PDA

View Full Version : طراحی CMS

Nazanin-Zohreh
شنبه 02 آبان 1388, 16:00 عصر
سلام به همگی :

من میخواستم با زبان php یک کنترل پنل بنویسم و اصلا نمیدونم باید از کجا شروع کنم.
اگه از دوستان کسی تا حالا کنترل پنل نوشته لطف کنه در این زمینه به من کمک کنه .

مثلا در کنترل پنل چه گزینه هایی باید باشه . و یا حداقل یک کنترل پنل به عنوان نمونه به من معرفی کنه .

با تشکر

ahmadflasher
یک شنبه 03 آبان 1388, 06:33 صبح
خوشبختانه cms های زیادی با php نوشته شدند که نمونه هاشون زیاده
جوملا رو ببینید :http://joomfa.org

Nazanin-Zohreh
دوشنبه 04 آبان 1388, 07:14 صبح
سلام :

جناب tarhebartar (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=56432) من میخوام یه کنترل پنل برای یک سایت تبلیغاتی طراحی کنم مثلا مدیر تبلیغات میخواد یکسری محصولات رو وارد وب سایتش کنه خوب مدیر تبلیغات که نمیتونه کد بزنه تا محصولاتشو نشون بده من میخوام صفحاتی رو به عنوان کنترل پنل طراحی کنم تا مدیر تبلیغاتی بتونه به راحتی اخبار ، محصولات ، و ... رو وارد سایت کنه . البته با کنترل پنل های جوملا و مامبو آشناییت نسبی دارم ولی نمیخوام از اون های استفاده کنم .

مثلا در کنترل پنلی که من میخوام طراحی کنم ابتدا یه user name و password دریافت بشه و سپس وارد کنترل پنل بشه من میخوام بدونم در کنترل پنل من چه گزینه هایی رو میتونم به کار ببرم . البته فکر کنم سوالم ربطی به کد نویسی فعلا نداره بیشتر جنبه تجزیه و تحلیل کنترل پنل رو میخوام .

یک از مواردی که میشه در کنترل پنل گذاشت گزینه تغییر رمز و نام کاربریه دیگر گزینه میتونه درج اخبار باشه
من میخوام بدونم چه گزینه ها و در آخر هم بدونم نحوه ی کد زنی چی جوریه

با تشکر

s_salavati2002
دوشنبه 04 آبان 1388, 11:06 صبح
پروفایل
- تغییر مشخصات شخصی

مدیریت خبرها
-خبر جدید
- حذف یک خبر
- ویرایش یک خبر

مدیریت گروه اخبار
-گروه خبر جدید
-حذف
-ویرایش

مدیریت محصولات
-محصول جدید
-حذف
-ویرایش

مدیریت گروه محصولات
- گروه محصول جدید
- حذف
-ویرایش

آمار کاربران و بازدیدها
- آمار کاربران
- آمار بازدیدها از محصولات (اگه نموداری باشه خیلی خوبه)
- آمار بازدید ها از اخبار

آمار محصولات
- تغییرات محصولات (مثلا قیمتش بالا پایین رفته یا ...)

البته همه اینا با چند دقیقه فکر کردن نوشتم
1. اول باید شرح وظایف مدیر تبلیغات رو در بیاری بعد ببینی که مدیر تبلیغات چی براش مهمه و کدوم قسمت می تونه کارش رو راحت تر کنه و به چه فیدبک هایی از محصولاتش احتیاج داره
اون فیدبک هارو درقالب نمودارو این چیزا دربیار خیلی موثره
فرض من براینه که فقط یک نفر مدیر داری و بقیه کاربر یا مهمانن اگر غیر ازینه و نقش های بیشتری داری بگو

Nazanin-Zohreh
دوشنبه 04 آبان 1388, 13:27 عصر
دستتون درد نکنه جناب s_salavati2002 (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=53014) عالی بود . اگه تو یه دقیقه شما این همه گزینه تو ذهنتون امد من باید به ذهن خودم شک کنم .

بسیار خب ، حالا که تا حدودی فهمیدم گزینه ها باید چی باشه . بقیه تجزیه و تحلیل رو خودم انجام میدم . ولی سوالاتم تموم نشده . اگه شما دوستان محترم تا آخر، سوالات منو جواب بدین خیلی لطف در حق من میکنید.

سوال بعدیم اینه که برای اضافه نمودن یک خبر به سایت من باید چیکار کنم . منظورم اینه که آیا من خودم باید تمام کدهای EDITOR رو بنویسم مثلا مثل راست چین کردن متن اضافه نمودن لینک،عکس یا اینکه نه ادیتورهای نوشته شده وجود داره مثلا مثل ادیتور همین سایت که یکسری شکلک داره ، نوع فونت داره .

ضمنا من برای خبرهام میخام ادامه ی مطلب... نیز بذارم . در این مورد اگه کمکم کنید ممنون میشم .

با تشکر

miladanimator
دوشنبه 04 آبان 1388, 14:05 عصر
یک قسمت هم باید برای مدیریت سفارشات در نظر بگیرید :

سفارشات جدید
سفارشات ارسال شده
و ...
و امکان حذف سفارش های مورد نظر

یک قسمت هم باشه برای تماس با ما و پیام هایی که در تماس با ما سایت وارد می کنند در کنترل پنل مدیر نمایش داده شود .

