PDA

View Full Version : طلبکار یا بدهکار

Mahdi_20
شنبه 11 مهر 1388, 14:33 عصر
با سلام
در یک شرکت کالا هایی از انبار بصورت سهمیه ای به پرسنل تحویل داده میشود. سهمیه یک کالای خاص برای هر پرسنل متفاوت است و ممکن است تغییر کند.(مثلا سهمیه من از کالایA تعداد 5 است ولی علی8 سهمیه دارد و ممکن است امروز سهمیه علی 4 شود). پرسنل ممکن است از سهمیه خود کمتر یا بیشتر دریافت کنند.

حالا اگر طی گزارشی نیاز داشته باشیم بدانیم که فلان پرسنل چه تعداد از کالا طلبکار یا بدهکار است چه کار باید انجام دهیم.
**من الان مشخصات پرسنل و کالا رو دارم و میدونم کاربر در این زمان چه تعداد سهمیه دارد.

ahmad_roushan
شنبه 11 مهر 1388, 15:24 عصر
شما باید یک جدول برای پرسنل و یک جدول برای کالا و جدول سومی برای ارتباط آنها ایجاد کنید مثلا جدول لیست کالای تحویل گرفته شده که در این جدول کلید مشتری و کلید کالا وجود دارد مثلا اگه پرسنل شماره 7 کالای B رو به تعداد 6 دریافت کرد باید یک رکورد در جدول سوم ایجاد کنی که شامل داده های 7 و B و 6 باشد البته میتونی داده های اضافی رو هم توی اون نگهداری مثل تاریخ خرید .
حالا با استفاده از این جدول میزان طلب و بدهی هر فرد رو مشخص کن .

Mahdi_20
یک شنبه 12 مهر 1388, 09:01 صبح
دوست عزیز از پاسختون متشکرم ولی فکر کنم متوجه عرایض بنده نشدید.
من جدول کالا، پرسنل و سهمیه را ایجاد کردم. دلیل ایجاد جدول سهمیه اینه که هر پرسنل سهمیه متفاوتی از یک کالای خاص داره و همین سهمیه ممکنه تغییر کنه. و دقیقا به همین دلیله که من نمیتونم طلبکاری و یا بدهکاری هر پرسنل رو با انبار مشخص کنم. مثلا در یک سال 2 با سهمیه لباس پرسنل تغییر میکنه، حالا پرسنل یا کمتر از سهمیه میگیره یا بیشتر. حالا اگه من بخوام به endUser گزارش بدم که یک پرسنل کمتر گرفته یا بیشتر چیکار باید بکنم؟

ahmad_roushan
دوشنبه 13 مهر 1388, 09:42 صبح
خب احتمالا مشکل بر میگرده به تحلیل مساله بهتره که از مشتری بپرسید که چجوری حل میشه .

Mahdi_20
سه شنبه 14 مهر 1388, 11:01 صبح
کسی برای این موضوع راه حلی نداره؟

Mojtaba.Kh
سه شنبه 14 مهر 1388, 12:38 عصر
کسی برای این موضوع راه حلی نداره؟

هرگاه سهمیه عوض شد سهمیه جدید رو با وضعیت سهمیه استفاده شده توسط پرسنل به جدولت اضافه کن و موقع گزارش برایند سهمیه تعلق گرفته و استفاده شده رو توی اون بازه زمانی محاسبه کن

Mahdi_20
سه شنبه 14 مهر 1388, 13:59 عصر
منظورتون اینه که سهمیه جدید یا به نوعی پیشینه های سهمیه هر شخص رو به جدول سهمیه هام اضافه کنم؟
نظرتون چیه اینکار رو انجام بدم: وقتی حواله ثبت میشه تو یه فیلد میزان سهمیه و طلبکار بستانکار رو ذخیره کنم؟

Mojtaba.Kh
چهارشنبه 15 مهر 1388, 12:27 عصر
منظورتون اینه که سهمیه جدید یا به نوعی پیشینه های سهمیه هر شخص رو به جدول سهمیه هام اضافه کنم؟
نظرتون چیه اینکار رو انجام بدم: وقتی حواله ثبت میشه تو یه فیلد میزان سهمیه و طلبکار بستانکار رو ذخیره کنم؟

بله چون میزان سهمیه تغییر میکنه باید وضعیت سهمیه استفاده شده توسط هر یک از اعضاء تا زمان اختصاص سهمیه جدید در جدولت وجود داشته باشه که در اینصورت میزان بدهکار یا بستانکار بودن رو برای سهمیه جدید اعمال کنید و یا اونها رو به جدول سهمیه اضافه کنی تا مثلا وضعیت یکساله اعضاء رو بتونی دربیاری