PDA

View Full Version : سوال: شروع C#

1developer
دوشنبه 04 آبان 1388, 07:04 صبح
سلام!
من حدود یک هفته هست که به جناب سی شارپ روی آورده ام!:لبخندساده:از کتاب هاشمیان استفاده می کنم، و الان تقریبا به اواسط فصل"کنترل روند اجرای برنامه " رسیدم.
می خواستم ببینم به نظر شما برای یادگیری کلی این زبان چقدر وقت می بره ، منظورم زمانی است که بتوان نوشتن یک پروژه نسبتا حرفه ای! رو شروع کرد؟
سوال دیگر اینکه از کی شروع به بررسی کد های آماده کنم؟
و در آخر اگر منبع مناسبی که حاوی کد های کوچک برای یادگیری سراغ دارید محبت نموده و معرفی کنید!!!

اَرژنگ
دوشنبه 04 آبان 1388, 07:12 صبح
سلام!
من حدود یک هفته هست که به جناب سی شارپ روی آورده ام!:لبخندساده:از کتاب هاشمیان استفاده می کنم، و الان تقریبا به اواسط فصل"کنترل روند اجرای برنامه " رسیدم.
می خواستم ببینم به نظر شما برای یادگیری کلی این زبان چقدر وقت می بره ، منظورم زمانی است که بتوان نوشتن یک پروژه نسبتا حرفه ای! رو شروع کرد؟
و در آخر اگر منبع مناسبی که حاوی کد های کوچک برای یادگیری سراغ دارید محبت نموده و معرفی کنید!!!
اگر هدف یاگیری سی‌شارپ است من چیزی نمیتونم اضافه کنم ولی اگر هدف یادگیری روشهایه درست برنامه نویسی است ، به جایه تمرکز به سی‌شارپ به کتابهایه اصول برنامه‌نویسی نگاه بندازید.
اصل برنامه‌نویسی پیاده کردن اصول با سی‌شارپ است نه یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی به خودی خود.
هنوز یک کتاب برنامه‌نویسی سی‌شارپ ندیدم که به جایه خرده‌کاری ، پیاده کردن اصول درست برنامه‌نویسی را با سی‌شارپ یاد بده.

1developer
دوشنبه 04 آبان 1388, 07:26 صبح
چون قبلا تجربه برنامه نویسی را داشته ام! هدفم از این سوال هم خود سی شارپ بود.
اصل برنامه نویسی است! اما نه منبع مناسبی هست و نه راهنمای مناسب تر!

اَرژنگ
دوشنبه 04 آبان 1388, 07:44 صبح
چون قبلا تجربه برنامه نویسی را داشته ام! هدفم از این سوال هم خود سی شارپ بود.
اصل برنامه نویسی است! اما نه منبع مناسبی هست و نه راهنمای مناسب تر!

با سی شارپ چه نوع برنامه‌هایی میخواهید بنویسید؟
تجربه‌ای که داشتید در چه زبانی بود و از چه روشها و اصولهایی استفاده کردید؟
برنامه‌نویسی حرفه‌ای را به چی میدانید؟
اگر جواب این سوالها را بدید جواب اختصاصیتر میتونم در اختیارتان قرار بدم.

1developer
دوشنبه 04 آبان 1388, 07:56 صبح
بیشتر علاقه به نوشتن برنامه های تحت وب دارم! البته فعلا می خواهم تحت ویندوز را یاد بگیرم و کم کم همزمان تحت وب را هم یاد بگیرم.
قبلا با VB کار کرده ام! و html , css رو هم تا حدی بلدم.منظورتون از روش ها و اصول ها رو درست متوجه نمی شم!!!
نوشته ام "نسبتا حرفه ای"! شاید آوردن همین" نسبتا حرفه ای" هم درست نبوده! به هر حال نمی شه حد و مرزی قائل شد. ولی منظور من این بوده کی میشه نوشتن یه پروژه مثله پذیرش بیمارستان و یا کتابخانه و یا یه برنامه تحت وب ساده .... رو شروع کرد.

