PDA

View Full Version : CMS و تفاوت Portal و سایت

hgh1551
یک شنبه 17 آبان 1388, 17:40 عصر
سلام به همگی
می خواستم بدونم CMS به طور کلی یعنی چی؟
و تفاوت پورتال و سایت در چیست؟
با تشکر از همه دوستان
در ضمن اگر اطلاعاتی راجع به DotNetNuke دارین در این پست توضیح بدین.

m.hamidreza
یک شنبه 17 آبان 1388, 23:45 عصر
اولین نکته ای که باید بهش دقت کنید این هست که هر سه مورد متشکل از Web Page هستن بعبارت دیگه ماهیت وجودی هر سه یکسان هست و تفاوت بر سر امکانات و هدفی هست که هر کدوم دارن.
Website یا Web Site به مجموعه ای از صفحات مرتبط با هم گفته میشه که حاوی متن، تصویر، فیلم و ... هستند و در واقع بصورت منسجم موضوعی رو بیان میکنن مثه وب سایت شخصی یه بازیگر.
معمولا لفظ وب سایت عامیانه ترین شکل ممکن برای بیان این هست که اگه تو اینترنت بزنی www.example.com یه چیزی میاد که بهش میگن وب سایت!

Web Portal یا همون Portal کمی گسترده تر از تعریف عامه Website هست و به نیازهای بیشتری از یه کاربر وب پاسخ میده در واقع متناسب با موصوعی که میتونه داشته باشه جامع تر هست. دقت کنید که Portal وب سایت هست نه چیز دیگه ولی با توجه به امکانات و هدفی که داره عنوان Portal از Website برازنده ترش هست مثلا Yahoo.com یه پرتال وب هست چون راجع به اکثر مواردی که مخاطب نیاز به اطلاعات داره مانند خبر، آرشیو عکس، موتور جستجو، سرگرمی، تجارت، آب و هوا و ... درش اطلاعات وجود داره.
طبیعتا ساختار فنی یه پورتال با وب سایت معمولی خیلی متفاوت هست که حالا به اونا کاری نداریم.
معمولا اون چیزی که برای ما رایج هست پورتال لغت با کلاس شده وب سایت هست. یعنی هرکی میخواد کلاس وب سایت شرکت یا سازمانشو بالا ببره نمیگه ما وب سایت داریم میگه ما پورتال داریم که در اکثر موارد لفظ وب سایت برای اینجور سایت ها مناسب تر از پورتال هست. مثلا پورتال وزارت .... که شما وقتی میری توش تازه میفهی که .... .
یه جورایی سایت تبیان میتونه پورتالی خاص باشه؛ ولی سایت ایرانی دیگه ای من الان به ذهنم نمیرسه.
نتیجتا اونقدر که ماها از لغات وب سایت و پورتال استفاده میکنیم و این دوتا رو خیلی از هم تمییز میدیم من در نمونه های خارجی ندیدم که اینقدر دنبال بازی با این عناوین باشن.
و اما CMS یا سیستم مدیریت محتوا. همونطور که از نامش مشخصه یه سیستم هست.
CMS ها برنامه های تحت وبی هستن که حتی میشه بهشون عبارت نرم افزارهای تحت وب برای مدیریت یه سیستم خاص رو هم نسبت داد. شما وقتی میخوای آهنگ گوش بدی باید روی ویندوزت یه Player نصب کنی که بتونه mp3 رو اجرا کنه. CMS ها با همین نگرش ایجاد شدن یعنی گفتن هر کسی که میخواد یه وب سایت داشته باشه میتونه از طریق نصب CMS مثلا دات نت نیوک این کار انجام بده. دلایل بوجود آمدن CMS ها خودش جای بحث زیاد داره ولی تعریفی که میشه از CMS کرد این هست که یه برنامه تحت وب تولید شده که قابلیت ایجاد صفحات وب رو متناسب با نیاز شما فراهم میکنه. بعنوان مثال من یه سایت میخوام که قابلیت درج صفحات متنی، گالری تصاویر، اخبار، ورود کاربران، جستجو در محتویات و ... رو داشته باشه یه راهش این هست که بدم یه نفر برام از ب بسم ا.. شروع کنه به نوشتن یه راهش هم اینه که دات نت نیوک رو روی هاست نصب کنم و متناسب با نیازهام Customizeش کنم.
موفق باشید.