفاده از الگوریتم تولید Hash کد MD5 هست، از چه کدی یا چه کامپوننتی برای تولید MD5 استفاده می کنید؟ و به چه منظوری میخواید از MD5 استفاده کنید؟

hadisalahi2
دوشنبه 06 مهر 1388, 19:58 عصر
اگه منظور الگوریتم MD5 باشه ، فکر کنم توی همین سایت یک تاپیک در این مورد وجود داره.
ولی لازمه که یاد آوری کنم کدی که در اون تاپیک قرار داده شده مشکل داره و به ازای رشته های مختلف فقط یک کد تولید میکنه

Roia_del
سه شنبه 07 مهر 1388, 12:21 عصر
کدش تو http://irsoft.de/web/Delphi-MD5 هست

http://irsoft.de/web/Delphi-MD5

farzane_fn
چهارشنبه 08 مهر 1388, 16:17 عصر
توی دلفی دستور MD5 نداریم. اگر منظور استفاده از الگوریتم تولید Hash کد MD5 هست، از چه کدی یا چه کامپوننتی برای تولید MD5 استفاده می کنید؟ و به چه منظوری میخواید از MD5 استفاده کنید؟

سلام.من از این دستور می خوام برای رمز ورود به برنامه استفاده کنم . رمز ورود به کدهایی تبدیل بشه که کسی تشخیص نده چیه و بعد هم عمل عکس اون باید انجام بشه تا رمز برگردونده بشه و تشخیص داده بشه و در صورت درست وارد شدن رمز برنامه فعال بشه. اما اینکه از چه کامپوننتی برای این کار استفاده می کنم خودم هم نمی دونم از چه کامپوننتی باید استفاده کنم.اگه می شه راهنمایی کنین.ممنون

vcldeveloper
پنج شنبه 09 مهر 1388, 01:01 صبح
من از این دستور می خوام برای رمز ورود به برنامه استفاده کنم . رمز ورود به کدهایی تبدیل بشه که کسی تشخیص نده چیه و بعد هم عمل عکس اون باید انجام بشه تا رمز برگردونده بشه و تشخیص داده بشه و در صورت درست وارد شدن رمز برنامه فعال بشه.
MD5 برای همچین منظوری ساخته نشده. کدی که MD5 تولید میکنه برگشت پذیر نیست؛ یعنی از روی کد تولید شده نمی تونید به داده اولیه برسید.
اون کاری که شما معمولا می شنوید بعضی سایت ها یا نرم افزارها با MD5 برای ذخیره کلمه رمز انجام میدن، به این صورت هست که بجای ذخیره کلمه رمز کاربر، اول از آن با استفاده از الگوریتمی مثل MD5 یک Hash Code می گیرند، سپس این Hash Code را ذخیره می کنند. هر زمان که کاربر بخواد وارد نرم افزار بشه، از کلمه رمز وارد شده توسط کاربر Hash Code می گیرند، و این Hash Code را با Hash Code ذخیره شده مقایسه می کنند. اگر یکسان بودند، یعنی کلمه رمز درست وارد شده.
اینطوری حتی در صورت دسترسی یک فرد به محل ذخیره کلمه رمز، کلمه رمز کاربر لو نمیره، بلکه نهایتا اون فرد بتونه با استفاده از کدی که به دست آورده، و استفاده از هک یا کرک، به اون نرم افزار خاص وارد بشه. برای همین هم هست که در خیلی از سایت ها اگر کلمه رمز خودتان را فراموش کنید، گزینه ایی برای ارسال مجدد کلمه رمز وجود نداره، بلکه کلمه رمز را برای شما ریست می کنند.

اما اینکه از چه کامپوننتی برای این کار استفاده می کنم خودم هم نمی دونم از چه کامپوننتی باید استفاده کنم.
کامپوننت و کد در این زمینه زیاد هست. یکی از اونها که رایگان هست و مستندات خوبی هم داره TruboPower LockBox هست.