اَرژنگ
دوشنبه 04 آبان 1388, 08:18 صبح
بیشتر علاقه به نوشتن برنامه های تحت وب دارم! البته فعلا می خواهم تحت ویندوز را یاد بگیرم و کم کم همزمان تحت وب را هم یاد بگیرم.
قبلا با VB کار کرده ام! و html , css رو هم تا حدی بلدم.منظورتون از روش ها و اصول ها رو درست متوجه نمی شم!!!
نوشته ام "نسبتا حرفه ای"! شاید آوردن همین" نسبتا حرفه ای" هم درست نبوده! به هر حال نمی شه حد و مرزی قائل شد. ولی منظور من این بوده کی میشه نوشتن یه پروژه مثله پذیرش بیمارستان و یا کتابخانه و یا یه برنامه تحت وب ساده .... رو شروع کرد.
منظور از اصول برنامه‌نویسی استفاده از اینهاست:
طراحی و پیاده کردن اصول شئیگرائی
قسمت بندی منطقی برنامه
استفاده از تستها برایه برنامه‌نویسی
در زمان وی‌بی ۶ به این اصول اهمیته زیادی قائل نبودند، ولی منظور من از برنامه‌نویسی حرفه‌ای ، شاختن برنامه از لحاظ شغلی نیست. ساختن برنامه که بر اصول منطقی و یکی از مدلهایه فلسفی برنامه‌نوی باشد.
برایه شروع کتاب Software Engineering نوشته شده Sommerville خوب است.
یک کتاب خوب دیگر: Code Complete
کتابهایه سی شارپ به خورده کاری اهمیت میدند و در مورد روشها و اصول درست چیزی نمیگند، فعلا تنها روش یادگیری ادغام کردن کتابهایه روشها و اصول درست برنامه نویسی با یادگیری سی‌شارپ است.
ولی یادگیری اصول درست برنامه‌نویسی از یادگیری یک زبان برنامه‌نویس مهم تره.

برایه یادگیری برنامه نویسی‌وب با سی شارپ دات نت و یا وی‌بی دات نت استفاده از منابع در این لینک شروع خوبی است:
http://www.asp.net/learn/

Parham.D
دوشنبه 04 آبان 1388, 08:41 صبح
سلام!

اگر کسی از برنامه نویسی هیچ نمیداند، یادگیری زبان سی شارپ برایش از پایه به اندازه یک ترم طول میکشد یعنی سه ماه. اگر شما قبلا برنامه نویسی کردید و به پایه آن آشنا هستید به گمانم 1.5 ماه طول میکشد. در نهایت اگر زبانی که قبلا کار کردید دات نت بوده و C++ بوده، یک ماه برای شما کافی هست. پس در بهترین شرایط شما هنوز سه هفته دیگر یادگیری را لازم داری. یک مسئله مهم دیگر این است که زبان سی شارپ با تکنولوژی دات نت کمی تفاوت دارد. یعنی اینکه شاید کسی زبان سی شارپ را بداند، ولی از دات نت چنان سر در نیاورد. برای اثبات حرفم از MCTS برای شما میگویم. در این سری دروس آمده که برنامه نویسی که میخواهد این مدرک را بگیرد باید با یکی از زبانهای سی شارپ یا وی بی آشنایی داشته باشد و چند سالی هم برنامه‏نویسی کرده باشد. این دوره زبان برنامه‎‏نویسی یاد نمیدهد بلکه دات نت یاد میدهد. البته در یاد گیری سی شارپ، دات نت هم یاد میگیرید، ولی همه آن را نه.

