PDA

View Full Version : نظرخواهی در مورد کلاس دیاگرام سیستم انبار داری

Mahdi_20
دوشنبه 13 مهر 1388, 08:53 صبح
باسلام
کلاس دیاگرامی که در زیر مشاهده میکنید، کلاس دیاگرام یک سیستم انبار داری هست که مسئله پول(ریال، هزینه یا مبلغ) داخلش مطرح نشده و در نظر دارم این سیستم رو در 3 سطح 1.پایگاه داده 2.کلاسهای مطرح شده 3. رابط کاربر طراحی کنم.
حالا در مورد این دیاگرام چندتا سوال دارم که امیدوارم دوستان راهنمایی کنن.
1) برای ارتباط این کلاسها به پایگاه داده یک کلاس بصورت جداگانه در نظر دارم، ایا این کار اصولی هست یا خیر؟
2) برای گزارش های این سیستم هم در نظر دارم یک کلاس جدا تعریف کنم و از طریق آن گزارشات را نمایش و پرینت کنم، آیا این کار اصولی هست؟
3) این سیستم قراره که چند کاربره باشه و پایگاه داده روی سرور قرار بگیره، آیا برای کاربران این سیستم هم باید کلاس خاص خودشون رو در نظر بگیرم (سوالی که ذهنم رو مشغول کرده اینه که کجا باید صحت دسترسی رو بررسی کنم؟)

cups_of_java
دوشنبه 13 مهر 1388, 11:47 صبح
۱) به هر حال نباید کد اتصال و ارتباط با DB با کلاس های دامنه کاری شما قاطی بشه. برای همین به یک یا چند کلاس احتیاج دارید. برای این منظور می تونید به الگوی Data Access Object مراجعه کنید و یک طرح نمونه کوچک شده ولی شبیه اون استفاده کنید.

۲) باز هم کد های گزارش گیری نباید با منطق و کلاس های اصلی برنامه شما ترکیب بشن. برای این منظور هم می تونید از یک یا چند کلاس گزارش گیر که باید بنویسیدشون استفاده کنید.

۳) برای هر کاربر یک کلاس تعریف نمی کنند. اما می تونید کلاسی تحت عنوان User درست کنید و به طبع اون جدول userهاتون رو خواهید داشت توی DB و بعد کلاس Login که بتونه توی DB بگرده و بررسی کنه صحت هویست و دسترسی کاربری که می خواد وارد بشه رو...

Mahdi_20
دوشنبه 13 مهر 1388, 12:12 عصر
متشکرم از پاسخ شما
از عزیزان دیگه کسی هست نظر بده؟