PDA

View Full Version : سوال: نوع فیلد ذخیره تاریخ در دیتابیس

vahid dot net
چهارشنبه 29 مهر 1388, 10:17 صبح
با سلام خدمت کلیه اساتید محترم
سوالم در مورد نوع فیلد برای ذخیره تاریخ در دیتابیس هست .
بهتره که ما تاریخ شمسی رو به صورت رشته در دیتابیس ذخیره کنیم ؟
در صورت اینگونه ذخیره سازی ، برای انجام عملیات محسباتی در تاریخ مشکلی بوجود نمی آید ؟
یا بهتر اینه که نوع فیلد دیتابیس رو از نوع DateTime در نظر بگیریم؟
در این صورت توی برنامه قبل از ذخیره تاریخ وارد شده توسط کاربر چطور تاریخ رو به میلادی تبدیل کنیم ؟
لطفا در این مورد هر کس هر کمک کوچکی هم که بتونه دریغ نکنه .
با تشکر

raziee
چهارشنبه 29 مهر 1388, 11:13 صبح
نوع فیلد در بانک رو از datetime بگیر.
و در بانک هم به تاریخ میلادی ذخیره کن.
برای استفاده اون تاریخ میلادی رو میگیری و به تاریخ فارسی تبدیل میکنی.
از System.Globalization.PersianCalendar استفاده کن.

vahid dot net
پنج شنبه 30 مهر 1388, 08:14 صبح
نوع فیلد در بانک رو از datetime بگیر.
و در بانک هم به تاریخ میلادی ذخیره کن.
برای استفاده اون تاریخ میلادی رو میگیری و به تاریخ فارسی تبدیل میکنی.
از System.Globalization.PersianCalendar استفاده کن.

خوب بسیار عالی دوست عزیز
اگر کاربر در یک فرم تاریخی را بر اساس شمسی وارد کند می بایست تاریخ وارد شده را به میلادی تبدیل کنیم و بعد در دیتابیس ذخیره کرد . برای این قسمت باید چکار کرد و چه پیشنهادی میدهید ؟ ممنون

raziee
پنج شنبه 30 مهر 1388, 13:43 عصر
اگر کاربر در یک فرم تاریخی را بر اساس شمسی وارد کند می بایست تاریخ وارد شده را به میلادی تبدیل کنیم و بعد در دیتابیس ذخیره کرد . برای این قسمت باید چکار کرد و چه پیشنهادی میدهید ؟ ممنون

از کتابخانه های تبدیل تاریخ شمسی به میلادی کمک بگیرین.
در همین سایت جستجو کنید اگه اشتباه نکرده باشم آقای فرهادی یا فرهانی یک کتابخانه نوشتند.

mahdi_farhani
پنج شنبه 30 مهر 1388, 17:26 عصر
تو این چند سال که دارم برنامه نویسی میکنم ، یاد نداشتم که تاریخ رو از نوع DateTime گرفته باشم ، اونم به خاطر مشکلاتی که تو ذهنم بوده ، همیشه از رشته استفاده کردم .
تا الان هم تو انجام محاسبات ، گزارش گیری و مرتب سازی مشکلی نداشتم .
چند ماه پیش با یکی از اساتید در این مورد در حال بحث بودیم که خارج از این دو مورد یک راه حل دیگه پیشنهاد داد ، که به نظر من همه جا کاربرد نداره ، اونم استفاده از 3 فیلد عددی بود
ولی مشکلی که احتمال برخورد باهاش زیاد هست اونم گزارش گیری در یک بازه خاص است ، که در این حالت استثناء های زیادی پیش میاد.
ولی نظر آخر من استفاده از رشته است ( البته حتماً باید به صورت 2 رقمی ذخیره بشه 01 )