یادگیری را از نوشتن پروژه نسبتا حرفه‏ای جدا کنید. به نظر من یک پروژه حرفه‏ای (یا نسبتا حرفه‏ای) به پروژه‏ای گفته میشود که راه حلی برای مشکلی در دنیای واقعی پیدا و آن را حل کند و یا اینکه چیزه جدیدی را خلق کند. بر این اساس شاید شما یک برنامه بنویسی که 50 خط بیشتر نباشد، اما کار بسیار مهمی را انجام دهد و حرفه‏ای باشد. و بر عکس برنامه‏ای بنویسی که فقط سرگرم کننده باشد و مشکلی را حل نکند یا چیز جدید را خلق نکند. بهترین راه این است که شما بعد از یادگیری، شروع به ایجاد پروژه‏های کنید که از امکانات مختلف سی شارپ و دات نت در آن استفاده شده باشد. بعد از آن شما باید نمونه برنامه‏های که آزاد هستند و ساده را دریافت و به مدل خود آنها را گسترش دهید. این کارها دانش و خلاقیت شما را زیاد میکند.

بررسی کدهای آماده را از همین حالا شروع کنید. اگر از برنامه نویسی فقط 1% بلد باشید. کدهای آماده‏ای که آن 1% را کار کرده گرفته و بررسی و در نهایت گسترش دهید.

همین سایت برنامه نویس یک دنیا کدهای آماده و کوچک دارد برای یادگیری. با جستجو در آنها غرق خواهید شد!! سایت CodeProject هم عالی هست.

وای چقدر حرف زدم . . . .خدا حافظ!!

1developer
دوشنبه 04 آبان 1388, 08:53 صبح
Parham.D عزیز
اول اینکه از پاسخ گویی تان ممنونم.
دوم اینکه یکی از دوستان که تازه فارغ التحصیل شده به من اینطوری گفتن که تو این کتاب هاشمیان رو بخون و اصول کلی سی شارپ رو یاد بگیر و پس از آن کم کم برنامه نویسی تحت وب رو هم یاد می گیری و در فصل های آخر همین کتاب هم اشاره هایی به asp.net شده. حالا به نظر شما بنده همین کار را انجام بدم و یا از همین الان تحت وب رو شروع کنم؟

اَرژنگ
دوشنبه 04 آبان 1388, 08:59 صبح
Parham.D عزیز
دوم اینکه یکی از دوستان که تازه فارغ التحصیل شده به من اینطوری گفتن که تو این کتاب هاشمیان رو بخون و اصول کلی سی شارپ رو یاد بگیر و پس از آن کم کم برنامه نویسی تحت وب رو هم یاد می گیری و در فصل های آخر همین کتاب هم اشاره هایی به ASP.NET شده. حالا به نظر شما بنده همین کار را انجام بدم و یا از همین الان تحت وب رو شروع کنم؟
احتیاجی به انتخواب کردن این و یا اون یکی نیست، به هر چی که دستت رسید نگاه بنداز، بخوان اگر به مزاقت نچسبید یک چیز دیگر را بخوان، امتحان کن.
روش بخصوص برایه یادگیری نداریم، از هر چیزی و جایی که تونستی یاد بگیر و نگاه بنداز.
مهمتر از همه : زبان اصلی را بخوان، اولش مشکله ولی یواش یواش عادت میکنید.

1developer
دوشنبه 04 آبان 1388, 12:32 عصر
از اینکه این همه خوب و به موقع جواب می دهید خیلی ممنونم!
این رو بگم که علاقه اصلی من ایجاد نرم افزار تحت وب یا همو وب اپلیکیش خودمون هست. همین چند دقیقه پیش همین طوری سری به فروم ASP.NET زدم و مطالبی رو در موردش خوندم.به نظر شما در حال حاضر من می تونم ASP.NET رو شروع کنم؟
یه کمی گیج شدم! به نظر شما از این زبان به اون پلتفرم و ... همین طور می رم و می خونم خوبه یا بد؟ نمی دونم دقیقا باید چی کار کنم!!!