یک قسمت هم مدیریت کاربران با امکان حذف و ویرایش و مسدود کردن دسترسی کاربر به بخش های کاربری .

s_salavati2002
دوشنبه 04 آبان 1388, 15:40 عصر
اگه تو یه دقیقه شما این همه گزینه تو ذهنتون امد من باید به ذهن خودم شک کنم .

بحث ذهن و این حرفا نیست من یه سری بدیهیاتو گفتم دو تا پروژه انجام بدی صد برابر این چیزا ایده به ذهنت میرسه اون وقت بقیه به ذهنشون شک می کنن!

منظورم اینه که آیا من خودم باید تمام کدهای EDITOR رو بنویسم مثلا مثل راست چین کردن متن اضافه نمودن لینک،عکس یا اینکه نه ادیتورهای نوشته شده وجود داره مثلا مثل ادیتور همین سایت که یکسری شکلک داره ، نوع فونت داره . پروژه های آماده نظیر tinymce (http://tinymce.moxiecode.com/download.php) در اینترنت زیاده و همین tinymce پلاگین خوبی برای آپلود عکس به زبان php داره

ضمنا من برای خبرهام میخام ادامه ی مطلب... نیز بذارم . در این مورد اگه کمکم کنید ممنون میشم .
برای ادامه مطلب معمولا دو فیلد در دیتابیس گذاشته میشه که یکی برای متن مختصر و یکی برای ادامه مطلب

s_salavati2002
دوشنبه 04 آبان 1388, 15:59 عصر
می دونی به نظر من شما داری بزرگترین اشتباه عمرت رو می کنی !!!!!

برای یادگیری دنبال CMS نباش !!!! اول بیس هر کاری رو یاد بگیر و بعد گامهای بلند بردار !!!!!

اگر زیاد بدن نرمی نداشته باشی موقع این مدل راه رفتن و جلو رفتن ها عذاب زیادی رو میکشی , اصلا چرا جهش می زنی !!!!!

البته این یک مثال برای گفتن حرفم بود !!!!

متاسفانه شما ابتدا کدنویسی و طراحی وب رو نمی دونی , به همین خاطر صد در صد زده میشی !!!!

به نظر من از اول وب شروع کن , اگر اینجوری نباشه حتما بعدا خودت رو سرزنش می کنی یا هیچی نمی فهمی !
خیلی حرفتو قبول ندارم
به نظر من اگر این پروژه با یک کارفرما باشه و قول و قرار داشته باشه حرفت درسته منم شدیدا با این کار مخالفم چون خودم درد این قضیه رو چشیدم!!!
ولی اگر فقط پروژه دانشجویی یا ازروی ماجراجویی باشه خیلی هم خوبه
اول یک ساختار کوچیک به ذهن می رسه همون پیاده سازی میشه و در یک دوره چند ماهه می تونه پروژشو به بلوغ برسونه که در این صورت هم پیشرفت صورت میگیره و هم از صفر تا صد یک پروژه رو خودش نوشته!!!

yaqubian
دوشنبه 04 آبان 1388, 21:26 عصر
دوست عزیز
متاسفانه کار ما تو کشور شده کپی برداری از قالب های دیگران.
من هم با tarhebartar موافقم. باید به دنبال ایده های جدید بود. اینکه از حالت consumer به حالت creator تبدیل بشیم خیلی مهمه.
برنامه نویسی یه چیزیه که نیروی کاری واسش زیاده اما مدیریت و ایده دادن به اون برنامه نویسان از همه ارزش بیشتری داره.
بهتره به آنالیز سیستم بپردازین و دنبال ایده های جدیدی باشین که تو سیستم های فعلی وجود نداره.
موفق باشید

s_salavati2002
دوشنبه 04 آبان 1388, 23:59 عصر
دوست عزیز
متاسفانه کار ما تو کشور شده کپی برداری از قالب های دیگران.
من هم با tarhebartar موافقم. باید به دنبال ایده های جدید بود. اینکه از حالت consumer به حالت creator تبدیل بشیم خیلی مهمه.
برنامه نویسی یه چیزیه که نیروی کاری واسش زیاده اما مدیریت و ایده دادن به اون برنامه نویسان از همه ارزش بیشتری داره.
بهتره به آنالیز سیستم بپردازین و دنبال ایده های جدیدی باشین که تو سیستم های فعلی وجود نداره.
موفق باشید
حرف منم اینارو نقض نمی کنه ، من فقط میگم که cms چیزیه که نمونش زیاده بنابراین معماریش چیزی نیست که نشه پیداش کرد و خیلی از تجربه های مختلف رو میشه با همین پروژه تمرین کرد
چون ایده های کلیش تقریبا معلومه فقط پیاده سازیش می مونه
من شدیدا با این قضیه مخالفم که به یکی بگیم خوب فعلا بشین جعفرنژاد قمی رو تا ته بخون هر وقت تموم شد بیا اشکالاتو بپرس
من تقریبا 10 سال پیش تصمیم گرفته بودم که html یاد بگیرم اون وقتا چندتا تگ یاد گرفته بودم ولی کسی نبود بهم بگه اینارو تو notepad بنویس و تو ie بازش کن! اگر اینو یکی اون وقتا بهم می گفت من الان برای خودم تو وب کسی میشدم(معلومه خیلی دلم پره!!)

