PDA

View Full Version : درخواست راهنمایی در مورد آموزش های موجود برای sql server

majid_darab
جمعه 24 مهر 1388, 12:07 عصر
با سلام و درود بر شما دوستان عزیز و گرامی :
اینجانب دانش پژوهی هستم تازه کار که به حمد الهی قدم در عرصه ی این دیتابیس جذاب گذاشته ام.
به منظور یادگیری برای این امر از cd های آموزشی و کتاب هایی تحت عناوین آموزش sql server 2008 بهره جسته ام .
اما موارد آموزشی بالا در یک مورد بسیار مهم ناقص بودند و آن بحث کلیدهای اصلی و خارجی و ارتباط های یک به یک و یک به چند و چند به چند به صورت جامع می باشد.
حتی در کتاب های آموزشی هم این موضوع ها به طور خلاصه شرح داده شده اندودرکتاب های موجود من بیشتر به نحوه برخورد با sql managment پرداخته شده تا آموزش مطالب عنوان شده.
آیا مقاله - cd - کتاب آموزشی ای در موارد زیر وجود دارند که کمک حال این حقیر باشند:

1-نرمال سازی (حداقل تا سه سطح با ارایه مثال های متعدد)
درمورد نرمال سازی به من گفته شده که باید کتاب های پایگاه داده رو تهیه کنم.
اما اکثر این کتاب ها به گونه ای تخصصی به بحث پرداخته و از بیان ساده و روان موضوع با ذکر مثال های متعدد و کاربردی سرباززده اند.

2-ارتباط های یک به یک و یک به چند و چند به چند به صورت جامع و ارایه مثال های متعدد برای آنها
----------------------------------------------
با تشکر از حسن توجه و رسیدگی شما دوست و سرور گرامی و عزیز
مجید داراب

محمد سلیم آبادی
جمعه 24 مهر 1388, 14:02 عصر
سلام،
کلید های اولیه و خارجی و ثانویه و جایگزین و ... تنها برای جامعیت اطلاعات هستند.

یعنی مفاهیم جامعیت اطلاعت (data integrity) با مفاهیم نرمالسازی ارتباط تنگاتنگی دارند.

در مورد مطلب آموزشی در مورد طراحی بانک و نرمالسازی یک فایل pdf دارم ولی نمی دونم از کجا دانلود کردم ولی ایمیل و وبلاگ نویسنده آن را در خط زیر قرار می دم:

hossein.estakhr@gmail.com
http://www.estakhrian.blogfa.com/

اگر راهنمایی در مورد جامعیت خواستین در خدمت هستم مثلا مباحث مربوط به
foreign key (cascasde, references
patterm matching
composit unique constraint
constrain
database level constaraint
check constraint based on udf
self-referencing
junction table
computed column
....

mgh64120
جمعه 24 مهر 1388, 18:35 عصر
اگر راهنمایی در مورد جامعیت خواستین در خدمت هستم مثلا مباحث مربوط به
foreign key (cascasde, references
patterm matching
composit unique constraint
constrain
database level constaraint
check constraint based on udf
self-referencing
junction table
computed column
....

دوست عزيز Msalim
من تازه با زبان Sql آشنا شدم و مواردي رو كه در مورد جامعيت(بالا) مثال زديد رو بلد نيستم
لطفا من رو راهنمايي كنيد
ممنون

محمد سلیم آبادی
جمعه 24 مهر 1388, 21:18 عصر
احتمالا یکسری پست در مورد موارد مذکور در همین سایت خواهم داشت (با مثال های کاربردی)

قید یک مساله واقعا مهمی در مبحث پایگاه داده هاست به طور مثال فکر نکنم افراد قیدی مثلا روی نام خانوادگی افراد مبنی بر اینکه فقط کاراکتر های حروف الفبا ذخیره شود بگذراند!

یا اینکه در مورد شماره تلفن اگر نوع داده رشته ای در نظر گرفته شود تنها کاراکتر های 0 الی 9 در این ستون باید درج شود.

یا مثلا در جدول دروس دانشگاه ما دو ستون با نام های "پیشنیاز" و "همنیاز" داریم که کلید های خارجی جدول هستند و از طرفی کلید اصلی این ارتباط (مقدار reference) ستون PK همان جدول است یعنی مفهوم self-referencing.

کلا مطالب مربوط به جامعیت مطالب واقعا جالب و شیرینی هستند.

امید وارم دوستان استقبال کنند!

mgh64120
جمعه 24 مهر 1388, 21:21 عصر
خيلي عاليه اگه ميشه ادامه بدين
ممنون از توجهتون

majid_darab
شنبه 25 مهر 1388, 11:17 صبح
با تشکر از حسن توجه وراهنمایی شما دوست عزیز و گرامی (--msalim--):
مقاله ای که در بالا عنوان فرمودید بسیار عالی و به درد بخور بود و اگر باز هم در این زمینه مقاله ای موجوده ازتون ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
از اینکه زحمت کشیدید و نیت دارید در مورد مطالبی که عنوان فرمودید مقالاتی ارایه فرمایید به شدت قدردانی می کنم.
------------------------------------------------
فقط موضوعی که در رابطه با این مقاله برایم سوال برانگیز بود اینه که این رابطه های یک به یک و یک به چند و چند به چند در sql managment چگونه توسط برنامه نویس مشخص می گردند - من تا اینجا بلدم که رابطه بین دو جدول را با تعیین کردن کلید اصلی و خارجی مشخص کنم که در اغلب موارد این رابطه توسط خود sql به صورت یک به چند نمایش داده می شود(با توجه به نمادها)
حال مثلا برای تعیین یک رابطه یک به یک آیا باید فیلد خاصی را با فیلد خاص دیگری مرتبط کنیم ؟
اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
------------------------------------------------
با تشکر
مجید داراب

محمد سلیم آبادی
شنبه 25 مهر 1388, 18:14 عصر
از اینکه زحمت کشیدید و نیت دارید در مورد مطالبی که عنوان فرمودید مقالاتی ارایه فرمایید به شدت قدردانی می کنم.

تشگر از لطف شما.
در مورد فعالیت در این سایت تجدید نظر می کنم!
سعی می کنم در وبلاگ شخصیم مسائل مربوط به قیود و جامعیت را آموزش دهم!

رابطه ی یک به یک یعنی کلید اصلی دو جدول با یکدیگر اتصال پیدا کنند.
رابطه ی چند به چند را با کمک یک جدول اتصال (Junction table) پیاده سازی می کنیم.

Abalfazl
یک شنبه 26 مهر 1388, 09:27 صبح
مقاله ای که در بالا عنوان فرمودید بسیار عالی و به درد بخور بود و اگر باز هم در این زمینه مقاله ای موجوده ازتون ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

این مقاله در مهر 88 به روز شده :

http://amir87.persiangig.com/document/JOIN%20AND%20RELATIONS.pdf
http://estakhrian.blogfa.com/post-8.aspx
مطالب جدیدی به آن اضافه شده ، یک سری نکات کلیدی و ظریف در مورد انتخاب کلید اصلی که در دیگر منابع پایگاه داده فارسی ، به اونها اشاره این نشده است .

majid_darab
چهارشنبه 29 مهر 1388, 17:44 عصر
با تشکر فراوان
فایل مزبور با اشتیاق دانلود گردید و از توجه و به روز رسانی شما سپاسگزارم.
مجید داراب

elham_deljoei 1366
چهارشنبه 16 تیر 1389, 11:03 صبح
با عرض سلام:
از کدام سایت می تونم آموزش جامع sql server 2008,asp,c# را دانلود کنم وهمین طورflash