Mohsen_Fotouhi
دوشنبه 04 آبان 1388, 22:57 عصر
سلام دوست عزیز

اگه با کتاب انگلیسی مشکلی نداری کتاب Visual C Sharp 2005 - How to Program

نوشته H.M.Deitel, P.J.Deitel

رو بخونید نسبت به بقیه کتاب هایی که من دیدم خیلی عالیه (اینو قلبن می گم:قلب:):لبخند:

اینم لینک دانلودش

http://files.myopera.com/eketab7/blog/H.M.Deitel%2C%20P.J.Deitel%20-%20Visual%20C%20Sharp%202005%20-%20How%20to%20Program.%202nd%20edition.%202005.chm

با فرمت CHM

موفق باشید

Parham.D
سه شنبه 05 آبان 1388, 08:03 صبح
Parham.D عزیز
دوم اینکه یکی از دوستان که تازه فارغ التحصیل شده به من اینطوری گفتن که تو این کتاب هاشمیان رو بخون و اصول کلی سی شارپ رو یاد بگیر و پس از آن کم کم برنامه نویسی تحت وب رو هم یاد می گیری و در فصل های آخر همین کتاب هم اشاره هایی به ASP.NET شده. حالا به نظر شما بنده همین کار را انجام بدم و یا از همین الان تحت وب رو شروع کنم؟

تحت وب یعنی چی؟ جواب کلی: Web Application آمیخته‏‏ای از چند برنامه و تکنولوژی هست. اگر هر یک از اینها را ندانی، یک وب کار حرفه‏ای نیستی. ASP.NET زبان برنامه نویسی نیست. بلکه زبانهای مختلف را پشتیبانی میکند (بیش از 20 زبان مختلف) و با کمک تکنولوژی دات نت محیطی فوق العاده برای ایجاد سایت فراهم میکند. اما کسی که میخواهد یک وب کار تمام عیار شود باید از شبکه، HTML, XML, Java, Ajax, C#, VB, .NET, DataBase و چند چیز دیگر که شاید در ذهن من نیاید سر در بیاورد. هر کس گفت به همه اینها نیاز نیست با شما شوخی کرده و بدون شک برای یک وب کار حرفه‏ای اینها نیاز است.

و اما جواب شما: بر اساس پیشنهاد ماکروسافت برای گرفتن مدارک MCTS، اول پایه دات نت، بعد Win App و بعد Web App. به این دلیل که Win App بیشتر تحت کنترل شما هست و نیاز به یادگیری موارد دیگر که گفته شد ندارید. حالا اگر شما به شبکه، HTML, XML, Java, Ajax, .NET, DataBase حداقل آشنایی را داری میتوانی از همین حالا شروع کنی، در غیر این صورت شاید بهتر باشه که Win App را فعلا کار کنی و در کنار آن پیش نیازها را رفع کنی و بعد با قدرت کامل به جنگ Web App بروی. به دلیل اینکه نمیدانم تا چه حد برنامه نویسی میدانی فکر کنم پیشنهاد دوست شما معقول‏تر باشه. دو مسئله را فراموش نکن، یکی اینکه کتاب آقای هاشمیان خیلی خوب هست، اما فقط یک از صد عنوان کتاب، مجله و مقاله‏ای است که شما نیاز داری. دوم اینکه به شدت حرف آقای آرژنگ را گوش کن و با تمام توان انگلیسی خود را تقویت کن. برایت معجزه میکند.

موفق باشی . . .

1developer
سه شنبه 05 آبان 1388, 08:27 صبح
خیلی ممنون، از این همه محبت شما.
راستش نمی دونم درسته یا نه اما web app خوندش من رو کمی خسته کرد آدم حس می کنه دیر به نتیجه می رسه دیروز قسمتی از فصل web app رو مطالعه کردم و نوشتم برام خیلی لذت بخش بود نمی دونم! شاید کلا همین طوره و شاید به خاطر علاقه من هست.
به هر حال فعلا چند روزی در زمینه web app می خوانم تا ببینم به کجا می رسم .و در آخر نتیجه به دست آمده را با شما دوستان به اشتراک می گذارم.