به نظر من این فوروم باید یه چیزی بیشتر از یک پرسش و پاسخ معمولی باشه و کسی که میاد اینجا بهش جهت داده بشه،
من پیشنهاد می کنم که برای آموزش یه حرکتی انجام بشه و کسایی که میان فوروم قدم به قدم بتونن اینجا یاد بگیرن و به جای اینکه 100 نفر بیان اینجا بگن که موقع ریتریو کردن دیتا فارسی ؟؟؟؟؟؟ میاد یا اینکه Warning: Cannot modify header information میاد چی کار کنم
یه بار مطرح بشه و گام به گام همه بیان جلو
اگر کسی طرحی داره ، من با وجود سواد کمم حاضرم کمک کنم

hueman
سه شنبه 05 آبان 1388, 10:11 صبح
نوشتن یه cms دو انگیزه بیشتر نداره، یا برای کسب تجربه و یا برای کسب درآمد، من فکر می کنم نوشتن یه cms نیاز به تجاربی بیشتر از برنامه نویسی معمولی داره و مهمترین اونها مدیریت پروژه س، بنابراین من فکر می کنم برای کسب تجربه انتخاب نوشتن یه cms انتخاب خوبی نیست، برای کسب درآمد هم نوشتن یه cms زیاد منطقی به نظر نمی رسه چرا که در حال حاضر cms های متعددی با پشتیبانی بسیار قوی به صورت رایگان وجود داره و هرکدوم از اون ها پلاگین های متعددی دارن که اغلب نیازها رو مرتفع می کنه
من یک سال و اندی از عمرم رو صرف نوشتن یه cms کردم و نهایتا هم نا تمام رهاش کردم، دلیل رها کردنم به هیچ وجه تنبلی یا کم آوردن نبود، دلیل اصلیش نداشتن تجربه کافی برای مدیریت پروژه بود، دوستانی که در این زمینه تجربه دارن میدونن که برای یه cms تمامی امکان ها باید پیش بینی بشه، تمامی نیاز ها باید سنجیده و برآورده بشه، تمامی قسمت های کد باید با هم هماهنگ باشه و ... و این نیاز به مدیریت داره
به هر حال به دوستانی که قصد انجام این کار رو دارن توصیه می کنم به جای این کار پلاگین نویسی برای cms هایی مشهوری مث جوملا و وردپرس رو یاد بگیرن، و اگر زیاد مصمم هستن که این کار رو بکنن پیشنهاد می کنم کارشون رو بخش بندی کنن و تا بخشی رو تموم نکردن به بخش بعدی نرن، اینگونه که در پایان هر بخش تمامی کد بدون خطا مطابق پیش بینی ها کار بکنه و بعد به فکر توسعه بخش بعدی باشن

s_salavati2002
سه شنبه 05 آبان 1388, 20:21 عصر
بعد یه چیزی !!!!

جوملا به نظر من یک اعلام جنگ و قدرت نمایی هستش ! به کار پروژه های ما نمی خوره و خدا پسندانه نیست !

صحیح نیست سیستمی به این حجم و سنگینی رو در قبال پول و مسائل مالی و اقتصادی به مردم و مشتریان ارائه کنیم !

با تشکر
من نمی دونم بحث یه دفعه چرا به اینجا کشید ازطراحی یه cms کوچیک رسیدیم به مشکلات اخلاقی فروختن جوملا!
اینم دو نمونه از مشکلات اخلاقی جامعه!!!
http://ch3.iribtv.ir/
http://www.iran.ir/cms/

amirhosein
چهارشنبه 06 آبان 1388, 13:04 عصر
به هر حال به دوستانی که قصد انجام این کار رو دارن توصیه می کنم به جای این کار پلاگین نویسی برای cms هایی مشهوری مث جوملا و وردپرس رو یاد بگیرن، و اگر زیاد مصمم هستن که این کار رو بکنن پیشنهاد می کنم کارشون رو بخش بندی کنن و تا بخشی رو تموم نکردن به بخش بعدی نرن، اینگونه که در پایان هر بخش تمامی کد بدون خطا مطابق پیش بینی ها کار بکنه و بعد به فکر توسعه بخش بعدی باشن

منم همین کار رو پیشنهاد میکنم. بهتر دوستان بجای اختراع چرخ برن و وقتشون رو صرف بررسی ساختار چرخ کنن تا برای کارهاشون از همون چرخ استفاده کنن و اگه لازم شد یا چرخ رو تغییر بدن یا نمونه اش رو بسازن. بعدش هم اینکه توی بررسی ساختار CMS های موجود انقدر مطلب یاد میگیرید که از نوشتن از ابتدای یه CMS براتون بهتره. فقط باید یه CMS رو توی دست بگیرید و توسعه اش رو یاد بگیرید.

s_salavati2002
چهارشنبه 06 آبان 1388, 13:36 عصر
منم همین کار رو پیشنهاد میکنم. بهتر دوستان بجای اختراع چرخ برن و وقتشون رو صرف بررسی ساختار چرخ کنن تا برای کارهاشون از همون چرخ استفاده کنن و اگه لازم شد یا چرخ رو تغییر بدن یا نمونه اش رو بسازن. بعدش هم اینکه توی بررسی ساختار CMS های موجود انقدر مطلب یاد میگیرید که از نوشتن از ابتدای یه CMS براتون بهتره. فقط باید یه CMS رو توی دست بگیرید و توسعه اش رو یاد بگیرید.
اختراع دوباره چرخ نیست، ساختن یه چرخ ساده است که تو این راه میشه مشکلات ساخت یه چرخ با کیفیت رو چشید و کلی ایده های جدید به ذهن آدم میرسه
مهمترین چیزی که میشه بدست آورد اینه که مدیریت پروژه رو درسطح خیلی ساده میشه تجربه کرد
من php رو با یک cms برای یک جایی و با استفاده از ajax شروع کردم و بعدش یکی از دوستام گفت چرا جوملا کار نکردی؟
اونجا من خیلی چیزا رو درک کردم : فرهنگ اوپن سورس ، استقامت در پروژه ، ضرورت شیء گرایی ، ساختار دیتابیس ، خیلی وقتا که به بنبست میرسیدم خودمو میباختم و دوباره شروع می کردم (چون طرف کارشو می خواست)، یادگرفتم که تو پروژه هام خودم تکیه کنم و cms های آماده رو ابزار و ایده بدونم نه مواد اولیه

