PDA

View Full Version : گفتگو: نحوه درج سند مابین دو سند

heivin
چهارشنبه 01 مهر 1388, 00:29 صبح
شماره اسناد در دیتابیس از نوع BIGINT هستش و شماره اسناد به ترتیب از شماره یک تا ... قرار داده میشه. حال اگه کاربر بخواد یک سند بین مثلا سند شماره 5و6 ایجاد کنه یه راه حل وجود داره: از سند شماره 6 الی آخر همه شماره سندهارو یکی بهشون اضافه کنیم به این ترتیب سند شماره 6 برای ایجاد سند جدید خالی میشه.
عیب این روش اینه که شماره اسناد 6 به بعد تغییر میکنه و این کاربرپسند نیست چون شماره اسناد 6 به بعد رو باید روی کاغذهای دستنویس خودش تغییر بده.
یک راه دیگه هم اینه که نوع فیلد شماره سند رو به real تغییر بدیم. هنگامی که کاربر خواست بین سند 5و6 یک سند درج کنه شماره اونو مثلا 5.1 بزاریم.
از دوستان میخوام بگن که کدوم روش اصولی تره و یا اگه راه کار دیگه ای دارند مطرح کنند
با سپاس

atryad
چهارشنبه 01 مهر 1388, 02:41 صبح
آیا مجبور هست که شماره سند رو به این روش بزند (یعنی بین دو شماره دیگه)
یا به علت اشتباه کاربری سندی رو جا انداخته؟ خوب با آخرین شماره ثبت کند

روش اول که خیلی بد است اگه کاربر تا 1000 سند زده باشد و حالا بخواد سندی به شماره 34 ثبت کند خوب دیگه باید تمام وقتشو بزاره و این شماره هار و تصحیح کند روی کاغذ
اگه فقط توی سیستم ثبت میشد و جای دیگه رو کاغذیا چیز دیگه ای ثبت نمیشد روش اول خوب بود
در مورد روش دوم هم اگه کاربر مجبور باشه باز بین مثلا5.1 و5.2 دوباره یک سند ثبت کند اونوقت باز باید چی کار کرد ایا باز 5.1.1
درواقع اگر این کار به خاطر خطای کاربری(یادش رفته -افتاده بود زیر میز-فکر کردم قبلا ثبت شده و...) یا برنامه نویس است باید جلوی خطا رو گرفت

heivin
چهارشنبه 01 مهر 1388, 10:24 صبح
این مسئله به علت اشتباه کاربری پیش میاد.
در این مورد بایستی شماره اسناد به ترتیب زمان(تاریخ) باشد.
این مورد شاید خیلی کم پیش میاد. شاید این کار بد نباشه: برای درج سند بین سندهای 5و6 از شماره 5.01 ، 5.02 ، ... استفاده کنیم که به این ترتیب میتوان صد تا سند بین دو سند اضافه کنیم. و اما درج بین دو سندی که خودشان درجی هستند باید ممنوع بشه

yaradm
چهارشنبه 01 مهر 1388, 10:59 صبح
این مسئله به علت اشتباه کاربری پیش میاد.
در این مورد بایستی شماره اسناد به ترتیب زمان(تاریخ) باشد.
این مورد شاید خیلی کم پیش میاد. شاید این کار بد نباشه: برای درج سند بین سندهای 5و6 از شماره 5.01 ، 5.02 ، ... استفاده کنیم که به این ترتیب میتوان صد تا سند بین دو سند اضافه کنیم. و اما درج بین دو سندی که خودشان درجی هستند باید ممنوع بشه
سلام . من حسابدار هستم . روش در حسابداری سندی با شماره 5.01 قابل قبول نیست و پذیرش قانونی ندارد.
ممنون.:چشمک: