PDA

View Full Version : طراحی جداول به صورت درختی

حمیدرضاصادقیان
دوشنبه 06 مهر 1388, 16:13 عصر
سلام دوستان.من برای تعریف حساب در سیستم مالی میخوام جدولمو به صورت درختی طراحی کنم که محدودیت سطح در اون وجود نداشته باشه.در پیاده سازی خود ساختار درختی مشکلی نیست.
من دو جدول طراحی کردم یکی برای نگهداری ساختار درختی و یکی کدینگ حسابها.
حالا سوال اینجاست که مثلا برای حساب کل ، معین یا تفصیلی من میخوام اطلاعات بیشتری از مشتری بگیرم.به عنوان مثال در سطح کل نیازه ماهیت حساب مشخص بشه.یا در سطح تفصیلی ادرس و تلفن و .. مشخصات مشتری نیز پرسیده بشه.
حالا من تمامی اینارو در همون جدول مشخصات حسابها ذخیره کنم.باز مثلا برای کل یا تفصیلی یک جدول دیگه بسازم و به اون ارتباط بدم و این اطلاعاتو داخل اونا ذخیره کنم؟
ممنون.

محمد سلیم آبادی
دوشنبه 06 مهر 1388, 17:38 عصر
سلام،
طبق مسائل مربوط به نرمالسازی، هنگامی که تنها چند نمونه از یک موجودیت دارای خصیصه های بیشتری هستند ما می توانیم یک جدول دیگری ایجاد کرده و با جدول اصلی یک ارتباط یک به یک طراحی کنیم. در این صورت نیازی نداریم که در یک جدول تعداد ستون زیادی ایجاد کرده و این ستون ها خالی بمانند که باعث می شود فضای زیادی به هدر برود و سرعت درج و بازیابی افت کند.

(نمونه: سطر، موجودیت: جدول، خصیصه: ستون)

حمیدرضاصادقیان
سه شنبه 07 مهر 1388, 07:50 صبح
سلام.درسته منم به همین مورد پی بردم.و درآخر قصد انجام همچین کاری رو داشتم. ولی فکر کنم برای کل و معین و تفصیلی باید جداول جداگانه درست کنم.تا مشخصات هرکدوم رو به تفکیک نگه داره و یک جدول هم برای نگهداری ساختار درختی داشته باشم.
اینجوری 5 تا جدول برای کل جداول حسابم میشه.یکی که کلی لیست حسابها و نامشو و کدینگشو داره یکی ساختار درختی رو داره و سه تا هم برای این سه سطح که مشخصات ریزتر رو داشته باشه.
باز اگه اشتباه میکنم راهنمایی کنید.
ممنون.