PDA

View Full Version : چگونگی دیتابیس ثبت نمرات داشجویان

afshin62
چهارشنبه 01 مهر 1388, 13:53 عصر
باسلام به اساتید محترم

من اولین باره که می¬خوام یه پروژه ژایگاه داده بنویسم. برای همین به چند تا مشکل برخوردم.
در این پروِِه من از پایگاه داده Access استفاده میکنم و نهایتاً از طریق VB از اون میخوام گزارش بگیرم و داده ها رو وارد کنم.
این پروژه برای ثبت نمره داشجویان هستش.
در این دیتابیس من از جداول زیر استفاده کردم:
1- اول یک جدول برای ذخیره مشخصات فردی داشنجویان.
2- دوم یک جدول برای نمرات این افراد.
این دو تا جدول با ID فرد با هم ارتباط دارند. ولی مشکل من توی این جدول ذخیره نمرات هستش. فرض کنید توی این دانشگاه فعلاً‌6 تا رشته وجود داره که درساشون فقط توی دوره عمومی مثل هم هستش و بعدش که تخصصی میشه درسا فرق میکنه. بهترین روش برای ذخیره نمرات توی جدول چه جوریه؟ آیا:
الف) من باید نمرات یک فرد برای دروس مختلف رو توی یک جدول بیارم و برای هر رشته یک جدول خاص باز کنم. اگه اینکار رو بکنم مشکلی که پیش میاد اینه که اگه یه رشته¬ی دیگه اضافه شد دیگه ارتباط رو از برنامه اصلی چه جوری کنترل کنم؟
ب) یا اینکه کل دروس رو بصورت فیلد جداگانه در نظر بگیرم و همه افراد با رشته های مختلف بیان توی این جدول. ولی در این صورت هم این بر خلاف قانون اول نرمالسازیه.
ج) یا اینکه یه جدول بسازم با سه تا فیلد ID,course,grades و برای هر فرد همه اسامی دروس زیر فیلد course نوشته شه.
د) راه دیگه ای هست؟؟

سئوال بعدی من اینه که اگه یک فرد نمرش کمتر از 10 شد این افتاده چه جوری بدون اینکه روی این نمره نمره دومش یا سومش ذخیره بشه نرمش رو ذخیره کنم تا نمره اولش هم در دسترس باشه.

با تشکر از راهنمایی های شما

afshin62
پنج شنبه 02 مهر 1388, 04:15 صبح
دوستان چون من تازه واردم کسی کمکم نمی کنه.
بابا این برنامه اصلاً‌برای مدرسه و این جور چیزا نیست اگه کسی بگه میگم برای چیه. فقط یه کم توضیح نمی دونم چه جوری روابط رو برقرار کنم

afshin62
پنج شنبه 02 مهر 1388, 16:15 عصر
دوستان عزیز من اینطور دیاگرام ERی برای مساله ثبت نمرات دانشجویان درست کردم.
میشه یه نگاهی به اون بندازید و اشکالاتش رو به هم بگید.
با تشکر از همکاری شما

afshin62
جمعه 03 مهر 1388, 11:31 صبح
دوستان گرامی من تا این حد پیش رفتم که یه فایل اکسس دارای ارتباطات جداول رو درست کردم میشه چکش کنید

kooroush
چهارشنبه 05 خرداد 1389, 13:29 عصر
سلام کسی برنامه ای در زمینه بانک اطلاعاتی مدرسه داره که شمال فرم تیبل پرسو جو و گزارش باشه ؟

mehdimdp
چهارشنبه 05 خرداد 1389, 19:41 عصر
بهترین روش برای ذخیره نمرات توی جدول چه جوریه؟ آیا:
الف) من باید نمرات یک فرد برای دروس مختلف رو توی یک جدول بیارم و برای هر رشته یک جدول خاص باز کنم. اگه اینکار رو بکنم مشکلی که پیش میاد اینه که اگه یه رشته¬ی دیگه اضافه شد دیگه ارتباط رو از برنامه اصلی چه جوری کنترل کنم؟
ب) یا اینکه کل دروس رو بصورت فیلد جداگانه در نظر بگیرم و همه افراد با رشته های مختلف بیان توی این جدول. ولی در این صورت هم این بر خلاف قانون اول نرمالسازیه.
ج) یا اینکه یه جدول بسازم با سه تا فیلد ID,course,grades و برای هر فرد همه اسامی دروس زیر فیلد course نوشته شه.
د) راه دیگه ای هست؟؟
سئوال بعدی من اینه که اگه یک فرد نمرش کمتر از 10 شد این افتاده چه جوری بدون اینکه روی این نمره نمره دومش یا سومش ذخیره بشه نرمش رو ذخیره کنم تا نمره اولش هم در دسترس باشه.

سلام
به نظر من یه چورایی شما باید روش ج رو انتخاب کنی
البته به روش زیر
یک جدول با فیلدهای ( کددانشجو،کد درس،تاریخ یا ترم ، نمره) بساز
جالا هر دانشجو میتونه برای هر درس چند تا نمره داشته باشه
البته قبل از اینها شما باید
1
یک جدول دانشجو داشته باشی که علاوه بر مشخصات عمومی ، کد رشته ی اونو داخلش ذخیره کنی
2
یک جدول هم برای ثبت تمام رشته ها

id1385
چهارشنبه 05 خرداد 1389, 22:03 عصر
با سلام
شما می خواهید یه لیست دانشجو داشته باشی که دانشجو رو بشه از روی اون شناخت
و یه لیست که بتونه معلوم کنه که دانشجو چه واحدهایی رو برداشته
و یه لیست که نمره هر امتحان دانشجو رو بیاره
----------------------------------------------------------------------------------------------
خب :
شما دانشجوهاتون رو توی یه جدول ذخیره کنید. و چیزایی که می خواهید از اونها اطلاعات دریافت کنید رو وارد کنید اعمم از :
نام،نام خانوادگی،تاریخ تولد،نام پدر، آدرس،کدملی،شماره دانشجویی،کد رشته،وضعیت ...
----------------------------------------------------------------------------------------------
جدول رشته که فیلد رشته و شماره اختصاصی هر رشته ...
جدول دروس :
نام درس، مربوط به چه رشته ای ، نوع درس(عملی،نظری)،تعداد واحد،دانشجو،کد اختصاصی درس ....
ترم ها:
» ترمهایی که هر سال برگزار می شه مانند ترم دوم سال 89 ....
امتحانات میان ترم:
امتحانات و مان ترمهایی که انجام می شه در سال ....
با توجه به جدول های بالا شما خیلی راحت بجای اینکه هی رابطه برقرار کنید با تعریف یک کلید برای هر دانشجو، رشته، درس ، ترم، امتحانات می توانید به نحو احسن همه ی اون کارایی رو که می خواهید انجام دهید و نیازی هم نباشه که شما بخواهید نمره یه ترم رو روی یه ترم دیگه اور رایت کنید.
با این جداول دست و بال شما بازتر می شه که بتونید کارهای دیگه رو هم که می خواهید از جدول هاتون انتظار داشته باشید اعم از آمارگیری های مختلف.

توجه داشته باشید که شما خیلی بهتر می تونید روی این پروژه تمرکز کنید چون شما بهتر از همه می دونید که چی از برنامتون انتظار دارید.
در مورد استفاده از کلید می تونید به برنامه ی زیر هم نگاه کنید.

http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=221938

موفق باشید