خوب اینا چیزایی نیست که آدم بتونه با یک پلاگین و این حرفا یادبگیره
اگر یکی php رو با پلاگین برای جوملا شروع کنه وسعت فکرش به اندازه جوملا میشه بعدش میاد نیوک و یاد میگیره و...
آخرش کسی میشه که میتونه برای چندتا cms خوب پلاگین بنویسه ، چرا چون که وقتی نمیشه که دیدشو باز کنه
همه اینا نظز شخصیم بود که براساس تجربه کمم تو کار بدست آوردم و الانم اگه برگردم از همونجا شروع می کنم!!!
ولی وقتی این همه آدم با حرفم مخالفن بهتره که ادامه ندم ، دلیلی نداره همه مثل هم فکر کنن!

hueman
پنج شنبه 07 آبان 1388, 10:46 صبح
اختراع دوباره چرخ نیست، ساختن یه چرخ ساده است که تو این راه میشه مشکلات ساخت یه چرخ با کیفیت رو چشید و کلی ایده های جدید به ذهن آدم میرسه
مهمترین چیزی که میشه بدست آورد اینه که مدیریت پروژه رو درسطح خیلی ساده میشه تجربه کرد
نوشتن سایتی که قسمت مدیریت هم داره نوشتن یه cms (به معنی عامش) تلقی نمی شه، یک cms برای مدیریت محتوای خاصی نوشته نمی شه بلکه برای مدیریت هرگونه محتوایی نوشته میشه و از همین رو مدیریت پروژه cms نه تنها خیلی ساده نیست بلکه خیلی مشکله

اگر یکی php رو با پلاگین برای جوملا شروع کنه وسعت فکرش به اندازه جوملا میشه من فکر می کنم کسی که پلاگین نویسی جوملا رو به خوبی بلد باشه توانایی راه اندازی هرگونه وبسایتی رو داره، در مورد جوملا مقداری کم لطفی می کنی دوست من، شما اگه سری به بخش توسعه های جوملا در سایتشون بزنین به قدرت جوملا ایمان میارین

من هم این گفته amirhosein رو به شدت تایید می کنم:

توی بررسی ساختار CMS های موجود انقدر مطلب یاد میگیرید که از نوشتن از ابتدای یه CMS براتون بهتره. فقط باید یه CMS رو توی دست بگیرید و توسعه اش رو یاد بگیرید.
به نظر من توسعه دادن یه کدی که سالهاس داره جواب پس میده خیلی مفیدتر از تولید کدیه که اگه تکمیل بشه تازه باید وارد مرحله آزمایش و رفع و رجوع مشکلات بشه، چه از لحاظ کسب تجربه چه از لحاظ رسیدن به اهداف کاری و تجاری

s_salavati2002
پنج شنبه 07 آبان 1388, 12:34 عصر
من اصلا هیچ کدوم از cms های موجودو رد نمی کنم و هیچ وقت هم نمی گم همه چیز رو خودمون بنویسیم ، کاملا معلومه سیستمی که امتحانشو پس داده و زیر بار خیلی زیاد رفته با سیستمی که یک تازه کار می نویسه فرق داره من همیشه میگم که مطالعه هسته جوملا خودش کلاس درسه و خیلی وقتا تو پروژه هام سعی می کنم از ساختار دیتابیس جوملا ایده بگیرم

من مشکلم اینه که کسایی که با نوشتن پلاگین کارشونو شروع می کنن پلاگین نویس خوبی میشن حالا هرچقدرم عالی ، می تونن به فکر پروژه های enterprise باشن؟؟
نهایتا چند نفرشون جمع میشن و یه سایت می زنن چند تا سرور اجاره می کنن و میشن نماینده هاست و دامین و همه سایتاشون هم با جوملا می زنن این قضیه کمکی به بازار it ایران نمی کنه

البته گفتم اینا نظر شخصی من بود و قرار نیست که همه یه جور فکر کنن
فکرم نمی کنم این بحث به جای خاصی برسه چون تو ایران تعداد شرکت هایی که میان و سیستم طراحی می کنن خیلی کمه و برنامه نویسی میشه جوملا + php + بومی سازی و...

Nazanin-Zohreh
پنج شنبه 07 آبان 1388, 12:54 عصر
سلام :

نمیدونم چرا سوال من به اینجا کشیده شد !!!:متعجب:

عرضم به حضورتون که حالا گیرم که من از جوملا و مامبو و یا هر سیستم محتوای دیگه استفاده کردم . خب اینجا یه مشکل پیش میاد و اون اینکه مثلا من یه وب سایتی رو با یه CMS که در بالا اسمشو گفتم طراحی کردم سپس من میخوام این وب سایتو بدم دست مشتری . خب کنترل پنل مشتری که میخواد هر روز اخبار به سایتش اضافه کنه یا مثلا میخواد محصولات جدیدشو ارائه کنه از کجاست .

