PDA

View Full Version : اجرای برنامه با باز شدن فایل هایی با پسوند خاص

amir-haghighi
دوشنبه 27 مهر 1388, 20:14 عصر
سلام .

همون طور که میدونید اگر روی فایلی کلیک راست کنید و گزینه پروپرتیس رو بزنید در اونجا از قسمت change ... میتونید برنامه ای رو که فایل رو باز میکنه انتخاب کنید تا هر بار که فایل مورد نظر باز شد توسط همون برنامه ای که شما انتخاب کردید فایل باز شه.

حالا فرض کنید فایلیبا پسوند xml یا css یا js اینها فایلهای متنی هستند که حتما همه دوستان با اونها آشنایی کافی دارن .

در حالت عادی این فالها توسط نوت پد باز میشن . اما وقتی برنامه notpad ++ رو نصب کنید این فایلها دیگه با نوت پد باز نمیشن و با برنامه notpad++ میشن .
اگه دریم ویوور نصب کنید این بار این فایلها با برنامه دریو ویوور باز میشن .

خوب من میخوام بدونم که چطور این برنامه کاری میکنن که بعد از نصب اونها این فایلها باپسوند مشخص توسط اونها باز میشه ؟

sd.CSharpProgrammer
سه شنبه 28 مهر 1388, 00:04 صبح
سلام
براي هر نوع فايل در رجيستري كليد يا مقداري ذخيره شده كه تعيين ميكنه فايلهاي با پسوند cs.* مثلاً با ويژوال استوديو باز بشن. وقتي هر برنامه اي رو نصب ميكني اون كليد رو پيدا ميكنه و آدرس خودش رو در اون ذخيره ميكنه كه با انجام اينكار فايلهاي مورد نظر از اين به بعدش توسط اون برنامه باز ميشوند. البته فكر ميكنم اين تنظيمات رو برنامه setup انجام ميده ولي از تو خود برنامه ها هم ميشه اينكار رو كرد. فقط كافيه كليد يا مقدار مورد نظر براي هر پسوند رو در رجيستري پيدا كني.
تمامي پسوندهاي تعريف شده در رجيستري در آدرس HKEY_CLASSES_ROOT قرار دارند.

موفق باشي

EhsanAvr
سه شنبه 28 مهر 1388, 09:37 صبح
سلام دوستان. یه نکته برای من مبهمه که حالا اگه یه پسوند خاص رو برای برنامه ی خودمون رجیستر کردیم،برنامه چجوری متوجه میشه؟
مثلا یه Notepad داریم و میخوایم فایل های txt رو باهاش باز کنیم.حالا تو کد برنامه باید چی بنویسیم؟
اگه خواسته باشیم فایل a.txt رو در notepad باز کنیم،باید اینجوری آدرس بدیم: notepad.exe/a.txt
حالا برای برنامه ی خودمون باید چیکار کنیم؟

amir-haghighi
چهارشنبه 29 مهر 1388, 10:54 صبح
سلام .

من در اون قسمت رجستری رفتم و تغییراتی رو مثل برنامه ویژوال استودیو انجام دادم اما نتیجه نگرفتم .

در اون قسمت برای فایل هایی با پسوند sln برنامه ویژوال استودیو رو به عنوان برنامه باز کننده معرفی کرده بود .

من هم برای فایل هایی با پسوند php برنامه خودم رو معرفی کردم اما جوابی نگرفتم .

لطفا با یک مثال نحوه انجام این کار رو برای یک نوع خاص از فایلها نشون بدید تا من موضوع برام روشنتر بشه .