PDA

View Full Version : ایجاد کتابخانه در #c

smhjm
چهارشنبه 03 فروردین 1384, 17:23 عصر
با سلام خدمت تمام دوستان
من در سی شارپ میخواهم یک کتابخانه با دو فایل ایجاد کنم و سپس از آن در فایل سومی استفاده کنم.
ولی نمیدانم چه طوری(شما فرض کنید من فقط بلدم برنامه hello world را بنویسم)
قبلا از کمک شما متشکرم.
smhjm

مهدی کرامتی
چهارشنبه 03 فروردین 1384, 18:38 عصر
ایجاد کتابخانه کلاسها:
1- از منوی فایل گزینه New -> Project را انتخاب کنید.

2- در لیست انواع پروژه ها نوع پروژه را Class Library انتخاب کنید. سپس در قسمت Name و Location نام پروژه و مسیر محل ذخیره آن را مشخص کنید. دکمه OK را کلیک کنید.

3- اکنون ویژوال استودیو فایلهای Solution، پروژه و یک کلاس اولیه ایجاد کرده و آنها را در Solution Explorer اضافه میکند. نام کلاس ایجاد شده بصورت پیش فرض Class1 میباشد:

namespace Lib1
{
/// <summary>
/// Summary description for Class1.
/// </summary>
public class Class1
{
public Class1()
{
//
// TODO: Add constructor logic here
//
}

}
}
4- میتوانید تغییرات مورد نظر را در این فایل بدهید، مثلا یک فیلد بنام VarX به آن اضافه کنید:

namespace Lib1
{
/// <summary>
/// Summary description for Class1.
/// </summary>
public class Class1
{
public Class1()
{
//
//
}

public int VarX;
}
}
5- در Solution Explorer روی نام پروژه (دومین گزینه در Tree) رایت کلیک کرده و از منوی Add گزینه Class را انتخاب کنید. نام پیش فرض این کلاس Class2 است که در صورت تمایل میتوانید آنرا تغییر دهید. کد این کلاس پس از افزودن یک فیلد بنام VarY میتواند بشکل زیر باشد:

using System;

namespace Lib1
{
/// <summary>
/// Summary description for Class2.
/// </summary>
public class Class2
{
public Class2()
{
//
//
}

public int VarY;
}
}

6- از منوی Build گزینه Build را انتخاب کنید. اکنون ویژوال استودیو یک فایل Dll که نام فایل آن همنام پروژه است ایجاد میکند.

استفاده از این کتابخانه کلاس:

7- یک Console Application جدید ایجاد کنید. سپس در Solution Explorer در قسمت References رایت کلیک کرده و گزینه Add Reference را انتخاب کنید. سپس کلید Browse را کلیک کرده و Dll ای که قبلا ایجاد کرده اید را انتخاب کنید. اکنون تعریفات لازم جهت ارجاع به کتابخانه فوق به این پروژه جدید افزوده شده است.

8- در قسمت Using کلاس اصلی Console Application نام Namespace کتابخانه فوق را اضافه کنید.

9- اکنون میتوانید در کدتان از کلاسهایی که در کتابخانه فوق تعریف کرده اید استفاده کنید.

نمونه کدهای فوق ضمیمه شده است.

smhjm
پنج شنبه 04 فروردین 1384, 07:56 صبح
با تشکر از مدیر محترم سایت.
من در ابتدای یادگیری #c هستم و برلی شروع کار از مثالهای MSDN شروع کردم .ولی این مثالها مقدار زیادی

گنگ و نامفهوم است لطفا من را برای ابتدای کار راهنمایی کنید.

با تشکر از شما و توجه شما .
SMHJM

مهدی کرامتی
پنج شنبه 04 فروردین 1384, 12:10 عصر
شما ابتدا باید مفهوم و مقصد برنامه نویسی را درک کنید، سپس یک زبان برنامه نویسی که درک آن برای شما راحت تر است را یاد بگیرید.