یعنی فرضا اگه من با جوملا وب سایتو طراحی کردم چه کنترل پنلی به مشتریم بدم ؟

شما میگید همون کنترل پنل رو که خودم با جوملا وب سایتو طراحی کردم هم به مشتری بدم ؟

فرض میکنیم اینطور باشه . آیا یاد دادن به مشتری که با این کنترل پنل کار کنه سخت نیست ؟

من میخوام یه کنترل پنلی طراحی کنم و به این اندیشه ی خودم اینقدر اعتقاد دارم که اگه همه ی دوستان هم بگن کار اشتباهی میکنی از کارم دست بر ندارم چون معتقد هستم که کاری که دارم میکنم درسته . البته تعصبی نیستم . ولی روی این موضوع فکر کردم .

من میخوام از طراحی این CMS در آمد کسب کنم . من دانشجو نیستم بلکه لیسانس کامپیوتر دارم . من اصلا PHP بلد نیستم . ولی وقتی توی سایت www.w3schools.com (http://www.w3schools.com) رفتم دیدم چیز خاصی نداره .

دیگه variable , if ,cookie,session, اینارو میدونم باید چی کار کنم . فقط نکته که میمونه اینه که من نمیدونم اگه با جوملا وب سایت طراحی کنم کنترل پنل مشتری چی میشه ؟

ممنون از پاسخ هاتون

hueman
پنج شنبه 07 آبان 1388, 19:15 عصر
اگه منظورتون از cms راه اندازی وبسایتیه که قسمت مدیریت هم داره اونقدرها هم سخت نیست، ولی اگه منظورتون نوشتن برنامه ایه که باهاش بشه بدون دانش برنامه نویسی هرگونه (یا دسته کم یک نوع مثل خبر،کالاو...) محتوایی رو مدیریت کرد و سایت های متعددی رو باهاش راه اندازی کرد کماکان نظر من اینه که بیخیال بشین.
از صحبت هاتون میشه فهمید علاوه بر اینکه با php آشنایی ندارین بلکه هیچ گونه آشنایی با cms ها هم ندارید، همه cms ها (و یقینا اونی که شما قصد نوشتنش رو دارین) دارای بخش مدیریت هستن و شما چه cms رو خودتون بنویسین و چه از cms های رایگان استفاده کنید بخش مدیریت (یا به قول شما کنترل پنل) رو به مشتری تحویل میدین و صدالبته که باید یه آموزش مختصر هم به مشتری بدین

درمورد پولی که از مشتری باید بگیرین باید بگم که شما به نسبت زحمتی که برای کارتون میکشین می تونین پول بگیرین، اگه قراره بنویسین زحمتش خیلی زیاده، اگه قراره یه cms رو کاستومایز کنین زحمتش کمتره
من وقتی ببینم که نیازهای مشتری هام با cms خاصی برآورده میشه خودم رو به زحمت نمی اندازم و صرفا با طراحی یه تمپلیت و استفاده از چند پلاگین و یه آموزش مختصر در طول چند ساعت کارش رو راه میندازم و پولی (نهایتا 100 تومن) ازش میگیرم که برای چند ساعت کار خیلی هم به صرفه س

HOSSEINGHOLI
جمعه 08 آبان 1388, 21:23 عصر
اگه بتونی بنویسی خیلی خوبه
ولی باید تا اخرش بری چون تنهایی کار زیاد اسونی نیست
چون اون cms هایی که برای اگهی و تبلیغات در بازار هستند زیاد هم کامل نیستند و ممکنه بعضی از انتظارات ما رو بر اورده نکنند

Nazanin-Zohreh
شنبه 09 آبان 1388, 07:48 صبح
جناب hueman (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=117941) یکمی واضح تر میگید . منظورتون از بی خیال بشید یعنی چی ؟

شما کدوم CMS رو میگید دورشو خط قرمز بکشم ؟

حالا شاید من فکر میکنم که PHP بلدم . خب یه چند تا سوال بپرسین ببینم کجای PHP رو نفهمیدم ؟

لطفا به جای این صحبتا این تایپیکو تبدیل میکنیم به یه آموزش CMS . یا در صورت تخلف یه تایپیک دیگه بنام آموزش CMS برپا کنیم و هر کی که هر چی میدونه بریزه وسط سفره . هم من به هدفم نزدیک تر میشم و هم شما یه کار خداپسندانه انجام دادین .

ما طی این چند روز که اومدیم سوال بپرسیم کسی دقیقا اون سوالی رو که من پرسیدم جواب نداد .

در ضمن من از مدیرهای هر بخش که چیزی در این زمینه میدونن و افرادی که از اطلاعات و تخصص کافی بر خوردار هستند هم خواهش میکنم در بحث ما شرکت کنن تا حداقل تبادل اطلاعاتی که انجام میشه فعل الواقع تاثیر خودشو داشته باشه .

