PDA

View Full Version : تشخیص مدل سخت افزار با دلفی

Mask
یک شنبه 24 آبان 1388, 18:22 عصر
با سلام خدمت اساتید عزیز.
یه سوال خیلی مهم برام پیش اومده که واقعا تشکر می کنم از دوستان اگه جواب بدند.
من مثلا یه مودم دارم که اسمش رو نمی دونم و درب کیسم هم پلمپه... الان چطوری باید برنامه ای بنویسم که مدل مودم رو بدست بیارم که در اینترنت سرچ کنم و درایور مذکور رو دانلود و نصب کنم.
در ضمن در قسمت Device Manager اینDevice رو به عنوان سخت افزار ناشناخته می شناسه.و هیچ اسمی نداره ... همین.
ممنون می شم از دوستان بنده رو راهنمایی کنند.

Felony
یک شنبه 24 آبان 1388, 18:30 عصر
شما وقتی برنامه مینویسید در حقیقت از خود سیستم عامل درخواست میکنید که نام اون سخت افزار رو بهتون بده ( به وسیله ی API های در نظر گرفته شده برای این کار ) ، با این تفاسیر وقتی خود سیستم عامل اون قطعه رو نامش رو نمیدونه پس نمیتونه به شما کمکی بکنه ( این موضوع برمیگرده به درایور راه اندازی که خود سیستم عامل براش به طور پیش فرض در نظر میگیره و گرنه اگر درایور نصب باشه اسم اون قطعه به نمایش در میاد )

البته من تا به حال همچین کاری نکردم و این ها مطالبی بود که به ذهنم رسید و شاید راه حلی داشته باشه که من ازش مطلع نیستم .

موفق باشید .

vcldeveloper
یک شنبه 24 آبان 1388, 19:37 عصر
با استفاده از WMI در ویندوز. درباره اش قبلا توضیح داده شده، همین عبارت را جستجو کنید.

Mask
سه شنبه 26 آبان 1388, 18:28 عصر
با استفاده از WMI در ویندوز. درباره اش قبلا توضیح داده شده، همین عبارت را جستجو کنید.

ممنون از شما دوستان عزیز
آقای کشاورز می خاستم بدونم اصلا همچین کاری ممکنه(بدون نصب سخت افزار مدلش رو بدست بیاریم)
یا اصلا ممکن نیست.
در ضمن کلی جستجو کردم.همه می گند قبلا توضیح داده شده. اما ما این قبلا رو پیدا نکردیم...

merced
سه شنبه 26 آبان 1388, 20:10 عصر
\ اصلا همچین کاری ممکنه(بدون نصب سخت افزار مدلش رو بدست بیاریم)

فكر كنم Sandra اين كار رو مي كرد
SiSoftware Sandra

http://www.SiteVacuum.com/publisher/GoogleSearchIconShadow.gifhttp://www.SiteVacuum.com/publisher/SuperSearchIconShadow.gif

vcldeveloper
چهارشنبه 27 آبان 1388, 19:13 عصر
آقای کشاورز می خاستم بدونم اصلا همچین کاری ممکنه(بدون نصب سخت افزار مدلش رو بدست بیاریم)
با نوشتن یک درایور Kernel Mode احتمالا میشه، اطلاعات مورد نیاز را مستقیما از سخت افزار مربوطه دریافت کرد. ولی کلا دلفی برای نوشتن اینگونه درایورها طراحی نشده، هر چند ابزارهای غیر رسمی وجود دارند، ولی استفاده کردن از آنها هم نیاز به این داره که شما با C و ساختار ویندوز، و DDK آشنا باشید.

omid_safari
دوشنبه 09 آذر 1388, 13:34 عصر
اگر سخت افزار Plug & play باشد میشود.در غیر اینصورت فقط برخی نرم افزارها که یک دیتابیسی از مشخصات سخت افزارها را دارند تنها با تست و خطا میتوانند آن را تشخیص دهند.

Mask
دوشنبه 09 آذر 1388, 17:34 عصر
در غیر اینصورت فقط برخی نرم افزارها که یک دیتابیسی از مشخصات سخت افزارها را دارند تنها با تست و خطا میتوانند آن را تشخیص دهند.
احسنت منم همینو می خام.. این سعی و خطا رو چطوری انجام بدم.
من لیست کلی سخت افزار رو دارم...
چطوری باید این سعی و خطا رو انجام بدم؟
ممنون.

omid_safari
سه شنبه 10 آذر 1388, 21:24 عصر
ببینید همه پرینترهای استاندارد که به پورت پارالل وصل میشوند مثلا از طریق پورت 378h قابل دسترسی هستند.
بایوس همه pc ها در پورت 70h الی 78h قابل دسترسی است.صفحه کلید پورت 60h و 61h . کلیه سخت افزارها هرکدام پورت خاصی را رزرو شده دارند.حتی اگر سخت افزار مربوطه متصل نباشد میتوان دید که آن پورت به ما جواب میدهد یا نه.
حالا برای اینکه بدانیم هر سخت افزاری از کدام پورت یا وقفه IRQ استفاده میکند با استفاده از device manager روی آن ابزار بروید و روی گزینه resource کلیک کنید تا پورت ها و وقفه های آن سری ابزار را ببینید.

Mask
چهارشنبه 11 آذر 1388, 17:00 عصر
ببینید همه پرینترهای استاندارد که به پورت پارالل وصل میشوند مثلا از طریق پورت 378h قابل دسترسی هستند.
بایوس همه pc ها در پورت 70h الی 78h قابل دسترسی است.صفحه کلید پورت 60h و 61h . کلیه سخت افزارها هرکدام پورت خاصی را رزرو شده دارند.حتی اگر سخت افزار مربوطه متصل نباشد میتوان دید که آن پورت به ما جواب میدهد یا نه.
حالا برای اینکه بدانیم هر سخت افزاری از کدام پورت یا وقفه IRQ استفاده میکند با استفاده از device manager روی آن ابزار بروید و روی گزینه resource کلیک کنید تا پورت ها و وقفه های آن سری ابزار را ببینید
ممنون
اما این سعی و خطا رو با برنامه نویسی چگونه انجام بدم؟

omid_safari
چهارشنبه 11 آذر 1388, 17:48 عصر
مثلا برای اینکه بدانیم روی یک کامپیوتر مودم وجود دارد یا نه:
1- چک میکنیم که چند پورت سریال در سیستم وجود دارد-----> نتیجه میگیریم 3 تا پورت کام داریم
2- سعی میکنیم پورتها را به ترتیب باز کنیم ------> نتیجه پورت 1و2 باز میشود.
3- به پورت 1 دستور AT را ارسال میکنیم ------> پورت 1 چیزی برنمیگرداند
4- پورت بعدی ارسال -------> پورت کلمه OK را برمیگرداند (پس مودم وجود دارد)
5- دستور ATI1 را ارسال میکنیم -----> نتیجه مثلا MODEM Zlinx model 4000
والسلام

omid_safari
چهارشنبه 11 آذر 1388, 18:02 عصر
اتفاقا یک بار دقیقا همین مشکل مودم پیش آمده بود که من بعنوان مودم استاندارد باهاش ارتباط برقرار کردم و نوع مودم رو بدست آوردم.