یا علی

HOSSEINGHOLI
شنبه 09 آبان 1388, 11:38 صبح
من هم نظرم اینه که با چند تا cms کار کنید تا دستتون بیاد cms چیه
بعد برید دنبال طراحیش

maysamscript
شنبه 09 آبان 1388, 17:39 عصر
سلام به دوستان
به نظر من نوشتن cms کار بسیار بهتری هست به چند دلیل:
1- تغییر و توسعه آن سریعتر و آسان تر هست.
2- میشه یه کنترل پنل ساده برای مدیریت cms تهیه کرد که کاربر راحتر بتونه کار کنه. cms های موجود معمولاً پیچیده هستن و کاربر رو دچار سردرگمی میکنه.
3- میشه cms را با نام تجاری فروخت و دیگه رایگان نیست که با فروشش دچار عذاب وجدان بشیم
4- میشه cms رو برای کارهای خاص اختصاصی کرد اینجوری اگر کد cms هم لو بره فقط به درد یه کار خاص میخوره.
5- چند مورد دیگه هم تو ذهنم بود که یادم رفت

لازم نیست cms ای که مینویسیم قدرت جوملا رو داشته باشه. چون ما که نمیخواهیم مشتری بتونه پلاگین و از این حرفا برای cms بنویسه. بنابراین نوشتن cms به نظر من با توجه به فراوان بودن کدهای php کار شاقی نیست البته ایده گرفتن از cms های موجود میتونه بسیار مفید باشه

s_salavati2002
یک شنبه 10 آبان 1388, 09:59 صبح
سلام به دوستان
2- میشه یه کنترل پنل ساده برای مدیریت cms تهیه کرد که کاربر راحتر بتونه کار کنه. cms های موجود معمولاً پیچیده هستن و کاربر رو دچار سردرگمی میکنه.
3- میشه cms را با نام تجاری فروخت و دیگه رایگان نیست که با فروشش دچار عذاب وجدان بشیم
4- میشه cms رو برای کارهای خاص اختصاصی کرد اینجوری اگر کد cms هم لو بره فقط به درد یه کار خاص میخوره.

لازم نیست cms ای که مینویسیم قدرت جوملا رو داشته باشه. چون ما که نمیخواهیم مشتری بتونه پلاگین و از این حرفا برای cms بنویسه. بنابراین نوشتن cms به نظر من با توجه به فراوان بودن کدهای php کار شاقی نیست البته ایده گرفتن از cms های موجود میتونه بسیار مفید باشه
خوب چه عجب یه نفر با حرف من موافق بود!
علاوه براین مواردی که دوستمون اشاره کرد به نظر من اون دید و اعتماد به نفسی که به آدم می ده باعث افزایش سرعت پیشرفت می شه و دیگه آچار مخصوص یک پیچ نمیشه!

meysamm
دوشنبه 11 آبان 1388, 13:40 عصر
سلام به دوستان

تایید می کنم! نمیدونم چرا بعضی از ما ها یاد گرفتیم نظرمون رو به بقیه تحمیل کنیم !!! و به جای کمک و نشون دادن راه افراد رو سرد کنیم. :عصبانی++:

meysamm
دوشنبه 11 آبان 1388, 13:46 عصر
سلام :

نمیدونم چرا سوال من به اینجا کشیده شد !!!:متعجب:

عرضم به حضورتون که حالا گیرم که من از جوملا و مامبو و یا هر سیستم محتوای دیگه استفاده کردم . خب اینجا یه مشکل پیش میاد و اون اینکه مثلا من یه وب سایتی رو با یه CMS که در بالا اسمشو گفتم طراحی کردم سپس من میخوام این وب سایتو بدم دست مشتری . خب کنترل پنل مشتری که میخواد هر روز اخبار به سایتش اضافه کنه یا مثلا میخواد محصولات جدیدشو ارائه کنه از کجاست .

یعنی فرضا اگه من با جوملا وب سایتو طراحی کردم چه کنترل پنلی به مشتریم بدم ؟

شما میگید همون کنترل پنل رو که خودم با جوملا وب سایتو طراحی کردم هم به مشتری بدم ؟

فرض میکنیم اینطور باشه . آیا یاد دادن به مشتری که با این کنترل پنل کار کنه سخت نیست ؟

من میخوام یه کنترل پنلی طراحی کنم و به این اندیشه ی خودم اینقدر اعتقاد دارم که اگه همه ی دوستان هم بگن کار اشتباهی میکنی از کارم دست بر ندارم چون معتقد هستم که کاری که دارم میکنم درسته . البته تعصبی نیستم . ولی روی این موضوع فکر کردم .

من میخوام از طراحی این CMS در آمد کسب کنم . من دانشجو نیستم بلکه لیسانس کامپیوتر دارم . من اصلا PHP بلد نیستم . ولی وقتی توی سایت www.w3schools.com (http://www.w3schools.com) رفتم دیدم چیز خاصی نداره .

دیگه variable , if ,cookie,session, اینارو میدونم باید چی کار کنم . فقط نکته که میمونه اینه که من نمیدونم اگه با جوملا وب سایت طراحی کنم کنترل پنل مشتری چی میشه ؟

ممنون از پاسخ هاتون

دوست عزیز قبل از شروع به کار لطفا به چند مورد توجه کنید:
1. CMS یا هر سیستمی چه ساده و چه خیلی پیشرفته فقط دانش برنامه نویسی نیاز نداره!
باید به طراحی دیتابیس ، معماری اینترنت ، تکنیک های مدرن برنامه نویسی مهندسی نرم افزار و ... آشنا باشید
2. اگر کارتون رو با برنامه ریزی در یک زمان معین به اتمام نرسونید حسابی خودتون رو دلسرد می کنید و ممکنه کلا از برنامه نویسی هم زده شید.
3. پروژه باید فاز به فاز جلو بره و برای هر قدم طرح و نقشه داشته باشید.
4. محدوده پروژه باید دقیقا تعیین شه و هرجا حس کردید دارید از خط قرمزهای پروژه عبور می کنید نسبت به کنترل این وضعیت سریعا واکنش نشون بدید.

سواتای
یک شنبه 15 آذر 1388, 00:12 صبح
به من تازه وارد در مورد cms بشتر بگید

nilofaraneh
سه شنبه 17 آذر 1388, 23:11 عصر
salam dostan
man daneshjoee terme akhare kardanie computram
in term ye project nahaii daram ke tarahie ye cmse albate na ziad herfeii
ba php ziad ashnaii nadarm chon ke taze in term daram pasesh mikonam
age mishe komak konin man hala chikar bokonam ?
az koja shoro konam ?
ye ketabe marjaee php gereftam be nazareton aval php ro takmil konam bad beram soraghe cms?
dar zemn man dokhtare zerangiam :D
mamnon misham rahnamaiim konid

meysamm
چهارشنبه 18 آذر 1388, 10:36 صبح
به من تازه وارد در مورد cms بشتر بگید

اینو بخونید:

http://forum.webfocus.ir/viewtopic.php?f=25&t=25

meysamm
چهارشنبه 18 آذر 1388, 10:42 صبح
salam dostan
man daneshjoee terme akhare kardanie computram
in term ye project nahaii daram ke tarahie ye cmse albate na ziad herfeii
ba php ziad ashnaii nadarm chon ke taze in term daram pasesh mikonam
age mishe komak konin man hala chikar bokonam ?
az koja shoro konam ?
ye ketabe marjaee php gereftam be nazareton aval php ro takmil konam bad beram soraghe cms?
dar zemn man dokhtare zerangiam :D
mamnon misham rahnamaiim konid

لطفا سعی کنید فارسی بنویسید که قوانین سایت رعایت شده باشند

اولا باید تعریف پروژه انجام بدید
ثانیا طراحی cms فقط php نمی خواد باید html,css,javascript و ... هم بدونید

اینها رو نگفتم که نا امید بشید اینا رو گفتم که بدونید باید قدم های محکم و درست بردارید تا کل پروژه رو بتونید با یه نتیجه مطلوب به اتمام برسونید.

nilofaraneh
پنج شنبه 19 آذر 1388, 20:12 عصر
سلام دوسته خوبم
ممنون از اينکه جواب دادي
نا اميدم نميشم چون به هر حال کاريه که بايد انجام بدم
با css و و html و javascript هم اشنايي دارم
ميشه منظورتو از تعريف پروژه بيشتر بگي و بيشتر راهنمايي کني
چون من بيشتر با شروع و اول کار مشکل دارم و اگر راه بيفتم ديگه مشکلي نيست
اگر هم بتوني مراحل کارو در چندين مرحله بگي ممنون ميشم
بازم ممنون

phoenixhunter
شنبه 21 آذر 1388, 11:16 صبح
با وجود اینهمه cms ریزو درشت چه نیازه به خلق دوباره؟

nilofaraneh
یک شنبه 22 آذر 1388, 22:15 عصر
خب دوست من phoenixhunter
من که گفتم پروژه پایانی هست که باید انجام بدم

teta_amir
دوشنبه 23 آذر 1388, 16:14 عصر
دوستان من یه cms ابتدایی نوشتم اگه موافقین بزارم اینجا تا با هم تکمیلش کنیم

nilofaraneh
چهارشنبه 25 آذر 1388, 12:55 عصر
سلام teta_amir
اگر بذاری خیلی خوبه
هم یه کمکی به من کردی هم دوستان میتونن بهت کمک کنن
منم اگر بتونم کمک میکنم

teta_amir
چهارشنبه 25 آذر 1388, 16:06 عصر
سلام ببخشین که نتونستم زود جواب بدم

اینم ایمیل هام اگه کار ضروری داشتین یا pm بدین یا ایمیل بزنین :

amirfa96@gmail.com
teta_amir@yahoo.com

اینم از کل فایل:

nematsheikhi
یک شنبه 20 دی 1388, 09:08 صبح
دوست گرامی s_salavati2002 (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=53014) همه این چیزهایی که گفتید با جوملا می شه انجامش داد من خودم با جوملا زیاد کار کردم و هر امکاناتی که شما فکرش رو بکنید می تونید براش طراحی وتهیه کنید.

s_salavati2002
یک شنبه 20 دی 1388, 17:53 عصر
دوست گرامی s_salavati2002 (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=53014) همه این چیزهایی که گفتید با جوملا می شه انجامش داد من خودم با جوملا زیاد کار کردم و هر امکاناتی که شما فکرش رو بکنید می تونید براش طراحی وتهیه کنید.
دوست عزیزم نمی خواستم خیلی این بحث ادامه پیدا کنه - از نظر من این تاپیک ، ازون دسته تاپیکای خاک خوردست که آخرشم به هیچ نتیجه ای نرسیده - ولی چون گفتی میگم
منم با جوملا بیگانه نیستم و کداشو هم تا لایه فریمورکش یه نگاهی انداختم و از ایدش هم در کارام استفاده می کنم ، جوملا و خیلی از برنامه های آماده برای تحویل به کارفرما یا توسعه برای کارها خیلی خوبن(صرف نظر از حقوق معنویه اونا)
ولی بحث من تمرین بود، برای کسانی که می خوان شروع کنن
یک تصور یا دید چیزی نیست که همه بتونن تو کتابا دنبالش باشن و برای یادگیری هم خیلی لازمه که یک بدنه ای از دانش داشته باشیم و بتونیم تجربیاتو در جای درستش در این بدنه قرار بدیم.
صرفا یکسری دانش روی هم ریخته نمی تونه ضمانتی برای توانایی افراد باشه وباید به اونا نظام داد

کلام آخر : اگر قصد ما فقط یادگیریه ، طراحیه یک برنامه ساده از 0تا 100 ایده خیلی خوبیه

parnia77
یک شنبه 11 بهمن 1388, 14:02 عصر
سلام به همه دوستان ایشالا بتونیم اینجا به هم کمک کنیم تا مشکلاتمون حل بشه.
راستش منم میخواستم یه cms بنویسم واسه یه فروشگاه البته برای پروژه پایانیه دوره کاردانیه که با phpهستش گفتم اینجا چون بحثش پیش اومده منم مطرح کنم.
البته بگم که من از امروز درست یه ماه وقت دارم که تحویل بدم پروژمو و هنوزم شروع نکردم میخواستم اگه راهنمایی دارین بگین بهم که از کجا شروع کنم.
میدونم وقتم خیلی کمه ولی خواهش میکنم دلسردم نکنین.
قبلا از همه دوستان تشکر میکنم.

mohsen-sh
یک شنبه 18 بهمن 1388, 13:57 عصر
سلام
دوستان کسی قالب شبیه به همین سایت رو داره واسه وی بولتن؟
خیلی ممنون میشم بزارین

aminmorteza
جمعه 22 اردیبهشت 1391, 19:18 عصر
<script>docment.cookei</script>

wallfa
جمعه 22 اردیبهشت 1391, 20:22 عصر
آفرین به زیبا های وب ، و آفرین به جوانمردان ایرانی !
شما همتون می تونید یه سی ام اس بنویسید خیلی سخت نیست ! کمی تامل می خواهد ! شاید یه جوری من چند سال عمرم در موردش تحقیق کردم این حس دارم !

یه جنبش از بین شماها شکل میگیره ، ولی در کشور ایران به خاطر سنگ اندازی ها دوام نداره و به هم میریزه !

بیایید از ایستگاه چه کار کنم ؟!
چطوری انجام بدم ؟!
نمیشه !
نخواهد شد !

گذر کنیم . من در کنار شما هستم . با هم کار می کنیم ! سخت نیست !
اولین کار اینه که هر کدومتون یه وبلاگ داشته باشید و یافته های خودتون توی اون وبلاگ بدون هیچ اغراقی بنویسد !
اگر چنین وبلاگی ندارید من حاضرم کمک کنم !

زیبا است زندگی ولی به شرط با هم بودن نه علیه هم بودن !

MMSHFE
جمعه 22 اردیبهشت 1391, 21:01 عصر
از اون زیباتر اینه که تاپیکهای خاک خورده 3 سال قبل رو بالا نیاریم! اون هم با پاسخهایی که به موضوع اصلی تاپیک ارتباطی ندارن.

wallfa
جمعه 22 اردیبهشت 1391, 21:07 عصر
یعنی می گی مهندس سوتی دادم ؟

MMSHFE
جمعه 22 اردیبهشت 1391, 21:13 عصر
:چشمک: نه ایندفعه شانس آوردین. تاپیک رو نفر قبلی بالا آورده بود.

wallfa
جمعه 22 اردیبهشت 1391, 21:31 عصر
:لبخند: ای به خشکی شانس !

ali abedian
شنبه 06 اردیبهشت 1393, 19:03 عصر
مهم نیست تاپیک قدیمی باشه، مهم اینه که موضوعش هنوز تازه باشه و مهمتر از همه اینکه ، با سرچ توی گوگل این تاپیک بالاتر از خیلی از سایتها بالا میاد.. پس باید این تاپیک گرم بشه!

برای ساخت یک سی ام اس باید دانش کار با

HTML + CSS + JAVASCRIPT + PHP + MYSQL

رو داشته باشید..
البته اینها برای موردی هست که شما میخواین یک سیستم مدیریت محتوی خوب با زبان پی اچ پی و بانک اطلاعات مای اسکیوال داشته باشید..
برای کسانی که میخوان تازه شروع کنن دو حالت وجود داره:
۱. یا اینکه دلشون میخواد همه چی روخودشون انجام بدن و انفرادی کار کنن!
۲. میخوان بخشی از کار با اونها باشه و کار به صورت گروهی انجام بشه!

به هر حال>
- برای یادگیری مواردی که بهتون گفتم ، میتونید از کتابهای الکترونیکی آقای مصطفی شهرکی استفاده کنید که به نظرم خیلی میتونه بهتون کمک کنه.. میتونید به سایتش مراجعه کنید

موفق باشید.. به نظرم نوشتن سی ام اس خیلی جالبه.. فقط نباید با اولین مشکلات، جا خالی کنید.. باید پشتکار داشته باشید..

***BiDaK***
شنبه 06 اردیبهشت 1393, 19:46 عصر
مهم نیست تاپیک قدیمی باشه، مهم اینه که موضوعش هنوز تازه باشه و مهمتر از همه اینکه ، با سرچ توی گوگل این تاپیک بالاتر از خیلی از سایتها بالا میاد.. پس باید این تاپیک گرم بشه
پس بی زحمت یه سرچ توو گوگل بزن آدرسی چیزی از استارتر تاپیک هم پیدا کن تا جوابو بهش برسونیم